107,6 FM

  • dzidz
    01.12.2014 10:31
    To trochę nie tak, Pani Elżbieto on nie zadziwił Boga, on zadziwił Człowieka. To jest jeden z wielu dowodów, że Bóg "stał się człowiekiem" w osobie Jezusa, w biologicznym znaczeniu, ograniczył się w swojej zdolności pojmowania. Jeżeli Bóg by zachował swoją boskość w osobie Jezusa (tj wszechmoc) byłoby to oszustwo wobec ludzi, a więc byłoby sprzeczne z Najwyższym Dobrem jakim jest. Wszystko co czyni Jezus czyni poprzez Boga, jest Doskonałym Narzędziem. On wielokrotnie to podkreślał, że nie jest Dobry ("tylko Bóg jest dobry"). Wszystko było przez modlitwę,zawierzeni a w Ogrójcu człowieczeństwo Jezusa widoczne jest jak na dłoni - "oddal od mnie to cierpienie - Twoja wola"). Jezus doszedł do wyżyn Człowieczeństwa jako Człowiek, który zawierzył się Bogu.
    Nie możliwe jest zadziwić Wszechmogącego.
    Drugie dno tego tekstu to to, że Bóg może posłużyć się człowiekiem jak chce, kwestia czy będziemy jak bohater tej opowieści czy jak Judasz to zależy od nas (paradoks :)).
    • TakieTam
      01.12.2014 11:44
      "Nie możliwe jest zadziwić Wszechmogącego" - ja bym się nie porywał na takie autorytarne twierdzenia o naturze Boga. Nie wiadomo jak się ma ludzka logika do Jego natury. Przypuszczamy, że skoro to On wymyślił logikę, to w jakimś stopniu logika odzwierciedla Jego zamysły, ale to nie oznacza, że sam tą logiką jest teraz ograniczony. Kto wie, może w swojej wszechwiedzy i wszechmocy daje się człowiekowi zaskoczyć i zadziwić? Zresztą sam doświadczam czegoś podobnego jako rodzic. Sam daję mojemu dziecku kredki i papier, pomagam pisać literki a potem szczerze jestem zaskoczony i ucieszony gdy dostaje końcowe dzieło jako kartkę urodzinową.
      doceń 1
  • dzidz
    01.12.2014 12:48
    "Nie wiadomo jak się ma ludzka logika do Jego natury. Przypuszczamy, że skoro to On wymyślił logikę, to w jakimś stopniu logika odzwierciedla Jego zamysły, ale to nie oznacza, że sam tą logiką jest teraz ograniczony."

    Logika pozostaje logika,pewne rzeczy nie mogą być sprzeczne jeżeli nasz Bóg jest poza czasem, to oznacza, że widzi np nasze życie jako całość w tym samy czasie jak jestem młody, stary, próżny, zakochany, nie jako ciąg zdarzeń na lini czasu, jak to odczuwam ja. Wcale to nie oznacza, że go to ogranicza, to byłoby nie logiczne:)(oczywiście to moje zdanie, ciągle szukam, wiec korzystam z różnych rzeczy,żeby sobie utrudnić to co oczywiste :)


    "Sam daję mojemu dziecku kredki i papier, pomagam pisać literki a potem szczerze jestem zaskoczony i ucieszony gdy dostaje końcowe dzieło jako kartkę urodzinową."

    Ja byłbym w tym miejscu zdziwiony, gdyby zrobił z tego armatę. Następstwem logicznym Pana wysiłku i użytych akcesoriów jak najbardziej może być kartka urodzinowa.Pozdrawiam

    Ale podkreślam, ze to tylko moje dywagacje :)

    • TakieTam
      01.12.2014 16:48
      Co do logiki - przyzwyczailiśmy do logiki praw rządzących naszym światem, takich jak to, że 2+2=4, ze prawda = fałsz = fałsz, że nie może być x > y & x < y, tak że domyślnie uznajemy je za uniwersalne i obowiązujące również Boga a tak wcale nie musi być. Prawa matematyczne, logika, fizyka są według mnie czymś co Pan Bóg wymyślił i od podstaw stworzył, sam nie będąc im poddanym. Parafrazując pytanie "czy Bóg może podnieść kamień za ciężki by go podnieść?", ja odpowiadam - może i podniesie.

      "Ja byłbym w tym miejscu zdziwiony, gdyby zrobił z tego armatę." a ja własnie jestem zdziwiony, bo spodziewał bym się armaty (woli armaty od kwiatków) a jednak dostaje kartkę z kwiatkami! :)
      doceń 0
  • dzidz
    02.12.2014 08:44
    w sumie słuszne rozumowanie. Jednakże my poznając Boga musimy korzystać z jakiś narzędzi, logika jest jedną z nich. Może faktycznie Bóg jest poza logiką, a szachownica i założone ruchy figur są dla nas (czyli prawa fizyki wszechswiat). To by poniekąd wyjaśniało czasami ingerencję Boga w te grę np cuda - czyli takie wyłomy w zasadach gry, które w zasadzie nie powinny zaistnieć... W zasadzie jakby się zastanowić to tymi cudownymi uzdrowieniami, czasmi nieprzewidywalnymi ingerencjami i cudami Bóg może nam mówić; "hold your horses, to nie takie proste, Ja jestem jeszcze ponad tym wszystkim.
    znowu trzeba szukać, dzięki :)
    doceń 0
  • dzidz
    02.12.2014 08:48
    jeszcze podsumowując, ten nasz dywagacje, nie przekonały mnie ani trochę, że Boga można zadziwić. To raczej my możemy się zadziwić w Bogu, bo Jemu chodzi o nas - ludzi. W sumie Jezus powiedział (za Lewisem):"nie bierzcie i rozumiejcie ale bierzcie i jedzcie".
    doceń 0
  • Eterno Vagabundo
    08.12.2014 00:56

    Tak. Bóg się zadziwił,
    Bo proch Świata tego,
    Miał jeszcze coś w sobie
    Jak wiara wzniosłego.

    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.