107,6 FM

Inwazja Rosji na Ukrainę

Rosja nie jest w stanie przerwać łańcucha dostaw broni na Ukrainę. Na wojnie zginął krewny rosyjskiego wiceministra obrony. Polityk PO chwali prezydenta Dudę.

Relacja trwa

24.05.2022 09:00

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

23.05.2022 20:39

​W rejonie Czernihowa podczas prac polowych traktor wjechał na minę - traktorzysta nie przeżył eksplozji.

23.05.2022 19:26

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa powiedziała w poniedziałek w Davos, że wieś Ołeksandriwka na południu Ukrainy stała się "nową Buczą". Według niej Rosjanie gwałcili tam dzieci. Poinformowała, że niektóre ofiary tych brutalnych zbrodni zmarły. (PAP).

23.05.2022 19:25

Radzie Najwyższej (parlamentowi) Ukrainy przedłożono projekt ustawy dotyczącej obowiązku wyposażania nowo budowanych domów w schrony przeciwlotnicze - poinformował w poniedziałek Interfax-Ukraina.

23.05.2022 19:12

Rada Miasta Mariupol opublikowała listę osób kolaborujących z Rosjanami w czasie oblężenia miasta. "W obliczu destrukcji Mariupola, gdzie życie straciło tysiące osób, oni pomogli Rosjanom odpowiednio skierować ogień, zostawiając mieszkańców bez prądu, ciepłej wody i zapasów jedzenia. To kolaboranci z lokalnego oddziału partii Platforma Opozycyjna - Za Życie" - informuje na swoim telegramowym profilu Rada Miasta Mariupol.

23.05.2022 17:33

Od początku wojny ratownicy charkowskich służb wydobyli spod gruzów 98 budynków ponad 150 ciał - poinformował Interfax-Ukraina Anatolij Torjanik z pogotowia ratunkowego w Charkowie.

23.05.2022 17:29

Utworzenie lądowego korytarza prowadzącego na anektowany przez Rosjan Krym jest jednym z głównych celów sił przeciwnika - powiedział rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany w poniedziałek przez portal Suspilne. (PAP).

23.05.2022 16:28

​Polska przedstawiła w Brukseli propozycje wzmocnienia projektu konkluzji szczytu UE w sprawie agresji Rosji na Ukrainę. Strona polska chce, by znalazły się w nim zapisy dot. konieczności nałożenia podatku importowego na ropę z Rosji oraz zwiększenia wsparcia dla ok. 6 mln ukraińskich uchodźców w UE - wynika ze źródeł PAP.

23.05.2022 14:42

Otrzymaliśmy już 44 tys. zgłoszeń dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, w które było zamieszanych 87 tys. żołnierzy wroga - oświadczyła w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

23.05.2022 13:50

Na obszarach obwodu charkowskiego odbitych z rąk rosyjskich żołnierze ukraińscy zebrali dotąd ciała 63 poległych Rosjan. Zwłoki te mogą zostać wymienione na zabitych żołnierzy Ukrainy bądź tych, którzy trafili do niewoli - pisze w poniedziałek portal Hromadske.

Jak powiedział portalowi kpt. Anton Iwannikow z armii ukraińskiej, ciał Rosjan poszukuje cała grupa wojskowych. 63 ciała zebrano dotąd z miejscowości Mała Rohań, Olchiwka i Cyrkuny. Poszukiwania trwają w tej części obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy, skąd armia ukraińska wyparła Rosjan.

Ciała zabitych przechowywane są w chłodniach w Charkowie należących do kolei państwowych. "Będą wymieniane na naszych chłopców - na żywych, bądź na ciała naszych chłopców" - mówi kpt. Iwannikow.

Spośród 63 ciał poległych Rosjan dotąd zidentyfikowano około 15 procent. Oględzinami i opisem zajmuje się powołana do tego komisja. "Są dokumenty, napisy na pasach albo naszywkach. Wiele ciał jest spalonych, bez głów, bez kończyn. Bywa, że jest tylko pół ciała" - powiedział Iwannikow. Zabici w większości mają rany po ostrzale artyleryjskim i od odłamków.

Śledczy pobierają materiał genetyczny i wpisują go do ogólnej bazy. Ma to pomóc w identyfikacji zabitych, jeśli ktoś zgłosi się w ich sprawie. W większości bowiem identyfikacja będzie możliwa tylko poprzez badanie genetyczne.

Miejsca, gdzie leżą polegli wskazują niekiedy mieszkańcy, ale głównie żołnierze ukraińscy walczący w tym rejonie. Kpt. Iwannikow mówi, że niektóre ciała spoczywają w niezasypanych grobach, ale są znajdowane wprost na pozycjach bojowych.

W Małej Rohani wojskowi znaleźli pięć spalonych i zakopanych zwłok. "Sami spalili swoich" - opisuje Iwannikow. W tej samej miejscowości znaleziono ciało rosyjskiego żołnierza, który zastrzelił się, bo jego oddział wycofywał się, a on nie chciał iść do niewoli.

Według Iwannikowa Rosjanie nie zabierają ciał swoich zabitych i dlatego zajmują się nimi siły ukraińskie. "Od tej pracy zależy albo życie naszych wojskowych, których możemy wymienić, albo to, czy nasi zabici chłopcy zostaną zwróceni" - powiedział wojskowy. (PAP)

23.05.2022 13:49

23.05.2022 13:46

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek w wystąpieniu przed uczestnikami Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że 17 maja 87 osób zginęło w ostrzale rosyjskim miejscowości Desna, gdzie znajduje się ośrodek szkoleniowy armii Ukrainy.

"Mój poranek zaczyna się od tego, ilu ludzi straciliśmy w nocy. Dziś zakończyliśmy prace w Deśnie. Niestety, pod gruzami jest dziś 87 ofiar" - powiedział Zełenski w wystąpieniu przez łącze wideo.

23.05.2022 13:22

23.05.2022 12:04

23.05.2022 11:28

Szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann wyraziła ubolewanie z powodu zaniedbań w niemieckich dostawach broni na Ukrainę. "Irytujące jest to, że można było zacząć już kilka tygodni temu. To jest właśnie najbardziej gorzkie" - powiedziała w telewizji RTL - n-tv.

Polityk współrządzącej liberalnej partii FDP domaga się lepszej komunikacji ze strony Urzędu Kanclerskiego w sprawie dostaw broni, "aby nie powstało wrażenie, że w ogóle nic nie robimy".

Trwają obecnie prace nad dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni, takiej jak samobieżne haubice 2000 i działa przeciwlotnicze Gepard - poinformowała Strack-Zimmermann. Jednak rząd RFN, a w szczególności Urząd Kanclerski, nie chce o tym głośno mówić. "Ubolewam nad tym" - powiedziała przewodnicząca komisji obrony. "Uważam, że należy zmienić sposób komunikacji" - dodała. (PAP)

23.05.2022 11:27

​Mamy do czynienia z rosyjskim terroryzmem ekologicznym - powiedział ukraiński minister ochrony środowiska Rusłan Strelec na rozpoczętej w poniedziałek w Łodzi konferencji dotyczącej promocji bezpieczeństwa i stabilności na obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie OBWE.

23.05.2022 11:03

23.05.2022 09:46

Prezydent Andrzej Duda zajął zdecydowanie dobre stanowisko w sprawach ukraińskich, mimo złych zaszłości z ostatnich lat. Teraz Polska nadrabia spóźnioną pomoc dla Ukrainy i bardzo dobrze, ale trzeba z tego wyciągnąć jakieś wnioski - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)

23.05.2022 09:26

​Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć; nasz rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami, nazywanych jamalskimi, które podpisano w 1993 r. - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. (PAP)

23.05.2022 09:00

13 maja br. polski rząd przyjął uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji - poinformowała w poniedziałek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. (PAP)

23.05.2022 08:57

23.05.2022 07:52

11-letnia dziewczynka, która 7 maja została ranna w ostrzale rosyjskim w miejscowości Prywilla w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, zmarła w szpitalu w Dnieprze mimo wysiłków lekarzy - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. (PAP)

23.05.2022 07:51

Rosyjskie wojska prawdopodobnie starają się utworzyć nową linię frontu na północ od miasta Popasna w obwodzie ługańskim, aby okrążyć Siewierodonieck, czyli kluczowy cel ofensywy w Donbasie, na wschodzie Ukrainy - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW). (PAP)

23.05.2022 07:50

To co prezydent Andrzej Duda robi w sprawach ukraińskich, jego ostatnia wizyta w Kijowie to jest dobra robota - powiedział w poniedziałek w RMF24.pl szef klubu KO Borys Budka. (PAP)

23.05.2022 07:50

Ponad 600 psów i kotów znajduje opiekę w podkijowskim Hostomlu w schronisku prowadzonym przez 77-letnią Asię Serpinską. Kobieta ryzykując życiem nie opuściła zwierząt nawet podczas krwawej rosyjskiej okupacji. „Powiedziałam Rosjanom, że jak chcą tu nocować, to mogą spać w psich budach” – powiedziała PAP Serpinska.

23.05.2022 07:49

-  To osoby w młodym wieku, mające i mogące mieć jeszcze więcej dzieci. Może się zdarzyć, że dzięki nim przybędzie nam nawet dodatkowy rocznik urodzeń - powiedział PAP Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, b. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. I dodał, że uchodźcy mogą uzupełnić luki w naszym rynku pracy, w którym jest ok. 300 tys. wakatów.

23.05.2022 07:47

 Jeżeli kogoś stać, żeby wesprzeć Ukrainę to bardzo proszę o to, żeby to zrobił - zaapelował w poniedziałek o świcie na dworcu PKP w Przemyślu prezydent Andrzej Duda po powrocie z Ukrainy. (PAP)

23.05.2022 07:44

Syryjscy inżynierowie zaangażowani podczas wojny domowej w Syrii do produkcji niesławnych bomb beczkowych są w Rosji od kilku tygodni, informuje Guardian opierając się na anonimowych doniesieniach pracowników europejskich agencji wywiadowczych.

Europejski wywiad odnotował przyjazd ponad 50 specjalistów od bomb beczkowych do Rosji, gdzie od kilku tygodni współpracują z przedstawicielami rosyjskich sił zbrojnych, informuje Guardian.

Ich przybycie do Rosji mogło być powodem, dla którego państwa zachodnie kilka tygodni temu ostrzegały, że Rosjanie zaangażowali syryjczyków do przygotowania broni chemicznej i użycia jej w Ukrainie , przypuszcza gazeta.

Bomby beczkowe – prymitywne materiały wybuchowe pakowane do beczek i zrzucane z helikoptera – miały niszczycielskie skutki podczas wojny w Syrii. Eksperci wyjaśniają, że metalowy pojemnik jest wypełniony po brzegi materiałami wybuchowymi, czasami z odłamkami. Takie bomby były zrzucane z helikopterów nad miastami. Reżim Assada był również oskarżany o napełnianie ich chlorem i zrzucanie na opozycyjne miasta, powodując setki ofiar śmiertelnych i wywołując powszechny strach.

Rebelianci, którzy walczyli z reżimem Baszara al-Assada, nie dysponując obroną przeciwlotniczą byli bezsilni wobec ataków samolotów wojskowych. Dlatego bomby beczkowe odegrały tragiczną rolę w tłumieniu oporu sił antyrządowych w Syrii.

Jednocześnie pracownicy europejskich wywiadów zwracają uwagę, że ukraińskie siły zbrojne dysponują obroną powietrzną i sprzętem do śledzenia samolotów, i są w stanie zestrzelić rosyjskie śmigłowce lub samoloty, zanim te zrzucą takie bomby, dlatego też ich zastosowanie w Ukrainie wydaje się raczej mało prawdopodobne.

Według ich opinii, jak dotąd od 800 do 1000 żołnierzy syryjskich zgłosiło się na ochotnika na wyjazd do Rosji, gdzie Kreml obiecał im pensje w wysokości od 1500 do 4000 dolarów – to 20-krotność kwot, jakie otrzymaliby pracując w Syrii, gdzie załamanie gospodarcze spowodowane wojną drastycznie obniżyło poziom życia.(PAP)

23.05.2022 07:39

Próby Rosji przerwania dostaw broni  do Ukrainy nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych,  powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan na konferencji prasowej, donosi Ukrinform, powołując się na służbę prasową Białego Domu. (PAP)

23.05.2022 07:38

​Wiceminister obrony Rosji Junus-Bek Jewkurow wziął udział w pogrzebie swojego 21-letniego krewnego, który zginął na wojnie w Ukrainie - podał w niedzielę niezależny portal Meduza, powołując się na doniesienia kanału Baza na Telegramie. (PAP)

22.05.2022 19:39

22.05.2022 18:29

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w komunikacie w niedzielę wieczorem, że wojska rosyjskie nie przerywają ofensywy na wschodzie Ukrainy, prowadzą ostrzał pociskami rakietowymi i zrzucają bomby lotnicze.

Na północnym wschodzie kraju Rosjanie prowadzą działania "w celu zapobieżenia przemieszczenia rezerw wojsk ukraińskich do wschodniej strefy operacyjnej", czyli obszarów Donbasu - podał sztab. Wojska rosyjskie ostrzeliwują "miejscowości i obiekty infrastruktury cywilnej w obwodach sumskim i czernihowskim". (www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/322807526698999)

W obwodzie charkowskim wojska rosyjskie w rejonie miasta Kupjańsk naprawiają infrastrukturę kolejową, by "zwiększyć operacyjność i przerzucanie wojsk i sprzętu". W tej części Ukrainy Rosjanie prowadzą systematyczne ostrzały artyleryjskie pozycji armii ukraińskiej.

W samym Donbasie, na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim, wojska rosyjskie "koncentrują wysiłki na stworzeniu warunków do wznowienia ofensywy". Na tym odcinku frontu Rosjanie ostrzeliwują miejscowości leżące wzdłuż linii rozgraniczenia walczących stron.

W kierunku Doniecka "przeciwnik próbuje przerwać obronę naszych wojsk i dotrzeć do granic administracyjnych obwodu ługańskiego" - głosi komunikat sztabu. Miasto Łyman (również w obwodzie donieckim) i pobliskie miejscowości Zakitne, Ozerne i Dibrowa są pod ostrzałem, a Rosjanie ostrzeliwali walczące tam oddziały ukraińskie.

W obwodzie ługańskim trwały działania bojowe w kierunku Siewierodoniecka, w rejonie miejscowości Prudiwka. Według sztabu szturm rosyjski w celu zajęcia miejscowości Ołeksandriwka zakończył się niepowodzeniem. Na innym odcinku frontu w obwodzie ługańskim Rosjanie prowadzili działania bojowe m.in. w rejonie miejscowości Toszkiwka i Komyszuwacha. (PAP)

22.05.2022 17:11

22.05.2022 17:06

Przystąpienie Ukrainy do UE prawdopodobnie zajmie 15-20 lat - ocenił w niedzielę francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. Dodał, że Kijów może do tego czasu wejść do europejskiej wspólnoty politycznej zaproponowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

„Musimy być szczerzy. (...) Jeśli mówimy, że Ukraina wejdzie do UE za sześć miesięcy, rok, dwa lata, to kłamiemy. To nieprawda. To zajmie prawdopodobnie 15 czy 20 lat, to bardzo długo” – powiedział Beaune w Radiu J.

„Tymczasem jesteśmy winni Ukraińcom (...) projekt polityczny, w który mogą wejść” – kontynuował minister, przypominając pomysł prezydenta Macrona zaprezentowany 9 maja podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Macron zaproponował stworzenie nowej wspólnoty politycznej otwartej na Ukrainę i kraje bałkańskie oraz Wielką Brytanię. (PAP)

22.05.2022 15:21

22.05.2022 13:56

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział nadanie Polakom specjalnego statusu na Ukrainie. (PAP)

22.05.2022 13:06

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska opublikowała w niedzielę klip pt. "Wrócę", w którym ukraińscy uchodźcy w Polsce zapowiadają, że po wojnie powrócą do swojego kraju. "Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by im podziękować" – napisała.

"Wrócę. Te słowa powtarza każdy Ukrainiec, który został zmuszony do opuszczenia domu. Wrócę do szkoły, do swojej filiżanki w kuchni, do swoich kasztanów, do krewnych" – oświadczyła żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Nie mamy szczęścia z jednym z sąsiadów, który dowodzi +braterstwa+ uderzeniami rakietowymi i terrorem. Ale mamy wielkie szczęście, mając innego sąsiada, Polskę, która stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy, nie tylko geograficznie" – dodała.

Zełenska zaznaczyła, że Polska udzieliła już schronienia około 3 mln ukraińskich uchodźców, zapewniając im nie tylko tymczasowe miejsce do życia, ale również stałą opiekę, darmowe lekarstwa i edukację" - przekazała agencja Ukrinform, która omawia wpis prezydentowej.

"Wrócimy (na Ukrainę), ponieważ nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by podziękować im za coś więcej niż gościnność – za prawdziwy brak granic. Dziękuję, przyjaciele!" - napisała Zełenska.(PAP)

22.05.2022 12:08

22.05.2022 10:02

"Der Spiegel" informuje, że rozmowy w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Polsce utknęły w martwym punkcie. Minister obrony RFN Christine Lambrecht była zmuszona przyznać w poniedziałek na poufnym spotkaniu polityków koalicji, że nie ma nadziei na porozumienia z Warszawą - pisze w sobotę portal tygodnika.

Polska, jako sąsiad Ukrainy, od początku rosyjskiej agresji "zachowała się w sposób wzorcowy" - podkreśla "Spiegel", przypominając o polskim wsparciu dla Ukrainy w zakresie uzbrojenia. "Według polskich kręgów rządowych, liczono na niemiecką obietnicę uzupełnienia powstałych braków nowoczesnymi czołgami" - dodaje portal.

Jednak to, co w teorii wydaje się proste, w rzeczywistości stało się bardziej niż skomplikowane - zauważa "Spiegel". "W przeciwieństwie do Czech, Polska nie chce zadowolić się starszymi czołgami niemieckimi (...). W rozmowach z Niemcami domagano się, aby polskie zasoby czołgów (...) zostały uzupełnione niemieckimi czołgami Leopard najnowszego typu" - czytamy w artykule.

Dla Niemców "szybko stało się jasne, że nie mogą angażować się w taką umowę. Sama Bundeswehra nie ma jeszcze najnowszych modeli Leopardów (...). W związku z tym odpowiedzialny sekretarz stanu z ministerstwa obrony nie mógł złożyć żadnych obietnic w rozmowach z Polską i musiał zakończyć negocjacje bez powodzenia" - twierdzi "Spiegel".

Portal przypomina wypowiedź polskiego wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który w wywiadzie dla "Spiegla" powiedział ostatnio, że "ze strony Niemców padły obietnice wzmocnienia naszego potencjału obronnego, niestety żadna z nich nie została zrealizowana". (PAP)

22.05.2022 09:39

Rosjanie w ciągu ostatniej doby próbowali zdobyć Siewierodonieck, atakując to miasto z czterech stron - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Rosjanie próbowali wedrzeć się do Siewierodoniecka z czterech kierunków na raz, ale zostali odparci i wycofali się na swoje poprzednie pozycje. Kontynuowali jednak ostrzał artyleryjski i moździerzowy osiedli mieszkaniowych" - napisał Hajdaj. (PAP)

22.05.2022 09:04

Rosyjskie wojska zagroziły użyciem broni pływającemu pod banderą Togo cywilnemu statkowi na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym – podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na marynarkę wojenną Ukrainy.

"21 maja Britta K, cywilny statek pod banderą Republiki Togo, przepływający przez ukraińskie wody terytorialne w pobliżu Wyspy Węży, otrzymał od Rosjan sygnał z żądaniem opuszczenia wód terytorialnych Rosji, gdyż w przeciwnym razie użyta zostanie broń" – poinformowała ukraińska marynarka.

„Rosja próbuje nielegalnie przywłaszczyć sobie ukraińskie terytorium nawet bez tak zwanych pseudoreferendów. Ostatnio robił to Hitler w czasie II wojny światowej. Ale nie oddamy naszych terytoriów” – zaznaczono w komunikacie zamieszczonym na Facebooku (https://www.facebook.com/watch/?v=2271441699690833).

W opinii ukraińskiego wywiadu Wyspa Węży ma znaczenie strategiczne, a siły rosyjskie chcą ją wykorzystywać do kontrolowania całej północno-zachodniej części Morza Czarnego. Wyspa jest obecnie zajęta przez wojska rosyjskie, ale strona ukraińska podejmuje próby jej odzyskania.(PAP)

22.05.2022 09:04

Kraje bałtyckie wstrzymały import rosyjskiego prądu

Operator ogólnoeuropejskiej giełdy energii elektrycznej Nord Pool wstrzymał w niedzielę handel rosyjskim prądem od jedynego importera w krajach bałtyckich Grupy Inter RAO. Zapotrzebowanie na prąd Litwa będzie zaspokajała m.in. przez połączenia z Polską, Szwecją i Łotwą.

22.05.2022 08:54

​Wojska rosyjskie przypuściły w nocy z soboty na niedzielę atak rakietowy na jedną z wiosek w obwodzie zaporoskim na Ukrainie, w rejonie wilnianskim - poinformowały na Telegramie władze obwodowe. Prawdopodobnie są zabici i ranni. (PAP)

21.05.2022 20:29

​Starszy mężczyzna z obwodu dniepropietrowskiego, na środkowym wschodzie Ukrainy, rozkręcał w domu znalezione pociski z rosyjskich bomb kasetowych. W wyniku detonacji odniósł poważne obrażenia, jest w szpitalu w stanie bardzo ciężkim - poinformowały w sobotę władze obwodowe. (PAP)

21.05.2022 18:56

​W szpitalu w atakowanym przez wojska rosyjskie Siewierodoniecku, w obwodzie ługańskim, pozostała tylko trójka lekarzy - poinformował w sobotę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Powiadomił on również, że Rosjanie zniszczyli ważny most pomiędzy Siewierodonieckiem i Lisiczańskiem.

21.05.2022 15:43

​Atak rakietą Toczka-U na dworzec kolejowy w Kramatorsku został przeprowadzony 8 kwietnia z terytoriów okupowanych przez Rosję w obwodzie donieckim - ustaliła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). W wyniku ataku zginęło 61 osób, a 121 zostało rannych. (PAP).

21.05.2022 12:55

Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformowała agencja AP.

21.05.2022 12:01

Ponad 17 tys. osób zostało deportowanych w ciągu ostatniej doby z Ukrainy na terytorium Rosji przez siły rosyjskie - poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

21.05.2022 10:41

"Rosjanie ostrzelali szkołę, w której piwnicach od początku wojny ukrywali się mieszkańcy nowych dzielnic Siewierodoniecka. W rezultacie dwie osoby zginęły na miejscu, a trzy trafiły do szpitala. Dwoje zabitych i ranni to osoby z jednej rodziny" - napisał Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego na komunikatorze Telegram. Jak dodał, wieczorem w Siewierodoniecku zginęły kolejne dwie osoby - kobieta i mężczyzna; ostrzał nastąpił koło ich domu. W dwóch innych miejscowościach regionu: Lisiczańsku i sąsiednim mieście Prywilla zginęły w rosyjskim ostrzale dwie kobiety.

21.05.2022 09:52

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wciąż ginie ludność cywilna, 20 maja trzy osoby zginęły w wyniku ostrzałów rosyjskich w miejscowościach hromady (gminy) Łyman - poinformował w sobotę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

21.05.2022 09:51

​Siły rosyjskie będą nadal podejmować starania o otoczenie Siewierodoniecka i Popasnej w obwodzie ługańskim. Prawdopodobnie udało im się przesunąć nieco na północ, zachód i południe od Popasnej - poinformował w sobotę amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). (PAP)

20.05.2022 20:58

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Regulacja wprowadza utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.

Zadaniem systemu będzie stworzenie bazy profili kandydatów do podjęcia zatrudnienia w Polsce. Za pomocą algorytmu system umożliwi połączenie kandydatów z ofertami pracy w sposób najlepiej odpowiadający ich kwalifikacjom.

System, który ma zostać utworzony przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, będzie oparty o rejestr numerów PESEL. Nowe narzędzie będzie zawierało funkcjonalności pozwalające m.in. na przetwarzanie, w tym wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie ofert pracy, a także informacji dotyczących kompetencji i doświadczenia zawodowego.

Obywatele Ukrainy, spełniający określone w ustawie warunki, będą mogli korzystać z systemu przy użyciu usługi online lub z wykorzystaniem publicznej aplikacji mobilnej. Aby skorzystać z systemu, trzeba będzie utworzyć profil pracownika. Dane potrzebne do jego utworzenia będą przetwarzane przez okres 12 miesięcy od ostatniej aktywności użytkownika w systemie teleinformatycznym.

Z kolei oferty pracy przetwarzane w systemie będą mogły być wprowadzane, aktualizowane oraz usuwane z tego systemu przez pracodawców, podmioty świadczące usługi związane z udostępnieniem ofert pracy oraz podmioty świadczące usługi pośrednictwa między pracodawcami a osobami poszukującymi pracy.

W ustawie przewidziano ponadto, że minister właściwy do spraw informatyzacji określi - w drodze komunikatu - terminy uruchomienia systemu oraz udostępnienia jego funkcjonalności.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

20.05.2022 20:54

Najnowszy pakiet pomocy USA dla Ukrainy, wart blisko 40 mld dolarów, zawiera środki na transfer zaawansowanych technologii wojskowych, w tym systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot - podał dziennik "Washington Post".

Senat USA przyjął w czwartek ustawę, na mocy której Kijów otrzyma pomoc wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą.

W marcu Kongres przegłosował przeznaczenie na wydatki związane z wojną na Ukrainie, w tym pomoc zbrojeniową i dla uchodźców, 13,6 mld dolarów. Wraz z nowym pakietem amerykańska pomoc będzie opiewała na blisko 54 mld USD.

W nowym pakiecie pomocowym zwiększającym budżet m.in. Pentagonu i Departamentu Stanu, ponad 20 mld dolarów to wydatki związane z bezpieczeństwem i pomocą dla Ukrainy. Akt uprawnia prezydenta Joe Bidena do przekazania Ukrainie z zasobów USA uzbrojenia o wartości 11 mld dolarów, a także przeznacza dodatkowe 6 mld na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego Pentagon m.in. kupuje uzbrojenie dla Ukrainy bezpośrednio u producentów. (PAP)

20.05.2022 20:12

W najbliższym czasie zostaną wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu wszyscy, którzy się tam jeszcze znajdują – oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla kanałów telewizyjnych.

„Cywile zostali wywiezieni, lekarze wywiezieni, wywiezieni zostali też ciężko ranni i ranni. W najbliższym czasie, nawet nie w ciągu kilku dni, zakończy się wywożenie wszystkich z Azowstalu” – oświadczył.

Prezydent nie powiedział, ilu jeszcze żołnierzy ukraińskich przebywa w Azowstalu. Dodał tylko, że samych pograniczników było tam 400.

Zełenski zaznaczył, że zginęło bardzo wielu ukraińskich lotników, którzy próbowali dostarczyć obrońcom Mariupola artykuły żywnościowe i amunicję. "Przez wiele tygodni piloci śmigłowców, wiedząc, że 90 proc. z nich nie wraca, lecieli tam. Straciliśmy bardzo wielu lotników" - powiedział.

Sekcja ukraińska BBC przytoczyła informację rosyjskiego resortu obrony, że z Azowstalu wywieziono prawie 2 tys. obrońców, z których wszyscy są obecnie w niewoli; ranni trafili do szpitala.

W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy. Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

W piątek dowódca pułku Azow Denys Prokopenko oznajmił, że otrzymał od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w Azowstalu w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy. (PAP)

20.05.2022 19:25

​Ukraina odzyska wszystkie tymczasowo zajęte przez Rosję terytoria i dokona tego siłą, ponieważ nie ma innego sposobu - powiedział w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow w wywiadzie dla "Wall Street Journal".

Budanow zapewnił, że jego kraj będzie walczył, dopóki wojska rosyjskie nie zostaną wyparte z całego terytorium Ukrainy, w tym z Krymu i innych obszarów zajętych w 2014 roku.

„Nie znam żadnych granic poza granicami z 1991 roku” – powiedział generał, mając na myśli rok uzyskania przez Ukrainę niepodległości. „Kto może zmusić Ukrainę do zamrożenia konfliktu? To jest wojna wszystkich Ukraińców i jeśli ktoś na świecie myśli, że może dyktować Ukrainie warunki, w jakich może lub nie może się bronić, to się poważnie myli” - dodał.

Budanow powiedział również, że wojska ukraińskie pilnie potrzebują systemów rakietowych średniego i dalekiego zasięgu, artylerii dużego kalibru i samolotów uderzeniowych. „W niektórych punktach rozpoczęliśmy już kontrofensywę, ale bez tej broni będzie to bardzo trudne” – ocenił generał.

USA w ostatnich tygodniach dostarczyły Ukrainie około 90 haubic M777, a kolejne 18 jest w drodze. Administracja prezydenta Joe Bidena dotychczas niechętnie spełniała ukraińskie prośby o broń dalekiego zasięgu, taką jak wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS. Po części wynikało to z obawy, że dostawy takiej broni mogą skłonić Kreml do eskalacji konfliktu.

Generał Budanow skomentował to następująco: „Toczymy wojnę na naszym terytorium. Jeśli ktoś uważa, że musimy mieć ograniczenia w używaniu niektórych rodzajów broni, to przypominam, że Rosja używa absolutnie wszystkich rodzajów broni, jakie posiada (...) z wyjątkiem broni jądrowej”.

"Odzyskamy wszystkie tymczasowo utracone terytoria. Dokonamy tego siłą, wyłącznie siłą, ponieważ nie ma innego sposobu" - podkreślił.

"Mamy dużą sieć agentów w Rosji. Znamy poczynania prezydenta Władimira Putina, a także wysokiej rangi rosyjskich dowódców. Wywiad USA podzielił się z nami szczegółowymi informacjami na temat planów inwazji Rosji przed rozpoczęciem wojny. Ukraina ma również szczegółowy dostęp do narad prowadzonych w Moskwie, dzięki własnym źródłom" - dodał.

"Rosja ma środki, by walczyć przynajmniej do końca roku. Ta wojna jest jednak strategiczną porażką Rosji i jej przywódcy Putina. On jest w ślepym zaułku. Nie może zatrzymać wojny i nie może jej wygrać. Nie może wygrać z obiektywnych przyczyn. A żeby ją zatrzymać, musiałby przyznać, że Rosja wcale nie jest tak silnym i wielkim państwem, jak chciał ją przedstawiać – powiedział generał.

„Jeśli wreszcie Rosjanie zdadzą sobie sprawę, że car nie jest tak wielki i potężny, będzie to krok w kierunku zniszczenia państwowości dzisiejszej Rosji” - dodał.

Budanow przyznał, że około 40 procent czołowych rosyjskich dowódców wojskowych i szefów służb wywiadowczych pochodzi z Ukrainy. Na Kremlu nie brakuje zatem szczegółowej wiedzy na temat ukraińskiego rządu, wojska i społeczeństwa - dodał.

Korespondent "Wall Street Journal" przeprowadził wywiad z generałem Budanowem w jego kijowskiej kwaterze. (PAP)

20.05.2022 17:19

20.05.2022 17:18

20.05.2022 14:21

Odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to krok w kierunku ostatecznego przebaczenia wzajemnych (polsko-ukraińskich - PAP) krzywd - napisał w piątek po polsku na Facebooku mer Lwowa Andrij Sadowy. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem - dodał polityk.

"W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to dawne przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu, a nasz wspólny wróg skutecznie te karty historii wykorzystywał" - ocenił Sadowy (https://tinyurl.com/mvkvxb6v).

Jak zaznaczył, lwy z Cmentarza Orląt "były niegdyś przedmiotem kontrowersji i zostały zasłonięte", ale obecnie powinny stać się symbolem nowego otwarcia w polsko-ukraińskich relacjach. "Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!" - zakończył swój wpis polityk.

20.05.2022 12:36

20.05.2022 12:22

20.05.2022 11:42

20.05.2022 11:25

Od początku inwazji na Ukrainę Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów typu T-72, T-80 i T-90 – uważa ekspert ds. wojskowych Leo Peria-Peigne z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI), cytowany w piątek przez portal dziennika "Le Monde". To kolosalna strata - podkreśla.

Jak podaje Peria-Peigne za portal poświęconym wojskowości Oryx, według ekspertów Rosja miała przed inwazją na Ukrainę około 3 tys. sprawnych czołgów. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego blisko 700 z nich zostało wyłączonych z akcji. Armia ukraińska twierdzi, że zniszczyła 1,3 tys. rosyjskich czołgów i 3 tys. pojazdów opancerzonych, ale nie możemy zweryfikować tych liczb – wskazuje ekspert.

Francuskie źródła wojskowe w rozmowie z dziennikiem „Le Monde” w piątek przyznają, że niezależnie od rzeczywistej liczby zniszczonego sprzętu „nie spodziewano się tak dużych strat Rosji w Ukrainie”.

20.05.2022 09:49

W wojskach samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej walczą nawet inwalidzi - poinformowała w piątek na Facebooku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która opublikowała zeznania jeńca z tych terenów, zmobilizowanego mimo częściowej utraty wzroku. (PAP)

20.05.2022 07:10

​Dla Ukrainy obrona przed rosyjską agresją oznacza każdego miesiąca dziurę w budżecie w wysokości około 5 miliardów dolarów - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem. Podkreślił, że wiele z tych środków jest potrzebne na kontynuację walk obronnych, a przywódcy państw zachodnich powinni traktować pomoc finansową dla Ukrainy jako wkład we własne bezpieczeństwo.

19.05.2022 16:57

19.05.2022 16:56

Wierzymy, że Rosjanie dotrzymają danego słowa w sprawie losu obrońców Azowstalu – powiedział w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, odpowiadając na pytanie PAP o los żołnierzy wywiezionych dwa dni temu przez Rosjan z Mariupola.

19.05.2022 16:05

19.05.2022 16:03

Rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji - poinformował w czwartek ukraiński minister środowiska Rusłan Striłec.

Według szefa resortu trwająca wojna zniszczyła już ekosystemy, pozbawiła dzikie zwierzęta ich naturalnych siedlisk i zanieczyściła ukraińskie gleby.

"To pierwszy konflikt zbrojny na świecie od dwudziestu lat, który spowodował zniszczenie środowiska na tak wielką skalę" - skomentował Striłec.

19.05.2022 15:16

19.05.2022 15:15

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa o umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej do oblężonych przez wojska rosyjskie miast i miejscowości na Ukrainie."Wniosłem o bezpieczny dostęp do Mariupola, Chersonia, południowej części obwodu zaporoskiego i innych oblężonych terytoriów, aby przekazać środki ochrony zdrowia. Cywile muszą być chronieni" - zaapelował szef WHO.

19.05.2022 14:36

Koleje ukraińskie (Ukrzaliznycia) trzeci miesiąc przechowują w wagonach chłodniach setki ciał rosyjskich żołnierzy - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform.

"Zgodnie z normami prawa humanitarnego już trzeci miesiąc przechowujemy setki ciał żołnierzy rosyjskich, by przekazać je matkom i żonom. Zwracamy się do Rosjan: wiemy, że to czytacie. Wasz ładunek 200 (określenie stosowane w Rosji w stosunku do transportu ciała zabitego żołnierza - PAP) czeka" - napisały na Telegramie koleje ukraińskie. (https://t.me/UkrzalInfo/2461)

Według najnowszych danych od początku wojny na Ukrainie zginęło już około 28,5 tys. rosyjskich żołnierzy - podał Ukrinform.(PAP)

19.05.2022 14:13

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała szajkę, która na dużą skalę kradła i sprzedawała kamizelki kuloodporne przeznaczone dla ukraińskich żołnierzy - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na wpis SBU na Telegramie.

Śledztwo wykazało, że spekulanci próbowali nielegalnie sprzedać ponad 1000 kamizelek kuloodpornych na łączną kwotę ponad 12 mln hrywien, czyli około 1,8 mln zł. (https://t.me/SBUkr/4293)

Kamizelki zostały wyprodukowane na Ukrainie przez jedną z organizacji społecznych i za pośrednictwem administracji wojskowej w obwodzie czerkaskim miały być przekazane żołnierzom. Tymczasem zamieszani w sprawę urzędnicy, zamiast przekazywać kamizelki ukraińskim wojskowym, starali się je sprzedać za pośrednictwem prywatnych podmiotów komercyjnych oraz sieci supermarketów.  (PAP)

19.05.2022 13:45

Rosyjscy okupanci otworzyli świetlicę dziecięcą w zrujnowanym przedszkolu w Mariupolu; wcześniej zmuszono rodziców do uprzątnięcia gruzów, a także zdobycia materiałów budowlanych i wyremontowania placówki we własnym zakresie - poinformował w czwartek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

"Groteskowe wieści. (...) Żeby dobrze zrozumieć kontekst sytuacji - pierwsze piętro przedszkola jest prawie zrujnowane, nie ma elektryczności, wodę trzeba dostarczać z zewnątrz. Jedzenie przygotowuje się na ognisku na ulicy. Głównym przysmakiem na otwarcie (świetlicy - PAP) była kasza z jabłkami" - napisał Andriuszczenko (https://t.me/andriyshTime/951).

Doradca mera opublikował zdjęcie, na którym widać dziecięcą książeczkę (prawdopodobnie do nauki czytania - PAP) o nazwie "Alfabet Donbasu". Słowo "Donbasu" na okładce zostało ukazane w barwach flagi samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej.

"Szczęśliwe dzieciństwo po rosyjsku w pełnej krasie" - skomentował Andriuszczenko.

W zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu nad Morzem Azowskim, gdzie prawdopodobnie zginęło ponad 20 tys. mieszkańców, okupacyjne władze podejmują w ostatnich dniach kolejne propagandowe inicjatywy. Wcześniej informowano m.in. o "paradzie" z okazji Dnia Zwycięstwa (9 maja) oraz wizytach studyjnych dla zagranicznych dziennikarzy, podczas których Rosjanie próbują zrzucać odpowiedzialność za zbrodnie wojenne na stronę ukraińską. (PAP)

19.05.2022 12:51

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża rozpoczął rejestrację jeńców wojennych, których ewakuowano z oblężonych przez Rosjan zakładów Azowstal w Mariupolu na południu Ukrainy - poinformowano w wydanym w czwartek oświadczeniu.

Operacja monitorowania żołnierzy opuszczających zakłady metalurgiczne, w tym rannych, rozpoczęła się we wtorek i nadal trwa.

Część procesu stanowi przekazywanie przez ukraińskich żołnierzy swoich danych osobowych oraz nazwiska najbliższego członka rodziny. Te informacje pozwalają Czerwonemu Krzyżowi na odnalezienie żołnierzy wziętych do niewoli i zapewnienie im pomocy w utrzymaniu kontaktu z rodzinami.

W oświadczeniu zapewniono, że te działania są prowadzone przez Czerwony Krzyż na wniosek stron konfliktu.

W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych. (PAP)

19.05.2022 12:50

19.05.2022 11:15

"Wszyscy mamy jeden wspólny cel: Rosja nie może wygrać tej wojny. Ukraina musi przetrwać" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek w oświadczeniu rządowym w Bundestagu. Z zadowoleniem przyjął plany Finlandii i Szwecji dotyczące przystąpienia do NATO.

W swoim dzisiejszym oświadczeniu kanclerz Olaf Scholz podkreślił, że dopiero gdy Putin "zrozumie, że nie może złamać obrony Ukrainy, będzie gotowy do poważnych negocjacji pokojowych".

Scholz oświadczył, że rząd niemiecki wspiera Ukrainę "w sposób przemyślany, wyważony i ściśle skoordynowany na szczeblu międzynarodowym". Nie będzie żadnych jednostronnych działań Niemiec, a rząd niemiecki nie podejmie żadnych kroków, które uczyniłyby NATO stroną w wojnie.

"Pokój można uznać za pewnik tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi go bronić. To jest lekcja, którą wyciągamy z brutalnego ataku Rosji na Ukrainę" - mówił Scholz.

Kanclerz z zadowoleniem przyjął plany Finlandii i Szwecji dotyczące przystąpienia do NATO. "Mówię bez wahania: drodzy przyjaciele w Szwecji i Finlandii, jesteście bardzo mile widziani! Z wami u naszego boku NATO i Europa staną się silniejsze i bezpieczniejsze". (PAP)

19.05.2022 10:29

Popieram utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni Rosji na Ukrainie, podobnego do tego do spraw w b. Jugosławii, ponieważ te dwa działające w Hadze mogą nie wystarczyć do osądzenia Rosji za zbrojną agresję na Ukrainę - powiedział w czwartek prezydent Łotwy Egils Levits w rozmowie z Radiem Wnet. (PAP)

19.05.2022 10:28

​Nie zaakceptujemy żadnego zawieszenia broni, dopóki wszyscy rosyjscy żołnierze się nie wycofają - poinformował w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Niech nikt nie oferuje nam zawieszenia broni; to niemożliwe bez zupełnego wycofania się rosyjskich wojsk" - napisał na Twitterze Podolak (tinyurl.com/wd5e42aw).

Odnosząc się do podpisanych w 2015 roku porozumień mińskich regulujących konflikt we wschodniej Ukrainie, doradca prezydenta Zełenskiego oznajmił, że "Ukraina nie jest zainteresowana podpisywaniem nowych umów i wznowieniem wojny za kilka lat".

Podolak dodał, że "dopóki Rosja nie uwolni zajmowanych obszarów, na nasz zespół negocjacyjny składać się będą broń, sankcje i pieniądze". (PAP)

19.05.2022 08:59

19.05.2022 08:44

19.05.2022 08:41

​Premier Kosowa Albin Kurti ogłosił zamiar przystąpienia tego kraju do NATO i UE.

19.05.2022 08:40

19.05.2022 08:39

19.05.2022 08:38

18.05.2022 22:43

Senat przyjął w środę jednogłośnie nowelizację zakładającą utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.

18.05.2022 22:42

18.05.2022 21:48

18.05.2022 21:48

Dziesięć osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w środę w wyniku ostrzałów rosyjskich w miejscowościach obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy; siedem osób zostało rannych – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

"18 maja Rosjanie zabili 10 cywilów w Donbasie: siedem osób w Łymanie i trzy w Bachmucie" - napisał Kyryłenko na komunikatorze Telegram. (https://t.me/pavlokyrylenko_donoda/3446)

Informując o ofiarach zastrzegł, że nie można sprawdzić danych z Mariupola i Wołnowachy - miast okupowanych przez wojska rosyjskie. (PAP)

18.05.2022 21:44

18.05.2022 21:15

18.05.2022 20:47

18.05.2022 19:45

Rosyjski pociąg pancerny stał się celem ataku partyzantów w Melitopolu, okupowanym przez wojska rosyjskie mieście na południu Ukrainy - poinformował w środę ukraiński portal zn.ua.

Najpierw świadkowie przekazali informacje o eksplozjach i strzelaninie. Później miejscowi dziennikarze potwierdzili, że partyzanci odpalili zdalnie ładunek wybuchowy i że celem był pociąg pancerny.

Eksplozja nastąpiła pod wagonem z wojskowymi, którzy byli w trakcie rotacji oddziałów. Ładunek podłożono na torach, po których przejeżdżał skład z 10 wagonami.

W wyniki wybuchu uszkodzone zostały tory kolejowe. Ruch pociągu pancernego wstrzymano, co zablokowało także ruch innych składów, wiozących paliwo. (PAP)

18.05.2022 19:44

​W Kijowie w środę otwarta została ponownie ambasada Stanów Zjednoczonych - poinformował rzecznik placówki Daniel Langenkamp.

18.05.2022 19:20

18.05.2022 16:48

Rosja używa na Ukrainie broni laserowej nowej generacji, która wykorzystywana jest przede wszystkim do niszczenia ukraińskich dronów - poinformowała w środę agencja Reutera cytując Jurija Borisowa, wicepremiera Rosji odpowiedzialnego za sektor zbrojeniowy.

Jak podkreśla Reuters, do tej pory niewiele było wiadomo o broni laserowej, którą Rosjanie mają w swoim arsenale. W 2018 roku rosyjskie ministerstwo obrony informowało o wprowadzeniu do służby systemu laserowego Pierieswiet, zdolnego do oślepiania satelitów na wysokości 1500 km nad Ziemią.

Resort obrony w Moskwie tłumaczył wówczas, że zadaniem systemu laserowego jest uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji wobec Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników, a prezydent Rosji Władimir Putin twierdził, że dzięki bojowemu laserowi "potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu".

Borisow w rosyjskiej telewizji państwowej nie mówił jednak o broni oślepiającej, ale o takiej, która jest zdolna do szybkiego niszczenia celów powietrznych. "Jeśli Pierieswiet oślepia, to nowa generacja broni laserowej umożliwia fizyczne zniszczenie celu – zniszczenie termiczne, cel spala się" – tłumaczył.

Zapytany, czy taka broń jest używana na Ukrainie, wicepremier odpowiedział: "Tak. Pierwsze prototypy już tam są używane". Ujawnił przy tym, że nowa broń nazywa się Zadira i przytoczył przykład z wtorku, gdy rzekomo za pomocą lasera zniszczony został w ciągu kilku sekund, z odległości pięciu kilometrów, jeden z ukraińskich dronów.

"To nie jest jakiś egzotyczny pomysł; to rzeczywistość" – powiedział Borisow i dodał, że nowa generacja broni laserowej, wykorzystująca szerokie pasmo elektromagnetyczne, ostatecznie może wkrótce zastąpić broń konwencjonalną.

Reuters zaznacza, że USA, Chiny i Rosja od lat pracują nad laserami, a znaczenie strategiczne takiej broni jest ogromne z tego względu, iż może ona atakować satelity, wykorzystywane do monitorowania międzykontynentalnych pocisków balistycznych, zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. (PAP)

18.05.2022 16:35

18.05.2022 15:11

Z inicjatywy deputowanego do PE Kosmy Złotowskiego (PiS) europosłowie Zjednoczonej Prawicy skierowali do Komisji Europejskiej interpelację na temat "złagodzenia stanowiska KE w sprawie rosyjskiego ultimatum dotyczącego płatności za dostawy gazu w rublach".

"Pod koniec marca w odpowiedzi na kolejne sankcje Władimir Putin wydał dekret, w którym zażądał, aby państwa członkowskie płaciły za rosyjski gaz w rublach. Krytycznie do tego wymogu odniosła się wtedy przewodnicząca KE Ursula von der Leyen mówiąc, że taka opcja, jeśli nie jest przewidziana w kontrakcie, narusza sankcje nałożone przez UE na Rosję" - przypomnieli eurodeputowani.

Autorzy pytania zauważyli, że chociaż w międzyczasie Rosja odcięła dostawy gazu Polsce i Bułgarii, które odmówiły przyjęcia rosyjskiego ultimatum, to jednak 13 maja w Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli KE i dyplomatów państw członkowskich, "na którym Komisja przedstawiła instrukcję, w jaki sposób europejskie firmy mogłyby płacić w rublach za rosyjski gaz, omijając jednocześnie unijne sankcje".

"Czy to prawda, że KE opracowuje schemat płatności za rosyjski gaz w rublach, aby umożliwić obejście sankcji, a jeśli tak, to z czego wynika ta zmiana stanowiska i czy była ona poprzedzona rozmowami Komisji z przedstawicielami Gazpromu lub rosyjskich władz?" - pytają eurodeputowani.

Europosłowie zawracają Komisji uwagę, że zaakceptowanie rosyjskich warunków w zakresie płatności za dostawy gazu będzie oznaczać istotne ustępstwo, sprzeczne z polityką stanowczych sankcji. „Czy KE nie obawia się, że zgoda na łamanie kontraktów, według których płatności za rosyjski gaz powinny być rozliczane w euro lub dolarach, osłabi skuteczność unijnych sankcji?" - czytamy w interpelacji.

Europosłowie zasugerowali także, że zmiana stanowiska KE w tej sprawie byłaby niesprawiedliwa w stosunku do Polski i Bułgarii. "Czy zgoda KE na regulowanie przez europejskie firmy płatności za gaz w rublach, w sytuacji gdy Rosja odcięła już dostawy do Polski i Bułgarii, które zgodnie z wcześniejszą opinią Komisji odmówiły spełnienia rosyjskiego ultimatum, nie jest krzywdząca dla tych krajów i nie narusza zasady unijnej solidarności?" – pytają europosłowie.

“Mamy do czynienia z sytuacją zupełnie irracjonalną i chyba bezprecedensową, gdy Komisja Europejska tworzy instrukcję, jak obejść unijne sankcje. Jeśli rzeczywiście za zgodą KE dojdzie do zaakceptowania rosyjskiego ultimatum dotyczącego płatności za gaz w rublach pomożemy Kremlowi w osiągnięciu kolejnego politycznego i gospodarczego zwycięstwa. Bruksela wysyłając sprzeczne sygnały, takie jak chociażby brak sprzeciwu dla budowy gazociągu Nord Stream, przez lata podsycała pewność siebie Rosji, której efektem jest agresja na Ukrainę. Ponadto ciężar sankcji powinien być rozłożony równomiernie, a tymczasem KE łagodząc swoje stanowisko wbrew wcześniejszej opinii i godząc się na łamanie kontraktów zawartych z Gazpromem umożliwi części państw członkowskich ograniczenie ponoszonych kosztów. Zdecydowanie byłoby to sprzeczne z unijną zasadą solidarności” - skomentował inicjator interpelacji Kosma Złotowski. (PAP)

18.05.2022 14:44

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o udostępnieniu 248 mln euro 5 państwom członkowskim - Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom - które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców.

"Decyzja jest następstwem globalnego wydarzenia z 9 kwietnia +Stand Up for Ukraine+, podczas którego Komisja zobowiązała się do przeznaczenia do 400 mln euro wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w najbardziej dotkniętych państwach członkowskich. (...) Państwa członkowskie mogą wykorzystać te fundusze, aby zapewnić natychmiastową pomoc, taką jak żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie dla osób uciekających przed niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, jednocześnie zwiększając swoją zdolność do zarządzania zewnętrznymi granicami UE" - czytamy w komunikacie Komisji.

"Aby zapewnić szybkie wydatkowanie środków bez dużego obciążenia administracyjnego, Komisja będzie uwalniać te środki na podstawie osiągniętych wyników, a nie rzeczywistych kosztów. (...) Komisja udostępni pozostałe 152 mln euro po uzyskaniu zgody służb odpowiedzialnych za budżet" - podała KE. (PAP)

18.05.2022 14:25

MSZ Rosji zakomunikował władzom Hiszpanii wydalenie 27 dyplomatów tego kraju zatrudnionych w ambasadzie w Moskwie. Decyzja ma związek z kwietniowym wydaleniem przez rząd Pedro Sancheza 25 rosyjskich dyplomatów i pracowników ambasady w Madrycie. (PAP)

18.05.2022 14:13

​Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i rozmawiałem na ten temat również z ministrem obrony Włoch Lorenzo Guerinim - powiedział w środę w Rzymie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON Mariusz Błaszczak przebywa w środę z wizytą roboczą we Włoszech, gdzie spotkał się z ministrem obrony Lorenzo Guerinim. "Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i również na ten temat rozmawiałem z moim włoskim odpowiednikiem" - powiedział w Rzymie Błaszczak.

Na briefingu prasowym po spotkaniu z Guerinim, szef MON podkreślił, że relacje polsko-włoskie są bardzo bliskie. Jako przykład udanej współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego wymienił produkujący śmigłowce zakład PZL Świdnik, który należy do Włoskiej grupy Leonardo.

Błaszczak zapytany o pomoc finansową Unii Europejskiej skierowaną do krajów pomagającym uchodźcom z Ukrainy zaznaczył, że jest ona niewystarczająca. "UE zdecydowała, aby refundacja zamykała się kwotą 2 mld euro - to stanowczo zbyt mało" - powiedział. Szef MON dodał, że poruszał ten temat podczas wtorkowego posiedzenia ministrów obrony państw UE w Brukseli. "Moje zdanie, cieszę się z tego, podzielane było też przez innych ministrów obrony" - powiedział. (PAP)

18.05.2022 13:59

​Ambasador Włoch w Rosji Giorgio Starace został wezwany w środę do rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Wedle informacji agencji Ansa Moskwa ma go poinformować o podjęciu decyzji o wydaleniu z kraju 24 włoskich dyplomatów.

18.05.2022 12:03

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę musieliśmy zupełnie zmienić szlaki importu paliw, dlatego cieszy nas, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia otrzymamy 25 tys. ton benzyny z Polski - oświadczyła w środę w Kijowie minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Julija Swyrydenko podczas spotkania z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. (PAP)

18.05.2022 11:37

​Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) podjęła decyzję o rocznej dyskwalifikacji rosyjskiego gimnastyka Iwana Kuliaka, który podczas dekoracji po zawodach Pucharu Świata w Dausze otwarcie wsparł zbrojny atak Rosji na Ukrainę.

18.05.2022 10:10

18.05.2022 10:09

​Doniecka administracja regionalna informuje, że siły rosyjskie użyły w Awdijewce pocisków fosforowych.

18.05.2022 10:09

18.05.2022 10:08

17.05.2022 22:29

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, gromadząc zasoby i budując fortyfikacje obronne na okupowanych terytoriach. Swoje wnioski szef resortu przedstawił we wtorek podczas zdalnego wystąpienia w Radzie do Spraw Zagranicznych UE w formacie obronność. (PAP)

17.05.2022 22:10

Wojska rosyjskie próbują przełamać ukraińską linię obrony pod Popasną i Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim – poinformował we wtorek wieczorem szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

Hajdaj powiadomił także, że trwają silne ostrzały celów cywilnych.

„Rosyjska armia po prostu +wypala+ miejscowości w rejonie hromady hirskiej” – powiedział Hajdaj w nagraniu opublikowanym w Telegramie.

Pomimo ostrzałów przy trasie Lisiczańsk-Bachmut władze kontynuują ryzykowną ewakuację mieszkańców.

Według informacji przekazanej przez szefa administracji obwodowej siły rosyjskie kontynuują ściąganie do regionu sprzętu, a w zajętych miejscowościach rozmieścili wyrzutnie rakietowe Pancyr.

https://t.me/luhanskaVTSA/2683 (PAP)

17.05.2022 22:01

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje się na potencjalną epidemię cholery na niektórych ukraińskich terytoriach, zwłaszcza w Mariupolu, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków - poinformowała we wtorek szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan. (PAP)

17.05.2022 19:22

Żołnierze ukraińscy, wywiezieni przez siły rosyjskie z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, trafili do Ołeniwki w obwodzie donieckim na terytoriach okupowanych przez Rosję – poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka.

Wcześniej Reuters poinformował, że we wtorek z Azowstalu wyjechało co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi żołnierzami.

Według informacji strony ukraińskiej Rosjanie przetrzymują w Ołeniwce, na terytorium byłej kolonii karnej, osoby, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w czasie tzw. filtracji. (PAP)

17.05.2022 19:04

Rosja kontynuuje działania ofensywne we Wschodniej Strefie Operacyjnej, przeprowadziła ataki rakietowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej w obwodach lwowskim, czernihowskim i sumskim – informuje we wtorek sztab generalny armii Ukrainy. (PAP)

17.05.2022 17:15

Przeciwnik nie zdołał wziąć w okrążenie ukraińskiego zgrupowania w obwodach donieckim i ługańskim, chociaż to był cel, który Rosja stawiała sobie po tym, jak nie udało się zająć Kijowa – oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. (PAP)

17.05.2022 15:07

Żywicki oświadczył na Telegramie, że „nie odnotowano sforsowania granicy” w rejonie szostkińskim w obwodzie sumskim. „Trwa prowokacyjny ostrzał” – dodał. (https://t.me/Zhyvytskyy/2172)

Urzędnik poinformował wcześniej, że Rosjanie podjęli próbę przedarcia się do obwodu sumskiego. "Walki toczą się na północy rejonu (powiatu) szostkińskiego. Rosjanie podjęli próbę przedarcia się do obwodu sumskiego w okolicach miejscowości Seredyna-Buda" - napisał Żywycki. (https://t.me/Zhyvytskyy/2171)

Szef regionalnej administracji przekazał również doniesienia o licznych rosyjskich ostrzałach. "Około pięciu uderzeń w okolicach miejscowości Esmań, około 70 eksplozji w okolicach Bojaro-Łeżaczi, około sześciu także w pobliżu wsi Sopycz. (...) Wzdłuż granicy wybuchły pożary spowodowane ostrzałami" - dodał urzędnik.

Agencja Interfax-Ukraina cytuje również wypowiedź Żywyckiego z briefingu dla prasy. „Tak zmasowanych ostrzałów miejscowości przygranicznych w obwodzie sumskim jak dzisiaj ze strony Rosji nie było od początku wojny” – zaznaczył. Przeciwnik, jak dodał, atakuje rakietami, używa wyrzutni i dział samobieżnych.

Według Żywyckiego w ostatnich dniach wzrosła aktywność rosyjskiego lotnictwa, śmigłowce znad terytorium Rosji ostrzeliwują rakietami powietrze-ziemia miejscowości w obwodzie sumskim; przeciwnik używa rakiet manewrujących.

Pierwsze doniesienia o rosyjskich grupach dywersyjnych, próbujących przedostać się do obwodu sumskiego, pojawiły się w poniedziałek. "Ukraińska straż graniczna odparła szturm, zmuszając Rosjan do wycofania się na swoje terytorium" - informował Żywycki.

Wojska agresora zostały wyparte z obwodów czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego i żytomierskiego na początku kwietnia. Wciąż utrzymuje się jednak zagrożenie wrogimi atakami, zwłaszcza na terenach położonych blisko rosyjskiej granicy. (PAP)

17.05.2022 15:05

17.05.2022 14:10

Doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył we wtorek, że negocjacje z Rosją zostały zawieszone, ponieważ rosyjskie kierownictwo polityczno-wojskowe nie bierze pod uwagę zmian sytuacji na froncie, które miały miejsce od początku wojny.

17.05.2022 14:09

Trwają walki z rosyjskimi wojskami, które próbują sforsować granicę z Ukrainą i wedrzeć się do obwodu sumskiego na północy kraju - poinformował we wtorek na Telegramie szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. Sumszczyzna jest też od rana ostrzeliwana przez siły wroga, atakujące z terytorium Rosji - dodał.

"Walki toczą się na północy rejonu (powiatu) szostkińskiego. Rosjanie podjęli próbę przedarcia się do obwodu sumskiego w okolicach miejscowości Seredyna-Buda" - napisał Żywycki. (https://t.me/Zhyvytskyy/2171)

Szef regionalnej administracji przekazał również doniesienia o licznych rosyjskich ostrzałach. "Około pięciu uderzeń w okolicach miejscowości Esmań, około 70 eksplozji w okolicach Bojaro-Łeżaczi, około sześciu także w pobliżu wsi Sopycz. (...) Wzdłuż granicy wybuchły pożary spowodowane ostrzałami" - dodał urzędnik.

Pierwsze doniesienia o rosyjskich grupach dywersyjnych, próbujących przedostać się do obwodu sumskiego, pojawiły się w poniedziałek. "Ukraińska straż graniczna odparła szturm, zmuszając Rosjan do wycofania się na swoje terytorium" - poinformował Żywycki.

Siły najeźdźcy zostały wyparte z obwodów czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego i żytomierskiego na początku kwietnia. Wciąż utrzymuje się jednak zagrożenie wrogimi atakami, zwłaszcza na terenach położonych blisko rosyjskiej granicy. (PAP)

17.05.2022 13:26

Podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Węgier Katalin Novak będziemy poruszali temat sankcji przeciwko Rosji, będziemy przekonywać do poparcia szóstego pakietu, liczymy, że siła argumentów skruszy opór - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

17.05.2022 13:23

17.05.2022 13:10

17.05.2022 12:40

​Cały czas toczymy cyberwojnę, a nasze wojska rujnują mit Rosji jako cyberpotęgi - mówił we wtorek wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow, podkreślając, że nowoczesne aplikacje pozwalają także utrzymywać usługi dla ludności w warunkach wojennych.

17.05.2022 12:34

17.05.2022 12:00

​Władze Rosji karzą dowódców wojskowych za niepowodzenia w wojnie z Ukrainą - poinformował we wtorek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

17.05.2022 10:22

​W ciągu ostatnich dwóch tygodni z Niemiec na Ukrainę dotarło 2450 sztuk ręcznych granatników przeciwpancernych RGW 90, 1600 min przeciwpancernych DM22 oraz 3000 min przeciwpancernych DM31, które zostały przekazane tamtejszej armii - wynika z informacji uzyskanych przez tygodnik "Spiegel".

17.05.2022 09:46

17.05.2022 09:43

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy