107,6 FM

Inwazja Rosji na Ukrainę

Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie wsi Mazaniwka, około 30 km na północny zachód od Słowiańska; w pobliżu nieodległej miejscowości Dołyna siły ukraińskie odparły atak - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Relacja trwa

06.07.2022 09:33

​Wojska rosyjskie umacniają swoją kontrolę nad Lisiczańskiem i obwodem ługańskim na Ukrainie, a także zbliżają się do Słowiańska, który zapewne będzie celem kolejnego kluczowego starcia w walce o Donbas - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja prawdopodobnie nadal umacnia swoją kontrolę nad Lisiczańskiem i obwodem ługańskim. Na północy zaangażowała na kierunku iziumskim większość pozostałych dostępnych jednostek ze Wschodniego i Zachodniego Okręgu Wojskowego. W ciągu ostatniego tygodnia siły rosyjskie prawdopodobnie posunęły się o kolejne 5 km wzdłuż głównej drogi E40 z Iziumu, napotykając na niezwykle zdeterminowany opór ukraiński. Siły rosyjskie ze Wschodniego i Zachodniego Okręgu Wojskowego znajdują się obecnie prawdopodobnie w odległości około 16 km na północ od miasta Słowiańsk. Wobec zagrożenia miasta również ze strony (sił) Centralnego i Południowego Okręgu Wojskowego istnieje realna możliwość, że bitwa o Słowiańsk będzie kolejnym kluczowym starciem w walce o Donbas" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. (PAP)

06.07.2022 08:42

06.07.2022 08:11

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

06.07.2022 07:25

​Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie wsi Mazaniwka, około 30 km na północny zachód od Słowiańska; w pobliżu nieodległej miejscowości Dołyna siły ukraińskie odparły atak - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

05.07.2022 22:14

Sekretarz stanu USA Antony Blinken nie spotka się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem podczas szczytu ministrów spraw zagranicznych krajów G20 na Bali - poinformował we wtorek amerykański Departament Stanu. (PAP)

05.07.2022 21:16

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz razem ze swoją partią socjaldemokratyczną SPD wydaje się być coraz bardziej odosobniony w niesłychanie ostrożnym podejściu do dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy, odpierającej rosyjską inwazję – pisze we wtorek portal dziennika „Bild”.

Poprawienia zdolności militarnych Ukrainy poprzez jak najszybsze dostarczenie jej niemieckich transporterów opancerzonych od dawna domagają się współrządzący z SPD Zieloni. Teraz do apelu Zielonych dołączyła trzecia partia wchodząca w skład koalicji rządowej – FDP. (PAP)

05.07.2022 21:10

Podpis filmu poniżej: "za to walczymy".

05.07.2022 21:10

05.07.2022 20:50

Ukraińskie władze wzywają mieszkańców obwodu donieckiego do ewakuacji w związku z rosyjskimi atakami. Wojska rosyjskie prowadzą chaotyczne ostrzały, które mają powodować ofiary wśród ludności cywilnej i wywoływać panikę - podkreślił we wtorek szef władz tego regionu na wschodzie kraju Pawło Kyryłenko. (PAP)

05.07.2022 20:18

Na okupowanych terenach siły rosyjskie niszczą ukraińskie książki w bibliotekach, z mieszkań wynoszona jest i niszczona ukraińska odzież - powiedział we wtorek szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

Hajdaj przekazał, że w pobliżu Lisiczańska, przy granicy obwodu, toczą się zacięte walki. Jak dodał, armia rosyjska zaangażowała wiele sił i stale próbuje budować przeprawy, by przerzucać jeszcze więcej sprzętu. "Sprzęt jest przestarzały, ale jest go dużo" - podkreślił. (https://t.me/luhanskaVTSA/4059)

Zaznaczył, że Rosjanie ponoszą duże straty, a szpitale i kostnice na okupowanych terytoriach są przepełnione. (PAP)

05.07.2022 20:10

Polska będzie koncentrować swoją pomoc w odbudowie Ukrainy na obwodzie charkowskim; są tam już poczynione pierwsze projekty - poinformował we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Zdaniem wiceministra, odbudowa bezpiecznych rejonów Ukrainy powinna zacząć się już dziś.

W szwajcarskim Lugano we wtorek zakończyła się międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Brało w niej udział około 1000 delegatów z ponad 40 państw oraz przedstawiciele około 20 organizacji międzynarodowych, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wydarzenie było piątą edycją odbywającej się co roku Konferencji na temat Reform na Ukrainie.

Przydacz zapewnił na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, że Polska będzie odgrywała bardzo istotną rolę w procesie odbudowy Ukrainy.

"Proces odbudowy Ukrainy w częściach bezpiecznych, w naszym przekonaniu, powinien zacząć się już dziś. Ukraina musi mieć możliwość gospodarczego wytrzymania tego nacisku. Wojna dzisiejsza to nie tylko wojna na froncie, ale także i wojna gospodarcza, jaką prowadzi Rosja. PKB ukraińskie spada w ostatnich miesiącach bardzo intensywnie, także z uwagi na liczną migrację uchodźczą z Ukrainy" - mówił wiceszef polskiej dyplomacji.

Wiceminister podkreślił, że polska delegacja podczas konferencji w Lugano zachęcała międzynarodowe instytucje finansowe do intensyfikacji wsparcia finansowego Ukrainy. Ponadto - jak mówił - drugim polskim postulatem było pozyskanie środków z konfiskaty rosyjskich rezerw walutowych.

"To Rosja odpowiada za inwazję, to Rosja odpowiada za zniszczenie i to Rosja powinna przede wszystkim zapłacić za odbudowę Ukrainy. Nie może być tak, że podatnik polski, brytyjski, czy amerykański będzie za to płacił. Polski przedsiębiorca powinien mieć szansę skorzystania z tej odbudowy, ale za środki, które zostaną skonfiskowane Rosjanom" - powiedział.

Zdaniem wiceszefa MSZ Polska może pomóc Ukrainie w odbudowie infrastruktury oraz reformach administracji. "Sfer inwestycyjnych z perspektywy polskiej jest bardzo dużo" - podkreślił wiceminister.

"Dziś dyskusja była o przydzieleniu konkretnych regionów, w których dane państwo mogłoby skoncentrować swoją uwagę. My już wcześniej, zanim dzisiejsze mapy były prezentowane przez premiera Ukrainy Denysa Szmyhala w Lugano, ustaliliśmy - pan premier Morawiecki z premierem Szmyhalem - że tym obwodem, na którym Polska dzisiaj będzie się koncentrować to obwód charkowski. Tam już są poczynione pierwsze projekty, w których będziemy współpracować, także w kontekście przemysłu cięższego, ale także i tego zaawansowanego technologicznie" - poinformował.

Uczestnicy konferencji w Lugano nakreślili siedem zasad odbudowy tego kraju, który ucierpiał w wyniku rosyjskiej inwazji. Chodzi m.in. o koncentrację na reformach wewnętrznych, poszanowanie prawa, zrównoważony rozwój i demokratyczny udział społeczeństwa ukraińskiego.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek, pierwszego dnia konferencji, że odbudowa Ukrainy po wojnie to nie lokalny projekt, lecz wspólne zadanie całego demokratycznego świata. Premier Denys Szmyhal wskazywał, że Ukraina potrzebuje 750 mld dolarów na realizację planu odbudowy po rosyjskiej inwazji, zaś głównym źródłem finansowania powojennej odbudowy Ukrainy - jak ocenił - powinny być środki skonfiskowane Rosji i rosyjskim oligarchom.

Prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis w Lugano na zakończenie konferencji oświadczył, że nie ma obecnie podstawy prawnej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy. (PAP)

05.07.2022 19:14

Siły rosyjskie na kierunku donieckim koncentrują główne wysiłki na przejęciu kontroli nad drogą prowadzącą z Bachmutu do Lisiczańska - informuje we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Armia rosyjska kontynuuje rakietowe uderzenia w wojskowe i cywilne obiekty na Ukrainie - pisze sztab.

Zaznacza, że na kierunku wołyńskim i poleskim nie są obserwowane oznaki formowania sił ofensywnych przeciwnika. Aktualne jest jednak ryzyko rakietowych i lotniczych uderzeń z terytorium Białorusi - dodano. Sztab podał, że w białoruskich siłach zbrojnych prowadzona jest kontrola systemu dowodzenia i ostrzegania.

Na kierunku charkowskim ukraińskie siły odparły szturm przeciwnika w pobliżu miejscowości Sosniwka, a na słowiańskim - w okolicy Krasnopola.

Na kierunku bachmuckim przy wsparciu artylerii i lotnictwa wojsko rosyjskie prowadziło działania szturmowe w okolicy miejscowości Spirne i Werszyna, trwają walki.

Na kierunku donieckim główne wysiłki Rosjanie koncentrują na przejęciu kontroli nad drogą Bachmut-Lisiczańsk i próbach przejęcia Biłohoriwki (https://tinyurl.com/5zw3s2bc). (PAP)

05.07.2022 18:24

​Rosja zwiększyła swoje zgrupowanie okrętów na Morzu Czarnym, obecnie jest na nich 40 pocisków rakietowych Kalibr – powiadomił Serhij Bratczuk, rzecznik administracji obwodu odeskiego na południu Ukrainy. „Obecnie w akwenie (Morza Czarnego) znajdują się cztery okręty nawodne i dwa podwodne. W sumie jest na nich 40 rakiet Kalibr” – poinformował Bratczuk w serwisie Telegram. (https://tinyurl.com/y7s5eatk) „W północno-zachodniej części Morza Czarnego znajdują się obecnie trzy nawodne i dwa podwodne okręty wroga gotowe do użycia ponad 30 pocisków Kalibr” – podawało ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe w nocy z poniedziałku na wtorek. (https://tinyurl.com/5a4pvp8k) (PAP)

05.07.2022 17:45

​Poniżej: propozycja premiera Ukrainy. Na konferencji w Lugano zaprezentował mapę, na które pokazano, które kraje miałyby pomóc w odbudowie poszczególnych ukraińskich miast. Polsce przypadł Donieck.

05.07.2022 17:42

05.07.2022 16:27

 Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał we wtorek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, m.in. o pomocy wojskowej, odbudowie Ukrainy, sposobach na wywiezienie zablokowanego zboża i losie schwytanych przez Rosjan Brytyjczyków. (PAP)

05.07.2022 15:01

Japonia przekazała 17 mln dolarów Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)  na pomoc Ukrainie w eksporcie zboża i przechowywaniu jego zapasów - poinformowała we wtorek ta oenzetowska agencja. (PAP)

05.07.2022 14:31

Siły rosyjskie prowadzą zmasowany ostrzał Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek mer miasta Wadym Lach. "Słowiańsk! Zmasowany ostrzał miasta! (...) Wszyscy mają pozostać w schronach. Dodatkowe informacje podamy później" - napisał mer w mediach społecznościowych (https://tinyurl.com/y2wrtcr9). Ostrzelano centrum i osiedle Północne. Korespondent Radia Swoboda relacjonuje, że rosyjskie wojska ostrzelały od razu kilka osiedli, powodując liczne pożary. Zginęła co najmniej jedna osoba (https://t.me/svoboda_radio/9400). Słowiańsk jest wymieniany przez ekspertów i przedstawicieli ukraińskich władz jako miasto będące kolejnym celem rosyjskiego natarcia w Donbasie. (PAP)

05.07.2022 14:14

​Około 200 Rosjan zginęło w niedawnym ataku sił ukraińskich na bazę wojsk rosyjskich w okupowanym Melitopolu, a ponad 300 zostało rannych - powiedział we wtorek Iwan Fedorow, mer miasta lojalny wobec władz w Kijowie. (PAP)

05.07.2022 13:24

Australijski rząd ogłosił, że znosi cła na towary importowane z Ukrainy, co ma być jednym ze środków podjętych w ramach pakietu pomocy ogłoszonego przez premiera Anthony'ego Albanese podczas jego wizyty w Kijowie - napisano w oświadczeniu australijskiego ministerstwa handlu i turystyki.

Nowe przepisy weszły w życie w poniedziałek. Jak przekazano, działanie Canberry naśladuje podobne decyzje podjęte przez jej "międzynarodowych partnerów, Unię Europejską i Zjednoczone Królestwo".

"Tego typu środki przedsięwzięte przez Australię i innych partnerów międzynarodowych, które wspierają ukraińską gospodarkę i rozszerzają możliwości handlu, są niezbędne dla odbudowy i rekonstrukcji Ukrainy w kontekście krótko- i długoterminowym" - skomentowano w wydanym oświadczeniu.

Jak poinformowano, wartość ukraińskiego importu do Australii wynosiła blisko 122 mln dolarów australijskich (82 mln dolarów amerykańskich) w 2021 roku. Wprowadzone przez Australię prawo spowoduje obniżenie ceł do zera na okres 12 miesięcy na szereg towarów produkowanych na Ukrainie. Podatki akcyzowe, takie jak te, które stosuje się do paliw, alkoholu i wyrobów tytoniowych, pozostaną w mocy.

Oświadczenie kończy się potępieniem "jednostronnej, nielegalnej i niemoralnej agresji Rosji przeciwko ludności Ukrainy". (PAP)

05.07.2022 13:23

05.07.2022 13:16

05.07.2022 12:54

Kolejne kłamstwa szerzone przez Rosję i Białoruś przeciwko Polsce dowodzą, że współpraca Polski i Ukrainy stanowi zagrożenie dla interesów Kremla - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Tym razem białoruski propagandysta szerzy znane już kłamstwa oczerniające Polskę. Andriej Sycz twierdzi, że ustawa o specjalnym statusie Polaków na terytorium Ukrainy to przygotowanie do aneksji zachodniej Ukrainy przez Polskę" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

W serii wpisów rzecznik podkreślił, że "w narracji Sycza przyjęcie przez parlament ukraiński ustawy stanowi poważne zagrożenie dla państwowości, z uwagi na rzekome agresywne plany Polski wobec zachodniej Ukrainy".

"Propagandysta powołuje się przy tym na uwarunkowania historyczne" - dodał Żaryn.

"Od wielu tygodni identyfikowana jest rosyjska kampania dezinformacyjna wymierzona w Polskę. Kreml oskarża władze RP o przygotowanie do ataku i okupacji zachodnich ziem Ukrainy. Tezy Sycza wpisują się w działania rosyjskiej operacji" - dodał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.(PAP)

05.07.2022 11:59

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny podziękował we wtorek Polsce i Czechom za czołgi przekazane jego krajowi do obrony przed rosyjską inwazją. „Wsparcie bratnich narodów polskiego i czeskiego jest dla nas najcenniejsze” – napisał na Facebooku.

„Dzięki waszym czołgom walczymy z naszym wspólnym wieloletnim wrogiem. Walczymy o Ukrainę, Czechy, Polskę. O każdy metr naszej słowiańskiej ziemi” – przekazał Załużny w komunikacie napisanym po ukraińsku, polsku i czesku (https://tinyurl.com/2p834ypp).

„Jesteśmy wdzięczni Polakom i Czechom za waszą pomoc i wsparcie dla naszego wojska oraz naszych obywateli, którzy znaleźli spokój w waszych krajach, nie bojąc się rosyjskich bomb i rakiet. Jesteśmy razem. Wasze czołgi to pomoc prawdziwych braci!” - dodał naczelny dowódca ukraińskiej armii.(PAP)

05.07.2022 11:12

Z okupowanego przez wojska rosyjskie Mariupola wywieziono plac zabaw, by zamontować go w Doniecku będącym pod władzą separatystów, demontowana i wywożona jest kostka brukowa - poinformował we wtorek Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera miasta.

Jak podał Andriuszczenko, plac zabaw zniknął ze skweru obok zbombardowanego Teatru Dramatycznego i instalowany jest w centrum Doniecka. "Teraz przyszła pora na granitową płytkę: jest zrywana, ładowana i wywożona w stronę Doniecka" - relacjonuje urzędnik.

Skwer miał być remontowany, co "zmieniło się w banalne rozkradanie" infrastruktury - oświadczył Andriuszczenko w komentarzu na serwisie Telegram. (https://t.me/andriyshTime/1703). (PAP)

05.07.2022 09:15

​Zajęcie przez wojska rosyjskie Lisiczańska na wschodzie Ukrainy pociągnęło za sobą znaczne straty Rosjan i nie przesądza o losach wojny; siły ukraińskie liczą na kontrofensywę na południu kraju - podała we wtorek stacja Sky News, cytując ukraińskich urzędników (PAP).

04.07.2022 22:43

Bitwy, które przesądzą o losie wojny na Ukrainie, dopiero się odbędą - uważają Neil Melvin z londyńskiego think tanku RUSI i Rob Lee z amerykańskiego Instytutu Badania Polityki Zagranicznej. Zdaniem Lee "strategiczna bitwa o Ukrainę będzie prawdopodobnie miała miejsce na południu" tego kraju. (PAP)

04.07.2022 22:17

Musimy złamać rosyjską armię; to trudne zadanie, wymagające czasu i ponadludzkich wysiłków, ale nie mamy alternatywy - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. (PAP)

04.07.2022 20:10

Unia Europejska zachowała się wobec Ukrainy w sposób bardzo odpowiedzialny i życzliwy. Nadała Ukrainie status kandydata, o co apelowałem - to ma ogromne znaczenie psychologiczne dla obrońców - powiedział prezydent Andrzej Duda. (PAP)

04.07.2022 20:10

Ukraińscy obrońcy przeszli w obwodzie ługańskim przez piekło - oświadczył w poniedziałek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. W niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o wycofaniu się ukraińskich sił z Lisiczańska w tym obwodzie. (PAP)

04.07.2022 19:33

04.07.2022 19:32

04.07.2022 19:31

04.07.2022 19:29

04.07.2022 19:29

 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek wieczorem o odparciu rosyjskich ataków na kilku kierunkach: charkowskim, kramatorskim i bachmuckim. (PAP)

04.07.2022 19:28

​Prezydent Wołodymyr Zełenski miał całkowitą rację mowiąc o tym, że Ukraińcy walczą nie tylko za swój kraj, ale za cały cywilizowany świat i wartości demokratyczne - powiedziała premier Szwecji Magdalena Andersson podczas swojej poniedziałkowej wizyty na Ukrainie. (PAP)

04.07.2022 13:39

Rosja w wojnie przeciwko Ukrainie nie zamierza ograniczyć się do Donbasu, chce zniszczenia całej Ukrainy – mówi portalowi RBK-Ukraina szef wywiadu wojskowego (HUR) gen. Kyryło Budanow.

Wojskowy zapowiada, że w sierpniu sytuacja na froncie zacznie się zmieniać na korzyść Ukrainy, a także że w przyszłym roku wojna skończy się „dojściem Ukrainy do granic 1991 r. (tj. sprzed rosyjskiej aneksji Krymu i zajęcia Donbasu)".

„Kierujemy się własnymi danymi (a nie informacjami i ocenami innych państw czy wywiadów – PAP). Dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę twierdzić, że plany Rosji to całkowite zniszczenie Ukrainy, absolutne. A wszelkie insynuacje na temat +czy może im wystarczy sam Donbas+ - takich pytań proszę mi nie zadawać. My nie handlujemy naszym terytorium” – podkreślił Budanow. Dodał, że celem Rosji jest „całkowite zniszczenie ukraińskiej państwowości”.

Szef HUR wyraził przekonanie, że Ukraina wygra wojnę z Rosją i że konflikt zakończy się powrotem Ukrainy do granic z 1991 r. Pierwsze „przełomy, widoczne zmiany” na froncie wojskowy prognozuje na sierpień br. Obecnie największym ograniczeniem strony ukraińskiej jest niewystarczająca ilość broni, co w kontekście ustaleń z Zachodem powinno się zmienić z upływem czasu.

Według Budanowa obecne nasilenie ataków rakietowych Rosji na cele cywilne „ma łatwe wyjaśnienie, żadnej konspirologii”.

„Zmienił się dowódca, jak oni to mówią, +specjalnej operacji wojskowej+, został nim dowódca sił powietrznych (gen. Siergiej Surowikin – PAP). On umie walczyć bombowcami i rakietami, tak więc robi to, co umie” – ocenił Budanow.

Jest przekonany, że Rosjanie świadomie używają broni mało precyzyjnej, wiedząc, że ucierpi ludność cywilna. „Ich to całkowicie urządza, to widać po oficjalnej retoryce, nawet nie próbują się jakoś specjalnie tłumaczyć” – dodał. Rosję nazwał „potworem z pałką jądrową”, którą wygraża nie tylko Ukrainie, ale także innym państwom.

„Co się zmieniło? Nastąpiło intensywne, zmasowane użycie bombowców strategicznych, w tym Tu-22M3, głównie ze starymi radzieckimi rakietami. (Pociski przeciwokrętowe - PAP) Ch-22 to to nie są po prostu stare rakiety, lecz rakiety, które były przeznaczone do uderzeń jądrowych. Dlatego ich błąd to około jednego kilometra” – wskazał Budanow.

Potwierdził, że strona ukraińska ma informacje o planach Rosji dotyczących „referendów” na okupowanych terytoriach. Ich datę wyznaczono na 11 września.

„Najciekawsze jest, że (Rosjanie) do końca nie (wiedzą, jaki dokładnie będzie scenariusz – PAP). Oni przygotowują się do przyłączenia (terytoriów - PAP), ale równolegle są inne warianty: utworzenie +republik ludowych+ lub jednej wielkiej +republiki ludowej+, przyłączenie do Rosji jednego wielkiego terytorium lub mniejszego terytorium. To wszystko, jak zawsze w Rosji, zdecyduje się w ostatnim dniu” – ocenił Budanow.

Szef wywiadu wojskowego wypowiedział się również na temat sytuacji w Rosji. Jego zdaniem w tym kraju nie może dojść do żadnych protestów, bo większość ludzi popiera działania Putina.

„Naprawdę tak jest i nie ma co myśleć, że jeden Putin jest taki zły, a wszyscy inni po prostu nie wiedzą, co mają robić. Wiedzą bardzo dobrze i rozumieją. Być może to jest konsekwencja długotrwałej +obróbki propagandą+” – ocenił.

Zaznaczył przy tym, że w Rosji toczą się zakulisowe procesy, negocjacje „pomiędzy wieżami Kremla” i na szczytach władzy możliwe są w przyszłości zmiany.

Oceniając sytuację na granicy z Białorusią, Budanow ocenił, że obecnie nie ma „bezpośredniego zagrożenia dla Ukrainy ze strony białoruskiej armii”.(PAP)

04.07.2022 12:14

04.07.2022 10:32

Wycofanie się sił ukraińskich z Lisiczańska na wschodzie Ukrainy odbyło się w sposób planowy i uporządkowany, obrońcom miasta groziło okrążenie przez wojska rosyjskie - powiedział w poniedziałek szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Pozostawienie pozycji jest złe w sensie wojskowym, ale w utracie Lisiczańska nie ma nic złego. Musimy wygrać wojnę, a nie bitwę o Lisiczańsk" - powiedział Hajdaj. Podkreślił, że utrata miasta jest bolesna, ale "nie jest przegraniem wojny".

Szef obwodu ługańskiego, który wypowiadał się dla agencji Reutera, prognozuje, że teraz - po zajęciu tego regionu - Rosja będzie chciała zająć sąsiedni obwód doniecki. "Dla Rosjan celem numer 1 jest obwód doniecki. Celem ataku będą Słowiańsk i Bachmut. Ten ostatni już jest bardzo silnie ostrzeliwany" - powiedział Hajdaj.

Wcześniej w poniedziałek szef regionu napisał w komunikacie na serwisie Telegram, że szturmujące Lisiczańsk oddziały rosyjskie miały dziesięciokrotną przewagę liczebną nad siłami Ukrainy.

"Nie dotarła do nas jeszcze broń dalekiego zasięgu w ilości potrzebnej do odparcia wroga" - podkreślił Hajdaj. (https://t.me/luhanskaVTSA/4012). (PAP)

04.07.2022 10:32

Sankcje UE mocno uderzają w Rosję i wiele sektorów jej gospodarki, a ich wpływ jeszcze się zwiększy - napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w tekście opublikowanym w poniedziałek w dzienniku „La Stampa”.

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa przypomniał, że od rozpoczęcia przez Rosję agresji na Ukrainę UE przyjęła sześć pakietów sankcji przeciwko Moskwie. „Na cel wzięto 1200 osób i 98 podmiotów w Rosji, a także znaczącą liczbę sektorów rosyjskiej gospodarki”- podkreślił.

Jak zaznaczył Borrell, skuteczność sankcji, uchwalonych w koordynacji z członkami G7, wzmacnia fakt, że ponad 40 innych krajów, w tym kilka tradycyjnie neutralnych, wprowadziło podobne kroki.

Położył nacisk na to, że do końca tego roku UE zredukuje o 90 procent import rosyjskiej ropy, a jednocześnie bardzo szybko zmniejsza import gazu.

„Prawdopodobnie Putin wierzył, że Europa nie odważy się wybrać drogi sankcji ze względu na swoje energetyczne uzależnienie” - dodał szef dyplomacji UE.

Jak stwierdził, sankcje mają bardzo duży wpływ na rosyjską gospodarkę, w tym na sektor produkcji broni oraz transport lotniczy z powodu braku części zamiennych do samolotów.

“W obliczu inwazji na Ukrainę zaczęliśmy przechodzić od słów do czynów, pokazując, że Europa, jeśli jest sprowokowana, jest w stanie odpowiedzieć. Ponieważ nie chcemy być na wojnie z Rosją, sankcje gospodarcze są teraz głównym punktem tej odpowiedzi. Już zaczynają przynosić efekty i będą one jeszcze większe w najbliższych miesiącach” - napisał Borrell. (PAP)

04.07.2022 08:04

Poniżej:

Nie pamiętam chwili wybuchu, znaleziono mnie pod gruzami, myślałam, że to sen - opowiada Ołena Bezus, która w dniu rosyjskiego ataku na centrum handlowe w ukraińskim Krzemieńczuku pracowała w tamtejszej kawiarni i została ranna.

"Szczerze mówiąc, nie pamiętam chwili wybuchu. (...) Tego dnia - godzinę, pół godziny przed trafieniem rakiety, siedziałam u siebie w kawiarni. Na telefon przychodziły mi powiadomienia o alarmie przeciwlotniczym w obwodzie kirowogradzkim, później w obwodzie połtawskim. Podniosłam głowę, popatrzyłam na inne sklepy, może ktoś wychodzi, zamyka. Ale nikt w sumie niczego nie zamykał. Więc ja też zdecydowałam, że zostanę" - mówi kobieta na nagraniu opublikowanym w niedzielę przez agencję Unian.

"Znaleziono mnie pod gruzami. Wyciągnęli mnie. Nie pamiętam tego, ale powiedzieli mi, że sama szłam, jakoś mnie prowadzili pod rękę. Czymś miałam  zasypane oczy, jakimś pyłem albo brudem, a może (zalane) krwią" - opowiada. "Szczerze mówiąc: myślałam, że po prostu śpię" - dodaje.

19-latka odzyskała przytomność dopiero na sali operacyjnej, kiedy zszywano jej rany na twarzy - podaje portal Suspilne. Obecnie dziewczyna przebywa w szpitalu. (https://t.me/uniannet/62726)

W przeprowadzonym w poniedziałek 27 czerwca ataku rakietowym sił rosyjskich na centrum handlowe w Krzemieńczuku według służb ratunkowych zginęło 19 osób, a 66 zostało rannych. Mer miasta Witalij Małecki przekazał zaś, że łącznie 22 osoby zginęły lub zostały uznane za zaginione. (PAP)

04.07.2022 08:04

04.07.2022 08:00

Działaniami rosyjskimi w rejonie Lisiczańska w obwodzie ługańskim Ukrainy dowodzi aż dwóch ważnych rosyjskich generałów, co świadczy o wadze tego zadania dla Kremla oraz o braku zaufania Władimira Putina do młodszych oficerów - ocenia w nowym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Za działania w Lisiczańsku i na zachód od niego odpowiadają dwaj bardzo wysoko postawieni dowódcy – generał Aleksandr Łapin, dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego, oraz dowódca rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych gen. Siergiej Surowikin (odpowiada również za rosyjskie zgrupowanie na południu Ukrainy).

„Zaangażowanie jednocześnie dwóch tak wysokich rangą oficerów na małym odcinku frontu jest nietypowe i najpewniej świadczy o dużym znaczeniu zajęcia Lisiczańska i obwodu ługańskiego dla Władimira Putina, a także o tym, że nie ufa on wystarczająco młodszym oficerom” – ocenia ISW.

Po tym, jak w niedzielę ukraiński sztab generalny potwierdził wycofanie się sił obrońców z Lisiczańska, ISW ocenia, że „wojska rosyjskie prawdopodobnie zajęły cały obwód ługański, chociaż niewielkie kliny ukraińskiego oporu mogą wciąż pozostawać w Lisiczańsku i wokół niego”. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu mówił o zajęciu obwodu w niedzielę 3 lipca.

Analitycy amerykańskiego ośrodka prognozują, że następnym kierunkiem rosyjskiego natarcia stanie się Siwersk lub bardziej znaczące Bachmut i Słowiańsk albo też że dojdzie do ofensywy jednocześnie na tych kierunkach. Według ISW nie jest jasne, czy siły ukraińskie będą prowadzić obronę w rejonie Siwerska, a bardziej prawdopodobne jest, że zdecydują się na mocniejszą linię obrony wzdłuż trasy E40, Słowiańsk-Bachmut.

ISW uważa, że w ataku na jedną z rosyjskich baz w okupowanym Melitopolu (informowały o niej w niedzielę ukraińskie władze) wojska ukraińskie mogły użyć amerykańskich wyrzutni wieloprowadnicowych HIMARS.

Ośrodek pisze również o nowej ustawie, która trafiła do rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) i przewiduje „specjalne środki w sferze gospodarczej”. Najwyraźniej Kreml zamierza zwiększyć kontrolę nad firmami prywatnymi, by móc zmusić je do wspierania działań armii - ocenia ISW, podkreślając, że projekt ustawy zabrania prywatnym firmom odmowy wykonywania zleceń władz w zakresie wsparcia operacji wojskowych.

https://tinyurl.com/2p8cwfu7 (PAP)

04.07.2022 07:33

Całkowity koszt odbudowy zniszczonego przez Rosjan Irpienia to ok. 1 mld euro. Pilne potrzeby związane z budową niezbędnej infrastruktury przed nadchodzącą zimą to koszt ok. 50 mln euro - powiedział w rozmowie z PAP Ołeksandr Markuszyn, mer Irpienia, miasta w obwodzie kijowskim Ukrainy. W wyniku rosyjskiej agresji w Irpieniu zostało zniszczonych 50 proc. budynków. (PAP)

04.07.2022 07:01

Grupa rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym w pobliżu Ukrainy została wzmocniona okrętem podwodnym - poinformowała w niedzielę ukraińska armia.

"W północno-zachodniej części Morza Czarnego grupa okrętów sił wroga została dodatkowo wzmocniona okrętem podwodnym. W gotowości jest więc 28 pocisków typu Kalibr" - napisano w komunikacie, cytowanym przez agencję Ukrinform.

Do tej pory na Morzu Czarnym w pobliżu Ukrainy były trzy rosyjskie okręty z 24 pociskami manewrującymi na pokładzie i dwie duże jednostki desantowe. (PAP)

04.07.2022 06:49

87,6 proc. badanych Polaków dobrze ocenia decyzję USA o ulokowaniu w Polsce dowództwa korpusu armii amerykańskiej, który zabezpiecza wschodnią flankę NATO. "Przeciwnego zdania jest ledwie 6,9 proc. respondentów, pozostali nie mają zdania" - podano.

Dodano, że za takim rozwiązaniem są w stu procentach wyborcy Zjednoczonej Prawicy i 84 proc. stawiających na opozycję. "W większości mężczyźni (94 proc.), ludzie młodzi - w wieku 18-29 lat (90 proc.) oraz po 60. roku życia (100 proc.), mieszkańcy miast do 50 tys. osób (95 proc.). To w równym stopniu osoby, które w ostatnich wyborach prezydenckich głosowały na Andrzeja Dudę oraz Roberta Biedronia (po 100 proc. wskazań), a także Rafała Trzaskowskiego (97 proc.). Warto dodać, że za taką decyzją opowiada się tylko 17 proc. wyborców lidera Konfederacji Krzysztofa Bosaka, a 42 proc. jego wyborców źle ocenia takie rozwiązanie" - napisano.

04.07.2022 06:48

 Rosja nie będzie w stanie zająć całego Donbasu, ani poczynić dalszych strategicznych postępów w obecnej wojnie - ocenia w rozmowie z PAP Jeffrey Edmonds, były dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Rosji w Białym Domu i ekspert think-tanku CNA. Jak dodał, możliwości Rosjan ograniczają m.in. problemy z rekrutacją żołnierzy. (PAP)

04.07.2022 06:47

​Wojska rosyjskie sforsowały rzekę Doniec w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy i umacniają się w zajętym Lisiczańsku - poinformował w poniedziałek w komunikacie ukraiński sztab generalny. (PAP)

03.07.2022 19:52

Wojska rosyjskie zajęły po udanym szturmie miejscowość Zołotariwka pod Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W oddzielnym komunikacie sztab potwierdził wycofanie się sił ukraińskich z Lisiczańska w celu uniknięcia strat. (PAP)

03.07.2022 18:55

​Poniżej: Kate Blanchett popiera Ukrainę.

03.07.2022 18:54

03.07.2022 18:29

Nie można powiedzieć, że Lisiczańsk w obwodzie ługańskim jest pod kontrolą rosyjskiej armii - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal Suspilne. Zaznaczył, że pod miastem toczą się walki, a sytuację ocenił jako trudną. (PAP)

03.07.2022 17:06

Poniżej: żniwa i wojna.

03.07.2022 17:06

03.07.2022 17:00

​Poniżej: Turcy zatrzymali statek, transportujący zboże skradzione przez Rosjan Ukraińcom.

03.07.2022 16:58

03.07.2022 14:25

Wiele osób zginęło i zostało rannych w niedzielę w rosyjskim ostrzale Słowiańska w obwodzie donieckim - poinformował mer tego miasta na wschodzie Ukrainy Wadym Lach. Podkreślił, że to najsilniejszy ostrzał Słowiańska "w ostatnim czasie".

Mer przekazał, że wskutek zmasowanego ostrzału miasta z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych wybuchło 15 pożarów. (PAP)

03.07.2022 14:22



Służba zdrowia w okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu jest w ruinie, w związku z czym w mieście umiera coraz więcej osób; ze względu na upały ludzie tracą przytomność na ulicach - zaalarmował w niedzielę lojalny wobec władz w Kijowie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"W mieście potrzebna jest jak najszybsza interwencja misja humanitarnych. Rosja przyniosła (tylko) śmierć, zniszczenie i propagandę. (Rosyjskie propagandowe) mydlenie oczu naraża życie mieszkańców na jeszcze większe zagrożenie" - dodał Andriuszczenko.

(PAP)

03.07.2022 10:59

​Kuter desantowy projektu 1176 (Akuła), należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wpłynął na minę na Morzu Azowskim w rejonie Mariupola; zginęło trzech członków załogi - poinformował w niedzielę doradca ukraińskiego mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Doradca mera napisał na Telegramie, że "strona ukraińska otrzymała potwierdzenie" incydentu, do którego doszło 30 czerwca. Wówczas władze Odessy informowały o wybuchu na kutrze typu Akuła, ale zastrzegały, że doniesienia te nie są potwierdzone.

Mariupol nad Morzem Azowskim jest okupowany przez wojska rosyjskie. Kuter Akuła (w języku rosyjskim "rekin", w klasyfikacji NATO: Ondatra) to typ jednostek budowanych w ZSRR i współczesnej Rosji do 2009 roku. Kutry te mogą transportować siły desantu w liczbie do 20 żołnierzy. (PAP)

03.07.2022 10:16

​Od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie wojsko straciło około 35 970 żołnierzy, w tym około 100 w ciągu ostatniej doby – ogłosił w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Minionej doby Rosja straciła też dwa czołgi, siedem pojazdów opancerzonych, system artylerii, śmigłowiec i drona – zaznaczono w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Według ukraińskiego sztabu łączne straty Rosji od 24 lutego do 3 lipca wynoszą: 1584 czołgi, 3744 pojazdy opancerzone, 217 samolotów, 187 helikopterów, 801 systemów artylerii, 246 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 105 systemów przeciwlotniczych, 2618 pojazdów i cystern, 15 jednostek pływających i 654 drony. (PAP)

03.07.2022 08:51

​W Biełgorodzie, mieście w Rosji położonym nieopodal granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji; są trzy ofiary śmiertelne, uszkodzonych zostało 11 bloków mieszkalnych - poinformował w niedzielę gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow. Szef regionalnych władz, cytowany przez agencję Reutera, przekazał doniesienia o 11 blokach mieszkalnych i 39 domach prywatnych, które zostały uszkodzone w wyniku wybuchu. Pięć domów uległo zniszczeniu. Dodał, że ranne są cztery osoby. Przed informacjami o zniszczeniach urzędnik poinformował o "serii głośnych dźwięków" przy jednej z ulic oraz pożarze jednego z domów. Napisał także w mediach społecznościowych, że "prawdopodobnie zadziałała obrona przeciwlotnicza". (PAP)

03.07.2022 08:33

03.07.2022 08:31

​Rosyjskie wojska próbują umocnić się na swych pozycjach w okolicy obleganego Lisiczańska w obwodzie ługańskim i miejscowości Werchniokamjanka - poinformował w niedzielę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sztab zapewnił, że w Biłohoriwce siłom ukraińskim udało się odeprzeć rosyjski atak. Przekazał także doniesienia o dwóch innych powstrzymanych natarciach wroga: nieopodal Prudjanki (na kierunku charkowskim) i Mazaniwki (na kierunku Słowiańska). Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie wojska w Donbasie, na kierunkach Słowiańska, Bachmutu, Awdijiwki, Kurachowego i innych, wykorzystując czołgi, moździerze, artylerię lufową i rakietową. Trwają walki pod miejscowością Spirne na bachmuckim odcinku frontu. (PAP)

02.07.2022 19:48

Na Ukrainie wzmocniono działania na punktach kontrolnych w związku z ryzykiem przeniknięcia dywersantów z Białorusi - poinformował wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin, cytowany w sobotę przez ukraińską redakcję Radia Swoboda. "Nie ma oznak formowania grupy uderzeniowej przeciwnika na terytorium Białorusi, ale mamy informacje o możliwych prowokacjach w celu ostatecznego wciągnięcia Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie, możliwego przeniknięcia grup dywersyjnych, dlatego organy ścigania wprowadziły wzmocniony tryb działań na punktach kontrolnych" - powiedział Jenin. Jak dodał, siły przeciwnika rozpowszechniają dezinformację dotyczącą ewentualnego ataku wojsk ze strony Białorusi na Ukrainę, ale nie potwierdzają tego ani ukraiński wywiad, ani zagraniczne służby wywiadowcze. Wiceminister poinformował, że w ubiegłym tygodniu na punktach kontrolnych wykryto prawie 260 "podejrzanych osób" i dwie grupy dywersyjne. (PAP)

02.07.2022 19:22

Kluczowym celem Rosji w wojnie na Ukrainie nie jest zajęcie Donbasu, tylko opanowanie Odessy i bycie dominującą siłą na Morzu Czarnym - oświadczył w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina. (PAP)

02.07.2022 14:44

Trzy okręty rosyjskiej marynarki wojennej przepłynęły pomiędzy najbardziej wysuniętymi na zachód wyspami Japonii, Yonaguni i Iriomote - poinformował w sobotę resort obrony w Tokio. Agencja Kyodo powiązała incydent ze wzrostem napięcia w relacjach Tokio z Moskwą na tle wojny na Ukrainie. (PAP)

02.07.2022 13:50

Władze Lwowa przygotowują scenariusze działań na wypadek ataku z terytorium Białorusi – powiadomił w sobotę mer miasta Andrij Sadowy. W dzielnicach powstaną stosowne sztaby, a formacje obrony terytorialnej przejdą dodatkowe przeszkolenie. "Sytuacja na granicy białorusko-rosyjskiej jest nieprzewidywalna i to jest największy problem. Dzisiaj zwołałem naradę, by ustalić, jak będziemy działać w przypadku eskalacji ze strony Białorusi" – poinformował Sadowy w Telegramie. (PAP)

02.07.2022 11:09

Pocisk, który uderzył 27 czerwca w centrum handlowe w ukraińskim Krzemieńczuku, to prawdopodobnie mało precyzyjny Ch-32, a pociski użyte przez rosyjskie wojska w ataku w obwodzie odeskim to ich starsza, jeszcze mniej zaawansowana wersja - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

02.07.2022 09:46

 Cztery osoby zginęły w piątek, a siedem zostało rannych w Słowiańsku w wyniku ostrzału amunicją kasetową - powiadomił mer tego miasta w obwodzie donieckim Wadym Lach. W całym regionie obrażenia odniosło co najmniej 12 osób. (PAP)

02.07.2022 08:35

​ Bardzo silne eksplozje dały się słyszeć w sobotę nad ranem w Mikołajowie, mieście na południu Ukrainy, nad Morzem Czrnym - poinformował mer Ołeksandr Senkewycz na Telegramie. (PAP)

01.07.2022 22:10

Ponad 30 oligarchów związanych z handlem bronią i co najmniej 14 firm zbrojeniowych z Rosji uniknęło zachodnich sankcji - pisze w piątek Reuters, opierając się o swoją analizę. (PAP)

01.07.2022 21:12

 Rosja wszczęła wojnę na Ukrainie, by - jak twierdziła - uniemożliwić przybliżanie się NATO do jej granic, a oto ma NATO w takich miejscach, w których nie wyobrażano sobie, że kiedykolwiek się tam znajdzie; Rosja na tym szczycie przegrał najbardziej - mówił szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch. (PAP)

01.07.2022 20:51

Dla prezydenta Rosji Władimira Putina jest zbyt późno, by "ratować twarz", o czym wciąż mówią niektórzy partnerzy - ocenił minister obrony Ukrainy podczas spotkania z delegacją Bundestagu. Ołeksij Reznikow mówił, że Ukraina jest zainteresowana przyspieszeniem dostaw broni z Niemiec. (PAP)

01.07.2022 18:33

"Dziś armia rosyjska przeprowadziła kolejny brutalny atak rakietowy. To była ponaddźwiękowa przeciwokrętowa rakieta manewrująca. Trafiła w zwykły dom mieszkalny w obwodzie odeskim. Takie rakiety tworzono do niszczenia lotniskowców i innych wielkich okrętów wojennych" - powiedział Zełenski w piątek na wspólnym briefingu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store. Według Zełenskiego ten atak nie był przypadkowy. "To celowy atak rakietowy Rosji, terror Rosji przeciw - powiedzmy to wprost - naszym miastom i wioskom, przeciw naszym mieszkańcom, dorosłym i dzieciom" - oznajmił. (PAP)

01.07.2022 16:33

​W wyniku ostrzału miejscowości Serhijewka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek, zginął pracownik rządowego mołdawskiego sanatorium dla dzieci, a pięcioro pracowników tego ośrodka zostało rannych - poinformowała agencja UNIAN za minister zdrowia Mołdawii Alą Nemerenco. (PAP)

01.07.2022 14:28

W związku z sankcjami gospodarczymi, nałożonymi na Kreml, siły rosyjskie zaczęły oszczędzać nowoczesne rakiety i ostrzeliwują Ukrainę przestarzałymi pociskami, których mają wciąż bardzo wiele - poinformował w piątek rzecznik prasowy ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

W ocenie Ihnata na początku inwazji, pod koniec lutego i w marcu, wróg często wykorzystywał pociski manewrujące typu Ch-101 i Kalibr (SS-N-27 Sizzler w kodzie NATO) czy rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander (SS-26 Stone). Później doszło jednak do zmiany rosyjskiej taktyki, co było związane m.in. z zatopieniem przez Ukraińców krążownika Moskwa w połowie kwietnia (co ograniczyło możliwości prowadzenia ostrzałów z akwenu Morza Czarnego - PAP) i kolejnymi pakietami zachodnich sankcji gospodarczych, uderzających w przemysł zbrojeniowy Kremla.

"Rosjanie zorientowali się, że zasoby (zaawansowanych technologicznie) rakiet kończą się. Przemyśleli sprawę i doszli do wniosku, że z powodu sankcji może w końcu zabraknąć podzespołów do produkcji tych rakiet. Podzespoły pochodzą natomiast z wysoko rozwiniętych państw. Dlatego wydaje się oczywiste, że wydano rozkaz o oszczędzaniu tych pocisków i używaniu ich tylko na najważniejszych kierunkach - tam, gdzie jest to niezbędne" - wyjaśnił rzecznik sił powietrznych w rozmowie z portalem nv.ua.

W ocenie Ihnata wykorzystywane obecnie przez wroga pociski sowieckiej produkcji, takie jak Ch-22 (AS-4 Kitchen) czy Ch-59 (AS-13), są "przestarzałe i bardzo mało precyzyjne". (PAP)

01.07.2022 13:41

Cieszymy się, że sytuacja związana z próbą odtworzenia imperium rosyjskiego została na szczycie NATO nazwana po imieniu - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Uznanie w 2010 r. Rosji za partnera było "fatalnym podejściem" - podkreślił. (PAP)

01.07.2022 13:11

Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński w piątek w imieniu Polski przekazał Ukrainie 25 karetek. Uroczyste przekazanie tych pojazdów odbywa się we Lwowie obok siedziby władz obwodowych. (PAP)

01.07.2022 11:33

 Siły wroga pilnie wzmacniają swoje zgrupowanie w obwodzie zaporoskim, czyli na kierunku, z którego wcześniej częściowo się wycofały; Rosjanie starają się nie dopuścić do dalszych sukcesów kontrofensywy Kijowa w tym regionie - ocenił w piątek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN. (PAP)

01.07.2022 10:05

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.

Kolejna nowelizacja o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza rozwiązania systemowe dotyczące m.in. uelastycznienia rynku pracy, zwiększenia możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców, a także tworzenia punktów przedszkolnych dla dzieci z Ukrainy. Są w niej też rozwiązania, których celem jest wyeliminowanie przypadków pobierania świadczeń przez obywatela Ukrainy, który utracił do nich prawo.

Regulacja dostosowuje przepisy do sytuacji, w której bezpośredni wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy nie jest już konieczny dla objęcia obywatela Ukrainy przepisami ustawy. Aktualne przepisy zakładają wjazd tylko przez granicę, na której prowadzona jest kontrola graniczna. Tymczasem - jak wskazano - wjazd mógł nastąpić przez granicę wewnętrzną.

Nowela wskazuje Komendanta Głównego Straży Granicznej jako organ właściwy pełniący funkcję krajowego punktu kontaktowego do celów wymiany z właściwymi organami innych państw członkowskich Unii Europejskiej informacji dotyczących osób korzystających z ochrony czasowej oraz rozszerza katalog podmiotów posiadających dostęp do rejestru obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL o wojewodów.

Rozszerza również uprawnienia Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do przyjęcia w formie darowizny, przechowywania i wydania oraz wywozu na terytorium Ukrainy obok produktów leczniczych także wyrobów medycznych.

Z kolei w zakresie świadczenia pieniężnego w wysokości 40 zł na zakwaterowanie i wyżywienie wprowadza zasadę, że wniosek o świadczenie pieniężne składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem; wnioski złożone po upływie terminu pozostawione zostaną bez rozpoznania.

Ponadto ustawa wprowadza zmiany w zakresie warunków techniczno-budowlanych budynków wykorzystywanych na potrzeby zbiorowego zamieszkania obywateli Ukrainy. Jak wyjaśniał w Sejmie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, ustawa upraszcza procedury związanych z przebudową, remontem, zmianą sposobu użytkowania budynków lub ich części, które są w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego. "Po to ta regulacja, aby samorządy miały większe możliwości działań związane z adaptacją pustostanów" - mówił Szefernaker. (PAP)

01.07.2022 09:53

W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono masowy grób z ponad 100 zwłokami - poinformował w piątek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.

"Okupanci obok rozbierają gruzy, znów nie ma mowy o ponownym pochówku. Ludzie faktycznie żyją w grobowcach" - podkreślił. (PAP)

01.07.2022 09:17

Nie jesteśmy już dłużej sąsiadami Europy, ale członkami wspólnej europejskiej rodziny i podzielamy te same wartości; integracja z UE oznacza dla obywateli Ukrainy lepszą przyszłość, razem uczynimy Europę silniejszą - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia w parlamencie.(PAP)

01.07.2022 09:15

01.07.2022 09:10

01.07.2022 09:09

Rosyjskie siły wycofały się z okupowanej Wyspy Węży najprawdopodobniej na skutek ukraińskich ataków, a nie w ramach gestu dobrej woli, jak twierdzi Rosja - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

"30 czerwca 2022 r. rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że jego siły wycofały się z Wyspy Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Wyspa została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji i znajduje się przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów. Ukraińskie Siły Zbrojne przeprowadziły w ostatnich tygodniach ataki na rosyjski garnizon przy użyciu pocisków i dronów. Ponadto użyły pocisków przeciwokrętowych, by powstrzymać rosyjskie okręty wojenne próbujące dostarczać zaopatrzenie na wyspę. Rosja najprawdopodobniej wycofała się z Wyspy Węży ze względu na izolację garnizonu i jego rosnącą podatność na ukraińskie uderzenia, a nie jako +gest dobrej woli+, jak twierdziła" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Ponadto rosyjskie siły lądowe twierdzą, że zdobyły wioskę Prywilla, na północny zachód od będącego przedmiotem walk miasta Lisiczańsk w Donbasie. Prawdopodobnie trwają intensywne walki o wzgórza wznoszące się wokół rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku" - dodano.(PAP)

01.07.2022 08:17

01.07.2022 07:36

Prawie wszystkie miejscowości obwodu donieckiego są ostrzeliwane, pod kontrolą władz w Kijowie jest 45 proc. regionu - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko, cytowany w piątek przez Radio Swoboda.

"(Tereny pod kontrolą Kijowa) to praktycznie połowa obwodu, przy czym jedna trzecia była okupowana przez osiem lat, zanim doszło do pełnowymiarowego wtargnięcia (Rosji)" - przekazał Kyryłenko. Chodzi o samozwańczą tzw. Doniecką Republikę Ludową, której utworzenie wspierani przez Rosję separatyści ogłosili na terytorium obwodu w 2014 r.

Gubernator zaznaczył, że Rosjanie prowadzą wiele ostrzałów w regionie, a ich skutki są niszczycielskie. "Ostrzeliwane są praktycznie wszystkie miejscowości obwodu" - wskazał.

W czwartek wskutek rosyjskiej agresji zginęło czterech mieszkańców obwodu, a 18 zostało rannych (https://tinyurl.com/4623d4fj). (PAP)

01.07.2022 07:19

Siły rosyjskie atakują rafinerię w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim i kontrolują jej część; w mieście niszczony jest budynek za budynkiem - informuje w piątek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

Armia Rosji próbuje okrążyć ukraińskie siły, atakując Lisiczańsk z południa i zachodu, próbuje też przejąć kontrolę nad trasą łączącą miasto z Bachmutem - pisze Hajdaj w komunikatorze Telegram.

Mieszkańcy ostrzeliwanego Lisiczańska praktycznie całymi dniami przebywają w domach i piwnicach. W mieście wybuchają pożary infrastruktury, w tym mieszkalnej; płonęły też dwa domy towarowe (https://t.me/luhanskaVTSA/3951).

Rosjanie prowadzą szturm lisiczańskiej rafinerii i kontrolują część tych zakładów - podaje Hajdaj. (PAP)

01.07.2022 06:57

Od sukcesu Ukrainy w wojnie z Rosją zależeć będzie przyszłość Unii Europejskiej – powiedział w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko w zdalnym wystąpieniu przed Europejskim Komitetem Regionów. Dodał, że Ukraińcy bronią swojego prawa do budowy nowoczesnego kraju europejskiego.

Kliczko podkreślał, że Ukraina musi odnieść sukces nie tylko wojenny, ale też gospodarczy. "Potrzebujemy tego sukcesu. Musimy z powodzeniem podnieść nasze standardy życiowe, bo naszym głównym priorytetem jest budowanie kraju europejskiego, z europejskim poziomem życia. Bronimy naszego prawa, abyśmy mogli zbudować nowoczesny kraj europejski" – podkreślił Kliczko.

"Od sukcesu na tej wojnie, od sukcesu Ukrainy zależeć będzie przyszłość Unii Europejskiej" – ocenił mer Kijowa.

Przypomniał, że Ukraina jest jednym z największych krajów w Europie, a stabilność takiego państwa oznacza stabilność całego regionu.

Kliczko podziękował też za wsparcie dla Ukrainy i za jedność wokół jego kraju. "To ma kluczowe znaczenie dla pokoju w Europie, dla pokoju w naszej ojczyźnie" – ocenił.

Zwracając się do członków Komitetu Regionów powiedział, że Ukraińcy bronią nie tylko swoich miast i rodzin, ale "w zasadzie wszystkich państw". Zdaniem Kliczki, to nie jest wojna przeciwko Ukrainie, lecz wojna o charakterze międzynarodowym - "chodzi tu o demokrację i o zniszczenie wszystkich zasad międzynarodowych, znanych nam do tej pory".

Natomiast Ukraińcy – w ocenie mera Kijowa - stoją po stronie tych samych wartości, jakie przyświecają krajom europejskim, broniąc porządku europejskiego.

"Wszyscy muszą zrozumieć powód związany z tą bezsensowną wojną. Ponieważ chcemy być częścią rodziny europejskiej, pan (prezydent Rosji Władimir)Putin i Rosja chcą odbudować imperium sowieckie. Byliśmy w związku radzieckim i nie chcemy tam wracać. Batalia, którą toczymy przeciw jednej z najsilniejszych armii na świecie, jest trudna, ale jesteśmy przekonani, że wygramy" – zaznaczył.(PAP)

30.06.2022 20:22

Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział w czwartek, że na spotkaniu w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przekazał mu posłanie od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Wyraziłem swą gotowość nawiązania kontaktów między dwoma liderami" - dodał Widodo.

Nie wyjaśnił, jaka była treść przekazanego posłania. Wypowiadając się dla prasy po spotkaniu z Putinem na Kremlu powiedział, że Indonezja będzie dalej współpracować z Rosją.

Putin, którego słowa przekazała agencja Reutera zapewnił, że Rosja jest gotowa dostarczać Indonezji potrzebne jej nawozy.

Prezydent Indonezji spotkał się z Putinem dzień po tym, jak w Kijowie rozmawiał z Zełenskim. Przed podróżą na Ukrainę Widodo mówił, że będzie wzywał władze obu krajów do rozpoczęcia dialogu na rzecz budowania pokoju. Zapowiedział, że zwróci się do Putina o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie. (PAP)

30.06.2022 18:44

Kanada przekaże Ukrainie 39 nowych pojazdów opancerzonych i dodatkowe kamery wysokiej rozdzielczości do dronów – poinformował w czwartek premier Justin Trudeau. Ponadto wzmocniony będzie kanadyjski kontyngent wojskowy stacjonujący na Łotwie.

Na Ukrainę trafią opancerzone pojazdy wsparcia, pochodzące z realizowanego właśnie zamówienia dla armii kanadyjskiej – poinformował Trudeau po zakończeniu szczytu NATO w Madrycie, cytowany w kanadyjskich mediach.

Publiczny nadawca CBC wskazał, powołując się na swoje źródła, że pojazdy opancerzone mają znaleźć się na Ukrainie już tego lata. Dodatkowo Kanada przekaże sześć kamer wysokiej rozdzielczości do instalowania na tureckich dronach.

Trudeau podkreślił, że „zapasy kanadyjskiej armii będą uzupełnione tak szybko jak to możliwe”, ale dodał, że najlepsze dla bezpieczeństwa Kanady i stabilności geopolitycznej będzie przekazanie haubic, broni snajperskiej i innego wyposażenia w ręce ukraińskie.

Telewizja Global News podała, że w Kanadzie zostaną utworzone dwa centra badawcze NATO. Jedno z nich zajmie się wyzwaniami dla bezpieczeństwa związanymi ze zmianami klimatu – pierwsze takie centrum Sojuszu, a drugie – nowymi technologiami obronnymi.

W środę Kanada porozumiała się z Łotwą w sprawie wzmocnienia kanadyjskiego kontyngentu NATO w tym kraju. W komunikacie po podpisaniu porozumienia wskazano, że oznacza to m.in. gotowość do dostarczania potrzebnej amunicji, ładunków wybuchowych, systemów obrony powietrznej i broni przeciwpancernej.(PAP)

30.06.2022 16:06

Zdecydowaliśmy się na wzmocnienie militarne na wschodniej flance oraz zwiększenie wsparcia NATO dla Ukrainy wobec zagrożenia ze strony Rosji; członkostwo Szwecji i Finlandii w Sojuszu wzmocni bezpieczeństwo tych krajów – oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w Madrycie po szczycie NATO.

Macron ogłosił na konferencji prasowej, że sojusznicy „jednomyślnie postanowili wzmocnić ekonomiczne, humanitarne i wojskowe wsparcie dla Ukrainy".

„Sojusznicy wypełniają swoje obowiązki. Francja bardzo szybko dostarczy sześć dodatkowych dział Caesar oraz pojazdy opancerzone, aby bronić Ukrainę przed brutalną agresją Rosji” – zapewnił prezydent Francji.

Decyzja o dołączeniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu „wzmocni ich bezpieczeństwo i wniesie znaczący wkład w naszą zbiorową postawę i nasze europejskie bezpieczeństwo. Dziękuję Turcji za przystąpienie do konsensusu, aby umożliwić respektowanie suwerennego wyboru” - powiedział Macron.

„Rosja nie może wygrać, bo wtedy zagrożone byłoby nasze bezpieczeństwo. To koszt wojny, Ukraińcy o tym wiedzą” – zapewnił prezydent.

Według niego „Rosja ponosi odpowiedzialność za tę wojnę i jej konsekwencje. Posługiwała się kłamstwem, które usprawiedliwia ataki”.

Odnośnie do relacji z Chinami Macron zapewnił, że „NATO nie jest sojuszem przeciwko Chinom”, jednak Sojusz powinien „brać pod uwagę wyzwania systemowe; istnieje chińskie wyzwanie”.

Macron stwierdził również, że reforma energetyczna UE jest konieczna, aby zmniejszyć wpływ ekonomiczny wojny na Ukrainie. Prezydent podkreślił, że UE musi znaleźć alternatywne drogi, aby transportować żywność i zboże z Ukrainy w związku z rosyjską blokadą ukraińskiuch portów, w tym Odessy.(PAP)

30.06.2022 15:39

Sąd w Czernihowie, na północy Ukrainy, rozpoczął w czwartek rozpatrywanie sprawy karnej wobec rosyjskiego żołnierza oskarżonego o ostrzelanie z czołgu domu mieszkalnego w tym mieście. Wojskowy oskarżony jest o naruszenie praw i zwyczajów wojny.

Portal Suspilne podał, że oskarżony, czołgista Michaił Kulikow, przyznał się do winy.

Według śledczych 26 lutego Kulikow znajdował się w czołgu jadącym ulicami Czernihowa. Otrzymał rozkaz oddania strzału, którego celem był wielopiętrowy dom mieszkalny. Następnie czołg, w którym był też dowódca Kulikowa przejęli żołnierze ukraińscy. Dowódca został przekazany do Rosji w ramach wymiany jeńców, a Kulikow stanął przed sądem. W ostrzale nikt nie zginął.

Sąd na czwartkowym posiedzeniu przesłuchał świadków. Przedstawiciel strony poszkodowanej zeznał, że uszkodzony ostrzałem dom to obiekt mieszkalny, w którym nie mieszkają wojskowi. (PAP)

30.06.2022 14:26

Ukraina nie może zostać zmuszona do zawarcia złego pokoju z Rosją; to do Ukraińców należy decyzja, czy i kiedy negocjować i zawrzeć porozumienie - podkreślił w czwartek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson na zakończenie szczytu NATO w Madrycie.

Dodał, że jeśli Ukraina miałaby ustąpić żądaniom Rosji, to konsekwencje na całym świecie byłyby "przerażające". Zapytany na konferencji prasowej, jaki jest cel Wielkiej Brytanii w konflikcie na Ukrainie, Johnson odparł, że decyzja należy do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i narodu ukraińskiego.

"Naszym zadaniem jest po prostu egzekwowanie zasady, wstawianie się za prawem Ukraińców do tego, by się bronili. To właśnie robimy. Chcemy dać im środki do wyrzucenia Rosjan z ich terytorium i postawić Zełenskiego w najlepszej możliwej pozycji, jeśli zdecyduje, że jednak chce rozmawiać z Rosją o porozumieniu" - wyjaśnił brytyjski premier, zauważając, że Rosja na razie nie oferuje żadnego porozumienia. (PAP)

30.06.2022 14:12

Sojusz Północnoatlantycki ma za zadanie pomóc Ukrainie przejść ze starego sowieckiego sprzętu na nowoczesny, natowski - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej w Madrycie, odpowiadając na pytanie o wsparcie wojskowe dla ukraińskiej armii. (PAP)

30.06.2022 14:06

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że Rosja stanowi zagrożenie dla Europy i NATO. "Poprzez swoją agresywną politykę Rosja po raz kolejny stanowi zagrożenie dla Europy i Sojuszu" - powiedział w czwartek na zakończenie szczytu NATO w Madrycie, odnosząc się do wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

"To zagraża porządkowi międzynarodowemu" - oznajmił Scholz, cytowany przez agencję dpa. (PAP)

30.06.2022 13:14

30.06.2022 10:55

Szef biura prezydenta Ukrainy: na Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich. (PAP)

30.06.2022 10:52

Poniżej: ​Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło wycofanie swych sił z Wyspy Węży po ukraińskim bombardowaniu.

30.06.2022 10:52

30.06.2022 09:48

30.06.2022 07:26

​ Siły ukraińskie odbiły atak śmigłowców rosyjskich na wyzwolone tereny w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało w środę wieczorem dowództwo Południe na Facebooku. (PAP)

29.06.2022 21:19

Polskie armatohaubice samobieżne Krab z powodzeniem działają na froncie w Ukrainie – oświadczył w środę na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

„Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne narodowi polskiemu za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy wasze pomocne ramię” – napisał Załużny.

Wymienił przy tym cechy charakterystyczne polskich Krabów, takie jak zasięg do 40 km i zdolność do oddawania sześciu strzałów na minutę, a także możliwość strzelania seriami. (www.facebook.com/CinCAFU)

Pod koniec maja Polska przekazała Ukrainie 18 samobieżnych armatohaubic AHS Krab kalibru 155 mm. Podpisano też umowę na zakup kolejnych 50 sztuk tego uzbrojenia. (PAP)

29.06.2022 21:09

Większość ukraińskich obrońców Mariupola, uwolnionych w środę w ramach wymiany jeńców, nie ma rąk albo nóg, ale są szczęśliwi – powiedziała portalowi Suspilne siostra jednego z dowódców obrony kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jeszcze jest w rosyjskiej niewoli.

„Prawie wszyscy, 99 proc., są bez rąk, bez nóg. Ktoś stracił czucie, ktoś inny nie widzi, ale są szczęśliwi. Niektóre chłopaki mówią ze łzami w oczach, inni nie mogą mówić” – oznajmiła Tetiana Charko.

„To wielkie szczęście móc zobaczyć ich uśmiechy, ich oczy. Czekamy na absolutnie każdego obrońcę” – dodała Charko, które reprezentuje Stowarzyszenie Rodzin Obrońców Azowstalu.

Inna przedstawicielka Stowarzyszenia Kateryna Popowa zapewniła, że będzie ono działać, dopóki do domu nie wróci ostatni obrońca ojczyzny, „żywy i nieuszkodzony”.

W ramach największej jak dotąd wymiany jeńców do domu wróciło 144 żołnierzy ukraińskich, w tym 95 obrońców Azowstalu.

Obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, w maju trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, że „ma zostać uratowane życie żołnierzy”. Według strony ukraińskiej do niewoli trafiło ponad 2,5 tys. osób, w tym żołnierze pułku Azow, 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, a także przedstawicieli innych formacji.

Rząd Ukrainy zapowiedział, że jeńcy mają zostać wymienieni na rosyjskich żołnierzy, i zapewniał, że sprawę traktuje priorytetowo. (PAP)

29.06.2022 19:40

Dyrektor Wywiadu Narodowego: Rosja nadal chce zająć większość Ukrainy, ale jej się to nie uda
Nadal oceniamy, że celem Rosji jest zajęcie większości Ukrainy, jednak rosyjscy żołnierze będą w stanie poczynić jedynie niewielkie postępy - oświadczyła w środę Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines, cytowana przez agencję Reutera. Dodała, że według służb żadna ze stron nie będzie w stanie dokonać przełomu w wojnie, a Ukraina może odzyskać małą część terytorium na południu.
Haines sformułowała te oceny podczas zamkniętej konferencji, zorganizowanej przez Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Ministerstwa Handlu.
Jak podaje Reuters, urzędniczka ta, nadzorująca wszystkie służby wywiadowcze USA, stwierdziła, że według służb cel Rosji jest taki sam, jak na początku wznowionej inwazji, czyli przejęcie kontroli nad większością Ukrainy.
Haines przedstawiła też trzy możliwe scenariusze dalszego rozwoju sytuacji, z czego za najbardziej prawdopodobny uznała kontynuowanie osiągania przez wojska rosyjskie niewielkich postępów, lecz bez osiągnięcia przełomu.
Dodała, że Ukraina może liczyć na ustabilizowanie frontu w Donbasie i odzyskanie niewielkiej części terytorium na południu. "Krótko mówiąc, sytuacja wygląda dość ponuro" - stwierdziła.
Haines oceniła też, że uzupełnienie strat w rosyjskich siłach zbrojnych może zająć lata, zaś w międzyczasie - jej zdaniem - Rosja w większym stopniu będzie polegać na innych instrumentach w swojej polityce, w tym cyberatakach, używaniu źródeł energii do celów politycznych, a nawet broni jądrowej. (PAP)

29.06.2022 18:57

Poniżej: Rosja dokonała cyberataku na publiczne i prywatne instytucje w Norwegii.

29.06.2022 18:56

29.06.2022 17:34

29.06.2022 17:27

Do Polski przyjedzie dodatkowo około 300 amerykańskich oficerów, którzy będą stanowili forpocztę dowództwa V Korpusu Armii USA; będą mieli Polskę jako swoje stałe miejsce stacjonowania - mówił w środę w Madrycie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w środę przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałego dowództwa V Korpusu Armii USA w Polsce. (PAP)

29.06.2022 17:27

Poniżej: miniony wieczór w Kijowie - grzmot i błyskawica bez burzy.

29.06.2022 17:26

29.06.2022 17:01

Podczas szczytu NATO mocno akcentowano nasze wsparcie dla Ukrainy; bardzo ważne dla Polski jest sformułowanie w końcowej deklaracji szczególnej ochrony dla państw, które w szczególny sposób udzielają wsparcia Ukrainie, wśród nich jest Polska - powiedział w Madrycie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, przebywający w stolicy Hiszpanii na szczycie Sojuszu, relacjonował, że podczas spotkania bardzo mocno akcentowano nasz dorobek, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy. "Bardzo wiele podziękowań dla Polski, dla Polaków, więc ja jeszcze raz też moim rodakom bardzo serdecznie dziękuję za ich postawę, zwłaszcza wobec uchodźców z Ukrainy, za to otwarcie serca i domów dla nich" - powiedział Andrzej Duda.

"Ja dziękowałem jako sąsiad Ukrainy za wsparcie, które jest udzielane przez kraje NATO. Ale akcentowano także skalę naszego wsparcia w sensie wyposażenia militarnego, obronnego dla Ukrainy" - kontynuował prezydent. (PAP)

29.06.2022 16:35

Prezydent Duda: zabiegałem, aby w deklaracji szczytu NATO znalazł się zapis mówiący, że kraje szczególnie wspierające Ukrainę, będą wspierane przez Sojusz, odpowiednio do zaangażowania; udało się go przyjąć. (PAP)

29.06.2022 16:24

Prezydent Duda: na szczycie NATO zapadła decyzja o stałej obecności w Polsce armii amerykańskiej - dowództwa V korpusu; czekaliśmy na nią od dawna. (PAP)

29.06.2022 16:24

Prezydent Duda: udało się zachować jedność NATO ws. członkostwa Finlandii i Szwecji; to historyczne wydarzenie. Dla Polski to fundamentalna decyzja. (PAP)

29.06.2022 16:00

​Deklaracja szczytu NATO: Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem

Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim - uznali w opublikowanej w środę deklaracji końcowej szczytu NATO w Madrycie przywódcy państw Sojuszu. Zdecydowali o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa.

"My, szefowie państw i rządów Sojuszu Północnoatlantyckiego, zebraliśmy się w Madrycie, gdy wojna powróciła na kontynent europejski. Znajdujemy się w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa oraz międzynarodowego pokoju i stabilności. Stoimy razem w jedności i solidarności oraz potwierdzamy trwałą więź transatlantycką między naszymi narodami. NATO jest sojuszem obronnym i nie stanowi zagrożenia dla żadnego państwa. NATO pozostaje fundamentem naszej obrony zbiorowej i podstawowym forum konsultacji i decyzji dotyczących bezpieczeństwa między Sojusznikami. Nasze zobowiązanie do przestrzegania Traktatu Waszyngtońskiego, w tym art. 5, jest niepodważalne" - zadeklarowali zebrani w hiszpańskiej stolicy przywódcy.

"W najostrzejszych słowach potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę. Poważnie podważa ona bezpieczeństwo i stabilność międzynarodową. To rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie i masowe przesiedlenia, nieproporcjonalnie dotykające kobiety i dzieci. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę humanitarną katastrofę" - ocenili uczestnicy szczytu.

Podkreślili, że ich zdaniem Rosja celowo zaostrzyła również kryzys żywnościowy i energetyczny, dotykający miliardy ludzi na całym świecie, w tym poprzez swoje działania wojskowe.

"Sojusznicy ściśle współpracują, aby wesprzeć międzynarodowe wysiłki na rzecz umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża i złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego. Będziemy nadal przeciwstawiać się kłamstwom Rosji i odrzucać jej nieodpowiedzialną retorykę. Rosja musi natychmiast przerwać tę wojnę i wycofać się z Ukrainy. Białoruś musi zakończyć swój współudział w tej wojnie" - wezwali natowscy liderzy.

Ocenili, że Sojusz stoi wobec wyraźnych zagrożeń ze wszystkich kierunków strategicznych.

"Federacja Rosyjska jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Terroryzm, we wszystkich swoich formach i przejawach, nadal stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych społeczeństw oraz międzynarodowej stabilności i dobrobytu" - czytamy w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Sojusznicy z determinacją i solidarnością będą nadal przeciwstawiać się rosyjskim zagrożeniom i reagować na wrogie działania oraz zwalczać terroryzm w sposób zgodny z prawem międzynarodowym. Stoimy w obliczu zagrożeń cybernetycznych, kosmicznych, hybrydowych i innych asymetrycznych, a także wrogiego wykorzystywania nowych i przełomowych technologii. Mamy do czynienia z systemową rywalizacją ze strony tych - włączając w to Chińską Republikę Ludową - którzy rzucają wyzwanie naszym interesom, bezpieczeństwu i wartościom oraz dążą do podważenia ładu międzynarodowego opartego na zasadach. Niestabilność poza naszymi granicami również przyczynia się do nielegalnej migracji i handlu ludźmi" - czytamy w deklaracji.

W związku z tym, przywódcy przyjęli nową koncepcję strategiczną, która "opisuje środowisko bezpieczeństwa, przed jakim stoi Sojusz, potwierdza nasze wartości i określa kluczowy cel NATO".

"Dalej określa trzy podstawowe zadania NATO: odstraszanie i obronę, zapobieganie kryzysom i zarządzanie kryzysowe, kooperacyjne bezpieczeństwo. W nadchodzących latach będzie kierować naszą pracą w duchu transatlantyckiej solidarności" - zapowiedzieli.

"Będziemy nadal wzmacniać polityczne i praktyczne wsparcie dla naszego bliskiego partnera Ukrainy, która wciąż broni swojej suwerenności i integralności terytorialnej przed rosyjską agresją. Wspólnie z Ukrainą zdecydowaliśmy się na wzmocniony pakiet wsparcia. Przyspieszy to dostawy nieśmiercionośnego sprzętu obronnego, poprawi cyberobronę i odporność Ukrainy oraz wesprze modernizację jej sektora obronnego w okresie transformacji w celu wzmocnienia długoterminowej interoperacyjności. W dłuższej perspektywie będziemy pomagać Ukrainie, wspierać jej wysiłki na jej drodze powojennej odbudowy i reform" - oświadczyli liderzy NATO w Madrycie, wyrażając solidarność "z rządem i narodem Ukrainy w ich heroicznej obronie swojego kraju".

"NATO będzie nadal chronić naszą ludność i każdego centymetra terytorium Sojuszu. (...) Sojusznicy zobowiązali się do rozmieszczenia dodatkowych, solidnych, gotowych do walki sił na naszej wschodniej flance, które w razie potrzeby zostaną przeskalowane z istniejących grup bojowych do jednostek wielkości brygady" - czytamy w deklaracji końcowej szczytu.

Sojusz wzmocni też swoje bezpieczeństwo energetyczne.

"Zapewnimy naszym siłom zbrojnym niezawodne dostawy energii. Przyspieszymy naszą adaptację we wszystkich dziedzinach, zwiększając naszą odporność na zagrożenia cybernetyczne i hybrydowe oraz wzmacniając naszą interoperacyjność. Będziemy wykorzystywać nasze instrumenty polityczne i wojskowe w sposób zintegrowany. Zatwierdziliśmy nową politykę obrony chemicznej, biologicznej, radiologicznej i jądrowej. Znacznie wzmocnimy naszą cyberobronę poprzez rozbudowę współpracy cywilno-wojskowej. Poszerzymy również współpracę z przemysłem. Sojusznicy postanowili, na zasadzie dobrowolności i przy wykorzystaniu zasobów krajowych, zbudować i wykorzystać wirtualny potencjał szybkiego reagowania w cyberprzestrzeni w celu reagowania na znaczące wrogie działania cybernetyczne" - ustalił szczyt w Madrycie.

Na spotkanie w hiszpańskiej stolicy przybyli też przedstawiciele państw i organizacji, które nie są członkami Sojuszu: Australii, Finlandii, Gruzji, Japonii, Korei Południowej, Nowej Zelandii, Szwecji i Ukrainy, a także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Biorąc pod uwagę nasz bezprecedensowy poziom współpracy z Unią Europejską, będziemy nadal wzmacniać nasze partnerstwo strategiczne w duchu pełnej wzajemnej otwartości, przejrzystości, komplementarności i poszanowania różnych mandatów organizacji, autonomii decyzyjnej i integralności instytucjonalnej i zgodnie z ustaleniami obu organizacji. Nasza wspólna determinacja w odpowiedzi na wojnę Rosji z Ukrainą podkreśla siłę tego wyjątkowego i niezbędnego partnerstwa" - ocenili przywódcy.

"W świetle zmienionego środowiska bezpieczeństwa w Europie zdecydowaliśmy się na nowe środki w celu zwiększenia politycznego i praktycznego wsparcia dla partnerów, w tym Bośni i Hercegowiny, Gruzji oraz Mołdawii. Będziemy z nimi współpracować, aby budować ich spójność i odporność, rozwijać zdolności i podtrzymywać ich polityczną niezależność" - zadeklarowali liderzy.

"Potwierdzamy nasze zaangażowanie w politykę otwartych drzwi NATO. Dziś postanowiliśmy zaprosić Finlandię i Szwecję do członkostwa w NATO i zgodziliśmy się na podpisanie protokołów akcesyjnych. W każdym przystąpieniu do Sojuszu niezwykle ważne jest, aby uzasadnione obawy wszystkich członków Sojuszu dotyczące bezpieczeństwa zostały odpowiednio uwzględnione. Z zadowoleniem przyjmujemy zawarcie w tym celu trójstronnego memorandum między Turcją, Finlandią i Szwecją" - dodali przywódcy Sojuszu.

Z zadowoleniem przyjęli także znaczny postęp w wydatkach sojuszniczych na obronę od 2014 roku. (PAP)

29.06.2022 12:20

Negocjacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie przyniosą pokoju i najpierw należy doprowadzić do jego porażki na Ukrainie, a dopiero potem można negocjować - oświadczyła w środę minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss.

"Jest absolutnie konieczne, abyśmy doprowadzili do porażki Rosji na Ukrainie. Jest to konieczne ze względu na europejskie bezpieczeństwo, wolność i demokrację, i jest to jedyny sposób na osiągnięcie trwałego pokoju w Europie" - powiedziała Truss podczas jednego z paneli w ramach odbywającego się w Madrycie szczytu NATO.

"Są tacy, którzy twierdzą, że mogłaby być możliwość negocjacji teraz, gdy Rosja wciąż jest na Ukrainie, ale moim zdaniem takie rozwiązanie przyniosłoby fałszywy pokój i doprowadziłoby do dalszej agresji w przyszłości. Musimy wyciągnąć wnioski z przeszłości, na przykład z niepowodzeń protokołu mińskiego, jeśli chodzi o zapewnienie trwałego pokoju w tym regionie. Tak więc moje bardzo mocne przesłanie jest takie, że najpierw musimy pokonać Rosję, a negocjować później" - podkreśliła. (PAP)

29.06.2022 12:15

29.06.2022 11:08

Norwegia we współpracy z Wielką Brytanią przekaże Ukrainie artylerię dalekiego zasięgu (MLRS). W pierwszej kolejności wysłane zostaną trzy pojazdy rakietowe M270 - poinformował w środę norweski resort obrony.

Jak oświadczył minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram, norweskie działa wymagają znacznej modernizacji, dlatego zostaną przekazane Wielkiej Brytanii. W zamian Brytyjczycy wyślą na Ukrainę część swojej nowocześniejszej artylerii tego samego typu. "Jest to broń, która ma daleki zasięg (70-80 km) i precyzję, a zatem jest znaczącym wkładem" - podkreślił.

System uzbrojenia M270 jest artylerią rakietową z 12 wyrzutniami umieszczonymi na opancerzonym pojeździe gąsienicowym.

Rząd Norwegii zdecydował również o przekazaniu ukraińskiej armii 5 tys. granatów. (PAP)

29.06.2022 09:56

29.06.2022 09:55

​Rosyjskie siły, którym brakuje nowoczesnej broni precyzyjnego rażenia, są skłonne akceptować wysoki poziom przypadkowych ofiar wśród ludności cywilnej podczas uderzeń rakietowych dalekiego zasięgu - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

29.06.2022 08:36

​​Na kierunku Mikołajewa, na południu Ukrainy, wojska rosyjskie rozmieściły dodatkową baterię systemów przeciwlotniczych S-300WM, by osłonić zgrupowanie sprzętu i uzbrojenia w tym rejonie - podał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

29.06.2022 08:35

We wtorek Rosjanie zabili dwóch mieszkańców we wsi Cyrkuny w obwodzie charkowskim. W wyniku ostrzału artyleryjskiego na przemysłową dzielnicę Charkowa rannych zostało 5 cywilów - poinformowały lokalne media. Doradca przewodniczącego rady obwodowej w Charkowie napisał w Telegramie o ataku dwiema rakietami, poinformował, że jedna osoba został ranna. Późnym wieczorem we wtorek rosyjscy okupanci wystrzelili w Charków dwie rakiety powodując pożar w południowej części miasta, poinformował portal "Publiczny Charków". Po ataku, przed północą, władze miasta odwołały alarm lotniczy. (PAP)

29.06.2022 08:35

​Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział we wtorek ukraińskim mediom, że tysiące ukraińskich obrońców już opanowało posługiwanie się bronią przekazaną przez zachodnich partnerów, a szkolenia nadal trwają. Ukraińscy żołnierze szybko się uczą, a każda broń w ich rękach staje się jeszcze skuteczniejsza, cytuje ministra Ukraińska Prawda. (PAP)

29.06.2022 08:34

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy