107,6 FM

Inwazja Rosji na Ukrainę

Ukraina z powodzeniem stosuje niekonwencjonalny plan działania, opracowany w USA dla mniejszych krajów europejskich na wypadek ataku ze strony większego agresora. To tzw. ROC.

Relacja trwa

30.08.2022 08:19

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

29.08.2022 15:29

​Trwa silny ostrzał Mikołąjowa. W wyniku rosyjskiego ataku zginęli cywile - przechodzień i ludzie przebywający w swoich domach. Rosjanie atakują osiedla mieszkaniowe.

29.08.2022 13:27

Siły ukraińskie przerwały pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na zgrupowanie operacyjne "Kachowka" i źródła w siłach zbrojnych Ukrainy. (PAP)

29.08.2022 12:29

​Wszystkie przeprawy drogowe na rzece Dniepr w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, czyli mosty samochodowy i kolejowy pod Chersoniem oraz most w Nowej Kachowce, zostały zniszczone; rosyjskim okupantom pozostają tylko przeprawy piesze - powiadomiło w poniedziałek ukraińskie zgrupowanie wojsk "Kachowka".

Ataków na te obiekty dokonano przy pomocy amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS. W konsekwencji siły najeźdźcy, na zachodnim, prawym brzegu Dniepru, są de facto odcięte od transportów żołnierzy i uzbrojenia z okupowanego Krymu - czytamy w komunikacie ukraińskiej formacji, opublikowanym na Facebooku (https://tinyurl.com/ycb3vw5u).

"Dla Ukrainy jest to znakomita szansa, by odzyskać swoje (okupowane) terytoria" - dodało zgrupowanie "Kachowka". (PAP)

29.08.2022 12:24

​Rosja atakując Ukrainę wywołała monstrualny kryzys, który dotyka bezpieczeństwa, spraw energetycznych, kryzys polityczny i gospodarczy w najszerszym rozumieniu tego słowa. Ale kiedy jesteśmy zjednoczeni potrafimy się lepiej obronić przed kryzysami - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek premier przybył do Paryża m.in. na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. (PAP)

29.08.2022 06:56

 Ubocznym skutkiem inwazji Rosji na Ukrainę jest to, że rosyjskojęzyczni mieszkańcy tego kraju coraz powszechniej zaczynają uczyć się i używać języka ukraińskiego - zauważa w najnowszym numerze brytyjski tygodnik "Economist". (PAP)

29.08.2022 06:56

Nauczyciele w szkołach na okupowanym ukraińskim terytorium mają przeprowadzić 1 września lekcję historii, na której m.in. będą mówić uczniom, że język ukraiński nie istnieje, a Ukrainę stworzył Lenin - podaje w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy (HUR). (PAP)

29.08.2022 06:54

Szef unijnej dyplomacji jest przeciwny wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim. "To nie jest dobra propozycja" - powiedział w niedzielę wieczorem Josep Borrell w wywiadzie dla austriackiej telewizji publicznej ORF.

"Nie sądzę, aby zerwanie kontaktów z rosyjską ludnością cywilną było pomocne i nie sądzę, aby ten pomysł zyskał wymaganą jednomyślność w Unii Europejskiej" - stwierdził Borrell.

"Myślę, że musimy zrewidować sposób, w jaki niektórzy Rosjanie otrzymują wizy. Musimy być bardziej selektywni. Ale nie jestem zwolennikiem zaprzestania wydawania wiz wszystkim Rosjanom" - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia, Dania i Polska.

We wtorek o tej sprawie mają rozmawiać na nieformalnym spotkaniu w Pradze ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. (PAP)

29.08.2022 06:45

​Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) jest w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i przybędzie na miejsce w tym tygodniu - poinformował w poniedziałek na Twitterze szef Agencji Rafael Grossi, który stoi na czele misji. (PAP)

28.08.2022 19:05

W obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy w niedzielę pod wieczór słychać było eksplozje - donoszą ukraińskie media. Według nich pociski mogły zostać wystrzelone z terytorium Białorusi. (PAP)

28.08.2022 18:10

​Ukraiński rzecznik praw człowieka zwrócił się do komisji śledczej ONZ ds. Ukrainy w sprawie czynu rosyjskiego najemnika, który ze sceny pokazał ludzką czaszkę, mówiąc, że należała do obrońcy zakładów Azowstal w Mariupolu. "To, że Federacja Rosyjska łamie międzynarodowe prawo humanitarne w stosunku do żywych nie jest tajemnicą, ale to też dzieje się w stosunku do martwych" - napisał w komunikatorze Telegram ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. (PAP)

28.08.2022 14:14

​W okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy płoną zakłady przemysłowe, w których mieścił się sztab rosyjskich wojsk; w obiekt trafiło kilka pocisków - podała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na świadków. (PAP)

28.08.2022 11:15

W okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy zniszczono jedną z największych rosyjskich baz wojskowych na terenie miasta - poinformował w niedzielę lojalny wobec Kijowa mer miasta Iwan Fedorow. (PAP)

28.08.2022 10:57

​Kolaborant, który określał sam siebie jako komendant policji w okupowanej Michajłówce w obwodzie zaporoskim, został znaleziony powieszony - poinformował w niedzielę rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Andrij Ryżkow, wcześniej pełniący funkcję ukraińskiego pogranicznika, po zajęciu miejscowości przez rosyjskie wojska sam zgłosił się do okupantów z propozycją, że zostanie "komendantem policji". (PAP).

27.08.2022 19:28

Francja i Niemcy są przeciwne wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim - podała w sobotę agencja informacyjna Bloomberg. Wspólne stanowisko obu krajów zostało zawarte w liście do ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotkają się we wtorek na nieformalnym posiedzeniu w Pradze. (PAP)

27.08.2022 17:04

Na terenie kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy najemnicy z Rosji zorganizowali więzienie, w którym torturują ludzi - podaje Wschodnia Grupa Obrony Praw Człowieka, cytowana w sobotę przez Interfax-Ukraina.

Według organizacji najemnicy tzw. grupy Wagnera na terenie elektrowni przetrzymują i torturują wolontariuszy, przedsiębiorców i zwykłych okolicznych mieszkańców. Okupanci nazywają to miejsce "Energetyk" - dodano.

Zatrzymanym tzw. wagnerowcy wylewają pod nogi roztwór chloru w zamkniętej celi, osadzeni są rażeni prądem, duszeni workami - twierdzą ukraińscy obrońcy praw człowieka.

Więzienie pełni też funkcję obozu filtracyjnego. Organizacja podała, że często okupanci zatrzymują całe rodziny, a uwolnić się z rąk przeciwnika można tylko poprzez uiszczenie opłaty. Nie dotyczy to wolontariuszy i proukraińskich aktywistów.

Obrońcy praw człowieka apelują o dopuszczenie do elektrowni misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). (PAP)

27.08.2022 12:48

Na anektowany Krym zmierza rosyjski eszelon z ciężkim sprzętem wojskowym - podał w sobotę portal Krym.Realii związany z Radiem Swoboda. Według tych doniesień pociąg ze sprzętem widziany był przy wjeździe na wybudowany przez Rosję most na półwysep.

Portal poinformował, że na platformach kolejowych znajdują się m.in. haubice samobieżne Msta-S i Goździk (ros. Gwozdika), a także czołgi T-72 i T-80, bojowe wozy piechoty i ciężarówki. (PAP)

27.08.2022 11:31

Mieszkańcom miasta Zaporoże na południu Ukrainy rozdawane są tabletki z jodem na wypadek katastrofy i skażenia promieniotwórczego w pobliskiej, okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze – poinformowała w sobotę stacja Sky News. (PAP)

27.08.2022 08:55

Amerykański resort dyplomacji poinformował w piątek o śmierci obywatela USA na Ukrainie, nie podając bliższych szczegółów. Według doniesień mediów zmarły brał udział w walkach na froncie po stronie Ukrainy jako ochotnik. (PAP)

27.08.2022 08:48

Prezydent Rosji Władimir Putin chce odbudować Związek Sowiecki i dlatego niepodległość Ukrainy jest nie do pogodzenia z jego wizją świata - oświadczył Mychajło Podoljak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie dla fińskiego dziennika "Helsingin Sanomat". (PAP)

27.08.2022 08:32

Mimo doniesień o trwających przygotowaniach Rosji raczej nie uda się przeprowadzić pseudoreferendów uzasadniających aneksję okupowanych terenów Ukrainy zgodnie z planem Kremla, czyli do 11 września - ocenił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

27.08.2022 08:31

Mieszkaniec Charkowszczyzny przejechał rowerem ponad 3 tys. km, przemierzając całą Ukrainę i zebrał 95 tys. hrywien (ponad 12,2 tys. zł) na drona dla oddziałów broniących jego rodzinnego regionu - poinformowała w sobotę agencja Ukrinform. (PAP)

27.08.2022 08:31

​We wrześniu Polska i Czechy wesprą Słowację w ochronie jej przestrzeni powietrznej; pary dyżurne polskich i czeskich myśliwców rozszerzą patrolowany obszar o Słowację, która z końcem sierpnia wycofa swoje MiGi-29.
Sojusznicza misja potrwa do czasu otrzymania przez Słowację myśliwców F-16. W grudniu 2018 r. Słowacja zamówiła w USA 14 wielozadaniowych samolotow bojowyh F-16V Block 70, w tym dwie maszyny w wersji dwumiejscowej. Pierwsze myśliwce mają zostać dostarczone w ostatnim kwartale bieżacego roku, pozostałe do końca 2023. (PAP)

26.08.2022 18:31

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w piątek umowy wykonawcze na zakup czołgów i samobieżnych armatohaubic od Korei Południowej. W krótkim czasie osiągnęliśmy bardzo wiele - wskazał Błaszczak mówiąc o współpracy z Koreą Południową.

"To co osiągnęliśmy z naszym koreańskim partnerem, możemy powiedzieć, że jest czymś imponującym. Trzy miesiace temu, podczas mojej wizyty w Seulu rozpoczęliśmy negocjacje. Dwa miesiące temu prezydenci naszych państw po spotkaniu w Madrycie, podczas szczytu NATO, rozmawiali na temat naszej współpracy. Miesiąc temu podpisaliśmy umowy ramowe, a dziś podpisaliśmy umowy w sprawie sprzedaży dla Polski na wyposażenie czołgów K2 i armatohaubic K9" - powiedział Błaszczak po zatwierdzeniu umów.

Szef MON dodał, że "z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski najważniejsze jest to, że pierwsze egzemplarze czołgów i armatohaubic jeszcze w tym roku trafią do Wojska Polskiego". "Jeszcze w tym roku 10 czołgów K2 trafi do Morąga, a również 24 armatohaubice K9 trafią do pułku artylerii w Węgorzewie" - sprecyzował.

W lipcu Błaszczak zatwierdził umowy ramowe na zakup czołgów K2, armatohaubic K9 i samolotów szkolno-bojowych FA-50.

Umowa wykonawcza na zakup czołgów od koncernu Hyundai Rotem przewiduje dostawę 180 wozów w latach 2022-2025, r. wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. Umowa wykonawcza z Hanwha Defense dotyczy dostaw 212 haubic samobieżnych wersji K9A1, także tu pierwsze pojazdy mają zostać dostarczone w bieżącym roku, całość dostaw ma nastąpić do roku 2026.

K2 to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+, uzbrojony gładkolufową armatę 120 mm z automatem ładowania. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM).

K9 Thunder to południowokoreańska samobieżna gąsienicowa armatohaubica 155 mm o lufie długości 52 kalibrów, pozwalająca na prowadzenie zapewnia precyzyjnego ognia na dystansach ponad 40 km.

Piątkowa ceremonia odbyła się w 20. Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie). (PAP)

26.08.2022 18:01

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies poinformował w piątek o zawarciu z rosyjskim partnerem Novatek porozumienia, w ramach którego przekaże mu swoje udziały w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje w Rosji.

Terneftegaz stał się obiektem kontrowersji, gdy dziennik „Le Monde” podał, że spółka dostarcza rosyjskiej rafinerii skondensowany gaz, z którego jest produkowana nafta wysyłana do dwóch rosyjskich baz wojskowych jako paliwo do samolotów atakujących Ukrainę.

TotalEnergies zapewniło, że przejęcie jego 49-procentowego pakietu akcji Terneftegazu było planowane jeszcze przed ujawnieniem tych informacji.

Koncern dodał, że wysłał do władz rosyjskich wniosek o zatwierdzenie transakcji 8 sierpnia i że otrzymał na nią zgodę. Umowa sprzedaży została podpisana w piątek.

TotalEnergies wydało też komunikat, w którym potwierdziło, że wraz z Novatekiem produkuje w Rosji skondensowany gaz, który jest wykorzystywany jako paliwo samolotowe, koncern zapewnił jednak, że jest ono przeznaczone wyłącznie na eksport. „Nie, TotalEnergies nie produkuje nafty dla armii rosyjskiej” – zapewnił francuski koncern.

Organizacja pozarządowa Global Witness, która pomogła dziennikowi „Le Monde” zebrać materiał do artykułu na temat Terneftegazu, twierdzi, ze TotalEnergies plącze się w komunikatach i należałoby wszcząć śledztwo w tej sprawie.

Novatek potwierdził, że będzie teraz właścicielem 100 proc. złoża Termokarstowoje. (PAP)

26.08.2022 17:33

Płynący z misji na Morzu Śródziemnym rosyjski krążownik rakietowy Marszał Ustinow jest pod obserwacją amerykańskiej marynarki wojennej. Jej dwa niszczyciele zbliżyły się do rosyjskiego okrętu w pobliżu Gibraltaru - podał w piątek hiszpański dziennik “La Razon”.

Gazeta przypomina, że Marszał Ustinow opuszcza Morze Śródziemne po sześciu miesiącach i zaznacza, że misja ta miała związek z rosyjską inwazją na Ukrainę. Jednostka ta jest takim samym krążownikiem rakietowym jak Moskwa, zatopiona przez siły ukraińskie w kwietniu na Morzu Czarnym.

Według “La Razon” kurs Marszała Ustinowa jest obserwowany z bliska przez amerykańskie niszczyciele USS Cole i USS Bainbridge. (PAP)

26.08.2022 16:02

Po serii wybuchów na okupowanym Krymie Rosja najwyraźniej wycofuje stamtąd swoje myśliwce, by uchronić je przed przyszłymi atakami – poinformował w piątek portal Business Insider, powołując się na tajny raport NATO, do którego dotarli dziennikarze.

Według danych NATO rosyjskie siły zbrojne już przerzuciły 10 swoich myśliwców z Krymu na terytorium Rosji – sześć Su-35S i cztery MiG-31BM. Jednocześnie armia rosyjska zwiększyła na półwyspie liczbę rakiet taktycznych ziemia-powietrze, aby bronić się przed przyszłymi atakami.

Z raportu wynika, że rosyjski system obrony przeciwlotniczej słabo wychwytuje samoloty bezzałogowe. (PAP)

26.08.2022 14:48

​Duże kontrowersje wzbudziła wypowiedź szefowej dyplomacji Wielkiej Brytanii i prawdopodobnej przyszłej premier tego kraju Liz Truss, która na pytanie, czy prezydent Francji Emmanuel Macron jest przyjacielem, czy wrogiem, odparła, że "to wciąż otwarta sprawa".

Słowa te padły w czwartek wieczorem w Norwich, podczas serii krótkich pytań na koniec przedostatniego z 12 spotkań, które dwójka kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej odbywa z członkami ugrupowania. Truss dodała, że jeśli zostanie wybrana na premiera, będzie Macrona "oceniać po czynach, a nie słowach". W odpowiedzi na to samo pytanie rywal Truss, były minister finansów Rishi Sunak odparł, że Macron jest przyjacielem. (PAP)

26.08.2022 13:25

Ukraińscy kibice piłki nożnej założyli fundację charytatywną Trybuna Bohaterów, wspierającą rodziny sympatyków futbolu, którzy zginęli podczas wojny z Rosją. Z pomocy finansowej skorzystało już 98 rodzin - powiadomiła w piątek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

"Zbieramy informacje o poległych od przedstawicieli wszystkich ruchów kibicowskich na Ukrainie. Tworzymy bazę danych, gromadzimy kontakty do (potrzebujących) rodzin, weryfikujemy (napływające) doniesienia i wysyłamy pieniądze. Istnieją wprawdzie państwowe programy wsparcia rodzin zabitych żołnierzy, lecz wielu kibiców walczy w oddziałach ochotniczych i często działa w sposób nieoficjalny" - czytamy w oświadczeniu fundacji, cytowanym przez Ukrainską Prawdę.

Na stronie internetowej Trybuny Bohaterów ukazano mapę Ukrainy wraz z nazwami klubów piłkarskich i ich kibiców poległych podczas wojny. Według tych danych dotychczas zginęło najwięcej sympatyków Metalista Charków (16) i Dynama Kijów (12). (https://tinyurl.com/3vtk8de7)

Działalność fundacji cieszy się poparciem licznych twórców kultury, m.in. pisarza i poety Serhija Żadana, a także wielu klubów piłkarskich i najbardziej znanych ukraińskich piłkarzy, m.in. Ołeksandra Zinczenki i Tarasa Stepanenki - czytamy na łamach serwisu Trybuny Bohaterów.

"Kibice piłkarscy należą do najbardziej aktywnych bojowników o wolność Ukrainy. Stali w pierwszym szeregu podczas rewolucji godności (na kijowskim Majdanie w 2014 roku - PAP), a potem zgłosili się jako pierwsi do ochotniczych batalionów i walczą na najtrudniejszych odcinkach frontu" - zauważyli założyciele fundacji. (PAP)

26.08.2022 13:02

Na kontrolowanych przez Ukrainę terenach obwodu donieckiego pozostaje obecnie 350 tys. mieszkańców, co stanowi około jednej czwartej ich liczby sprzed rozpoczęcia inwazji – powiadomiły władze regionu. Ukraina kontroluje 45 proc. terytorium obwodu.

„Przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji (Rosji) na kontrolowanym przez Ukrainę terytorium obwodu (ok. 2/3 obwodu donieckiego; pozostałą część Rosja okupowała od 2014 r. – PAP) mieszkało 1,67 mln mieszkańców. Obecnie ok. 350 tys. ludzi pozostało na terenie stanowiącym ok. 45 proc. terytorium obwodu. To znaczy, że trzy czwarte ludności, a przypominam, że jest to najgęściej zaludniony obwód Ukrainy, zostały ewakuowane w trakcie pełnoskalowej wojny, czyli w ciągu pół roku” – oznajmił w piątek Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Kyryłenko powiadomił, że wszystkie miasta regionu są ostrzeliwane, ale najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowościach, które znajdują się na linii frontu. Zaprzeczył również, jakoby wojska rosyjskie częściowo okrążyły Awdijiwkę. Ta miejscowość, jak przypomniał, znajduje się przy linii frontu od 2014 r.

W ciągu minionej doby, podał Kyryłenko, w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęły trzy osoby i cztery zostały ranne. (PAP)

26.08.2022 12:39

Ukraińskie organy ścigania ustaliły tożsamość kolejnego rosyjskiego żołnierza, odpowiedzialnego za zbrodnie wojenne w podkijowskich miejscowościach. Mężczyzna miał uczestniczyć w rozstrzelaniu dwóch cywilów - podała w piątek prokuratura generalna.

„Organy ścigania ustaliły tożsamość jeszcze jednego rosyjskiego okupanta, który uczestniczył w zabijaniu cywilów podczas okupacji części obwodu kijowskiego. Prokuratura okręgowa w Buczy powiadomiła go, że jest podejrzany o łamanie praw i zasad wojny, połączone z celowym zabójstwem” – powiadomiło biuro prokuratora generalnego w środę.

Prokuratura powiadomiła, że w marcu br. pięcioro rosyjskich wojskowych w samochodzie, oznaczonym literą V i napisem: Czołgowy specnaz RUS, przyjechało do firmy w okolicy miejscowości Mrija w rejonie (powiecie) buczańskim.

„Wyszło do nich dwóch nieuzbrojonych cywili – właściciel i ochroniarz tego przedsiębiorstwa. Najeźdźcy, widząc, że to cywile, nie stanowiący zagrożenia, pozwolili im odejść. Jednak po tym, gdy mężczyźni przeszli kilka metrów, podejrzany wraz z innym niezidentyfikowanymi wojskowymi otworzyli ogień z broni automatycznej, strzelając w plecy. W wyniku otrzymania co najmniej 12 ran postrzałowych mężczyźni zmarli” – podano w komunikacie.

Następnie, jak przekazano, Rosjanie okradli przedsiębiorstwo i odjechali.

„Tę zbrodnię żołnierzy państwa-agresora utrwaliła kamera przedsiębiorstwa” – zaznaczono.(PAP)

26.08.2022 11:40

Iran przekazał Rosji setki dronów bojowych, które mogą zostać użyte w wojnie z Ukrainą; Teheran zdecydował się na ten ruch mimo ostrzeżeń ze strony Stanów Zjednoczonych - poinformowała agencja AP, powołując się na "dane wywiadowcze państw Zachodu".

Nie mamy potwierdzenia, czy bezzałogowce wykorzystano już na froncie na Ukrainie, lecz maszyny są sprawne i gotowe do zastosowania w warunkach bojowych - oznajmili przedstawiciele służb, zastrzegający sobie anonimowość.

"W obliczu sankcji gospodarczych i ograniczeń w łańcuchach dostaw z powodu inwazji na Ukrainę, Rosja coraz częściej zwraca się do Iranu jako kluczowego partnera i dostawcy uzbrojenia. (...) Przekazanie dronów może być przejawem pogłębienia współpracy wojskowej między (tymi) wieloletnimi sojusznikami" - oceniła AP.

Stany Zjednoczone posiadają informacje, z których wynika, że Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie, dostarczając jej nawet kilkaset dronów, w tym także uzbrojonych - oznajmił 11 lipca doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Kilka dni później Waszyngton powiadomił, że rosyjscy urzędnicy mieli odwiedzić lotnisko w centralnym Iranie, aby obejrzeć bezzałogowce.

Na początku sierpnia amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) przekazał doniesienia, że Iran mógł wysłać do Rosji pierwszą partię dronów, a w zamian Moskwa jakoby rozważa dostarczenie Teheranowi myśliwców Su-35.

10 sierpnia stacja CNN poinformowała, że rosyjscy żołnierze odbyli już szkolenie z obsługi irańskich samolotów bezzałogowych Shahed-191 i Shahed-129, zdolnych do przenoszenia precyzyjnie naprowadzanych pocisków rakietowych. (PAP)

26.08.2022 09:39

Wszystkie bloki energetyczne Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pozostają odłączone od sieci energetycznej Ukrainy – powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom. Siłownia zaspokaja własne potrzeby przez odremontowaną linię systemu energetycznego Ukrainy.

W piątek rano Enerhoatom zaznaczył, że „nie ma uwag do działania sprzętu i systemów bezpieczeństwa".

„Własne potrzeby w zakresie elektryczności na razie elektrownia zabezpiecza przez odremontowaną linię systemu energetycznego Ukrainy” – podano.

Linia przekazująca energię z elektrowni do systemu energetycznego Ukrainy również została odremontowana i, jak podano, trwają prace w celu przygotowania podłączenia dwóch bloków energetycznych do ukraińskiej sieci.

https://t.me/energoatom_ua/9194

Wcześniej MAEA powiadomiła, że Zaporoska Elektrownia Atomowa odzyskała połączenie z siecią energetyczną Ukrainy, ale wszystkie bloki energetyczne (sześć) są odłączone.(PAP)

26.08.2022 09:37

26.08.2022 08:53

26.08.2022 08:18

Tempo rosyjskiej kampanii na Ukrainie zwolniło nie dlatego, by zmniejszyć liczbę ofiar cywilnych, jak twierdzi minister obrony Siergiej Szojgu, lecz z powodu zaciekłego oporu ukraińskiego - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

"24 sierpnia 2022 r. rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział Szanghajskiej Organizacji Współpracy, że Rosja celowo zwalnia tempo kampanii wojennej na Ukrainie, kierując się potrzebą zmniejszenia liczby ofiar cywilnych. Jest to prawie na pewno celowa dezinformacja. Rosyjska ofensywa utknęła w martwym punkcie z powodu słabych wyników rosyjskich wojsk i zaciekłego ukraińskiego oporu. Pod rozkazami Szojgu siły działające na Ukrainie wielokrotnie nie dotrzymywały zaplanowanych terminów operacyjnych. Jest bardzo prawdopodobne, że Szojgu i prezydent Putin zwolnili co najmniej sześciu generałów za to, że nie posuwali się wystarczająco szybko do przodu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"W dniu, w którym Szojgu przemawiał, rosyjski pocisk balistyczny krótkiego zasięgu SS-26 Iskander uderzył w pociąg w miejscowości Czaplino, zabijając według doniesień co najmniej dwoje dzieci. Podkreśla to gotowość Rosji do wyrządzania szkód ubocznych, gdy dostrzega ona korzyści militarne z przeprowadzenia uderzeń rakietowych lub artyleryjskich" - dodano. (PAP)

25.08.2022 20:43

Do MSZ w Kijowie zaproszono nuncjusza apostolskiego na Ukrainie arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, by wyrazić rozczarowanie słowami papieża Franciszka na temat śmierci Darii Duginy - poinformował w czwartek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Uważnie zapoznaliśmy się z całym cytatem papieża Franciszka i po pierwsze podjęliśmy decyzję o zaproszeniu do MSZ nuncjusza apostolskiego, by wyrazić rozczarowanie Ukrainy tymi słowami" - powiedział ukraiński minister podczas briefingu ze swoim włoskim odpowiednikiem Luigi di Maio w Kijowie.

"A po drugie, powiem otwarcie, ukraińskie serce rozrywa się z powodu słów papieża. To było niesprawiedliwe" - dodał, cytowany przez Ukrinform.

Kułeba poinformował, że nuncjusz był w czwartek w MSZ i wkrótce ma zostać opublikowany komunikat w tej sprawie.

Zaznaczył, że zaproszenie nuncjusza do ministerstwa jest dosyć bezprecedensowym przypadkiem.

Nuncjusza zaproszono w związku ze słowami papieża w środę podczas audiencji generalnej. Mówił wtedy: "Myślę o tej biednej dziewczynie, wysadzonej w powietrze z powodu bomby pod siedzeniem samochodu (...) Niewinni płacą za wojnę, niewinni (...)" - dodał, odnosząc się do śmierci Darii Duginy, córki i współpracowniczki doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Aleksandra Dugina.

Dugin to ideolog rosyjskiego imperializmu i zwolennik inwazji na Ukrainę. Jak zaznacza Ukrinform, jego córka również popierała rosyjską agresję.(PAP)

25.08.2022 18:58

Poniżej: ​Obalenie sowieckiego monumentu na Łotwie.

25.08.2022 18:58

25.08.2022 17:08

Poniżej: rolnicy z okolic Chmielnickiego uczcili Dzień Niepodległości Ukrainy, wycinają na polu gigantyczny trójząb - symbol tego państwa.

25.08.2022 17:05

25.08.2022 16:01

​W związku z pożarami na terenie pobliskiej elektrociepłowni dwa działające bloki w kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy zostały odłączone od sieci - podał w czwartek ukraiński koncern Enerhoatom. (PAP)

25.08.2022 14:08

25.08.2022 13:26

W okupowanym przez wojska rosyjskie Enerhodarze, w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, sytuacja jest na granicy katastrofy humanitarnej; na skutek rosyjskich ostrzałów nie ma wody ani prądu – poinformował w czwartek mer miasta Dmytro Orłow na Telegramie.

„Teraz sprawdzamy, na ile krytyczna jest sytuacja i czy można ją poprawić w najbliższym czasie” – oznajmił Orłow. (https://t.me/orlovdmytroEn/889)

Dodał, że jeśli chodzi o dalszą pracę leżącej w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest zajęta przez siły rosyjskie, to władze czekają na oficjalny komentarz spółki Enerhoatom. (PAP)

25.08.2022 13:11

25.08.2022 13:02

Rosyjscy okupanci wywożą do Rosji całe tegoroczne plony zboża z obwodu ługańskiego Ukrainy – oświadczył w czwartek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

Hajdaj oznajmił, że wywieziono już 200 tys. ton zboża zebranych w czołowym gospodarstwie Ahroton, a także całą produkcję największej ukraińskiej spółki eksportującej zboże, Nibulon.

„Według rolników, którzy byli zmuszeni pozostać na okupowanych terenach, sytuacja w rolnictwie jest bliska katastrofalnej” – napisał Hajdaj, powołując się na wicedyrektorkę departamentu rozwoju rolno-przemysłowego obwodu ługańskiego Lubow Bezkorowajną.

Jak zaznaczyła Bezkorowajna, w tym roku rolnicy liczyli na bardzo dobre plony, lepsze niż w rekordowym 2021 r. Z danych Ahrotonu rzeczywiście wynika, że urodzaj na niektórych polach wynosił ponad 31 kwintali z hektara, ale „teraz ukraińskie zboże zbierają okupanci”.

Hajdaj podkreślił, że rolnicy z obwodu współpracują z organizacjami międzynarodowymi, aby określić pełną trasę wywozu skradzionego zboża, a następnie przekazać te informacje do sądów międzynarodowych.(PAP)

25.08.2022 11:20

Okupowana przez wojska rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa, na południu Ukrainy, musi zostać zdemilitaryzowana - wezwała w czwartek w Genewie Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej jej kadencję na stanowisku komisarza ONZ Bachelet zaapelowała do prezydenta Rosji Władimira Putina o zaprzestanie ataków na Ukrainę.

"Społeczność międzynarodowa musi naciskać na dokumentowanie sytuacji w kraju, by pewnego dnia móc udowodnić popełnianie tam zbrodni wojennych" - dodała.

Komisarz podkreśliła również, że do przypadającego na 31 sierpnia końca swej czteroletniej kadencji planuje publikację raportu na temat sytuacji Ujgurów zamieszkujących położony na zachodzie Chin Sinciang.

Dodała, że nie wie, kto zastąpi ją na stanowisku Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. "Wiem jedynie, że wiele osób zaaplikowało; niektórzy mówią, że ponad 50" - ujawniła Bachelet. (PAP)

25.08.2022 11:19

25.08.2022 10:20

25.08.2022 10:07

Rekordową liczbę alarmów przeciwlotniczych ogłoszono w Ukrainie w Dzień Niepodległości, 24 sierpnia, bo aż 189 – podała agencja Ukrinform w nocy ze środy na czwartek, powołując się na dane portalu eTrywoha, publikującego mapę alarmów w czasie rzeczywistym.

Poprzednio rekordowo dużo alarmów przeciwlotniczych ogłoszono 23 kwietnia, w przeddzień prawosławnej Wielkanocy - 109.

Najczęściej syreny alarmowe włączano w środę w obwodach połtawskim i kirowohradzkim w środkowej części Ukrainy, w obwodzie zaporoskim na południu, obwodach dniepropietrowskim i charkowskim na wschodzie oraz w czerkaskim w centrum.

W Czaplinie w obwodzie dniepropietrowskim doszło do rosyjskiego ostrzału rakietowego stacji kolejowej, w którym zginęły co najmniej 22 osoby.(PAP)

25.08.2022 10:01

Po raz pierwszy od początku wojny z Rosją Zachód przekaże Ukrainie broń, która rzeczywiście może okazać się skuteczna w działaniach ofensywnych - ocenił w czwartek ukraiński ekspert wojskowy Roman Switan, odnosząc się do nowego pakietu pomocy zadeklarowanego przez USA.

Waszyngton zamierza wesprzeć Kijów m.in. kolejnymi rakietami do wyrzutni HIMARS o zasięgu 70-80 km, pociskami do zwalczania radarów AGM-88 HARM, około 1000 sztuk granatników przeciwpancernych i 40 trałami przeciwminowymi - oznajmił Switan w rozmowie z telewizją ICTV. (https://tinyurl.com/29ukyrea)

"Otrzymamy też lekkie, ważące do 2 ton samobieżne haubice kalibru 155 mm, które mogą być wykorzystywane na różnych podwoziach. Jest to bardzo skuteczna broń ofensywna. Dostaniemy również elementy wyposażenia sił operacji specjalnych, m.in. kamery termowizyjne. (...) Ważna jest także dostawa mikrodronów (zapowiedziana przez Norwegię i Wielką Brytanię - PAP)" - relacjonował Switan.

"To naprawdę pierwszy przypadek, gdy zostanie nam przekazane całe spektrum broni ofensywnej. Kiedy to uzbrojenie już dotrze (na Ukrainę), to ujrzymy przełom na froncie, przede wszystkim w południowej części kraju, która będzie wyzwalana przez (nasze) wojska. Nie stracimy (tam) takiej liczby piechoty, jaką stracilibyśmy bez tej (nowej) broni" - ocenił ekspert.

25.08.2022 09:57

Rosja utrzymuje zwiększoną obecność wojskową na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a w odległości 60 metrów od reaktora numer pięć rozmieszczono transportery opancerzone - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Na początku marca rosyjskie siły lądowe zaatakowały i zajęły Zaporoską Elektrownię Atomową (ZNPP). W dniu 21 sierpnia 2022 roku zdjęcia wskazywały, że Rosja utrzymuje zwiększoną obecność wojskową na terenie zakładu, a w odległości 60 metrów od reaktora numer pięć rozmieszczono transportery opancerzone. Wojska rosyjskie prawdopodobnie próbowały ukryć pojazdy, parkując je pod napowietrznymi rurami i suwnicami" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Rosja jest prawdopodobnie gotowa wykorzystać do celów propagandowych każdą ukraińską aktywność wojskową w pobliżu ZNPP. Podczas gdy Rosja utrzymuje wojskową okupację ZNPP, głównym zagrożeniem dla pracy reaktora są prawdopodobnie zakłócenia w systemach chłodzenia reaktora, uszkodzenia rezerwowego źródła zasilania lub błędy pracowników pracujących pod presją" - stwierdza brytyjski resort obrony. (PAP)

25.08.2022 09:40

24.08.2022 22:31

Kończący misję ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyobraża sobie rolę mediatora dla byłej kanclerz Angeli Merkel między Kijowem a Władimirem Putinem w pewnym momencie wojny, ale "jeszcze nie teraz". "Putin, mam wrażenie, nadal szanuje panią Merkel" - oświadczył Melnyk w środowym wywiadzie dla tygodnika "Spiegel". (PAP)

24.08.2022 22:20

Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodniczą agresję na Ukrainę; odpowiednia rezolucja zostanie przedłożona do rozpatrzenia na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„Powinno się tak stać, aby żaden kraj nie mógł już nigdy więcej lekceważyć Karty Narodów Zjednoczonych i konwencji obowiązujących całą ludzkość, bez wyjątku” – podkreślił ukraiński przywódca. (PAP)

24.08.2022 22:19

Ukraińskie dzieci w środę modliły się na Jasnej Górze za swój kraj, w obchodzony 24 sierpnia Dzień Niepodległości Ukrainy. Podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego swoje prośby do Matki Bożej skierowały te, które znalazły schronienie w Olsztynie pod Częstochową. (PAP)

24.08.2022 21:29

Wznawiany i zawieszany konflikt między Rosją a Ukrainą może trwać 50-80 lat, a perspektywy stabilności pojawić się mogą nie wraz z następcą Władimira Putina, lecz z jeszcze kolejnym przywódcą - uważa prof. Michael Clarke, były dyrektor think tanku Royal United Services Institute (RUSI).

Jego zdaniem, rosyjski prezydent będzie miał szczęście, jeśli zdoła przetrwać 18 miesięcy konfliktu, biorąc pod uwagę, że do tego czasu liczba zabitych Rosjan może sięgnąć 200 tys., a gospodarka z wyjątkiem sektora energetycznego będzie w długoterminowej zapaści.

Zaznaczył, że nie należy się spodziewać, by odejście Putina wiele zmieniło. "Następca Putina nie będzie miłym człowiekiem, a wrogość wobec Ukrainy będzie prawdopodobnie kontynuowana. Perspektywy jakiejś głębszej stabilności dla Ukrainy pojawią się, jak sądzę, dopiero wraz z jeszcze kolejnym rosyjskim przywódcą po Putinie, a i to jest nie więcej niż nadzieją" - ocenił. (PAP)

24.08.2022 21:13

Ukraińcy mieszkający w Warszawie świętowali Dzień Niepodległości Ukrainy na placu Zamkowym. Przesłanie i życzenia dla uczestników wydarzenia przekazali prezydenci Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Polski Andrzej Duda. Ze sceny apelowano, aby uznać Rosję za kraj terrorystyczny.

Dzień Niepodległości Ukrainy to ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. W tym roku obchodzona jest 31. rocznica wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego. (PAP)

Ze sceny wielokrotnie dziękowano Polakom i Polsce za przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych, głównie kobiet i dzieci.

Podczas wydarzenia wyemitowano przesłanie z frontu od ukraińskich żołnierzy, którzy złożyli swoim rodakom życzenia. Nie zabrakło również akcentów muzycznych - w tradycyjnej, folkowej formie, ale też współczesnych utworów jak np. piosenka zespołu Kozak System "Azow-stal" o sytuacji w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, który podczas rosyjskiej inwazji służył jako fort.

"Często mówimy o wspólnych wartościach europejskich takich jak demokracja czy suwerenność. Dziś Ukraińcy przelewają krew za te wartości i myślę, że cała Europa ma tego świadomość, stąd tak silne poparcie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej" - stwierdził prezydent stolicy.

"Zawsze będziemy z wami, dlatego że nikt nie rozumie lepiej niż my - Polki i Polacy, że Ukraińcy i Ukrainki walczą za naszą wolność" - podkreślił. "To nie jest slogan" - dodał włodarz stolicy.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślał natomiast, że Ukraińcy, którzy uciekając przed wojną, przebywają obecnie w naszym kraju, są nie tylko sąsiadami Polaków, ale także ich przyjaciółmi. "Zaczynają się takie przyjaźnie, które będą trwały przez całe życie - niezależnie od tego, jak długo - tylko przez kilka miesięcy czy przez lata, zostaniecie w Polsce, w Warszawie" - ocenił Trzaskowski.

"Przyjmijcie proszę najlepsze życzenia z okazji rocznicy waszej niepodległości składane w czasie, gdy wszyscy widzimy, jaką niepodległość ma cenę. Niech przyjaźń mocno łączy Polaków i Ukraińców, niech żyje niepodległa Ukraina, niech żyje wolna Polska" - mówił prezydent.

W krótkim nagraniu prezydent Andrzej Duda również złożył życzenia Ukraińcom. Przypomniał, że Polska jako pierwszy kraj na świecie uznała niepodległość Ukrainy. "Dzisiaj również solidarnie stoimy przy was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie. My, Polacy, wierzymy, że wolna Ukraina odbudowana ze zniszczeń będzie cieszyć się dobrobytem w europejskiej wspólnocie" - powiedział.

Dodał, że "Ukraina - to cała Ukraina, wszystkie 25 obwodów, bez żadnych ustępstw i kompromisów". "Donbas, to Ukraina i przywrócimy go bez względu na to, jaka nie byłaby ta droga. Krym, to Ukraina i przywrócimy Krym, bez względu, jaka nie byłaby to droga" - mówił.

"Ktoś powiedział, że Europa jest słaba, ale Ukraina przebudziła ten kontynent" - podkreślił Zełenski.

Prezydent Ukrainy mówił, że przez ostatnie pół roku Ukraina się zmieniła. "Przez sześć miesięcy zmieniliśmy historię, zmieniliśmy świat i zmieniliśmy się sami. Teraz dobrze wiemy, kto naprawdę jest naszym bratem i przyjacielem, a kto przypadkowym znajomym" - wskazał.

Jako pierwsze wyemitowane zostało nagranie przesłanie od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. "Ukraiński naród pokazał męstwo i to stało się inspiracją dla całego świata, dało nadzieję, że sprawiedliwość nie opuściła naszego cynicznego świata ostatecznie i że zwycięża w tym świecie nie siła, a prawda, nie pieniądze, a wartości, nie ropa, a ludzie" - mówił prezydent Zełenski.

Organizatorzy wydarzenia apelowali ze sceny do władz polskich, ale też przywódców państw Unii Europejskiej, aby uznali Rosję za kraj terrorystyczny i zachęcali do skandowania: "Terroryści".

Wydarzenie rozpoczęło od odśpiewania hymnów Ukrainy i Polski, kiedy plac był już pełen ludzi. Oprócz Ukraińców byli tam Polacy i Białorusini.

Plac Zamkowy w Warszawie już przed godz. 18 zaczął się wypełniać Ukraińcami w narodowych strojach i z niebiesko-żółtymi flagami. Przyszli oni świętować Dzień Niepodległości z dala od swojego kraju, w którym od pół roku toczy się wojna. Flagi oraz ukraińskie rękodzieło można było kupić już na Krakowskim Przedmieściu.

24.08.2022 20:28

Co najmniej 15 osób zginęło, a 50 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego stacji kolejowej w Czaplinie w obwodzie dniepropietrowskim – poinformował w środę prezydent Wołodymyr Zełenski. (PAP)

24.08.2022 20:15

Przygotowania podjęte przez ukraińską armię przed rosyjską inwazją okazały się kluczowe dla odparcia ataku w pierwszej fazie wojny - wynika z opublikowanego w środę artykułu "Washington Post". Gazeta sugeruje, że decyzje te zostały podjęte wbrew sceptycyzmowi władz politycznych i w tajemnicy przed zachodnimi partnerami.

Według dziennika, który oparł swój tekst na rozmowach z ponad setką rozmówców na Ukrainie i w USA, kluczowymi decyzjami okazało się m.in. rozproszenie ukraińskich sił, w tym obrony powietrznej, samolotów oraz artylerii i wycofanie ich z największych baz.

"Kierownictwo państwa mówiło, że nie będzie wojny, ale wojsko wiedziało" - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko. Jego zdaniem jedną z najważniejszych decyzji było rozmieszczenie jednostek artylerii, w tym armat Pion, pod Kijowem oraz ustanowienie dwóch kordonów sił broniących stolicy - jednego wewnątrz miasta, drugiego na przedmieściach - przez dowodzącego obroną Kijowa gen. Ołeksandra Syrskiego. (PAP)

24.08.2022 19:47

W największym dotąd pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy znajdzie się m.in. sześć nowoczesnych systemów obrony powietrznej NASAMS, 245 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, 24 radary przeciwartyleryjskie, drony zwiadowcze Puma i systemy przeciwdronowe VAMPIRE - poinformował w środę Pentagon.

Jak podał w oświadczeniu resort, na opiewający na niemal 3 mld dolarów pakiet składają się zamówienia na dostawy 6 dodatkowych systemów obrony powietrznej średniego zasięgu NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System) wraz z dodatkowymi rakietami, a także do 245 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, do 65 tys. sztuk amunicji do moździerzy 120 mm, do 24 radarów przeciwartyleryjskich, drony rozpoznawcze Puma, systemy przeciwdronowe VAMPIRE, rakiety naprowadzane laserem, a także środki na szkolenie, utrzymanie i konserwacje sprzętu. (PAP)

24.08.2022 19:30

Poniżej: ukraiński Dzień Niepodległości w Tbilisi.

24.08.2022 19:29

24.08.2022 18:54

​Dziś solidarnie stoimy przy was, gdy Ukraina broni swej wolności; wiem, że zwyciężycie - mówił w środę prezydent Andrzej Duda, zwracając się do Ukraińców. Dodał, że Polacy wierzą, że wolna Ukraina odbudowana ze zniszczeń będzie cieszyć się dobrobytem w europejskiej wspólnocie.

Wideo z wypowiedzią prezydenta Dudy odtworzono podczas środowych obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy na Placu Zamkowym w Warszawie.

Prezydent przypomniał w niej, że Polska jako pierwszy kraj na świecie uznała niepodległość Ukrainy. "Dzisiaj również solidarnie stoimy przy was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie. My, Polacy, wierzymy, że wolna Ukraina odbudowana ze zniszczeń będzie cieszyć się dobrobytem w europejskiej wspólnocie" - powiedział Andrzej Duda. (PAP)

24.08.2022 16:54

Rosja zwolniła tempo ofensywy na Ukrainie z powodu znacznego wyczerpania zasobów i zmęczenia psychologicznego wojsk działaniami bojowymi - powiedział w środę Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). (PAP)

24.08.2022 16:45

 Ukraina może wygrać i wygra wojnę - powiedział podczas wizyty w Kijowie brytyjski premier Boris Johnson. (PAP)
#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.08.2022 16:22

Poniżej: Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson na Chreszczatyku, głównej ulicy Kijowa.

24.08.2022 16:20

24.08.2022 15:39

Brytyjski premier Boris Johnson przyjechał w środę do Kijowa, gdzie bierze udział w obchodach przypadającego w tym dniu święta niepodległości Ukrainy. To jego trzecia wizyta w tym kraju od początku inwazji Rosji sześć miesięcy temu. (PAP)

24.08.2022 15:22

​Flaga Ukrainy o długości 30 metrów została rozłożona w środę w centrum Brukseli, na historycznym Grand Place. W taki sposób w stolicy Belgii uczczono 31. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Ukrainę.

W ramach uroczystości symbol Brukseli, figurka siusiającego chłopca Manneken Pis, została odziana w tradycyjny ukraiński strój. Wieczorem Grand Place ma zostać podświetlony w kolorach niebieskim i żółtym, które są barwami narodowymi Ukrainy. Podobnie budynki unijnych instytucji w dzielnicy europejskiej. (PAP)

24.08.2022 13:59

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę największy dotychczas pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 2,98 mld dolarów. 24 sierpnia przypada Dzień Niepodległości Ukrainy.

Jak przekazała agencja AP, pakiet obejmuje sprzęt od producentów uzbrojenia, a nie pobierany z magazynów sił zbrojnych USA. Oznacza to, że nie trafi na Ukrainę natychmiast, ale na przestrzeni roku lub dwóch lat. W skład nowych dostaw mają wchodzić m.in. drony. (PAP)

24.08.2022 12:32

24.08.2022 12:22

Ukraina nadal może liczyć na wsparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego w wojnie z Rosją, które potrwa tak długo, jak będzie to niezbędne; Ukraina musi zwyciężyć w tym konflikcie i zwycięży - zadeklarował w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wystąpieniu na Twitterze z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

"Inwazja Rosji na Ukrainę to największy kryzys bezpieczeństwa w Europie od czasów II wojny światowej. Ukraińskie siły zbrojne i społeczeństwo (tego kraju) wykazują się (jednak) niebywałą odwagą i determinacją. Pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jesteście inspiracją dla świata. Składam hołd wszystkim tym, którzy zginęli lub zostali ranni, ale też wszystkim ukraińskim mężczyznom i kobietom walczącym o swoją ojczyznę, wolność i najbliższe osoby" - oświadczył Stoltenberg dokładnie pół roku po rozpoczęciu agresji Kremla na sąsiedni kraj. (https://tinyurl.com/2m39frdf)

Jak podkreślił, przywódcy państw Sojuszu zgodzili się podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie, że "silna, niepodległa Ukraina ma kluczowe znaczenie dla stabilności (całego) obszaru euroatlantyckiego". "NATO i jego kraje członkowskie wspierały Ukrainę od uzyskania (przez nią) niepodległości, a (...) od czasu inwazji Kremla robimy (w tym celu) więcej, niż kiedykolwiek wcześniej" - zapewnił Stoltenberg.

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosi w środę największy jak dotąd pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy, warty 3 mld dolarów - podały we wtorek wieczorem agencje AP i Reuters, powołując się na przedstawicieli władz w Waszyngtonie. (PAP)

24.08.2022 12:05

Udaremniliśmy plany rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), by z okazji przypadającego w środę Dnia Niepodległości Ukrainy zorganizować protesty z udziałem rodzin ukraińskich żołnierzy; zdjęcia i nagrania z tych demonstracji planowano wykorzystać w propagandzie Kremla - oznajmiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Jak powiadomiono w komunikacie, prowokacje miały być przeprowadzone w obwodach żytomierskim, kijowskim i połtawskim w północnej i środkowej części Ukrainy. Rosyjscy mocodawcy skontaktowali się ze swoimi ukraińskimi agentami jeszcze w maju, zlecając im m.in. zorganizowanie demonstracji z udziałem matek żołnierzy w pobliżu wojskowych komend uzupełnień. Wśród kolaborantów wiodącą rolę odgrywali byli współpracownicy Kyryły Stremousowa, obecnie zastępcy szefa samozwańczych władz w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy (https://tinyurl.com/3stf5nmw).

"Demonstranci mieli głośno krytykować dowództwo ukraińskich sił zbrojnych, a organizatorzy zamierzali to nagrać (...) na potrzeby rosyjskich propagandystów. Im z kolei (postawiono zadanie), by maksymalnie szeroko rozpowszechnić te materiały w internecie i w mediach" - oznajmiła SBU.Jak poinformowała ukraińska służba, w wyniku jej skutecznej interwencji "byli współpracownicy Stremousowa odmówili wykonania zlecenia FSB".

Od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę, ukraińskie służby rozbiły 102 wrogie grupy dywersyjne i zwiadowcze. Zatrzymano także 1669 osób podejrzanych o współpracę z wrogiem - poinformował we wtorek ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Jewhenij Jenin. (PAP)

24.08.2022 11:20

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Mirhorod w obwodzie połtawskim w środkowej części Ukrainy, atakując infrastrukturę miasta - powiadomiły lokalne władze. O odgłosach wybuchów poinformowały też władze sąsiedniego obwodu czerkaskiego oraz Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południu.

Szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin powiadomił na Telegramie, że cztery rosyjskie rakiety trafiły w infrastrukturę Mirhorodu. Szczegóły ataków są ustalane.

https://t.me/DMYTROLUNIN/3694

Agencja Interfax-Ukraina poinformowała z kolei w środę o odgłosach wybuchów w obwodzie czerkaskim, a także w okupowanym przez Rosjan Enerhodarze w obwodzie zaporoskim. Wybuchy, według lokalnych mediów społecznościowych, były także w obwodzie sumskim.

Szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec podał, że ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjską rakietę.

https://t.me/cherkaskaODA/2310

W środę na Ukrainie obchodzony jest Dzień Niepodległości. W związku z tym władze ostrzegały w ostatnich dniach przed możliwym nasileniem rosyjskich ataków na cele cywilne w głębi kraju. (PAP)

24.08.2022 11:20

Dziś Ukraina w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa udowadnia, że jest prawdziwie niepodległa; jesteśmy z Ukrainą na dobre i na złe, wspieramy was w każdy możliwy sposób - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, składając życzenia z okazji Święta Niepodległości Ukrainy.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zwrócił uwagę, że w środę przypada 31. rocznica uchwalenia deklaracji niepodległości Ukrainy, a Polska była pierwszym państwem, które uznało jej niepodległość.

Do wpisu dołączył też nagranie, w którym przytoczył fragment tej deklaracji i podkreślił, że dziś Ukraina "w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa udowadnia, że jest prawdziwie niepodległa". "Bo niepodległość, to coś więcej niż deklaracje. To przede wszystkim zdolność do obrony swojej ojczyzny w momencie próby" - wskazał Morawiecki.(PAP)

24.08.2022 10:06

24.08.2022 10:01

24.08.2022 09:53

Norwegia i Wielka Brytania wspólnie przekażą Ukrainie mikrodrony Black Hornet, wyprodukowane przez amerykańską firmę Teledyne FLIR i przeznaczone do rozpoznania i identyfikacji celów na polu walki - oznajmiło w środę norweskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.

Szacunkowa wartość mikrodronów, które mają być dostarczone Kijowowi, wynosi około 90 mln norweskich koron (ponad 44 mln zł) - powiadomił resort.

Dron Black Hornet waży zaledwie 33 gramy i może znajdować się w przestrzeni powietrznej przez 25 minut. Porusza się z maksymalną prędkością 22 km na godzinę i jest zdolny do zbierania danych z odległości maksymalnie 2 km - czytamy w serwisie thedefensepost.com (https://tinyurl.com/mrykf9pm).

Mikrodrony służą do prowadzenia operacji zarówno w dzień, jak i w nocy. W czerwcu kierownictwo Teledyne FLIR informowało, że firma dostarczyła już ponad 12 tys. tego rodzaju maszyn siłom zbrojnym różnych państw świata. (PAP)

24.08.2022 09:51

24 lutego odbyło się drugie referendum w sprawie niepodległości Ukrainy, jednak tym razem przyszło powiedzieć "tak" we własnym sumieniu, a następnie włączyć się do walki w obronie ojczyzny - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w Dniu Niepodległości Ukrainy i dokładnie pół roku od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

"Sześć miesięcy temu Rosja wypowiedziała nam wojnę. 24 lutego cała Ukraina usłyszała wybuchy i wystrzały, a 24 sierpnia miała nie usłyszeć już (życzeń) z okazji Dnia Niepodległości. 24 lutego mówiono nam, że nie mamy szans, lecz 24 sierpnia (świętujemy)" - podkreślił Zełenski w nagraniu opublikowanym na Facebooku (https://tinyurl.com/4sfhst9s).

Jak dodał, w ciągu minionego półrocza Ukraińcy "zmienili historię, świat i zmienili się sami". "Teraz dobrze wiemy, kto jest dla nas bratem i przyjacielem, a kogo nawet nie uważamy za znajomego. Wiemy, kto nie stracił dobrego imienia, a kto przeżywał, czy to terroryści (zdołają) zachować twarz. Wiemy, wobec kogo nie mamy żadnych zobowiązań, a gdzie zawsze będą dla nas otwarte drzwi. Dowiedzieliśmy się, kto jest kim" - powiedział ukraiński przywódca.

"Cały świat dowiedział się też, kim są Ukraińcy. Nikt już nie powie o Ukrainie, że to (kraj) gdzieś tam niedaleko Rosji" - podkreślił Zełenski.

Prezydent nawiązał do bohaterskiego oporu ukraińskiej ludności, stawianego rosyjskim wojskom w pierwszych dniach inwazji. "Nie mieliśmy wtedy jeszcze (wyrzutni) HIMARS, ale mieliśmy ludzi gotowych zatrzymywać czołgi gołymi rękami. Nikt nie był gotowy, by +zamknąć+ niebo nad Ukrainą, lecz byli u nas obywatele gotowi stanąć w obronie ojczystej ziemi" - ocenił.

Według Zełenskiego "ukraiński naród zainspirował swoim męstwem cały świat". "Daliśmy ludzkości nadzieję na to, że sprawiedliwość jeszcze nie zginęła na tym cynicznym globie. (Można było znów uwierzyć), że zwycięża nie siła, lecz prawda. Nie pieniądze, lecz wartości. Nie ropa naftowa, a człowiek" - powiedział szef ukraińskiego państwa.(PAP)

24.08.2022 09:49

Będziemy nadal wspierać Ukrainę i jej walkę o przetrwanie, pracując jednocześnie nad wzmocnieniem europejskiego bezpieczeństwa i wartości demokratycznych - oświadczył ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w Dniu Niepodległości Ukrainy.

W tekście zamieszczonym na łamach portalu onet.pl Brzezinski napisał, naród ukraiński obchodzi 24 sierpnia 31. rocznicę niepodległości swojego kraju, a jednocześnie pół roku egzystencjalnej walki o zachowanie wolności i niepodległości wobec nieuzasadnionej i brutalnej agresji rosyjskiej.

"Będziemy nadal wspierać Ukrainę i jej walkę o przetrwanie, pracując jednocześnie nad wzmocnieniem europejskiego bezpieczeństwa i wartości demokratycznych. Jesteśmy z Ukrainą, ponieważ granice państwowe i dostawy żywności nie są kartami przetargowymi. Jesteśmy z Ukrainą, ponieważ prawa człowieka są niepodważalne. Popieramy Ukrainę, ponieważ jest to słuszna sprawa" - podkreślił Brzezinski

Ocenił, że żaden kraj nie wie lepiej niż Polska, że musimy zachować jedność we wspieraniu suwerenności, demokracji i europejskich aspiracji Ukrainy.

"Otwarta agresja Rosji na Ukrainę jest jednym z najbardziej brzemiennych w skutki wydarzeń dla Europy od czasów II wojny światowej i przekreśla jej aspiracje do dziedzictwa walki z faszyzmem. Rosja prowadzi tę wojnę siejąc zniszczenie i śmierć, i niemal codziennie dostarczając na to kolejnych dowodów. Stany Zjednoczone wspierają szereg międzynarodowych postępowań w sprawie rosyjskich okrucieństw w Ukrainie, w tym dochodzenia prowadzone przez Międzynarodowy Trybunał Karny, ONZ oraz Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie" - napisał ambasador.(PAP)

24.08.2022 07:41

Ukraina czeka na przyjazd ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i ONZ, by mogli oni udać się do okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. „Jesteśmy gotowi zapewnić bezpieczny korytarz, by mogli się oni udać na tymczasowo okupowane tereny” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Podczas konferencji prasowej na szczycie Platformy Krymskiej we wtorek Zełenski wskazał, że Ukraina zaproponowała, by misja MAEA i ONZ przybyła na Ukrainę, a następnie, zachowując ukraińskie przepisy, udała się na tereny okupowane, gdzie znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa.

„Cieszymy się, że wszyscy cywilizowani ludzie nas usłyszeli, i teraz czekamy na przyjazd (ekspertów)” – oznajmił ukraiński prezydent, cytowany przez służby prasowe.

Zaznaczył, że obecność i działania rosyjskich wojsk na terenie ukraińskiego obiektu jądrowego stanowią zagrożenie dla całego świata, a społeczność międzynarodowa powinna zmusić Rosję do wycofania się z elektrowni.

Zełenski alarmował, że w wyniku działań Rosji Ukraina nie kontroluje bezpieczeństwa obiektu.

Ukraina - podkreślił - podejmuje kwestie związane z bezpieczeństwem elektrowni na "wszystkich szczeblach". Zełenski omawiał je m.in. z liderami Francji, Turcji i innych krajów, a także z przedstawicielami ONZ i MAEA.

Wizyta misji MAEA, która ma pomóc ustabilizować sytuację w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony w tym miejscu oraz zmniejszyć ryzyko poważnej awarii jądrowej w Europie, może odbyć się w najbliższych dniach - powiedział we wtorek dyrektor generalny agencji Rafael Mariano Grossi.

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Według strony ukraińskiej rosyjscy żołnierze ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej. Kijów oskarża stronę rosyjską o szantaż nuklearny. (PAP)

24.08.2022 07:40

24.08.2022 07:38

23.08.2022 21:42

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował we wtorek, że jego kraj planuje dostarczyć Ukrainie kolejną broń o wartości ponad 500 mln euro. (PAP)

23.08.2022 21:26

Ukraina nie jest gotowa do rozmów z Rosją, bo jest to pułapka – oświadczył we wtorek Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy zaapelował również do wspólnoty międzynarodowej, by zmusiła Rosję do opuszczenia terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu jego kraju.

„Mińska 3, 5 i 7 nie będzie” – oznajmił Zełenski podczas konferencji Platforma Krymska, odnosząc się do przedwojennego międzynarodowego formatu uregulowania konfliktu w Donbasie, tzw. porozumień mińskich. (PAP)

23.08.2022 19:18

Ukraina nie atakuje ludności cywilnej na terytorium innego państwa i na swoich ziemiach, okupowanych przez Rosję – oświadczył Wołodymyr Zełenski. Występując podczas sesji Platformy Krymskiej prezydent zapowiedział, że Ukraina odzyska Krym, bo jest to jej terytorium i sama zdecyduje, jak to zrobić. (PAP)

23.08.2022 19:09

Podczas wtorkowego forum Platformy Krymskiej zdecydowanie wzywano Rosję do zwrócenia Krymu Ukrainie; głos dotyczący okupacji Krymu wybrzmiał bardzo mocno. Ukraina ma prawo wrócić do uznanych międzynarodowo granic - powiedział w Kijowie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP przebywa z wizytą w stolicy Ukrainy, gdzie spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz uczestniczył w spotkaniu Platformy Krymskiej.

Andrzej Duda ocenił podczas późniejszej rozmowy z dziennikarzami, że był to bardzo owocny szczyt, w którym uczestniczyli online m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

"Co na pewno jest bardzo ważne: bardzo mocny głos, jeśli mówimy o kwestii napaści rosyjskiej na Ukrainę, o tej agresji, z którą mamy do czynienia od pół roku, od 24 lutego tego roku. To wszyscy podkreślali, że tak naprawdę rozpoczęła się ona w 2014 roku, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę po raz pierwszy, gdy zaczęła okupację okręgu donieckiego, ługańskiego, a przede wszystkim - okupację Krymu" - powiedział Duda.

Prezydent relacjonował, że głos dotyczący okupacji Krymu "wybrzmiał bardzo mocno w połączeniu z jednoznacznym absolutnie powtarzającym się cały czas wezwaniem Rosji do opuszczenia Krymu, do zwrócenia Krymu Ukrainie". "Wszyscy mówili, że będzie można mówić o zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę wtedy, gdy Krym zostanie Ukrainie zwrócony, gdy Ukraina wróci do swoich granic uznanych przez wspólnotę międzynarodową" - podkreślił.

Zdaniem Dudy, wtorkowy szczyt "pokazuje, że ta rosyjska agresja na Ukrainę niewątpliwie w istocie dla Rosji paradoksalnie jest jej porażką". Jak wskazywał, jeszcze przed agresją Rosji 24 lutego część polityków "niejednoznacznie" wypowiadała się na temat Krymu, "można było nawet rozumieć, że są takie głosy, które mówią: no, Rosja zajęła, ale może tę wojnę należy zakończyć, że to po prostu zostanie uznane międzynarodowo, nawet w sposób milczący, że Rosja po prostu zajmuje to terytorium".

"Dziś ten głos jest absolutnie jednoznacznie na +nie+. Zdecydowanie wszyscy mówią: Rosja ma zwrócić Krym Ukrainie, to jest ukraińska ziemia, to jest ta część Ukrainy, która znajduje się w uznanych międzynarodowo granicach Ukrainy, a Ukraina ma wrócić do swoich uznanych międzynarodowo granic" - powiedział prezydent.

Duda poinformował, że trwają dyskusje, w jakiej części odbudowy Ukrainy mogłaby uczestniczyć Polska. Chcemy robić takie interesy, które będą opłacalne i dla Polski, dla polskich firm, i dla Ukrainy, dla ukraińskich firm - mówił.

Podczas konferencji prasowej prezydent był pytany o zwiększanie przez Polskę pomocy wojskowej dla Ukrainy. "My Ukrainę wspieramy cały czas. W miarę swoich możliwości" - odpowiedział. "Będziemy dalej wspierali Ukrainę na wiele sposobów" - zapowiedział.

Jak wskazał, pomoc, której udziela Polska, nie jest tylko pomocą wojskową, ale także humanitarną, realizowana przez polski rząd oraz Polaków. Przypomniał także, że Polska wyposaża pięć przychodni na Ukrainie, gdzie będą mogli być leczeni zarówno mieszkańcy jak i żołnierze praz buduje mieszkania kontenerowe dla tych, którzy w wyniku wojny stracili domy.

"Dyskutujemy w tej chwili o tym w jakiej części odbudowy Ukrainy mogłaby uczestniczyć Polska" - powiedział prezydent i podkreślił, że polskie firmy także są zainteresowane kooperacją na Ukrainie. "Pamiętajmy, że to nie jest tylko pomoc - to są także interesy. Chcemy robić takie interesy, które będą opłacalne i dla Polski, dla polskich firm, i dla Ukrainy, dla ukraińskich firm" - dodał.

Prezydent wyraził też nadzieję, że Ukraina będzie się odbudowywała i będzie mogła wrócić do swojego normalnego funkcjonowania, a wojna zakończy się w ten sposób, że Rosja będzie musiała opuścić terytorium Ukrainy i oddać te tereny, które dziś okupuje.

Polscy dziennikarze interesowali się także osobistymi relacjami między Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent RP ocenił, że jego ukraiński kolega jest człowiekiem bardzo odważnym, który zachęcany do wyjazdu z kraju ze względu na wojnę odmówił i gotów był oddać swoje życie. Dodał, że ma ogromny szacunek do człowieka, który prezentuje taką postawę.

"Rozumiemy się, jesteśmy sąsiadami, w jakimś sensie można powiedzieć, że zaprzyjaźniliśmy się. Jak państwo wiecie, spotykamy się dosyć często" - powiedział Duda.

Według niego, "w interesie Rzeczypospolitej przede wszystkim jest to, żeby Ukraina istniała jako niezależne, niepodległe, suwerenne państwo". "Jako nasz sąsiad, który będzie się rozwijał, który także będzie nam dawał możliwości rozwijania się gospodarczo we współpracy z tym państwem" - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że polubił prezydenta Zełenskiego. "Myślę, że to jest człowiek oddany sprawie swojego narodu i swojego państwa, który po prostu całym sercem, całym sobą realizuje to, a przede wszystkim jest, to człowiek bardzo odważny" - powiedział Andrzej Duda.

Jak mówił, "te kilka miesięcy, które za nami, jednoznacznie to pokazały". "Kiedy z wielu stron proponowano mu, żeby opuścił swój kraj, żeby uciekał, kiedy wydawało się, że Rosjanie mogą wkroczyć w każdej chwili do Kijowa, on był gotowy oddać życie. Taka jest prawda. I ja to widziałem. I tak też żegnaliśmy się tutaj, w Kijowie, 23 lutego, dzień przed rosyjską agresją, właściwie kilka godzin przed rosyjską agresją na Ukrainę, kiedy obaj już wiedzieliśmy, że ona na pewno nastąpi" - powiedział prezydent Duda. "Mam ogromny szacunek do człowieka, który prezentuje taką postawę" - dodał.

Szef państwa odniósł się w rozmowach z dziennikarzami do nowego traktatu polsko-ukraińskiego, który jest obecnie w opracowaniu. Dokument ten ma przenieść dwa kraje w nową rzeczywistość przyjaźni polsko-ukraińskiej i pokaże nowe, zacieśnione zasady współpracy między Polską i Ukrainą - powiedział.

"Można powiedzieć, że jego draft jest gotowy i omawiany. To jest taki traktat, który przenosi nas w nową rzeczywistość przyjaźni polsko-ukraińskiej, chciałbym powiedzieć - braterstwa polsko-ukraińskiego" - zaznaczył Duda.

Ocenił, że nowe rozwiązania mają "służyć temu, aby pokazać nowe, zacieśnione zasady współpracy, intensyfikujące tę współpracę". Dodał, że ma nadzieję, iż dokument zostanie niedługo dopracowany.

"Ten traktat, który był i jest do tej pory, on zrealizował swoje zadanie, to jest najważniejsze, on zbudował w bardzo trudnych warunkach, także w tych warunkach historycznych, przyjaźń między Polakami i Ukraińcami. Wierzę, że będziemy ją umieli budować dalej tak, żeby ona była rzeczywistym braterstwem pomiędzy naszymi narodami" - powiedział prezydent.

Zapewnił jednocześnie, że nieustannie apeluje do wspólnoty międzynarodowej o wsparcie dla Ukrainy, także o wsparcie militarne. "Żeby Ukraina mogła przetrwać, musi to wsparcie mieć" - zaznaczył Andrzej Duda.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch informował w poniedziałek, że Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem, który jeszcze bardziej wzmocni nasze wzajemne stosunki.

23.08.2022 17:45

W czasach, gdy Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą, potrzebna jest zmiana polityki Zachodu. Nie ma powrotu do "business as usual", jeśli chodzi o relacje z Rosją - powiedział w Kijowie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że wszystkie ukraińskie ziemie zajęte przez Rosję muszą zostać wyzwolone.

Prezydent RP składa we wtorek wizytę w Kijowie na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Duda spotkał się z Zełenskim, później zabrał głos podczas spotkania Platformy Krymskiej.

"Krym to Ukraina. Tak jak Gdańsk czy Lublin jest częścią Polską, tak Krym był, jest i będzie częścią Ukrainy" - powiedział prezydent Duda, rozpoczynając swoje wystąpienie. Jak zauważył, to "rzecz oczywista", która w ostatnich latach była "zbyt mało oczywista". (PAP)

23.08.2022 16:49

Ukraina otrzymała już od sojuszników ponad 14 mld dolarów pomocy, a do końca roku liczy na kolejne od 12 do 16 mld USD – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina. (PAP)

23.08.2022 16:38

Wielka Brytania nigdy nie uzna aneksji Krymu, ani żadnego innego terytorium Ukrainy, przez Rosję i będzie udzielać wsparcia Kijowowi dopóki Moskwa nie zakończy wojny - zapewnił we wtorek premier Boris Johnson, przemawiając podczas forum Platformy Krymskiej. (PAP)

23.08.2022 15:52

23.08.2022 15:05

Jesienią Ukraina powinna otrzymać zachodnie systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, co pomoże nam "zamknąć" przestrzeń powietrzną nad naszym krajem - poinformował we wtorek wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha w rozmowie z portalem RBK-Ukraina. (PAP)

23.08.2022 14:55

​Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował we wtorek w Bratysławie o planach przekazania Ukrainie 30 bojowych wozów piechoty (BWP-1) ze słowackich zapasów mobilizacyjnych. W zamian Niemcy dostarczą Słowacji 15 czołgów Leopard 2A4 wraz z amunicją i częściami zamiennymi. (PAP)

23.08.2022 13:49

W Kijowie rozpoczął się we wtorek po południu szczyt Platformy Krymskiej, w którym jako jedyny gość zagraniczny uczestniczy prezydent RP Andrzej Duda. Inni zaproszeni przywódcy państw i rządów biorą udział w spotkaniu w formacie online.

Szczyt odbywa się po raz drugi; poprzedni przeprowadzono w ubiegłym roku. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje te spotkania, by – jak wcześniej tłumaczył PAP zastępca szefa jego administracji Ihor Żowkwa - sprawa wyzwolenia Krymu spod rosyjskiej okupacji stale pozostawała w zasięgu uwagi polityków na całym świecie.

„Rosyjska okupacja przekształciła Krym, to naprawdę rajskie dla nas miejsce w region zależny i depresyjny. W region wysokich płotów, drutów kolczastych i bezprawia, w strefę katastrofy ekologicznej i bazę wojskową dla agresji (Rosji)” – oświadczył otwierając obrady prezydent Zełenski.

„Od 24 listopada z okupowanego Krymu wypuszczono w kierunku naszych miast i wsi 750 rakiet manewrujących. Zniszczyły one co najmniej setki cywilnych obiektów: szkoły, uniwersytety i domy mieszkalne. Dlatego też odzyskanie kontroli przez Ukrainę nad Półwyspem Krymskim będzie największym antywojennym krokiem w Europie” – podkreślił.

Tegoroczny szczyt Platformy Krymskiej odbywa się w warunkach wojny, którą prowadzi przeciwko Ukrainie Rosja. Brak gości zagranicznych spowodowany jest kwestiami bezpieczeństwa. W ukraińskiej stolicy prawie codziennie słychać syreny alarmów przeciwlotniczych.(PAP)

23.08.2022 13:40

W okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy najeźdźcy wstrzymali wypłacanie świadczeń socjalnych emerytom i rencistom, uzależniając to od przyjęcia przez mieszkańców rosyjskich paszportów - poinformował we wtorek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Jak podkreślono na łamach serwisu, postępowanie agresora jest zbrodnią wojenną w rozumieniu prawa międzynarodowego.

"Rosjanie sztucznie wywołują klęskę głodu, aby przyspieszyć tempo wydawania paszportów, ponieważ zdecydowana większość (cywilów) nie chce przyjmować tej makulatury dobrowolnie" - oznajmiły ukraińskie władze. (https://tinyurl.com/54ctbb7y) (PAP)

23.08.2022 12:26

Mer Kijowa Witalij Kliczko domaga się, by Europa wprowadziła zakaz wjazdu dla Rosjan. "Ukraińcy umierają, a Rosjanie cieszą się życiem w Europie! Muszą być sankcje, zakazy wjazdu, żeby to już nie było możliwe" - mówi Kliczko niemieckiej gazecie "Bild". "Żelazna kurtyna musi wrócić" - podkreśla.

Kliczko ocenia, że zdecydowana większość Rosjan, którzy zwłaszcza w miesiącach letnich przyjeżdżają do Europy, odrzuca europejskie wartości. "Jak to możliwe, że wtedy jednocześnie korzystają z europejskiego systemu?" - wskazuje.

Mer Kijowa jest zdania, że "żelazna kurtyna musi wrócić". "Rosja codziennie pokazuje, że jest dyktaturą - a ponad 70 procent Rosjan popiera Putina".

Kraje takie jak Polska, Łotwa, Finlandia i Dania nalegają na wstrzymanie wydawania wiz rosyjskim podróżnym. Decyzja na szczeblu unijnym ma zapaść pod koniec sierpnia. Estonia poszła nawet dalej, wprowadzając zakaz wizowy dla Rosjan, nie czekając na decyzję Unii Europejskiej - przypomina "Bild".

Niemcy blokują jednak bardziej restrykcyjne podejście. Rzecznik rządu powiedział "Bildowi", że kanclerz Olaf Scholz "nie jest za wprowadzeniem takiego ogólnego zakazu", ale ma "zrozumienie dla debaty" toczącej się w tej sprawie (PAP)

23.08.2022 11:32

23.08.2022 11:31

23.08.2022 10:44

23.08.2022 10:31

Eksperci wskazują, że Ukraińcy integrują się na holenderskim rynku pracy znacznie szybciej niż obywatele innych krajów starający się o azyl, informuje radio BNR. Z ustaleń rozgłośni wynika, że czterech na dziesięciu ukraińskich uchodźców znalazło już zatrudnienie w Niderlandach.

BNR uzyskał informacje od Holenderskiego Urzędu Pracy. Wynika z nich, że spośród 75 tys. zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy, ponad 31 tys. znalazło już pracę.

Ukraińcy znajdują zatrudnienie przede wszystkich w branży hotelarskiej, rolnictwie i ogrodnictwie.

„Różnica między uchodźcami z Ukrainy a Syryjczykami, Afgańczykami czy Erytrejczykami jest ogromna” – komentuje rozgłośnia i wyjaśnia, że w dużej mierze wynika to z faktu, iż Ukraińcy nie potrzebują zezwolenia i mogą natychmiast rozpocząć pracę.(PAP)

23.08.2022 09:39

Rosyjscy wojskowi, którzy w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) przeprowadzają przymusową mobilizację na wojnę z Ukrainą, niszczą paszporty mieszkańców siłą wcielanych do armii - poinformował we wtorek na Telegramie lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Gubernator oznajmił, że takie sytuacje zostały zgłoszone przez mieszkańców miasta Dołżańsk we wschodniej części ŁRL, w pobliżu granicy z Rosją.

"Jeśli podczas łapanki mężczyzna próbuje pokazać jakiekolwiek dokumenty, np. (zaświadczenie) o odroczeniu służby wojskowej, są one darte na miejscu (przez Rosjan). Niekiedy to samo dzieje się również z paszportami. Wróg przyznaje w ten sposób, że w ciągu ostatniego miesiąca nie zdołał przeprowadzić frontalnego natarcia. (...) Dlatego (agresorzy) starają się w nielegalny sposób odzyskać zdolność bojową i nie dopuścić do ukraińskiej kontrofensywy" - napisał Hajdaj (https://t.me/luhanskaVTSA/5202).

W minionych tygodniach lojalne wobec Kijowa władze Ługańszczyzny informowały, że na terenie samozwańczej ŁRL, a także na zajętych wiosną i wczesnym latem terytoriach obwodu ługańskiego trwa przymusowa mobilizacja na wojnę z Ukrainą. Do walki posyłani są wszyscy mężczyźni do 65. roku życia, w tym górnicy, cieszący się dotąd statusem chronionej grupy zawodowej, oraz osoby z grup inwalidzkich.

W poniedziałek Hajdaj oznajmił, że agresorzy uprowadzają na Ługańszczyźnie nieletnich w wieku 14-18 lat, a następnie stawiają ich bliskim ultimatum: do wojska muszą pójść albo schwytani nastolatkowie, albo ktoś z opiekujących się nimi mężczyzn, np. ojciec lub brat.

Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiają się liczne doniesienia o słabym wyszkoleniu, przestarzałym ekwipunku i bardzo niskim morale żołnierzy z tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, którzy zazwyczaj trafiają na pierwszą linię frontu i masowo tam giną. (PAP)

22.08.2022 22:06

Blisko 1000 dzieci zostało zabitych lub rannych w wojnie na Ukrainie - poinformowała w poniedziałek dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell. Jej zdaniem prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych może być nawet wyższa.

"Po raz kolejny, jak we wszystkich wojnach, lekkomyślne decyzje dorosłych narażają dzieci na ekstremalne ryzyko. Nie ma takich operacji zbrojnych, w wyniku których nie ucierpiałyby dzieci" – oświadczyła szefowa UNICEF.

Organizacja potwierdziła, że w wyniku trwającej niemal pół roku agresji co najmniej 972 dzieci zostało zabitych lub rannych w wyniku przemocy. Jest to średnio ponad pięć dziennie.

W opinii Russell „prawdziwa liczba jest znacznie wyższa”. Wyjaśniła ona, że większość ofiar wśród dzieci wynika z użycia pocisków eksplodujących, które "nie rozróżniają cywilów od bojowników zwłaszcza na obszarach zaludnionych". Wymieniła m.in. miasta Mariupol, Ługańsk, Krzemieńczuk, Winnica.

„Tymczasem prawie każde dziecko na Ukrainie było narażone na głęboko niepokojące zajścia. Tym, które uciekają przed przemocą grozi poważne ryzyko ataków, rozdzielenia rodziny, nadużyć seksualnych i handlu ludźmi” – oceniły źródła ONZ.

UNICEF szacuje, że jedna na 10 szkół na Ukrainie została uszkodzona lub zniszczona. Eskalacja działań wojennych zdewastowała system edukacji. Rodziny nie czują się bezpiecznie wysyłając dzieci do szkół.

"Wszystkie dzieci muszą być w szkole i uczyć się, w tym także dzieci objęte sytuacją kryzysową. Dzieci będące na Ukrainie, czy przesiedlone w następstwie wojny nie są wyjątkiem" - podkreśliła Russell. Jej organizacja wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni.

"Ukraińskie dzieci pilnie potrzebują bezpieczeństwa, stabilności, dostępu do bezpiecznej nauki, usług w zakresie ochrony dzieci i wsparcia psychospołecznego. Ale bardziej niż czegokolwiek innego, dzieci potrzebują pokoju" – argumentowała szefowa UNICEF.

22.08.2022 21:17

Ponad 90 proc. Ukraińców jest dumnych ze swojego obywatelstwa; spośród nich 54,5 proc. jest „bardzo dumnych”, 36 proc. „raczej dumnych niż nie” - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek przez portal Dzerkało Tyżnia.

Z badania wynika również, że 3,6 proc. raczej nie szczyci się posiadaniem ukraińskiego obywatelstwa, a 1,2 proc. w ogóle nie odczuwa z tego powodu dumy.

90,5 procent zadowolonych z ukraińskiego obywatelstwa, to najwyższy wskaźnik od początku prowadzenia tego rodzaju badań - podkreśla Dzerkało Tyżnia.

Badanie opinii publicznej wskazało również, że 72 proc. respondentów określa się jako obywatele Ukrainy, 12 proc. - jako mieszkańcy wsi, powiatu lub miasta, w którym mieszka, a 6 proc. - jako mieszkaniec regionu.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-12 sierpnia przez Fundację Inicjatywy Demokratyczne im. Ilko Kuczeriwa wspólnie z Centrum Razumkowa metodą wywiadu bezpośredniego wśród 2024 pełnoletnich osób we wszystkich obwodach Ukrainy za wyjątkiem okupowanego Krymu, obwodów ługańskiego i donieckiego oraz tych części obwodów zaporoskiego, mikołajowskiego i charkowskiego, na których toczą się walki. Maksymalny błąd pomiaru wynosi 2,3 proc.

Centrum im. Razumkowa, to ukraińska obywatelska organizacja non-profit, zajmująca się badaniem i komentowaniem ukraińskiej polityki państwowej. Inicjatywy demokratyczne im. Ilka Kuczeriwa, to założone w 1992 roku społeczne centrum analityczne działające na zasadzie non-profit. (PAP)

22.08.2022 19:43

Rosja kontynuowała w poniedziałek natarcia w obwodzie donieckim, skupiając swoje wysiłki na kierunkach Bachumutu i Awdijiwki – poinformował w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Walki toczyły się również na odcinku frontu pod Kramatorskiem, gdzie okupant nacierał w pobliżu Krasnopola. Natomiast na kierunku nowopawłowskim rosyjscy żołnierze nacierali w okolicach Nowomichajliwki, lecz zostali odparci - informuje sztab.

Okupanci rosyjscy nacierali również w obwodzie zaporoskim w okolicach miejscowości Wremniwka oraz Wełyka Nowosiłka.

Na kierunku słobożańskim najeźdźcy prowadzą działania bojowe w celu poprawy pozycji taktycznej oraz podejmują próby uzupełnienia strat w ludziach i sprzęcie.

Rosyjskie wojska prowadziły w poniedziałek intensywny ostrzał z czołgów, wyrzutni rakietowych i artylerii lufowej w obwodach charkowskim, donieckim, ługańskim i zaporoskim. Ostrzelano również przygraniczne rejony w obwodach czernihowskim i sumskim. Ostrzał rakietowy miał też miejsce w miejscowości Zatoka w obwodzie odeskim.

Okupanci aktywnie wykorzystują drony w celach zwiadowczych, szczególnie w obwodzie charkowskim – poinformował sztab w wieczornym komunikacie. (PAP)

22.08.2022 19:24

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) zaapelował w poniedziałek do obywateli o szczególną ostrożność w okresie Dnia Niepodległości, obchodzonego 24 sierpnia; jak ocenił, rośnie w tym czasie ryzyko rosyjskich ostrzałów rakietowych i prowokacji.

"Rośnie ryzyko uderzeń rakietowych i innych prowokacji, zarówno w kraju, jak i poza nim. Rosja i reżim Putina zaatakowały niezależną Ukrainę i jej niepodległość" - oświadczył w telewizji publicznej przedstawiciel HUR Andrij Jusow. Zaapelował, by zwłaszcza 23 i 24 sierpnia być szczególnie ostrożnym, reagować na alarmy przeciwlotnicze, i ostrzegł: "nie są to tylko słowa".

Zapewnił, że Ukraina jest przygotowana na ataki, ale zaznaczył, że Rosja "wciąż ma wiele pocisków rakietowych"; choć mało precyzyjne, to "mogą one wyrządzić wiele nieszczęść".

Przedstawiciel wywiadu mówił, że Rosja - jak to ujął - "ma bzika na punkcie dat i symboli", dlatego też trzeba liczyć się z atakami w Dniu Niepodległości.

Wcześniej władze ukraińskie poinformowały, że w związku z obawą, że Rosja może w tym tygodniu nasilić ataki, w Kijowie od poniedziałku obowiązuje zakaz imprez masowych, a w Charkowie – wydłużona godzina policyjna. O groźbie rosyjskich ataków w okolicach Dnia Niepodległości mówił także prezydent Wołodymyr Zełenski oraz armia. (PAP)

22.08.2022 19:23

Stany Zjednoczone ostrzegły Rosję za pośrednictwem jej ambasadora w Waszyngtonie przed eskalacją wojny na Ukrainie i wezwały do zaprzestania działań militarnych wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - przekazał w poniedziałek Departament Stanu amerykańskim mediom.

Resort odniósł się w ten sposób do spotkania z rosyjskim ambasadorem Anatolijem Antonowem w ubiegły czwartek.

"Ambasador Antonow przyszedł do Departamentu Stanu, by USA mogły ostrzec Rosję przed wszelką eskalacją jej wojny przeciwko Ukrainie oraz wezwać Rosję do powstrzymania wszelkich działań militarnych w lub wokół ukraińskich instalacji jądrowych i by zwrócić kontrolę nad Zaporoską Elektrownią Atomową Ukrainie" - oznajmił rzecznik Departamentu Stanu w oświadczeniu przesłanym m.in. CNN i agencji Reutera.

Antonow pierwotnie informował, że przyszedł do siedziby resortu, by zażądać wydania wizy dla objętego sankcjami szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, by mógł on przybyć we wrześniu do Nowego Jorku na otwarcie kolejnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Pytany o to wówczas rzecznik resortu Ned Price stwierdził jedynie, że USA mają "szczególne zobowiązania, by umożliwić podróż tym, którzy biorą udział w działalności ONZ".

22.08.2022 18:22

Unia Europejska rozważa znaczne zwiększenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy poprzez utworzenie misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii w krajach sąsiednich - poinformował w poniedziałek przebywający w Hiszpanii szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.

"Misja ta miałaby działać w krajach sąsiadujących z Ukrainą" - powiedział Borrell podczas konferencji prasowej w Santander na północy Hiszpanii.

Zaznaczył, że propozycja ta będzie dyskutowana w Pradze w przyszłym tygodniu podczas posiedzenia ministrów obrony państw UE. "Mam nadzieję, że plan ten zostanie zatwierdzony" – podkreślił.

Szef dyplomacji UE uzasadniał ten projekt samą naturą konfliktu ukraińskiego, który rozpoczął się prawie pół roku temu. "Mamy do czynienia z wojną na pełną skalę, wojną konwencjonalną - mówił. - Nie asymetryczną wojną partyzancką, ale wojną, która mobilizuje niezwykle duże środki i setki tysięcy żołnierzy".

"To nie jest mała wojna - ocenił. - Dziesięć milionów Ukraińców opuściło swój kraj, to tak jakby 20 proc. Hiszpanów opuściło Hiszpanię".

"Wojna, która trwa i wygląda, że będzie dalej trwała, wymaga wysiłku nie tylko w zakresie dostarczania sprzętu, ale także szkolenia i pomocy w organizacji armii" – dodał.

Borrell przypomniał, że UE ma obecnie "17 misji (wojskowych) rozmieszczonych na całym świecie". "Unia Europejska wysyła wojskowe misje szkoleniowe do armii krajów, z którymi współpracuje – wyjaśniał. - Robiliśmy to w Mali nie tak dawno temu, dopiero co zaczęliśmy to robić w Mozambiku i robiliśmy to w Nigrze".

Szef dyplomacji UE przypomniał, że wiele krajów z Unii i spoza niej dostarczało sprzęt wojskowy na Ukrainę i że kilka już zapewniło jej "szkolenie niezbędne do korzystania z tego sprzętu".

Podkreślił też, że misja wsparcia armii ukraińskiej będzie nie tylko klasyczną misją szkoleniową, ale także "pomocą w organizacji wojska".

Borrell odmówił podania więcej szczegółów, zwłaszcza dotyczących personelu takiej misji, twierdząc, że nie może "przewidywać szczegółów porozumienia, które musi zostać zawarte przez wszystkie państwa członkowskie". (PAP)

22.08.2022 14:28

​W poniedziałek ukraińskie wojska ponownie zaatakowały most Antonowski pod Chersoniem, uniemożliwiając rosyjskim okupantom naprawienie tej przeprawy przez Dniepr i wykorzystanie jej do celów militarnych - powiadomiła agencja UNIAN za rzeczniczką ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalią Humeniuk.

"Rosjanie starają się przywrócić funkcjonowanie tego mostu, ale takiej (uszkodzonej) przeprawy nie da się naprawić przy pomocy wiaderka betonu. Wymagałoby to dosyć poważnego remontu. Właśnie dlatego utrzymujemy kontrolę ogniową nad (mostem Antonowskim) i z daleka przypominamy o naszej obecności" - powiedziała Humeniuk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Rzeczniczka podkreśliła, że najeźdźcom nie uda się naprawić obiektu na tyle, by dało się transportować tą drogą żołnierzy i sprzęt wojskowy.

Jak oznajmiła UNIAN, świadkowie ataku na most poinformowali, że w wyniku ostrzału zawaliło się jedno z przęseł, a odłamki "doleciały aż do pobliskiej miejscowości Antoniwka". Ukraińskie wojska miały dokonać około 8-10 uderzeń. Przekazano również, że w momencie ostrzału na moście mogło znajdować się "dziewięć (rosyjskich) ciężarówek marki Kamaz z uzbrojeniem".

Pierwsze doniesienia o ukraińskich atakach na most Antonowski pojawiły się w drugiej połowie lipca. 29 lipca lojalne wobec Kijowa władze regionu chersońskiego oświadczyły, że rosyjscy okupanci uruchomili obok mostu przeprawę promową przez Dniepr i przerzucają tą drogą swój sprzęt wojskowy.

Wcześniej w poniedziałek proukraiński wiceszef rady regionu chersońskiego Serhij Chłań powiadomił, że najeźdźcy próbują przywrócić funkcjonowanie mostu Antonowskiego i przeprawy w Nowej Kachowce, również uszkodzonej przez Ukraińców, lecz te działania nie przynoszą oczekiwanych efektów.

"Kolejowy most Antonowski jest nieprzejezdny, okupanci starają się naprawić połączenie drogowe. Podobne działania podejmują w Nowej Kachowce, gdzie zabezpieczają most (betonowymi) płytami. Można powiedzieć, że Rosjanie nadal wykorzystują tę przeprawę do celów logistycznych, ale w żaden sposób nie wyczerpuje to ich zapotrzebowania" - relacjonował Chłań.

"Kontrola przepraw przez Dniepr stanie się prawdopodobnie kluczowym czynnikiem dla wyniku walk w regionie chersońskim" - ocenił 20 lipca brytyjski resort obrony. (PAP)

22.08.2022 12:19

​W dyskusji na temat wiz turystycznych dla Rosjan rzecznik rządu RFN oświadczył, że kanclerz Olaf Scholz "nie jest za wprowadzeniem ogólnego zakazu". Za to politycy opozycyjnej chadecji uważają, że wizy dla Rosjan "muszą zostać wstrzymane". (PAP)

22.08.2022 11:24

 Od poniedziałku rosyjskie władze okupacyjne Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy drastycznie ograniczyły dostawy pomocy humanitarnej, tłumacząc, że będzie ona wydawana tylko "etnicznym Rosjanom", czyli ludziom powyżej 65. roku życia i dzieciom do lat 3 - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. (PAP)

22.08.2022 11:23

​Agresja Rosji na Ukrainę może trwać latami, ponieważ obecnie żadna ze stron nie ma sposobu na zakończenie wojny – uważa minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto. Jego zdaniem przedłużanie się wojny może prowadzić do ryzyka eskalacji na skalę światową, o czym nie można zapominać. (PAP)

22.08.2022 07:39

​Jeśli Rosja zorganizuje proces pokazowy ukraińskich jeńców to żadne negocjacje nie będą możliwe - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek. (PAP)

21.08.2022 19:37

21.08.2022 19:29

21.08.2022 19:24

W związku z obchodzonym 24 sierpnia Dniem Niepodległości Ukrainy i obawą, że Rosja może w tym czasie nasilić ataki, w Kijowie obowiązywać będzie od poniedziałku zakaz imprez masowych, a w Charkowie – wydłużona godzina policyjna.

Imprezy masowe w stolicy będą odwołane od 22 do 25 sierpnia – taką decyzję podjęły władze w związku z groźbą ataków rakietowych ze strony Rosji.

W Charkowie w Dzień Niepodległości będzie obowiązywać godzina policyjna – rozpocznie się ona już o godz. 19 we wtorek i potrwa do godz. 7 w czwartek.

W związku z tym ukraińskie koleje poprosiły podróżnych o przeniesienie planowanych na ten czas podróży z i do Charkowa. Część połączeń kolejowych zostanie w tym czasie zawieszona.

Portal Ukrainska Prawda powiadomił z kolei, że osobom pracującym w kijowskiej dzielnicy rządowej zalecono w dniach 22-26 sierpnia pracę z domu. Zdalnie będzie w tym czasie funkcjonować m.in. Rada Najwyższa (parlament).

W niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oznajmił, że można się spodziewać nasilenia rosyjskich ataków w Dzień Niepodległości Ukrainy.

„Rosja to państwo archaiczne. Łączy swoje działania z pewnymi datami (…). Nienawidzą nas, dlatego spróbują 23 i 24 sierpnia zwiększyć liczbę ostrzałów szeregu naszych miast rakietami manewrującymi. Na pewno będzie wśród nich Kijów” – oznajmił Podolak w ukraińskiej telewizji.

O groźbie rosyjskich ataków w okolicach Dnia Niepodległości mówił także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz armia. (PAP)

21.08.2022 19:01

Rosja zamyka odcinki przestrzeni powietrznej w obwodach woroneskim, biełgorodzkim i lipieckim do czwartku 25 sierpnia – poinformował w niedzielę ukraiński Sztab Generalny. Poinformował też o "częściowym powodzeniu" wojsk Rosji koło osiedla Pisky w obwodzie donieckim.

"Według posiadanych informacji wróg zamyka poszczególne fragmenty przestrzeni powietrznej w obwodach: lipieckim, woroneskim i biełgorodzkim w okresie od 22 do 25 sierpnia br." - podał sztab w komunikacie na Facebooku. Obwody woroneski i biełogorodzki graniczą z Ukrainą; obwód lipiecki sąsiaduje z woroneskim.

W komunikacie sztab zwraca też uwagę na prowadzoną przez wojska rosyjskie "rotację poszczególnych oddziałów w rejonach przygranicznych obwodów briańskiego i kurskiego". Oba te obwody Rosji również graniczą z terytorium Ukrainy.

Doniesienia o zamykaniu przestrzeni powietrznej zbiegają się z ostrzeżeniami władz ukraińskich, że Rosja zintensyfikuje ataki w okolicach Dnia Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia).

Opisując sytuację na froncie według stanu na niedzielę wieczorem, Sztab Generalny informuje o "częściowym powodzeniu" szturmu rosyjskiego na osi natarcia Łoziwskij-Pisky oraz Wasylky-Błahodatne. Zapewnił przy tym, że kilka innych prób szturmu w Donbasie zostało odpartych i Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania się.(PAP)

21.08.2022 17:53

Szef władz regionu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował w niedzielę, że w Dołżańsku, mieście kontrolowanym przez separatystów, wysłano na front 430 górników tamtejszej kopalni, a ich pracę wykonują pod ziemią kobiety i emeryci.

"Zmobilizowano 430 górników zakładów, które kiedyś były przodującą kopalnią w Donbasie" - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram. Dodał, że chodzi o kopalnię Dołżańska-Kapitalna.

Według ukraińskiego urzędnika w samym Dołżańsku podlegające separatystom media informują, że mężczyzn, którzy pojechali na front, zastępują teraz przy pracy kobiety i ludzie starsi. "Kobiety zostały i z powodzeniem wykonują swoje obowiązki nawet przy najcięższych pracach" - cytuje Hajdaj przekaz tamtejszych mediów (https://t.me/luhanskaVTSA/5176).

Dołżańsk znalazł się w 2014 roku pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów, którzy powołali tzw. Ługańską Republikę Ludową. Nosił wówczas nazwę Swierdłowsk. W 2016 roku parlament ukraiński zmienił nazwę miasta na Dołżańsk w ramach dekomunizacji nazw.

Hajdaj wcześniej już informował, że w obwodzie ługańskim, niemal w całości zajętym przez wojska rosyjskie, władze okupacyjne prowadzą przymusową mobilizację. Odbywa się ona nie tylko na obszarach tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, ale i na terenach zajętych przez wojska Rosji po inwazji na Ukrainę rozpoczętej 24 lutego br. (PAP)

21.08.2022 17:37

21.08.2022 16:52

21.08.2022 14:39

Zakaz przeprowadzania imprez masowych ogłoszono w Kijowie w dniach 22-25 sierpnia w związku z dużym prawdopodobieństwem ostrzałów rakietowych – podał w niedzielę szef wojskowej administracji miasta Mykoła Żyrnow w rozporządzeniu, cytowanym przez agencję Interfax.

Zakaz obejmuje imprezy masowe, pokojowe zgromadzenia, wiece oraz wszelkie wydarzenia związane z obecnością dużej liczby ludzi. Przy tym nakazano władzom Kijowa zapewnić funkcjonowanie miasta w tym czasie – np. transportu czy służb miejskich - przy pomocy „minimalnej niezbędnej liczby ludzi”.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oznajmił wcześniej, że siły rosyjskie spróbują 23 i 24 sierpnia zwiększyć liczbę ostrzałów szeregu ukraińskich miast rakietami manewrującymi i wśród tych miast na pewno będzie Kijów. Według niego ma to związek z przypadającym 24 sierpnia Dniem Niepodległości Ukrainy. (PAP)

21.08.2022 12:46

21.08.2022 12:25

W ostatnich tygodniach w obwodzie chersońskim na Ukrainie Rosjanie nasilili terror wobec ludności cywilnej, zwiększając skalę działań "filtracyjnych" i dokonując porwań - powiedział w niedzielę w rozmowie z portalem informacyjnym Ukrinform zastępca chersońskiej rady obwodowej Juryj Sobołewski.

"Liczba mieszkańców chersońszczyzny uprowadzonych (w ostatnich tygodniach) przez rosyjskich najeźdźców wzrosła kilka razy. Na celowniku są wolontariusze pracujący na terytoriach okupowanych, przewodniczący spółdzielni mieszkaniowych, którzy odmawiają współpracy z okupantami" - wyliczał Sobołewski.

Dodał, że Rosjanie, chcąc wymusić współpracę np. jednego z małżonków, niejednokrotnie porywają oboje. Według Sobołewskiego pozostawanie na terytoriach okupowanych jest obecnie szczególnie niebezpieczne również dla nauczycieli. (PAP)

21.08.2022 12:21

21.08.2022 11:59

Można się spodziewać nasilenia rosyjskich ataków w Dzień Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia – oznajmił w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Dodał, że Ukraina nie miała nic wspólnego z wybuchem, w którym zginęła córka ideologa Kremla Aleksandra Dugina.

„Rosja to państwo archaiczne. Łączą swoje działania z pewnymi datami(…). Nienawidzą nas, dlatego spróbują 23 i 24 sierpnia zwiększyć liczbę ostrzałów szeregu naszych miast rakietami manewrującymi. Na pewno będzie wśród nich Kijów” – oznajmił Podolak w ukraińskiej telewizji.

Wyraził przekonanie, że „apokalipsy nie będzie”, ale trzeba zachować ostrożność i jeśli rozlegnie się sygnał alarmowy, chować się do ukrycia.

Podolak zapewnił też, że Ukraina nie miała żadnego związku z sobotnim wybuchem pod Moskwą, w którym zginęła córka głównego ideologa Kremla Aleksandra Dugina, Daria. „Z wczorajszym wybuchem Ukraina oczywiście nie ma nic wspólnego, bo nie jesteśmy państwem przestępczym, jak Rosja, a tym bardziej państwem terrorystycznym” – oznajmił.

Świadkowie mówią, że samochód, którym jechała Dugina, eksplodował podczas jazdy w rejonie miasta Odincowo pod Moskwą. Jak twierdzą lokalne media, pojazdem miał też jechać sam Dugin, ale w ostatniej chwili zmienił zdanie i wsiadł do innego pojazdu, unikając w ten sposób śmierci. (PAP)

21.08.2022 11:27

21.08.2022 11:18

Rosja będzie zapewne musiała wycofać część swoich wojsk z linii frontu, żeby utrzymać kontrolę nad okupowanym Krymem – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

ISW przypomina, że w sobotę poinformowano o kolejnym ataku dronem na siedzibę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. „Rosyjscy urzędnicy okupacyjni na Krymie zapewne rozważają wzmocnienie bezpieczeństwa na półwyspie po atakach na rosyjską infrastrukturę wojskową, a takie posunięcia mogą odciągnąć rosyjskie służby bezpieczeństwa od linii frontu” – czytamy.

ISW pisze, powołując się na mianowanego przez Rosjan gubernatora Krymu Michaiła Razwożajewa, że cała służba bezpieczeństwa w Sewastopolu działa w trybie „wysokiego alertu” i kontroluje wszystkie wjazdy do miasta. Razwożajew twierdzi, że mieszkańcy domagają się zwiększenia patroli i utworzenia nowych posterunków kontrolnych.

Instytut zwraca uwagę, że Rosjanie do walki zaangażowali różne formacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo, w tym np. Gwardię Narodową. W związku z tym ”prawdopodobnie będą musieli część tych sił wycofać z linii frontu i z zadań bezpieczeństwa w innych miejscach, aby ochronić okupowany Krym”. (PAP)

21.08.2022 11:17

21.08.2022 10:00

Około 300 żołnierzy rosyjskich zostało zabitych w ciągu ostatniej doby przez siły ukraińskie. Łączne starty armii rosyjskiej w Ukrainie przekroczyły już 45 tysięcy – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

W sumie od początku wojny siły rosyjskie straciły w Ukrainie 45 200 żołnierzy.

Armia rosyjska straciła ponadto 234 samoloty, 197 śmigłowców, 806 samolotów bezzałogowych, 1 912 czołgów, 4 224 pojazdów opancerzonych, 1 028 systemów artyleryjskich i 266 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Siły ukraińskie zniszczyły również 15 okrętów rosyjskich i 141 systemów przeciwlotniczych. https://tinyurl.com/mvfxpcep (PAP)

21.08.2022 09:34

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodzie kirowohradzkim w środkowej części Ukrainy Ołeksandr Nakoneczny został znaleziony martwy – poinformował w niedzielę portal Obozrewael, powołując się na własne źródła.

Ciało Nakonecznego znalazła w mieszkaniu jego żona późnym wieczorem w sobotę. Miał ranę postrzałową.

Są ustalane okoliczności jego śmierci. „Według wstępnych danych popełnił samobójstwo przy użyciu broni palnej – pistoletu” – powiedziało portalowi Obozrewatel jego źródło.

Nakoneczny stanął na czele służb bezpieczeństwa w obwodzie kirowohradzkim na początku ubiegłego roku. Przedtem dwa lata pracował w kontrwywiadzie, a jeszcze wcześniej przez ponad 10 lat w wydziale walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną SBU w Kijowie. (PAP)

20.08.2022 18:01

Wystawę zniszczonego przez siły ukraińskie rosyjskiego sprzętu wojskowego zorganizowano na głównej ulicy Kijowa, Chreszczatyku, w sobotę, czyli w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy – informują ukraińskie media. Wśród prezentowanych pojazdów są czołgi, rozmaite pojazdy opancerzone, wyrzutnie rakiet i tym podobne.   Wystawę zniszczonego przez siły ukraińskie rosyjskiego sprzętu wojskowego zorganizowano na głównej ulicy Kijowa, Chreszczatyku, w sobotę, czyli w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy – informują ukraińskie media. Wśród prezentowanych pojazdów są czołgi, rozmaite pojazdy opancerzone, wyrzutnie rakiet i tym podobne. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

20.08.2022 17:37

​Ukraińscy hakerzy włamali się do systemu telewizji na okupowanym przez Rosję Krymie i nadali film z fragmentem przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – poinformowała w sobotę na Twitterze organizacja społeczna Informacyjne Wojska Ukrainy. (PAP)

20.08.2022 14:06

​Włoska marynarka wojenna miała pod kontrolą rosyjskie okręty, które wpłynęły na Adriatyk i zareagowała na ich obecność - powiedział szef sztabu admirał Giuseppe Cavo Dragone. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" w sobotę wyraził opinię, że w najbliższych latach Rosja będzie chciała zdestabilizować północną Afrykę. (PAP)

20.08.2022 12:13

​W jednej ze szkół Mariupola na Ukrainie, zajętego przez wojska rosyjskie, władze okupacyjne zamontowały odnalezione popiersie wodza rewolucji bolszewickiej Włodzimierza Lenina - poinformował w sobotę lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. (PAP)

20.08.2022 09:46

​Przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow poinformował w sobotę, że w dach budynku sztabu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na anektowanym Krymie uderzył aparat bezzałogowy (dron) i że w rejonie tym doszło do wybuchu. (PAP)

20.08.2022 09:46

​W ostatnim tygodniu miały miejsce jedynie minimalne zmiany w kontroli terytoriów wzdłuż linii frontu między Rosją a Ukrainą i jest mało prawdopodobne, by w najbliższym sytuacja uległa istotnej zmianie - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

20.08.2022 08:41

​"Wierzę w zwycięstwo w wojnie Ukrainy z Rosją i wierzę w Polaków, wraz z którymi pokazujemy, jak można osiągnąć porozumienie ponad trudną przeszłością" – powiedział PAP były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. "Nasza solidarność jest przykładem dla świata" – podkreślił.

20.08.2022 08:28

​Ukraińskie ataki na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie i w okupowanym obwodzie chersońskim wywołały panikę wśród Rosjan; sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej bez zmian, mimo obaw o prowokacje – ocenia w sobotę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Think tank przytacza doniesienia z 18 sierpnia o rzekomych kolejnych atakach Ukraińców na rosyjskie bazy lotnictwa Belbek na anektowanym Krymie i Stary Oskol w pobliżu Biełgorodu w Rosji, oceniając że są najprawdopodobniej przesadzone i nieprecyzyjne. Nie ma dowodów, że siły ukraińskie przeprowadziły takie uderzenia, a jednak te przesadzone informacje rozpowszechniały na szeroką skalę źródła rosyjskie, co wskazuje na „szerszą panikę wśród Rosjan”, wywołaną wcześniejszymi atakami, przypisywanymi Ukraińcom – napisano w raporcie think tanku. (PAP)

19.08.2022 21:32

19.08.2022 21:31

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek wieczorem, że Rosja przypuściła brutalny atak na Ukrainę i Francuzi muszą "zaakceptować cenę wolności”, jaką są konsekwencje tej wojny i pomocy dla Ukrainy. Nasz naród będzie w nadchodzących czasach "potrzebował siły ducha" - dodał szef państwa.

Macron wygłosił przemówienie w miejscowości Bormes-les-Mimosas, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, z okazji 78. rocznicy operacji desantowej w Prowansji podczas II wojny światowej.

Prezydent powiedział, że myśli Francuzów powinny być z Ukraińcami w czasach, w których odżywają "ciągoty imperialne".

"Naszemu narodowi potrzebna będzie siła ducha, aby spojrzeć wprost na czasy, które nadchodzą, nie poddać się niepewności (...) i zaakceptować cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za wolność i za nasze wartości" - oświadczył Macron.(PAP)

19.08.2022 19:39

19.08.2022 18:50

Pentagon ogłosił w piątek 19. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 775 mln dolarów. W skład transzy wchodzi amunicja do systemów artyleryjskich HIMARS, więcej rakiet przeciwradarowych HARM, 16 haubic kalibru 105 mm oraz 15 dronów rozpoznawczych ScanEagle.

Jak powiedział podczas briefingu wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony, na pakiet składa się nieujawniona liczba rakiet do systemów artylerii rakietowej HIMARS i M270, kolejne pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM, 16 holowanych haubic kalibru 105 mm wraz z 36 tys. sztuk amunicji, 1 tys. pocisków przeciwpancernych TOW oraz kolejny tysiąc Javelinów.

Dodatkowo USA wyślą też sprzęt do usuwania min oraz pojazdy o zwiększonej odporności na miny typu MRAP i 15 dronów rozpoznawczych ScanEagle, które mają pomóc w namierzaniu celów dla ukraińskiej artylerii.

Jak powiedział przedstawiciel Pentagonu, broń ta jest przygotowana pod potrzeby ukraińskich wojsk, zwłaszcza na południu kraju.(PAP)

19.08.2022 18:42

Od 1 września mężczyźni podlegający służbie wojskowej będą mogli wyjeżdżać w trwające nie dłużej niż siedem dni zagraniczne delegacje pod kilkoma warunkami; jednym z nich jest złożenie zastawu w wysokości 200 tys. hrywien (ok. 26 tys. złotych) - poinformowało w piątek Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.

Resort gospodarki podał, że razem z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy opracował i od 1 września wprowadza w życie eksperymentalny program E-delegacja, który pozwala osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz przedsiębiorstwom przy zachowaniu szeregu warunków wysyłać w krótką delegację zagraniczną mężczyzn, którzy w chwili obecnej nie mogą opuszczać kraju z powodu wojny.

Obecnie bez przeszkód mogą wyjeżdżać za granicę osoby niepełnoletnie, kobiety oraz mężczyźni w wieku powyżej 60 lat. Mężczyźni w przedziale wiekowym 18-60 lat mogą wyjeżdżać tylko wówczas, gdy mają zaświadczenie o niezdolności do służby wojskowej lub mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

E-delegacja została wprowadzona, ponieważ wielu przedsiębiorców skarżyło się na ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej na szeroką skalę z powodu niemożliwości wyjeżdżania za granicę i podpisywania tam kontraktów. Dzięki wprowadzonemu nowemu rozwiązaniu mężczyźni podlegający obowiązkowi służby wojskowej będą mogli wyjeżdżać w zagraniczne delegacje trwające nie dłużej niż siedem dni pod ściśle określonymi warunkami.

Za każdego wyjeżdżającego należy złożyć zastaw w wysokości 200 tys. hrywien (ok. 26 tys. zł) w należącym do państwa Oszczadbanku. Średnie wynagrodzenie w delegującym przedsiębiorstwie musi być nie mniejsze, niż 20 tys. hrywien (ok. 2600 zł). Firma może jednorazowo wysłać w delegację nie więcej, niż 10 proc. swoich pracowników i jednocześnie nie więcej niż 10 osób. Wynagrodzenie musi być w takim podmiocie gospodarczym wypłacane legalnie i nie może on zalegać z podatkami. Wszystkie formalności załatwia się za pośrednictwem urzędowego portalu Dija.

W przypadku powrotu delegowanego w określonym terminie zastaw będzie zwracany; w przypadku, jeżeli osoba taka nie wróci lub zostanie dłużej, środki finansowe przepadną na rzecz państwa. (PAP)

19.08.2022 18:38

Ukraiński ruch oporu w okupowanym Melitopolu na południu kraju uniemożliwił przyłączenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do rosyjskiej sieci przesyłowej; w środę partyzanci wysadzili w powietrze słup energetyczny i pokrzyżowali plany wroga - poinformował w piątek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

"W Melitopolu zauważono (rosyjskie) ciężarówki ze zwojami przewodów elektrycznych i beczkami z olejem transformatorowym. Przywieziono je w celu podłączenia elektrowni atomowej do rosyjskiego systemu energetycznego. (...) Po wybuchu, do którego doszło w środę, okupanci zablokowali wyjazd z Melitopola w kierunku południowym i wzmocnili kontrole na posterunkach (drogowych)" - czytamy w komunikacie na łamach serwisu.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w piątek Rosjanie planują prowokację w elektrowni, o czym ma świadczyć fakt, że ewakuowali z jej terenu pracowników Rosatomu oraz ogłosili dzień wolny od pracy dla niemal całego personelu.

We wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oznajmił w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki, że Rosjanie chcą przekierować energię produkowaną przez Zaporoską Elektrownię Atomową na okupowany Krym i całkowicie odciąć od tej energii tereny Ukrainy kontrolowane przez rząd w Kijowie. (PAP)

19.08.2022 17:05

Dziennikarze i wolontariusze ustalili tożsamość 5701 żołnierzy rosyjskich, którzy ponieśli śmierć na Ukrainie od początku inwazji - poinformował w piątek niezależny rosyjski portal Meduza.

Meduza przytacza dane zgromadzone wspólnie przez dziennikarzy rosyjskiej redakcji BBC, niezależnego portalu Mediazona oraz przez wolontariuszy według stanu na 19 sierpnia.

Tożsamość zabitych ustalono na podstawie danych uzyskanych od władz lokalnych, informacji z mediów oraz od krewnych wojskowych. Zwrócono uwagę, że szefowie regionów Federacji Rosyjskiej coraz rzadziej publicznie mówią o liczbie zabitych żołnierzy. W ocenie dziennikarzy, w Rosji pochowano ok. 40-60 procent więcej zabitych na wojnie, niż oficjalnie podają władze.

Wśród 5701 zidentyfikowanych wojskowych jest 966 oficerów - 17 proc. poległych; wśród nich przeważają młodsze szarże. Wiadomo o czterech poległych generałach i 34 pułkownikach. Ostatnia informacja o śmierci generała pojawiła się w czerwcu.

Jeżeli chodzi o pochodzenie żołnierzy, to najwięcej zabitych było z Dagestanu - 270, Buriacji - 245 i Kraju Krasnodarskiego - 206. Portal Meduza zwraca uwagę, że wiadomo o zaledwie 14 wojskowych z Moskwy, choć w rosyjskiej stolicy mieszka 9 proc. ludności całej Rosji.

Według ustaleń dziennikarzy i wolontariuszy największe straty Rosjanie odnotowują wśród oddziałów piechoty oraz sił desantowych. Najszybciej liczba zabitych rośnie wśród tych żołnierzy, których rosyjscy urzędnicy nazywają ochotnikami. Wiadomo też o śmierci 66 rosyjskich pilotów.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ocenia straty wojsk rosyjskich na ponad 44 tys. osób - informuje Meduza. Pentagon szacuje natomiast, że według stanu na początek sierpnia Rosja straciła na Ukrainie 70-80 tys. zabitych i rannych.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej po raz ostatni informowało oficjalnie o liczbie poległych 25 marca. Podano wówczas, że w "specjalnej operacji wojskowej", jak Kreml nazywa zapoczątkowaną 24 lutego inwazję na Ukrainę, zginęło 1351 żołnierzy rosyjskich. (PAP)

19.08.2022 16:28

Wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko powiedziała w piątek, że gospodarka jej kraju może skurczyć się do końca roku o 35-40 proc. w stosunku do roku 2021. W pierwszym kwartale 2022 roku ukraiński PKB zmniejszył się o 15,1 proc. w ujęciu rocznym.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal już w lipcu przedstawił prognozę, zgodnie z którą spadek PKB Ukrainy w 2022 roku będzie nie mniejszy niż 35 proc.

Według danych Narodowego Banku Ukrainy spadek PKB w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 40 proc.

Bank Światowy ocenił, że ukraińska gospodarka może się skurczyć w 2022 roku nawet o 45 proc. Przed rosyjską inwazją jego prognoza przewidywała wzrost PKB Ukrainy o 3,2 proc. (PAP)

19.08.2022 15:58

Na okupowanych terenach obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy najeźdźcy represjonują rodziców, którzy nie zgadzają się, by ich dzieci uczęszczały od 1 września do szkół nauczających zgodnie z rosyjskim programem - powiadomił w piątek ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Rodzice nie spieszą się z posyłaniem dzieci do ośrodków propagandy i rusyfikacji młodego pokolenia - czytamy na łamach serwisu.

Jak powiadomiono, nieposłusznym grożą poważne konsekwencje. Mieszkańcy Charkowszczyzny, którzy nie zgadzają się na nowe porządki, otrzymują pogróżki, że zostaną wysiedleni, a ich majątek skonfiskowany. "W ramach ostrzeżenia wszyscy rodzice nie zgadzający się na edukację swoich dzieci w (propagandowych) szkołach będą (musieli zapłacić) karę grzywny w wysokości 148 tys. rubli" (blisko 12 tys. zł) - oznajmił rządowy serwis.

"Centrum Narodowego Sprzeciwu wzywa mieszkańców tymczasowo okupowanych terytoriów do natychmiastowej ewakuacji. (...) Wrócimy po zwycięstwie" - zaapelowały ukraińskie władze. (PAP)

19.08.2022 15:57

19.08.2022 13:20

​Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin wezmą udział w szczycie państw G20, który w listopadzie odbędzie się na indonezyjskiej wyspie Bali - poinformował w piątek Andi Widjajanto, doradca prezydenta Indonezji. "Prezydent (Joko Widodo) powiedział mi, że Xi i Putin planują przybycie na Bali" - powiedział agencji Reutera Widjajanto. Agencja podała, że ministerstwo spraw zagranicznych Chin nie odpowiedziało na prośbę o komentarz, natomiast rosyjski urzędnik potwierdził plan Putina, zakładający jego obecność na szczycie. Ewentualny przyjazd Xi na szczyt byłby pierwszą zagraniczną wizytą chińskiego przywódcy od stycznia 2020 roku. (PAP)

19.08.2022 11:25

​Ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom poinformował w piątek, że Rosjanie planują wyłączenie funkcjonujących bloków energetycznych w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i odłączenie ich od ukraińskiej sieci energetycznej.

W oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera Enerhoatom stwierdził, że siły rosyjskie, które kontrolują elektrownię, przygotowują się do przeprowadzenia tam "prowokacji na dużą skalę". (PAP)

19.08.2022 10:17

​Estonia, Łotwa i Litwa nie chcą gościć u siebie turystów z Rosji, którzy w większości popierają prowadzoną przez Władimira Putina wojnę na Ukrainie - zadeklarował litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis w artykule opublikowanym w piątek przez brukselski portal Politico.

"10 marca Litwa podjęła decyzję o wydawaniu wiz obywatelom (Rosji i Białorusi) wyłącznie ze względów humanitarnych lub z innych powodów wynikających ze zobowiązań międzynarodowych. Jest to rozwiązanie, które okazało się skuteczne i uczciwe. Jednak wciąż zbyt wiele krajów członkowskich Unii Europejskiej ma odmienne podejście w tej sprawie i musimy znaleźć wspólne rozwiązanie" - apeluje Landsbergis. (PAP)

19.08.2022 09:39

​Po raz pierwszy od 6 lipca Rosja nie ogłosiła w czwartek żadnych nowych zdobyczy terytorialnych na Ukrainie; tymczasem władze w Moskwie przygotowują prawdopodobnie grunt pod prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

19.08.2022 09:38

19.08.2022 08:52

​Władze okupacyjne w obwodzie ługańskim Ukrainy prowadzą przymusową mobilizację – poinformował w piątek szef władz regionu Serhij Hajdaj. Na froncie wojska ukraińskie odparły osiem ataków przeciwnika. (PAP)

19.08.2022 08:22

​Co najmniej pięć rosyjskich ciężarówek wojskowych w turbinowni połączonej z reaktorem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej widać na nagraniu, które pojawiło się w sieci - podała w piątek stacja CNN, która zweryfikowała autentyczność i miejsce wykonania filmiku. (PAP)

18.08.2022 21:57

Sytuacja z Zaporoską Elektrownią Atomową jest obecnie najtrudniejsza w historii; szantaż nuklearny, to typowa strategia Rosji, a potencjalna awaria w siłowni może 10-krotnie przewyższyć katastrofy w Fukushimie i Czarnobylu - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W codziennym wieczornym wystąpieniu Zełenski zauważył również, że armia rosyjska ponosi kolosalne koszty, by zdobyć choćby jeszcze jeden kilometr w Donbasie.

"Rosyjscy urzędnicy co i rusz rzucają groźby wobec Odessy oraz innych miast na Ukrainie. Widzimy, co się dzieje w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Widzieliśmy, co się stało w Ołeniwce. Możemy i powinniśmy myśleć jedynie o tym, jak zwyciężyć. Zwyciężyć na polu walki, na froncie politycznym, w przestrzeni informacyjnej, na polu gospodarczym. Wierzymy w siebie, pomagamy sobie, bronimy interesów Ukrainy i wiemy, że nastanie pokój" - powiedział ukraiński przywódca. (PAP)

18.08.2022 21:56

18.08.2022 20:59

Nie chcemy przeżyć kolejnego Czarnobyla - oświadczył w czwartek we Lwowie prezydent Turcji po spotkaniu z prezydentem Ukrainy i szefem ONZ, odnosząc się do sytuacji w okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

„Mówiliśmy o zaniepokojeniu, które budzi sytuacja wokół elektrowni atomowej. Nie chcemy przeżyć jeszcze jednego Czarnobyla” – powiedział Recep Tayyip Erdogan.

Z kolei Antonio Guterres, którego cytuje agencja Reuters, apelował o demilitaryzację terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

„Obiekt ten nie może być używany jako element jakiejkolwiek operacji wojskowej. Przeciwnie, niezbędne jest pilnie porozumienie, które przywróci jego cywilny charakter i zapewni bezpieczeństwo tego terenu” – powiedział Guterres.

„Szantaż jądrowy” Rosji był jednym z tematów rozmowy Zełenskiego i Guterresa.

„Szczególną uwagę poświęciliśmy kwestii szantażu jądrowego Rosji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ten świadomy terror ze strony agresora może doprowadzić do katastrofalnych skutków dla świata. ONZ powinna zapewnić bezpieczeństwo tego obiektu strategicznego, jego demilitaryzację i pełne wyprowadzenie rosyjskich wojsk” – oświadczył Zełenski w Telegramie.

18.08.2022 20:00

Wojska i sprzęt wojskowy powinny zostać wycofane z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – oświadczył w czwartek we Lwowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

„Obiekt ten nie może być używany jako element jakiejkolwiek operacji wojskowej. Przeciwnie, niezbędne jest pilnie porozumienie, które przywróci jego cywilny charakter i zapewni bezpieczeństwo tego terenu” – powiedział Guterres, cytowany przez agencję Reutera.

Służba prasowa prezydenta Ukrainy przytacza wypowiedź szefa ONZ w sprawie obozu dla jeńców w okupowanej Ołeniwce.

„Antonio Guterres poinformował o działaniach na rzecz skierowania misji ONZ do ustalenia faktów w Ołeniwce, gdzie Rosja przeprowadziła cyniczny akt terroru przeciwko ukraińskim jeńcom wojennym” – czytamy w komunikacie.

W nocy z 28 na 29 lipca w obozie w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) doszło do wybuchu, za którym według armii ukraińskiej stały wojska rosyjskie. W wyniku eksplozji zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych – informowała ukraińska prokuratura generalna. Rosja twierdzi, że ataku na Ołeniwkę dokonała armia ukraińska. Strona ukraińska domaga się śledztwa międzynarodowych ekspertów. (PAP)

18.08.2022 17:05

Zaprzestańcie handlu z Rosją w ramach sankcji gospodarczych za agresję tego kraju na Ukrainę - zaapelował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski do krajów Ameryki Łacińskiej podczas wideokonferencji transmitowanej w środę (czasu miejscowego) w wypełnionej słuchaczami auli Uniwersytetu Katolickiego Chile.

„Nie prowadźcie handlu z Rosją, aby zrozumiała, że za inwazję na Ukrainę płaci się wysoką cenę” –wzywał prezydent Ukrainy, odpowiadając na pytania studentów o to, co mogłyby uczynić dla Ukrainy kraje regionu, by wesprzeć naród ukraiński w godzinie wielkiej próby.

„Instrumenty pomocy dla Ukrainy powinny mieć cywilizowany i demokratyczny charakter” - dodał.

Ukraiński przywódca zachęcał kraje Ameryki Łacińskiej, aby przyłączyły się również do sankcji politycznych stosowanych przez wiele krajów wobec Moskwy, i zwrócił uwagę na taktykę polityczną Rosji polegającą na działaniach, które mają prowadzić do zakłócania kontaktów między Ukrainą a krajami regionu.

„Uważam, że brakuje wystarczających kontaktów między naszymi krajami na szczeblu przywódców i stosunków dwustronnych, co powinno ulec zmianie. Kraje Ameryki Łacińskiej powinny znać prawdę” –dodał Zełenski.

Jak oświadczył rektor Uniwersytetu Katolickiego Chile, Ignacio Sanchez, przemówienie prezydenta Ukrainy było transmitowane przez ponad 300 uczelni wyższych na całym świecie, a relacje ze spotkania znajdą się w kilkuset dziennikach w całej Ameryce Łacińskiej.(PAP)

18.08.2022 16:49

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskich ataków rakietowych na Charków i Krasnohrad wzrosła do 19, rannych jest co najmniej 45 osób – powiadomił rzecznik prasowy prokuratury obwodowej Dmytro Czubenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Do ataków tych doszło w środę wieczorem i w czwartek rano.

W charkowskiej Sałtiwce w wyniku trafienia rakiety (według strony ukraińskiej był to Iskander) w blok mieszkalny zginęło 13 osób, a 12 jest rannych.

W dzielnicy Słobodzkiej w tym mieście zginęły cztery osoby, a rannych zostało 22.

W Krasnohradzie rakieta, która uderzyła w prywatny dom, zabiła dwie i raniła trzy osoby.

Władze lokalne oceniły wcześniej zmasowane ataki na Charków i obwód charkowski jako „najtragiczniejsze od początku wojny”. Piątek ma tam być dniem żałoby. (PAP)

18.08.2022 15:53

18.08.2022 15:14

W Nowoseliwce pod Czernihowem na północy Ukrainy otwarto w czwartek nowe miasteczko modułowe przekazane przez Polskę mieszkańcom Ukrainy, których domy zostały zbombardowane i zniszczone pociskami przez atakującą ten kraj Rosję.

W otwarciu uczestniczyli minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow oraz ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki. Zapowiedział on rozszerzenie programu polskiej pomocy w zakresie tymczasowych mieszkań dla ofiar wojny.

„Miejscowa społeczność została bardzo pokrzywdzona przez działania wojenne. Wokół widzicie państwo całkowicie zniszczone domy, zrujnowane obejścia. Zostały one zbombardowane przez rosyjskie lotnictwo, mimo że są to domy prywatne i nie ma tu żadnych obiektów wojskowych” – oświadczył Czernyszow.

Zadeklarował on, że miasteczko modułowe w Nowoseliwce zapewni schronienie potrzebującym do czasu odbudowy ich własnych mieszkań. Dziękował Polsce za pomoc udzielaną jego państwu.

„Pragnę podziękować rządowi Polski za to wsparcie. Wczoraj spotkałem się (w Kijowie - PAP) z ministrem Michałem Dworczykiem. Ustaliliśmy, że program ten będzie kontynuowany i rozszerzany” – powiedział Czernyszow.

Ambasador Cichocki wyjaśnił, że dotychczas Polska dostarczyła Ukrainie 10 w pełni wyposażonych miasteczek modułowych.

18.08.2022 13:31

Okupacyjne rosyjskie władze Mariupola szczycą się tym, że 1700 mieszkańców miasta bierze udział w rozbiórce gruzów kombinatu metalurgicznego, nie wspominają jednak, że co najmniej 10 cywilów zginęło tam w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. (PAP)

18.08.2022 12:29

​Rosyjskie wojska gromadzą w pobliżu granic Ukrainy systemy rakietowe S-300, które prawdopodobnie zostaną wykorzystane do ostrzeliwania obiektów cywilnych "z okazji" ukraińskiego święta państwowego, przypadającego 24 sierpnia - poinformowało w czwartek na Telegramie Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

18.08.2022 12:09

Po aneksji Krymu w 2014 roku Rosjanie przekształcili Krym w wielką bazę wojskową, lecz w najbliższym czasie powinna tam wzrastać liczba wybuchów; oprócz mostu łączącego półwysep z Rosją kluczowym celem dla Ukrainy jest magazyn pocisków manewrujących Kalibr w Sewastopolu - ocenił w czwartek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow. (PAP)

18.08.2022 11:03

W celu zorganizowania na okupowanych terenach na południu Ukrainy pseudoreferendów, sankcjonujących przyłączenie tych obszarów do Rosji, najeźdźcy są zmuszeni do wycofania części swoich sił z linii frontu - powiadomił w czwartek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. (PAP)

18.08.2022 09:54

​Wojna na Ukrainie ujawniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli dostrzec, że państwo Putina ma imperialistyczne tendencje, muszą dziś zmierzyć się z faktem, że w Rosji odrodziły się demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i totalitaryzm. Ale wojna na Ukrainie obnażyła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców dało się omamić Władimirowi Putinowi i jest dziś w szoku - pisze premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w kanadyjskim dzienniku "National Post". (PAP)

18.08.2022 09:00

​Do siedmiu wzrosła liczba zabitych w środowym rosyjskim ataku rakietowym na Charków, na północnym wschodzie Ukrainy. W czwartek nad ranem doszło do kolejnego ostrzału miasta - poinformowały władze lokalne i służby ratunkowe. (PAP)

18.08.2022 08:59

​ Trzech cywilów zginęło, a sześciu zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. (PAP)

18.08.2022 08:59

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy