Dzisiejszy patron dla wielu będzie argumentem w sporze. I to nie jednym. O co mielibyśmy się spierać, a raczej o co się spieramy? O kształt relacji miedzy światem islamu, a chrześcijańską Europą.
Zwykle mija trochę czasu, zanim zorientujemy się, co naprawdę chcemy robić w życiu. I jeszcze więcej zanim odkryjemy, co robić powinniśmy. Czasem odpowiedź na to życiowe pytanie widać dopiero z perspektywy śmierci.
„Na pytanie, czego dziś i zawsze narodowi najbardziej potrzeba, jest tylko odpowiedź jedna: ludzi mądrych, pracowitych, a przede wszystkim ludzi uczciwych — świętych nam potrzeba!”
Nasz wielki rodak. Papież Polak. Jan Paweł II Wielki. Święty papież z dalekiego kraju. I można by tak mnożyć tytuły, którymi został obdarzony dzisiejszy patron w nieskończoność. W nieskończoność, bo każdy z nas znajdzie w biografii św. Jana Pawła II coś takiego, co w sam raz pasuje na pomnik.
„Non posso, non debbo, non voglio” – „Nie mogę, nie muszę, nie chcę”. To słowa, które są chyba najsłynniejszym cytatem, przypisywanym dzisiejszemu patronowi.
Kim był dzisiejszy patron za swojego życia? Hiszpańskim szlachcicem z XVI wieku, który wstąpił do franciszkanów odrzucając dostatnie życie? Tak, z całą pewnością, ale to nie wszystko.
Kim jestem? Najpierw poganinem, ale wyedukowanym. Lubię i znam się na literaturze, ale z samej tylko znajomości książek trudno jest się utrzymać, dlatego mam w ręku również konkretny fach. Jestem lekarzem. Próbuję po śladach, czasem ledwie dostrzegalnych, wytropić przeciwnika, którym jest choroba
W jaki sposób opisać ludzkie życie? Jak w jednym obrazie zawrzeć to, że skądś bierze ono początek, że ku czemuś zmierza i jeszcze, że na każdym etapie wymaga wysiłku?
Co to znaczy, że ktoś jest człowiekiem wielkiego formatu? Co na ten wielki format się będzie składać? Czy dobre urodzenie? Z całą pewnością dobre urodzenie może pomóc rozszerzyć horyzonty.
Dzisiejsza patronka jest tak wielką postacią, że w kalendarzu liturgicznym nie znalazło się już pod datą 15 października więcej miejsca na wspomnienie innych świętych czy błogosławionych.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07