Czytając o dzisiejszej patronce przyszedł mi na myśl pewien fragment z Ewangelii wg św. Mateusza. Jaki? Ano ten z 10 rozdziału, gdy Jezus w swojej mowie misyjnej, jak nazywa się ten fragment, mówi do Dwunastu : „Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien.”
Ten człowiek musiał robić wrażenie na ulicach Genui w połowie XIX wieku. Po pierwsze, jako kapucyn, mocno odstawał od miejskiej mody. Po drugie, jako kwestarz, wychodził na ulice niczym owca między wilki. Nie żartuję, to nie był czas na Półwyspie Apenińskim, żeby zakonnik witany był z otwartymi rękami.
Zakonnik, choć nie chodził w habicie. Osoba konsekrowana, choć na palcu nosił obrączkę. Profesor archeologii, ale wpatrzony w przyszłość. Człowiek pełen kontrastów, który nawet swoim wrogom sprawił nie lada kłopot. Nie mieścił się bowiem w ich stereotypie zakonnika-nauczyciela.
Mawia się, że gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. A jak pośle, to kłopoty, niezgoda i ogólny chaos gwarantowane. I z całą pewnością znajdą się tacy, którzy to, skądinąd seksistowskie przysłowie, uznają za w sam raz pasujące do dzisiejszej patronki.
Co to jest owczy pęd? To, najkrócej rzecz ujmując, reakcja stadna. Łatwa do zaobserwowania w świecie zwierząt - stąd jej nazwa – ale wcale nieobca również ludziom. Ktoś coś robi lub mówi, a jego otoczenie bezmyślnie to naśladuje. A znowu to, co robi lub mówi owo otoczenie, bezrefleksyjnie powtarzają kolejni.
Semantyczny środek stylistyczny, który ma jedno znaczenie dosłowne i różną liczbę znaczeń ukrytych. Odpowiednik pojęcia postrzegany zmysłowo. Czyli mówiąc prosto - symbol. Taki na przykład krzyż. Dwie skrzyżowane ze sobą linie. Jeden z najstarszych znaków, jaki zna ludzkość.
Czym powinien charakteryzować się według państwa ktoś, kto dostał przydomek 'złotousty'? Jakie cechy lub dokonania powinny się z takim przydomkiem automatycznie łączyć?
Kto z nas nie zna przysłowia : lepsze jest wrogiem dobrego? Oczywiście, że je znamy, co więcej łatwo jesteśmy w stanie wskazać konkretne przykłady z życia ilustrujące trafność tej obserwacji.
Wyobraźmy sobie taką oto sytuację, z życia zresztą wziętą: jest początek XIX wieku, Francja, rolnicze tereny. W jednej z chłopskich rodzin na świat przychodzi syn. Nie jest pierworodny, więc o edukacji może zapomnieć – to przywilej najstarszego dziecka płci męskiej.
O dzisiejszym patronie jego współbracia w zakonie mówili: Brat Subtelny. Subtelny czyli jaki? Taki, który potrafi sprostać wyzwaniom, które wymagają delikatności, dyskrecji i taktu.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07