Dzisiejsza patronka, święta Łucja, jest jedną z najpopularniejszych bohaterek ludowej pobożności. I nie powinno to w sumie zaskakiwać, skoro czczenie jej pamięci przypada na ten okres w kalendarzu, w którym dzień jest krótki i zimny, a noc długa i mroźna.
Łatwo nam mówić o cierpieniu. Łatwo tym bardziej, że przecież i Chrystus cierpiał. Wszystko jednak diametralnie się zmienia, gdy owo cierpienie staje się naszym udziałem.
Wspominamy dzisiaj postać nieszablonową. Zacznijmy od tego, że dzisiejszym patronem jest syn rzymskiego kapłana z IV wieku.
Św. Grzegorz III, Syryjczyk z pochodzenia, to ostatni papież nie-Europejczyk, aż do czasu wyboru na Stolicę Piotrową kard. Jorge Bergoglio.
Indianin. Przez wiele lat poganin. Do tego niewykształcony aztecki rolnik. Z perspektywy konkwistadorów, Europejczyków, katolików, którzy w XVI wieku podbijają Amerykę Środkową, był nikim.
„Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie”. Te słowa wypowiada Jezus w Ewangelii św. Łukasza, ale czy my bierzemy je sobie do serca?
"Gdybym miał tysiąc ust i tysiąc języków, nie byłbym zdolny zliczyć wszystkich kościołów, wzniesionych ku jego czci". Tak opisywał popularność dzisiejszego patrona pewien średniowieczny pisarz.
Od ósmego roku życia mieszkał w klasztorze, więc idea życia wspólnotowego była mu więcej niż bliska.
Zawsze przedstawiana jest z wieżą. I nic dziwnego, skoro wieża właśnie była jej miejscem cierpienia.
Chcesz być zrozumiany, mów językiem tego, do kogo mówisz.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07