Prośbę o dar dobrowolnej abstynencji w sierpniu kierujemy przede wszystkim do wierzących, aby w duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu – czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji 2023.
„Wojna ściąga wszystkie maski. Sprawdza i pyta nas o to, jakie są nasze prawdziwe przekonania. W co wierzyliśmy wczoraj odnośnie miłości bliźniego, rodziny, patriotyzmu – czy to prawda, czy nie?” – zauważa bp Witalij Krywicki. Łaciński ordynariusz kijowsko-żytomierski wskazuje w jakiej sytuacji znajduje się jego Kościół i rodacy po prawie 10 latach walk i ponad 500 dniach od pełnoskalowej rosyjskiej inwazji.
Również nasz kraj jest w 38 proc. okupowany, co więcej Turcy nie ukrywają, że dążą do całkowitej okupacji Cypru. Dlatego my sami jesteśmy bardzo wyczuleni wszelką inwazję, a nasz naród, rząd i Kościół potępił rosyjską agresję na Ukrainę, domagając się natychmiastowego wycofania okupanta i przywrócenia Ukraińcom ich praw – mówi w wywiadzie dla agencji ACI nowy zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego Jerzy III. Zastąpił on zmarłego w ubiegłym roku Chryzostoma II.
Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Portugalii. Ich hasłem będą słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Przygotowania do tego wydarzenia trwają już długi czas i skupiają zaangażowanych młodych ludzi z całego świata.
Wielka jest wdzięczność ukraińskiego narodu dla swego wojska – wskazał abp Światosław Szewczuk. Przez trwającą już ponad 500 dni pełnoskalową wojnę żołnierze bronią napadniętej przez Rosję ojczyzny.
Sytuacja jest bardzo smutna i napięta, wszyscy uciekają – taką wiadomość głosową przesłała z Mozambiku do swej krewnej s. Maria de Coppi SMC 6 września ub. r. o 20:17. Kilka godzin później islamiści dosięgli misję w Chipene i podpalili kościół oraz plebanię – s. Maria zginęła od kul.
Również w tym roku Watykan zorganizował dla dzieci swych pracowników letnie półkolonie. Prowadzą je salezjanie w duchu oratoriów św. Jana Bosco.
Nie można nadużywać daru wolności słowa i wzniecać aktów nienawiści, nietolerancji i przemocy na tle religijnym. Na forum Rada Praw Człowieka ONZ w Genewie mówił o tym przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.
Polski ambasador w Moskwie otrzymał notę o cofnięciu zgody na funkcjonowanie Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku, urząd zostanie zlikwidowany 31 sierpnia br.; to kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt, Polska rezerwuje sobie prawo do podjęcia stosownych działań w odpowiedzi - oświadczyło MSZ.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07