W pobliżu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, trzeciego najświętszego miejsca islamu po miastach Mekka i Medyna w Arabii Saudyjskiej, panuje napięta sytuacja; władze izraelskie, w obawie przed możliwymi rozruchami, pozwalają na udział w piątkowych modlitwach wyłącznie osobom powyżej 60. roku życia - relacjonują stacje BBC i CNN.
O pogarszającej się sytuacji humanitarnej w Sudanie i krajach ościennych, które stały się miejscem schronienia dla osób uciekających przed trwającą od połowy kwietnia wojną, poinformował w środę Ayman Gharaibeh, dyrektor biura regionalnego UNHCR na Bliski Wschód i Afrykę Północną.
Watykańskie media w rozmowie z kardynałem sekretarzem stanu: priorytetem jest uwolnienie zakładników, Stolica Apostolska pozostaje gotowa na wszelkie niezbędne mediacje.
Palestyńska ludność cywilna Strefy Gazy nie może być przymusowo wysiedlana przez Izraelczyków z zamieszkiwanych przez nią obszarów; należy jak najszybciej otworzyć korytarze humanitarne do tego terytorium i zakończyć wojnę - oznajmił w piątek król Jordanii Abdullah II podczas spotkania w Ammanie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
Parafie w Bielsku-Białej na Złotych Łanach, w Kamienicy, a także Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach jak co roku zapraszają do wspólnej modlitwy rodziców, którzy utracili swoje dzieci, oraz wszystkich, którzy chcą ich wesprzeć duchowo i modlić się razem z nimi.
Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek minister zdrowia Katarzynę Sójkę w skład Rady Dialogu Społecznego. "Sprawy związane z ochroną zdrowia stanowią jeden z najbardziej sensytywnych i ważnych tematów społecznych" - podkreślił prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy ws. zajść po meczu Legii Warszawa z AZ Alkmaar - poinformował w piątek na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
We Włoszech podniesiono poziom środków bezpieczeństwa w związku z możliwym zagrożeniem terrorystycznym po ataku Hamasu na Izrael; kontrole prowadzone są w miastach i na granicach kraju - pisze w piątek dziennik "Corriere della Sera". Podkreśla, że ochroną objęto 10 tysięcy obiektów, uważanych za "wrażliwe". Zwraca się też uwagę na ryzyko radykalizacji środowisk islamskich.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07