Od wielu tygodni trwa próba doprowadzenia do destabilizacji życia politycznego w Polsce - napisali dziennikarze w apelu zamieszczonym na stronie niezalezna.pl. Ich zdaniem, chodzi o narzucenie m.in. przy pomocy ulicznych demonstracji rozwiązań sprzecznych z wolą rządzącej większości.
Największy kryzys parlamentarny od lat, bezprecedensowe wydarzenia, nadzwyczajne sceny - w taki sposób zagraniczne media relacjonują w sobotę sytuację w Polsce, po piątkowej blokadzie sali plenarnej przez posłów opozycji i spontanicznym proteście przed Sejmem.
Urodzinowa modlitwa za Franciszka wybrzmiała dziś także w umęczonym Aleppo. „Jego mieszkańcy pamiętają o Papieżu widząc w nim swego orędownika, który odważnie upomina się o ich prawa na arenie międzynarodowej i przypomina światu o niezawinionych cierpieniach Syryjczyków” – mówi Radiu Watykańskiemu prosto z Aleppo siostra Brygida Maniurka. Misjonarka ze Zgromadzenia Franciszek Misjonarek Maryi jest jedną z dwóch Polek pracujących obecnie w tym syryjskim mieście.
Tarnowski kapłan został mianowany przez papieża Franciszka konsultorem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego o jak najszybsze zorganizowanie spotkania z przedstawicielami dziennikarzy, by uzgodnić zasady współpracy w parlamencie - podała PAP.
Pod hasłem "Wygwiżdżemy PiS i kler" w sobotę odbył się protest pod siedzibą PiS w Łodzi. Manifestowano m.in. w obronie konwencji antyprzemocowej, a także w sprzeciwie wobec zmian w ustawie o zgromadzeniach i próbie ograniczenia swobody mediów w Sejmie.
Prezydent Rosji Władimir Putin w życzeniach dla papieża Franciszka w sobotę, w dniu jego 80. urodzin, wyraził nadzieję, że uda się im obu spotkać w najbliższej przyszłości. Zaznaczył, że papież przyczynił się do przełomu w relacjach katolicyzmu i prawosławia.
Z troską i niepokojem obserwowałem wczorajsze wydarzenia w polskim Sejmie. Chciałbym zaapelować do wszystkich stron sceny politycznej o uspokojenie nastrojów, tak aby prace w parlamencie odbywały się bez przeszkód, w sposób cywilizowany i z należną powagą - zgodnie z zasadami demokracji parlamentarnej - napisał w sobotę w oświadczeniu przekazanym PAP prezydent Andrzej Duda.
Apel do prezydenta o zawetowanie m.in. ustawy o zgromadzeniach, zapowiedź regularnych protestów przed biurami PiS, deklaracje o konieczności przyspieszenia wyborów - tak przebiegał sobotni wiec zorganizowany przez KOD i opozycję przed Pałacem Prezydenckim. Po ponad godzinie protestujący przeszli przed Sejm.
Odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęła się w sobotę manifestacja przed Pałacem Prezydenckim. Impulsem do niej były piątkowe zajścia w Sejmie i przed nim. Protestowali m.in. PO, Nowoczesna, KOD, SLD, Partia Razem.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07