Rok 169 przed Chr. to nie był dobry rok dla Antiocha IV Epifanesa. Władca Syrii, który wśród wielu podbitych ziem władał także Palestyną, ruszył na Egipt, by zająć to władztwo i potem ogłosić się panem świata.
Jest Panem czasu. U Niego jest wieczne „teraz”. Jest Bogiem żywych, nie umarłych. Tętni życiem. W swej Ewangelii przypomina, że jesteśmy tu jedynie na chwilę. Czeka nas zmartwychwstanie. Wieczność. „A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa o krzewie, gdy Pana nazywa »Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba«. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją” (Łk 20,37-38).
Wśród chrześcijan znajdziemy też „saduceuszów”, którzy nie wierzą w zmartwychwstanie.
Jesteśmy bowiem gotowi raczej zginąć aniżeli przekroczyć ojczyste prawo. 2 Mch 7,2
Papież Franciszek podczas spotkania z 5 tysiącami działaczy ruchów ludowych z wielu krajów mówił, że na świecie rządzi pieniądz przy pomocy "bicza strachu". Sytuację migrantów i uchodźców określił jako "hańbę". Za "skandal" uznał ratowanie banków, a nie ludzi.
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przyznał w wywiadzie dla belgijskiego dziennika "Le Soir", że UE nie ma realnych możliwości nałożenia sankcji na kraje członkowskie, którym zarzuca się naruszanie zasad demokratycznych.
Największa wiedza ani najlepsze lekarstwo nie zastąpią spojrzenia w oczy. Zdaniem Anny Dymnej, gościa studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pacjenci oczekują przede wszystkim ludzkiego spojrzenia lekarza.
Pod polską siedzibą Facebooka odbył się protest przeciwko usunięciu profili narodowych z popularnego portalu społecznościowego.
W Watykanie opublikowano nowy statut Papieskiej Akademii Życia, który Papież Franciszek sygnował 18 października. Będzie on ważny przez najbliższe pięć lat. Instytucję tę założył w 1994 r. św. Jan Paweł II. Jej głównym zadaniem jest podejmowanie badań nad problemami promocji i obrony ludzkiego życia, a także godności osoby.
Umm Al'aa, kobieta pochodząca z Iraku, złożyła przysięgę, że nigdy nie powie swojemu synowi, kto jest jego ojcem. Nie powie mu, że została zgwałcona przez bojownika ISIS, gdy była w niewoli u terrorystów.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07