Krytycy zachodni nazywali go „polskim” lub „śląskim Dürerem”, a polscy krytycy „śląskim Skoczylasem”. Żył i pracował w Katowicach w latach 1925–1974. Jego prace wyróżniano na prestiżowych wystawach w Polsce, Europie i Ameryce. Kim był Paweł Steller? O tym powiemy w niedzielę w programie.
Miała zaledwie 26 lat kiedy zmarła. Całe jej zakonne życie naznaczone było poważną chorobą, która przykuła ją do łóżka. Mimo to współcześnie jej współsiostry są pewne jej świętości. O Słudze Bożej Marii Dulcissimie Hoffmann opowie w niedzielę jedna z nich.
Zbigniew Pietrzykowski był pięściarzem, wielokrotnym mistrzem Polski w boksie, medalistą olimpijskim. - To szalenie ważna postać dla polskiego boksu i ikona sukcesów sportowych w Bielsku-Białej - mówi o nim prof. Lech Krzyżanowski. Więcej na temat tego zasłużonego sportowca opowiemy w programie.
Historii Józefa Dreyzy nie sposób opowiedzieć bez przypomnienia czym było Towarzystwo Gimnastyczne 'Sokół'. Ten powstaniec śląski i działacz społeczny, był jego organizatorem. Teraz zostanie upamiętniona w Panteonie Górnośląskim. Jego życiorys przedstawi prof. Lech Krzyżanowski.
Choć był synem Wielkopolanina i Niemki, a urodził się we Wrocławiu, jako powstaniec wziął udział we wszystkich trzech Powstaniach Śląskich. Biografię Mikołaja Witczaka przedstawia w programie prof. Lech Krzyżanowski.
Życiorys Adama Kocura to gotowy scenariusz na pasjonujący film. Powstaniec Śląski, komendant Policji, przedwojenny prezydent Katowic, a wreszcie ksiądz katolicki. Brzmi zaskakująco? Takie też były losy kolejnego wybitnego Górnoślązaka, który zostanie upamiętniony w Panteonie Górnośląskim. Opowiada o nim w programie prof. Lech Krzyżanowski.
Filolog orientalista, specjalista od języków starożytnego Wschodu. Rudolf Ranoszek to autor trzydziestu czterech publikacji dotyczących różnych aspektów kultury starożytnego Bliskiego Wschodu. Pochodził z Jastrzębia Zdroju, dlatego zostanie upamiętniony w Panteonie Górnośląskim. Będziemy o nim opowiadać w programie.
Jako pierwszy w Polsce stworzył duszpasterstwo rodzin. Sługa Boży biskup Wilhelm Pluta był pierwszym biskupem diecezji gorzowskiej, a urodził się w Kochłowicach. O jego życiu opowiada ks. Krzysztof Żak.
2 grudnia po raz pierwszy Kościół obchodził wspomnienie liturgiczne bł. Jana Machy. Nowy błogosławiony Kościoła szczególnie czczony jest w archidiecezji katowickiej. Swoje miejsce będzie miał również w Panteonie Górnośląskim. O najciekawszych wątkach jego biografii, które ujawnił proces beatyfikacyjny opowiemy w audycji.
16 grudnia minie 40. rocznica pacyfikacji na kopalni Wujek. W jej wyniku zginęło 9. górników. Wśród nich byli Bogusław Kopczak i Andrzej Pełka. Kim byli? Opowiemy o nich w kolejnej odsłonie naszego rocznicowego cyklu.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07