"Wspominamy dziś tych, którzy nigdy nie byli i nie będą kanonizowani, ale po swoim życiu - dobrym, pięknym, zjednoczonym z Panem Jezusem na ziemi - osiągnęli zbawienie. Naszą modlitwą chcemy też objąć wszystkich, którzy z powodu COVID odeszli od nas, często nawet bez pożegnania i prawdziwie przeżywanej żałoby" - mówił kard. Kazimierz Nycz w czasie Mszy św. sprawowanej w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach w uroczystość Wszystkich Świętych.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież zwrócił uwagę, że w uroczystość Wszystkich Świętych rozbrzmiewa „programowe” przesłanie Jezusa, które zawiera się w Błogosławieństwach (por. Mt 5, 1-12a). Ukazują one drogę prowadzącą do królestwa Bożego i do szczęścia: drogę pokory, współczucia, łagodności, sprawiedliwości i pokoju. Jej owocem jest świętość, która wyraża się w radości i proroctwie.
"Idźmy ku świętości przez codzienność czyniąc dobro" – mówił w katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy świętej w Uroczystość Wszystkich Świętych. W homilii nawiązał do postaci Sługi Bożego ks. Jana Machy, który niebawem zostanie błogosławionym Kościoła katowickiego.
Na wystawie - częściowo multimedialnej - można zobaczyć najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów opactwa i najstarsze księgi z klasztornej biblioteki.
„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - potwierdzał niedawno ogłoszony błogosławionym Prymas Wyszyński a z nim rzesza świętych Kościoła związanych z Jasną Górą. Z klasztornych archiwów i zachowanych pamiątek wynika, że w Sanktuarium modliło się za życia ponad 120 osób wyniesionych do chwały ołtarzy.
Na takich cmentarzach jak Łyczakowski czy Na Rossie odnajdziemy wiele elementów wspólnej historii narodów zamieszkujących dawną Rzeczpospolitą - mówi PAP Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
Dlaczego Kościół wybrał do litanii te właśnie postaci? Jak powstawała ta modlitwa?
Dopóki to możliwe, a póki co nie jest przewidywana zmiana, nauka stacjonarna będzie kontynuowana - powiedział w niedzielę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapewnił, że między nim, a ministrem zdrowia nie ma dysonansu w tej sprawie.
W Kraju (województwie) Libereckim jedna osoba zginęła, gdy w niedzielę urwał się wagonik kolejki linowej. Z następnego wagoniku ewakuowano 15 osób. Podróżni są w szoku, ale żaden z nich nie ucierpiał podczas akcji, która odbywała się 15 metrów nad ziemią.
„Trzeba, aby to «największe przykazanie», rozbrzmiewało w nas, było przyswojone, stało się głosem naszego sumienia” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański” w Watykanie. Papież odniósł się do czytanego dziś w liturgii fragmentu Ewangelii (Mk 12, 28b-34) przedstawiającego największe przykazanie – miłości Boga i bliźniego.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07