W zeszłym tygodniu wspominaliśmy męczeńską śmierć św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jego ofiara z życia, dzięki której Franciszek Gajowniczek mógł przeżyć i wrócić do swej rodziny, do dziś budzi podziw i refleksję. Do tej refleksji włączył się niedawno brytyjski filozof Yujin Nagasawa.
W dotychczasowej dzielnicy rządowej w Kabulu, znanej jako "zielona strefa", panuje w poniedziałek cisza po tym, jak zagraniczne misje dyplomatyczne w Afganistanie zostały przeniesione na lotnisko - relacjonuje agencja Reutera.
Z okazji przypadającej w tych dniach 100. rocznicy urodzin trzech pierwszych członków Taizé, przeor ekumenicznej wspólnoty, brat Alois, wyraził wdzięczność za różnorodne talenty tych pierwszych braci. Ta trójka wyznaczyła trzy „podstawowe linie naszego życia w Taizé” i trzy ważne troski założyciela brata Rogera (1915-2005), powiedział o. Alois w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.
Jerozolima rozważa wycofanie się z deklaracji historycznej Morawiecki-Netanjahu - wynika z informacji "Dziennika Gazeta Prawna". Wypowiedzenie tego dokumentu ma być odpowiedzią na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli Kodeksu postępowania administracyjnego - dodano.
Liczba ofiar śmiertelnych niszczycielskiego trzęsienia ziemi, które wstrząsnęło Haiti w sobotę, wzrosła do 1297 - podała Służba Ochrony Cywilnej Haiti, liczba rannych przekroczyła 5 700.
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o pokój i wejście na drogę dialogu w Afganistanie oraz o zaprzestanie walk. Apel wystosował podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.
15 sierpnia uznawany jest za rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Ta ogromna batalia tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań.
Co najmniej 304 osoby zginęły, ponad 1800 zostało rannych a setki uważa się za zaginione w rezultacie sobotniego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,2 st. na Haiti - poinformowały władze. Żywioł wyrządził olbrzymie zniszczenia, trwa akcja ratunkowa. Liczne kraje świata oferują pomoc.
Dziś, 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara we wniebowzięcie Maryi w tradycji chrześcijańskiej obecna jest od pierwszych wieków, choć stała się ona jednym z dogmatów dopiero w roku 1950 i to tylko w Kościele katolickim. W Kościołach wschodnich święto obchodzone jest jako „Zaśnięcie Matki Bożej”.
Fundamentem wolności i odpowiedzialności jest zawsze dekalog - boże przykazania, i prawdziwe, prawe sumienie, które nas broni przed relatywizmem i subiektywizmem - mówił w sobotę na Jasnej Górze metropolia warszawski kard. Kazimierz Nycz, przypominając nauki Jana Pawła II.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07