"Całkowicie identyfikuję się z listem księdza Prymasa skierowanym do mnie (...) Wszystkich, których dotknęła moja wypowiedź najserdeczniej przepraszam" - napisał bp Antoni Długosz w oświadczeniu, będącym odpowiedzią na krytyczne słowa prymasa Polski, abp Wojciecha Polaka. Publikujemy oświadczenie częstochowskiego biskupa-seniora pomocniczego, Antoniego Długosza:
Św. Maksymilian chce powiedzieć: nie jesteśmy gorsi od reszty Europy! Godności katolika i Polaka w nas nie zabito - mówił wikariusz generalny zakonu Franciszkanów o. Jan Maciejowski. w homilii podczas mszy św. odprawionej w sobotę w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.
Do tej pory w Eswatini (dawniej Suazi) odnotowano więcej niż 34 tys. zakażeń koronawirusem, a zmarło ponad 900 osób.
W czasie wojny domowej w Rwandzie, której największa eskalacja nastąpiła w kwietniu 1994 r. abp Hoser nie był tam obecny. Oszczercze i całkowicie nieprawdziwe były wysunięte przez polski „Newsweek” w 2013 r. zarzuty, jakoby abp Hoser, "pełniąc rolę nuncjusza apostolskiego w Rwandzie milczał wobec dokonywanego tam na masową skalę ludobójstwa w 1994 r." Był człowiekiem mądrym, prawym, o głębokiej, otwartej na dialog duchowości. Bardzo cenił także zdanie ludzi świeckich.
Abp Henryk Hoser wniósł bardzo wiele dobrego w życie Kościoła powszechnego i Kościoła katolickiego w Polsce. Mimo różnych ataków i prób zdyskredytowania jego osoby, nigdy nie utracił pogody ducha, pozostając zawsze człowiekiem bardzo życzliwym każdemu, zatroskanym o misje - powiedział PAP przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Osią przesłania z Medziugoria jest wezwanie do nawrócenia, modlitwy o pokój, pokuty, powrotu do praktyk religijnych oraz zaufania Bogu, który jest Panem historii – mówił 24 czerwca KAI abp Henryk Hoser. Wczoraj wizytator apostolski w Medziugoriu zmarł w Warszawie w wieku 78 lat. Przypominamy rozmowę – ostatni wywiad, którego udzielił Katolickiej Agencji Informacyjnej.
- Obserwujemy w Polsce narastającą histerię społeczną – mówił KAI abp Henryk Hoser w lutym ub. r. Wyjaśniał, że szczególnie niepokoi go bardzo agresywny język, mnożenie wzajemnych inwektyw, co - jak podkreślał - przypomina wręcz propagandę stalinowską. Wyjaśniał, że Kościół nie może stać się tubą jakiejś partii, ale – jak mawiał św. Wincenty Pallotti – tubą ewangeliczną.
Arcybiskup senior diecezji warszawsko-praskiej zmarł w wieku 78 lat.
Amerykański koncern Discovery będzie zaciekle walczyć o utrzymanie kontroli nad TVN - powiedział agencji Associated Press w piątek Jean-Briac Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery Networks International.
Słowa biskupa Antoniego Długosza, wypowiedziane publicznie na Jasnej Górze, pogłębiają cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Wypowiedź ta domaga się publicznych przeprosin - napisał kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07