107,6 FM

Szydło o wyborze sędziów TK: Psucie państwa

Psuciem polskiego państwa określiła wiceszefowa PiS Beata Szydło planowane na czwartek powołanie przez Sejm pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zaapelowała m.in. do polityków PO i PSL o odstąpienie od tej decyzji.

Głosowanie nad kandydatami na nowych sędziów zaplanowano na czwartkowy wieczór.

Szydło na czwartkowej konferencji prasowej apelowała do polityków PO, PSL i "tych wszystkich, którzy obecną koalicję chcą wspierać", by "nie posuwali się do kroku, który będzie skierowany przeciwko zasadom demokratycznego państwa prawa". "Jeśli macie jeszcze odrobinę odpowiedzialności za państwo i obywateli, to odstąpcie od tej decyzji, która podważy ostatecznie przekonanie obywateli w to, że obecna władza interesuje się problemami Polski, Polaków i stoi na straży demokracji. Dość psucia państwa" - mówiła.

Przypomniała apel prezydenta Andrzeja Dudy do obecnej władzy, by ta nie podejmowała decyzji, które będą miały znaczenie fundamentalne dla funkcjonowania polskiego państwa.

Lider Polski Razem i - jak zapowiedziała Szydło - najbardziej prawdopodobny kandydat na szefa MON w rządzie PiS Jarosław Gowin ocenił, że to próba zamachu na TK. "Taka decyzja grozi paraliżem jednej z najważniejszych instytucji państwa, jaką jest TK. Jeśli dzisiaj wybierzemy pięciu nowych członków, to wbrew konstytucji tych sędziów będzie nie 15, a 20" - mówił. Ocenił, że uznanie sposobu wyboru nowych sędziów za sprzeczny z konstytucją doprowadziłoby do sparaliżowania obrad TK.

Nowelizacja ustawy o TK przyśpieszyła procedurę wyboru nowych sędziów z powodu zmiany kadencji - chodziło o zapobieżenie sytuacji, w której nowy parlament mógłby nie zdążyć z wyborem sędziów do stycznia 2016 r., gdy ich kadencje by upłynęły. Odchodzą sędziowie: Teresa Liszcz, Maria Gintowt-Jaśkowicz, Wojciecha Hermeliński, Marek Kotlinowski i Zbigniew Cieślak - czyli jedna trzecia 15-osobowego składu TK.

Termin zgłaszania kandydatów na pięciu nowych sędziów Trybunału minął 30 września. Kluby parlamentarne PO, PSL i SLD zgłosiły do TK, a prezydium Sejmu przedstawiło Izbie, kandydatury prof. Romana Hausera (obecnego prezesa NSA i przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa), prof. Andrzeja Jakubeckiego (cywilisty, prorektora UMK w Toruniu) i prof. Krzysztofa Ślebzaka (szefa biura studiów i orzecznictwa w SN). PSL zgłosiło prof. Bronisława Sitka - prezesa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, a SLD - prof. Andrzeja Sokalę z PAN, specjalistę z dziedziny prawa rzymskiego, b. sędziego Trybunału Stanu.

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zarekomendowała w środę pięciu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama