107,6 FM

Namaluj historię dziadków

Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej ogłosił dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z woj. podkarpackiego konkurs historyczno-plastyczny pt. "Namaluj historię dziadków".

"Prace powinny dotyczyć wydarzeń z historii Polski w latach 1939-89 i powstać w wyniku inspiracji opowiadaniem osoby żyjącej w tamtych czasach" - powiedział PAP Zenon Fajger z rzeszowskiego IPN.

Nadesłane na konkurs prace mogą prezentować zdarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były osoby, których opowiadanie zainspirowało ich powstanie. Mogą to być także inne wydarzenia z życia opowiadających, które uznali oni za szczególnie ważne dla dziejów Polski, choć sami bezpośrednio w nich nie uczestniczyli.

Fajger zaznaczył, że "celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą wśród dzieci i młodzieży".

"Konkurs ma też tworzyć przekaz międzypokoleniowy pomiędzy autorem pracy a osobą starszą, świadkiem historii. Chcemy, żeby autorzy prac konkursowych historię poznawali nie tylko ze szkolnego podręcznika, ale także dzięki relacji osoby dorosłej" - dodał.

Konkurs "Namaluj historię dziadków" skierowany jest do trzech kategorii wiekowych.

W przypadku uczniów klas od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej wystarczy praca plastyczna. Z kolei uczniowie starszych klas szkoły podstawowej do pracy plastycznej dołączają opis prezentowanego wydarzenia.

Natomiast gimnazjaliści powinni być autorami liczącego 10-20 klatek komiksu. "Dodatkowo muszą też napisać komentarz historyczny do opowiedzianej w komiksie historii" - przypomniał Fajger.

Jest to już dziewiąta edycja konkursu. Poprzednie cieszyły się sporą popularność wśród uczniów. W każdej edycji uczestniczy po kilkaset osób; np. w ubiegłym roku udział wzięło 434 uczniów z 30 szkół podstawowych i gimnazjów Podkarpacia.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu zaplanowano na 7 czerwca. Najlepsze prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama