107,6 FM

Jana Pawła II pomysł na młodzież

Światowe Dni Młodzieży są dobrze zaplanowanym programem duszpasterskim. O tym, jak on wygląda i w czym się przejawia dyskutowano 2 kwietnia, w drugim dniu konferencji "Światowe Dni Młodzieży. Źródła i rozwój idei".

W jednym z sobotnich wystąpień dr Elżbieta Tkocz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przekonywała, że zarówno w strukturze, jak i treści ŚDM widać konkretny program duszpasterski, zaprojektowany przez Jana Pawła II.

Podkreślała, że łączy on w sobie formację doktrynalną (przez odwołania do dokumentów kościelnych), biblijną oraz liturgiczno-sakramentalną. - Mówiąc i pisząc o sakramentach, św. Jan Paweł II osadza je biblijnie, nie ukazuje ich w perspektywie obligatoryjnej, ale w perspektywie miłości Boga do człowieka - mówiła dr Tkocz.

- Konferencje, połączone z celebracjami liturgicznymi nie są jedynie wykładami o sakramentach lecz w atrakcyjny dla młodych sposób wprowadzają ich we wspólne świętowanie liturgii, szczególnie Eucharystycznej - wyjaśniała.

Wszystko to dzieje się według określonego schematu wydarzeń, w którym widać - jak podkreślała dr Elżbieta Tkocz - doskonało intuicję pedagogiczną papieża.

Skąd tak dobre zrozumienie potrzeb i problemów młodzieży? Zdaniem dr. Michała Białkowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu "energia, radość, żywotność, zdrowy i sportowy tryb życia młodego wikarego, a później biskupa sufragana krakowskiego, arcybiskupa metropolity i kardynała niosły ze sobą wiele naturalnych konsekwencji".

- Jedną z nich, bardzo ważną, były bliskie relacje z ludźmi młodymi - wyjaśniał dr Białkowski. - Będąc młodym kapłanem, Karol Wojtyła stał się przewodnikiem i powiernikiem młodych, wkraczających w dorosłe życie. Przebywanie z młodymi w świecie ich radości, nadziei, sukcesów, ale też kryzysów, załamań, dramatów pozwalało mu lepiej poznać ludzką duszę - mówił o czasie pracy ks. Wojtyły w parafii św. Floriana.

Te doświadczenia owocowały wiele lat później, ułatwiając Janowi Pawłowi II nawiązywanie kontaktów z milionami młodych ludzi, nie tylko tych uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży.

Mówiąc o ostatnim przesłaniu papieża do młodzieży, czyli o słowach "Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję", dr Michał Białkowski podkreślał, że "Karol Wojtyła pozostał do końca najlepszym ojcem, który cierpliwie czeka, tęskni, zawsze jest gotowy przyjąć swoje dzieci i im przebaczyć".

- Bardzo często w popularnym odbiorze nauczania papieskiego możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że Jan Paweł II wzywał do przestrzegania zasad moralnych. Tymczasem papież młodzieży głosił przede wszystkim Dobrą Nowinę, Ewangelię i był świadkiem Boga Żywego, Jezusa Chrystusa. Mówił o dojrzałości i odpowiedzialności, miłości, nadziei, wolności, życiu w prawdzie i wierności Bożym przykazaniom - podsumowywał dr Białkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama