Na maturze fizyka i historia sztuki
Matura w Polkowicach. Roman Tomczak /Foto Gość

Na maturze fizyka i historia sztuki

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 16.05.2016 07:34

Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Chęć zdawania egzaminu z fizyki zadeklarowało 22,7 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 8,9 proc. z nich, a z historii sztuki - 2,8 tys., czyli około jednego proc. z nich.

Egzamin z fizyki zdawać będzie także w poniedziałek 2,3 tys. abiturientów z wcześniejszych roczników. Z kolei wśród abiturientów z wcześniejszych roczników chęć zdawania historii sztuki zadeklarowało blisko 320 osób.

Egzamin z fizyki rozpocznie się o godz. 9., a egzamin z historii sztuki o godz. 14. Egzaminy na poziomie podstawowym z obu przedmiotów potrwają 120 minut, a na poziomie rozszerzonym: z fizyki - 150 minut, z historii sztuki - 180 minut.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Tegoroczni absolwenci, którzy zdają maturę według nowych zasad, muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów. Egzaminy te zdawane są tylko na jednym - rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się więc także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym.

Abiturienci zdający maturę według starych zasad mogą, ale nie muszą, przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; maksymalnie do sześciu. Mogą też zdawać egzamin na wybranym przez siebie poziomie - podstawowym lub rozszerzonym.

Wszyscy maturzyści - niezależnie czy zdają maturę według starych, czy według nowych zasad - muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w dwóch pierwszych tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 27 maja.

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służyć ma tylko przy rekrutacji na studia.(PAP)

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.