Procesja z relkwiami
Procesja z relkwiami
Dominikańskie jubileusze w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Spadkobiercy bł. Sadoka i Towarzyszy

Brak komentarzy: 0

ks. Tomasz Lis

GOSC.PL

publikacja 29.05.2016 15:25

- Bł. Sadok miał przed śmiercią wyrazić nadzieję, że "męczeństwo zbawi naród polski i Wszechmocny spojrzy łaskawem okiem na tę ziemię". To proroctwo wypełniło się w kolejnych wiekach, kiedy Sandomierz przeżywał swój rozkwit. Ono pozostaje nadal aktualne, chociaż wyzwania, przed jakimi stoimy, nie domagają się w tej chwili przelewu krwi. Konieczna jest jednak ofiara, poświęcenie, pasja, które są owocem bliskiego życia z Bogiem – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas dominikańskich uroczystości.

– Ci nasi braci, bł. Sadok i Bracia Męczennicy, są dla nas inspiracją, jak być ludźmi dojrzałej wiary, gotowości do wielkich czynów płynących z przyjęcia otwartym sercem Ewangelii i jak być dobrymi duszpasterzami oddanymi ludziom, którym posługujemy – wskazywał prowincjał o. Paweł Kozacki.

Po wspólnej modlitwie z katedry wyruszyła procesja z relikwiami bł. Sadoka i Braci Męczenników do kościoła dominikańskiego pod wezwaniem św. Jakuba. W procesji wzięli udział kapłani, wspólnota ojców, braci i sióstr zakonu dominikańskiego, seminarzyści sandomierscy, przedstawiciele władz parlamentarnych i lokalni samorządowcy oraz wierni i turyści odwiedzający w tym dniu Sandomierz.

Podczas procesji modlono się słowami Litanii do bł. Sadoka i Braci Męczenników.

W dominikańskim kościele biskup poświęcił ikonę Dominikańskich Męczenników. – Dziękując ojcom dominikanom za zorganizowanie tej uroczystości, chciałbym zwrócić uwagę na to, że ci, którzy przed wiekami ponieśli męczeństwo, byli zwyczajnymi ludźmi, podobnie jak bliski sercu sandomierzan męczennik Dachau bł. ks. Antoni Rewera. Nasi męczennicy wypełniali sumiennie obowiązki swojego stanu, obowiązki ojców, matek, dzieci, duchownych i zakonników. Pewnie z przerażeniem myśleli o nadciągających mongolskich hordach, może snuli plany ucieczki. Jednak ostatecznie przyjęli po chrześcijańsku męczeństwo. Bez Bożej pomocy żaden człowiek nie jest zdolny do takiej ofiary, ale jeśli zaufa Bogu i otworzy się na Jego łaskę, będzie w stanie dokonywać rzeczy niezwykłych. Tak było również z naszymi męczennikami. Podobnie dzieje się w przypadku współczesnych chrześcijańskich męczenników, jak się szacuje około 200 milionów osób trwających heroicznie przy Chrystusie pomimo działań wojennych, zamachów terrorystycznych, szykan i tułaczki. O nich również przypomina nasza uroczystość, chociaż z pewnością nie będzie miała takiego rozgłosu, jak oświetlenie na czerwono 29 kwietnia rzymskiej fontanny di Trevi. Dzisiaj staliśmy się ich głosem - mówił biskup. - Jeżeli będziemy trwali przy Chrystusie, On nas nie opuści i uzdolni do rzeczy niezwykłych. Da nam siłę wytrwania w dobrych zamiarach i działaniach pomimo naszych ograniczeń i nieprzychylnych okoliczności. On mówi do każdego z nas, podobnie jak do św. Pawła apostoła: „Wystarczy Ci mojej łaski” - wskazywał hierarcha. - Bł. Sadok miał przed śmiercią wyrazić nadzieję, że „męczeństwo zbawi naród polski i Wszechmocny spojrzy łaskawym okiem na tę ziemię”. To proroctwo wypełniło się w kolejnych wiekach, kiedy Sandomierz przeżywał swój rozkwit. Ono pozostaje nadal aktualne, chociaż wyzwania, przed jakimi stoimy, nie domagają się w tej chwili przelewu krwi. Konieczna jest jednak ofiara, poświęcenie, pasja, które są owocem bliskiego życia z Bogiem. Rozwijajmy je i pielęgnujmy. W ten sposób doświadczymy duchowego odrodzenia i będziemy kształtowali skutecznie nowe, lepsze oblicze świata – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.

Zakonne świętowanie przedłużył „Festyn Dominikański” na klasztornym wirydarzu i ogrodach. Nie zabrakło tam występów artystycznych, zabaw dla dzieci, koncertu orkiestry i pokazów rycerskich. Przyjacielskie spotkanie zakończyło się wieczornym koncertem zespołu młodzieżowego „Non Omnis”.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.