107,6 FM

Jezus był pierwszym komunistą czy...?

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swoich uczniów: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?”.


Mt 16, 13-23

Wyznanie Piotra i pierwsza zapowiedź męki

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?» A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków».

Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»
Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego».

Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».

Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.

Odtąd zaczął Jezus Chrystus wskazywać swoim uczniom na to, że musi udać się do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych i arcykapłanów oraz uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie.

A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: «Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie». Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: «Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku».

Oto słowo Pańskie.


Jan Chrzciciel, Eliasz, Jeremiasz, jeden z proroków… Za kogóż to nie uważano Jezusa! Wymieniano Go jednym tchem z Sokratesem, jako ważną postać w kształtowaniu norm etycznych związanych z kulturą europejską. Mojej mamie usiłowano na przełomie lat 40. i 50. ub. wieku wmówić w szkole, że Jezus był w zasadzie pierwszym komunistą. Wielkie spory o naturę Chrystusa dzieliły chrześcijan w starożytności, demistyfikowanie Jezusa modne było od dawna – a „Żywot Jezusa” Ernesta Renana pozostanie pewnie najsłynniejszą pracą temu poświęconą. Próby odpowiedzi na pytanie, kim był Syn Człowieczy, nie ustają – niekiedy poświęca się im całe książki 
(jak uczynił to Paweł Lisicki, autor pracy „Czy Jezus jest Bogiem?”), niekiedy kwestia ta rozważana jest niejako 
na marginesie – jak uczynił to w eseju „Trzydzieści srebrników” węgierski pisarz Sándor Márai. Ta ostatnia książka to naprawdę bogaty w konteksty, na pewno warty lektury literacki szkic – ale odpowiedź zaakceptowana przez Jezusa brzmi w tym przypadku prosto: „Mesjasz, Syn Boga żywego”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..