107,6 FM

Klucze miasta dla papieża i powitanie na Błoniach

Spod kurii na Franciszkańskiej papież przejedzie tramwajem na spotkanie z młodzieżą. Czekają na niego niepełnosprawni. Transmisja na żywo.

Wierni zgromadzeni na Franciszkańskiej skandowali "Kochamy Ciebie, niech żyje papież", śpiewali pieśni w różnych językach. Prezydentowi miasta towarzyszyła para w strojach krakowskich.

Klucz, wykonany z mosiądzu i brązu, został zaprojektowany przez rzeźbiarza i malarza Jana Siutę w 2007 r. - specjalnie na Jubileusz 750-lecia Lokacji Miasta Krakowa.

Dla papieża zagrał 120-osobowy zespół muzyczny, którego trzon stanowiła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w Nowym Sączu. W składzie znalazły się też orkiestry z małopolskich miejscowości: Mystkowa, Łącka, Choczni, Kleczy, Ochotnicy Dolnej i Biskupic.

Podczas uroczystości przekazania klucza Franciszkowi odegrany został Hejnał Mariacki; zabrzmiały także melodie krakowskie oraz podhalańskie. "To jest wyjątkowe wydarzenie w historii orkiestry. Przygotowywaliśmy się do niego od dłuższego czasu" - mówił PAP naczelnik orkiestry ppłk Stanisław Strączek, który przygotował zespół i nim dyrygował.

W podróży tramwajem na Błonia Franciszkowi będzie towarzyszyć kilkanaście osób niepełnosprawnych, m.in. podopieczni Stowarzyszenia Klika wraz z opiekunami. Poza nimi będą tylko najbliżsi współpracownicy papieża oraz motorniczy i obsługa techniczna.

Papież skorzysta z jednego z 36 "krakowiaków", czyli zakupionych w zeszłym roku przez krakowskie MPK najdłuższych w Polsce składów tramwajowych. To pojazdy niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Skład jest pomalowany na biało-żółto.

Osoby na wózkach i poruszające się o kulach, niewidomi, dorośli z zespołem Downa i inni zebrali się w czwartek na trasie przejazdu tramwaju, którym papież pojedzie z niepełnosprawnymi.

W tłumie była trzyosobowa rodzina - mama Katarzyna, córka Amelia i Kuba na wózku. Zdaniem pani Katarzyny takie gesty jak przejazd papieża z niepełnosprawnymi są bardzo ważne. "Dzięki nim niepełnosprawni mogą się poczuć członkami społeczności" - mówiła. "Sami byśmy pojechali z papieżem, ale nie mieliśmy takiej możliwości" - dodała.

Jak podkreśliła, niezależnie od tego, czy ktoś jest pełno- czy niepełnosprawny, dla każdego wierzącego takie rzeczy są ważne, a wiara, zwłaszcza opiekunom osób chorych, pomaga radzić sobie z chorobą.

Pielgrzymi zbierają się wzdłuż trasy tramwaju; tłoczno jest na ul. Franciszkańskiej, zapełniona jest cała ulica Piłsudskiego, pielgrzymi tłumnie stoją mimo padającego deszczu także na Plantach. Część z nich kieruje się już w stronę błoń.

Przybyła z Francji, poruszająca się na wózku Annemarie prowadzona przez Josepha powiedziała, że wielkim wydarzeniem jest dla niej sam przyjazd do Krakowa na ŚDM. "Tutaj spotyka się cały Kościół, a papież jest jego symbolem. Marzenie o tym spełnia się i realizuje tutaj przez to, że możemy tu być jako równowartościowa, pełnoprawna część Kościoła" - powiedziała. "Jestem teraz w bardzo pięknym świecie, choć jestem niepełnosprawna - dodała.

Pope Francis in Poland, Welcome Ceremony in Błonia
The Vatican - Polski

Przeczytaj także:

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama