107,6 FM

Spotkanie Trójkąta Weimarskiego

Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji w niedzielę spotkają się w Weimarze. Ministrowie mają omówić m.in. kwestię przyszłości UE po brytyjskim referendum. Będą także dyskutować o kryzysie migracyjnym.

Spotkanie w 25. rocznicę powstania Trójkąta Weimarskiego, w którego skład wchodzą Polska, Niemcy i Francja, odbywa się na zaproszenie szefa niemieckiej dyplomacji.

W Weimarze spotkają się szefowie dyplomacji: Polski Witold Waszczykowski, Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Francji Jean-Marc Ayrault. "Ministrowie rozmawiać będą o najważniejszych kwestiach z agendy europejskiej i międzynarodowej, m.in. o przyszłości Unii Europejskiej po referendum brytyjskim i kryzysie migracyjnym. Ważnym tematem spotkania będzie polityka wschodnia i sytuacja na wschodzie Ukrainy" - mówił Sobczak. Według niego dyskusja poświęcona będzie również zagrożeniu terroryzmem.

"Spotkanie będzie także okazją do dyskusji o przyszłości Trójkąta Weimarskiego, jako ważnego forum dialogu polsko-niemiecko-francuskiego" - dodał.

Ministrowie spotkają się także z młodzieżą i wspólnie wezmą udział w uroczystości z okazji rocznicy urodzin Johanna Wolfganga Goethego.

W poniedziałek szefowie dyplomacji otworzą wspólnie naradę niemieckich ambasadorów w Berlinie.

Następnie minister Waszczykowski uda się do Budapesztu, gdzie weźmie udział w naradzie ambasadorów węgierskich. Szef polskiej dyplomacji wspólnie ze swoimi odpowiednikami z Węgier, Czech i Słowacji ma też uczestniczyć w panelu dyskusyjnym poświęconym Grupie Wyszehradzkiej.

"Wizyta w Budapeszcie będzie również okazją dla ministrów spraw zagranicznych V4 do omówienia kwestii dotyczących przyszłości Unii Europejskiej oraz bieżących wydarzeń politycznych, w tym sytuacji na Ukrainie" - zaznaczył Sobczak.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama