107,6 FM

Nowy sekretarz generalny ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ formalnie nominowała byłego premiera Portugalii Antonio Guterresa na stanowisko nowego sekretarza generalnego ONZ.

Zastąpi on 1 stycznia 2017 roku obecnego sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

Ksiądz Vitor Melicias, wieloletni przyjaciel Antonio Guterresa, uważa, że polityk wyznawanymi przez siebie wartościami przekonał do swojej kandydatury na sekretarza generalnego ONZ. Dodaje, że Portugalczyk doskonale pogodził w sobie katolicyzm z socjalizmem.

Franciszkanin z Lizbony przypomniał, że podczas całej kariery politycznej 67-letni dziś Guterres zachowywał się zgodnie ze swoimi przekonaniami i zawsze kierował się przejrzystością podejmowanych decyzji.

"Guterresa można scharakteryzować trzema przymiotami: przywiązaniem do wyznawanych wartości, otwartością na drugiego człowieka, a także wrażliwością na niesprawiedliwość społeczną" - powiedział PAP ks. Melicias.

Duchowny, wchodzący w skład jednej z unijnych instytucji - Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, wyjaśnił, że już w latach 60. Guterres zbliżył się do idei socjalistycznych. Zaznaczył, że polityk nie wstydził się jednak swojej przynależności do Kościoła katolickiego.

“Ogniwem łączącym katolicyzm i socjalizm u Antonia jest nauka społeczna Kościoła, która zawsze była bliska Guterresowi. Wyznawał centrolewicowe przekonania, ale nie miały one w sobie nic z tzw. socjalizmu wschodniego, dominującego przed laty w ZSRR czy krajach satelickich, takich jak Polska. Guterres nigdy nie uległ wpływom marksizmu. Wierzył, że socjalizm może mieć ludzką twarz” - dodał ks. Melicias.

Przyjaciel i kierownik duchowy nowego szefa ONZ przypomniał, że poglądy Guterresa ukształtowały się w czasach, gdy był studentem Wyższego Instytutu Technicznego w Lizbonie. Uczelnię tę ukończył z najwyższym wyróżnieniem.

“Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przy franciszkańskim kościele przy placu Luz w Lizbonie powstała tzw. Grupa Luz (Światło). Weszła do niej młodzież akademicka, która dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji społeczno-politycznej w kraju i na świecie. Dyskutowano o zmianach w Kościele w następstwie Soboru Watykańskiego II, a także realizowano konkretne działania, np. walczono z cenzurą, czy aktywnie sprzeciwiano się wojnom kolonialnym” - powiedział lizboński duchowny.

Przypomniał, że w akademickiej Grupie Luz obok Antonio Guterresa działało wiele osób, które w dojrzałym życiu pełniły, bądź aktualnie pełnią ważne funkcje publiczne. Wśród nich jest obecny prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa.

"Antonio Guterres zawsze był blisko rzeczywistych problemów zwyczajnych ludzi. Wielokrotnie angażował się w różnego rodzaju projekty charytatywne oraz w wolontariat. Był m.in. nauczycielem bezinteresownie pomagającym uczyć dzieci w biednych dzielnicach Lizbony" - dodał ks. Melicias.

Pochodzący ze stołecznej aglomeracji Antonio Guterres jest z wykształcenia inżynierem elektrotechniki. W 1973 roku został członkiem powstającej wówczas Partii Socjalistycznej. W latach 1992-2002 pełnił funkcję jej sekretarza generalnego. Dwukrotnie sprawował urząd premiera, stając na czele mniejszościowych rządów socjalistów. W latach 2005-2015 był Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama