107,6 FM

W piątek w Gdańsku pierwsza debata na temat zmian w konstytucji

W piątek w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się pierwsza debata dotycząca zmian w konstytucji organizowana przez NSZZ "Solidarność". Wezmą w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji wyszedł prezydent Duda w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Według niego Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego.

Piątkowa konferencja organizowana przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" pod hasłem "Konstytucja dla obywateli nie dla elit" ma zainaugurować debatę na temat zmian konstytucji. W spotkaniu udział ma wziąć także szef "Solidarności" Piotr Duda, jej były przewodniczący Marian Krzaklewski, wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha, a także eksperci: prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Dariusz Dudek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Piotr Uziębło z Uniwersytetu Gdańskiego.

Rzecznik Komisji Krajowej Marek Lewandowski w niedawnej rozmowie z PAP, odnosząc się do piątkowego spotkania, stwierdził, że będzie to faktyczny początek dyskusji o zmianach w konstytucji zainicjowanych przez prezydenta Dudę. Dodał, że hasło debaty nawiązuje do przygotowanego przez "Solidarność" w 1994 r. obywatelskiego projektu konstytucji.

Obywatelski projekt konstytucji został przygotowany w 1994 r. przez Społeczną Komisję Konstytucyjną na zlecenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych i Niepodległościowych.

Cytowany w informacji prasowej szef Związku Piotr Duda zaznaczył, że tamten obywatelski projekt konstytucji, który powstał pod kierunkiem przewodniczącego Mariana Krzaklewskiego, to "dobry punkt wyjścia do dyskusji o zmianach". "Obecną napisały elity dla elit. Mętną, nieprecyzyjną, pozwalającą na wiele, często sprzecznych interpretacji" - dodał Piotr Duda.

Z kolei w wywiadzie dla wPolityce.pl szef "S" zapowiedział, że związek będzie chciał dyskutować m.in. o aspektach społecznych w ustawie zasadniczej. Pytany, co dla związków jest szczególnie ważne w tym aspekcie, wskazał na to, aby w konstytucji była równowaga między czynnikiem społecznym a gospodarczym i ekonomicznym.

Prezydencki minister Paweł Mucha zapewniał w rozmowie z PAP, że prezydencka kancelaria chce, by forum rozmowy na temat zmian w konstytucji "było jak największe, by w dyskusji mogły wypowiedzieć się różne grupy społeczne". "Nie wykluczamy żadnej z nich, chcemy rozmawiać ze wszystkimi Polakami i być dla nich maksymalnie dostępni" - mówił.

"Konferencja w Gdańsku będzie stanowiła symboliczne rozpoczęcie tego procesu. Odbędzie się w historycznej Sali BHP, miejscu podpisania porozumień sierpniowych. +Solidarność+ jako związek zawodowy jest bardzo ważnym partnerem do rozmowy na temat konstytucji" - dodał.

Z kolei w środę w radiowej Jedynce Mucha zapowiedział, że podczas piątkowego spotkania można spodziewać się ważnego, merytorycznego przemówienia prezydenta Dudy.

Rozpoczęcie konferencji zaplanowano na godz. 11, a tuż przed prezydent Duda ma złożyć kwiaty przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Jak podaje "S", w pierwszej części konferencji wystąpi szef "Solidarności" Piotr Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz prezydent Andrzej Duda. W drugiej części odbędzie się panel dyskusyjny "Konstytucja dla obywateli nie dla elit", który poprowadzi prof. Jakub Stelina.

Z kolei po zakończeniu debaty - jak podaje KPRP - zaplanowano briefing ministra Muchy, który ma poinformować o działaniach planowanych w ramach kampanii informacyjnej przed referendum ogólnokrajowym.

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.; 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, w którym za nową ustawą zasadniczą było 52,71 proc. głosujących; 45,89 proc. było przeciw, frekwencja wyniosła 42,86 proc. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama