107,6 FM

Nie żyje Leszek Aleksander Moczulski

Wybitny poeta, autor tekstów wielu znanych piosenek zmarł 17 grudnia w Krakowie w wieku 79 lat.

Poezja liryczna L.A. Moczulskiego od kilkudziesięciu lat ma wielu miłośników. On sam w 1956 r. przyjechał z Suwałk na studia polonistyczne pod Wawel, bo - jak wspominał po latach - "Kraków jest idealnym miejscem dla poetów, malarzy i muzyków".

Wielu słuchaczy piosenek Skaldów ("Cała jesteś w skowronkach"), Marka Grechuty ("Korowód", "Magia obłoków") nie wie zapewne, że ich teksty wyszły spod pióra L.A. Moczulskiego, podobnie jak do kilkuset innych piosenek. Napisał również słowa do oratoriów Jana Kantego Pawluśkiewicza "Nieszpory ludźmierskie" (1992) i "Przez tę ziemię przeszedł Pan" (1999). W twórczości poetyckiej Moczulskiego bardzo ważny jest nurt religijny. Swoje utwory publikował niegdyś m.in. na łamach "Tygodnika Powszechnego" i "Gościa Niedzielnego". Był związany m.in. z katolicką wspólnotą "Wiara i Światło", opiekującą się osobami niepełnosprawnymi.

Jako poeta zadebiutował w 1959 r. na łamach krakowskiego "Dziennika Polskiego". Był aktywnym działaczem ruchu kultury studenckiej, m.in. współzałożycielem Teatru STU i redaktorem tygodnika "Student".

Wśród tomików jego wierszy warto wspomnieć m.in. "70 widoków w drodze do Wenecji" (1992) i "Dziękczynienie po Komunii Świętej" (2006). Napisał także kilkanaście książek dla dzieci.

Zwrot z wiersza "Cała jesteś w skowronkach", który stał się kanwą superprzeboju Skaldów, przeszedł już do języka potocznego. Być "całym w skowronkach" oznacza tam po prostu być radosnym, szczęśliwym. Wiersz powstał zaś w 1968 r. w niezwykłych okolicznościach. 30-letni wówczas Moczulski jechał pociągiem z Krakowa do Warszawy po żonę, która miała przylecieć samolotem z Paryża. "Siedząc w wagonie restauracyjnym przy kawie, pomyślałem, że ona gdzieś tam wysoko nad chmurami, w samolocie... A potem on będzie zniżał lot, jak te skowronki, których chmary zapamiętałem z dzieciństwa znad Czarnej Hańczy, dokąd zabierał mnie dziadek. To on w czasie wakacji odsłaniał mi świat przyrody, ukazywał jej urodę. Skowronki pozostały jednym z najsilniejszych przeżyć, fascynowały mnie przez całe dzieciństwo, mogłem patrzeć na nie godzinami. I tak zapisywałem na serwetce: »One stoją w powietrzu, /wysoko nad chmurami, /one spadają z nieba, /z wiatrami, z obłokami«. A gdy dopisałem linijki »śpiewają twoje włosy, śpiewa twoja sukienka i pantofelek«, i słowa »cała jesteś w skowronkach«, poczułem taką radość, że aż chciałem uściskać jakiegoś nieznanego mi, siedzącego naprzeciwko młodego człowieka. Chyba się wystraszył, bo odszedł pospiesznie" - wyznał poeta w rozmowie z Wacławem Krupińskim, autorem tekstu "Cały w muzyce", opublikowanym w 2013 r. jako wstęp do tomu Moczulskiego "»Cała jesteś w skowronkach« i inne piosenki oraz pieśni z muzyką krakowskich kompozytorów".

Wiersz porwał szybko Andrzej Zieliński ze Skaldów i już wkrótce była gotowa piosenka, która od razu ujęła swoim liryzmem serca słuchaczy. Dała m.in. tytuł płycie Skaldów, wydanej w 1969 r.

Nie żyje Leszek Aleksander Moczulski   Tytuł wiersza Moczulskiego stal się tytułem całej płyty Skaldów, wydanej w 1969 r. przez Polskie Nagrania

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama