107,6 FM

Wręczenie nagród w konkursie "W Rzeczypospolitej i poza nią - losy polskich rodzin na Śląsku 1918-2018", Katowice, 8 listopada

Uroczystość wręczenia nagród oraz dyplomów uczestnictwa odbędzie się 8 listopada o godz. 11.00 w „Przystanku Historia” IPN w Katowicach (ul. św. Jana 10, III piętro).

Konkurs „W Rzeczypospolitej i poza nią – losy polskich rodzin na Śląsku w latach 1918-2018” zorganizował katowicki oddział IPN. Jury podjęło jednogłośnie decyzję o rozszerzeniu kategorii konkursowych o grupę uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych ze względu na liczny udział w konkursie oraz wysoki poziom ich prac.

W kategorii uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pierwsze miejsce uzyskała praca „Rodzina, jakich wiele na Górnym Śląsku” Filipa Krzyżowskiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Przewłoka, uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach, autorka pracy pt. „Zwyczajna rodzina w burzliwym stuleciu czyli trasy wyjazdów, drogi powrotne oraz zmagania o pozostanie na rodzinnej ziemi”. Trzecie miejsce zdobyła Emilia Wladarz ze Szkoły Podstawowej w Pilchowicach.

Przyznano również dwa wyróżnienia: Izabeli Bolek z polskiej Szkoły Podstawowej w Gnojniku za pracę „Profesor Henryk Bolek” oraz Aleksandrze Gibes, uczennicy Zespołu Szkół nr 3 w Jastrzębiu Zdroju, za pracę zatytułowaną: „Moja rodzina 1918-2018”.

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyła Milena Tomaszek, uczennica I LO Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach, która napisała pracę pt. „W Rzeczypospolitej i poza nią – losy przygranicznej rodziny Linek”. Drugie miejsce przyznano Roksanie Wosz z II LO im. S. Staszica w Tarnowskich Górach za pracę pt. „Historia mojej babci”. Natomiast trzecie miejsce zajęła uczennica tej samej szkoły – Kinga Musik.

Jury zadecydowało również o wyróżnieniu prac: „Chciał mieszkać w Polsce – Jacek Szatan” autorstwa Pauliny Migdalskiej z LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie oraz „Niemi świadkowie historii” autorstwa Karola Szłapy z LO im. K.K. Baczyńskiego w Kozach.

W kategorii osób dorosłych pierwsze miejsce przyznano Bożenie Górnicz za pracę zatytułowaną „Kto Ty jesteś...?”. Drugie miejsce zdobyła Weronika Kaluba-Dytkowska, autorka pracy „Starzyki, dziadkowie, rodzice. Ponad sto lat mojej polskiej rodziny na Śląsku”.

Jury nie przyznało trzeciego miejsca, natomiast wyróżnienia otrzymały: Danuta Chwajol za pracę „Polski obywatel na Zaolziu” oraz Bogumiła Rostkowska za pracę „Opowieść rodzinna – rozmowa z córką”.

Katowicki Instytut Pamięci Narodowej zaprasza wszystkich na uroczystość wręczenia nagród oraz dyplomów uczestnictwa, która odbędzie się 8 listopada o godz. 11.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika „Przystanek Historia” w Katowicach, ul. Św. Jana 10, III piętro.

Konkurs „W Rzeczypospolitej i poza nią – losy polskich rodzin na Śląsku w latach 1918-2018” to regionalny projekt przeznaczony dla osób zainteresowanych historią polskich rodzin wywodzących się ze Śląska lub osiadłych na Śląsku na tle historii Polski. Konkurs jest skierowany do uczniów w wieku 12-19 lat oraz do osób dorosłych.

Tematyką konkursu są zagadnienia związane z okolicznościami pozostawania całych rodzin lub ich poszczególnych członków poza granicami Polski, walką o przyłączenie do niej, przyczynami jej opuszczenia, ofiarami ponoszonymi w obronie polskości, pielęgnowaniem w rodzinie i środowisku tradycji patriotycznych i niepodległościowych, życiem codziennym i kontaktami z ojczyzną, przemianami na tle zmian w ojczyźnie, przyczynami powrotów lub pozostania na emigracji oraz powiązaniami z dziedzictwem, kulturą i historią ojczyzny w okresie stulecia 1918–2018.

Bohaterem konkursu jest rodzina, do której autor pracy należy lub której losy poznał poprzez bezpośredni kontakt z jej członkami.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama