107,6 FM

Krypta słów i dźwięków dla Polski

Podziemia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej ledwo pomieściły wszystkich, którzy chcieli uczestniczyć w spektaklu słowno-muzycznym, przygotowanym przez bielskich muzyków i aktorów.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa przy bielskim dworcu autobusowym nieraz był miejscem koncertów i spektakli, odmiennie niż jego kameralna krypta. Ale to właśnie ją wybrano na miejsce wydarzenia, które przyciągnęło wielu diecezjan bielsko-żywieckich 25 listopada.

Marta Gzowska-Sawicka i Rafał Sawicki - małżeństwo aktorów z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - a także trójka uznanych instrumentalistów: Krzysztof Maciejowski, grający na skrzypcach, kontrabasista Eugeniusz Kubat i akordeonista Wojciech Golec, zabrali publiczność w poruszającą podróż słowa i dźwięku, przybliżającą miłość nieprzeciętnych postaci historycznych do Polski, podczas spektaklu "Bogu i Ojczyźnie". Przedsięwzięcie współorganizował ks. Mateusz Dudkiewicz, wikary parafii NSPJ.

Przedsięwzięcie wpisuje się w trwające obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rafał Sawicki recytował, a Marta Gzowska-Sawicka wyśpiewała teksty m.in. Jana Pawła II (Karola Wojtyły), Ignacego Jana Paderewskiego, Adama Mickiewicza, ks. Piotra Skargi, Cypriana Kamila Norwida czy Stanisława Wyspiańskiego. Muzykę do tekstów prezentowanych w spektaklu skomponował Krzysztof Maciejowski. Słuchacze bez problemu mogli w wykonywanych utworach wychwycić znajome frazy Mazurka Dąbrowskiego czy wielu pieśni i piosenek patriotycznych, połączone w jedną melodię.

Po spektaklu widzowie, wśród których był także Jarosław Klimaszewski, nowy prezydent Bielska-Białej, dziękowali artystom długą owacją na stojąco.

- Dziękuję artystom za to, że przywołali w tak pięknej oprawie teksty, które są wciąż aktualne, są bardzo na czasie - mówił ks. prałat Marcin Aleksy, proboszcz parafii. - Życzę, by to doświadczenie, którego staliśmy się uczestnikami, ciągle w nas owocowało, byśmy treści dotyczących naszej ojczyzny i niepodległości nie chowali tylko dla siebie, ale nieśli je dalej i dzielili się nimi z innymi, jak dzisiaj nasi artyści.

- Niech ta poezja i pieśni, motywują nas do tego, byśmy wszyscy razem "swoich pożytków zapomniawszy, dbali o dobro wspólne" - podsumował spotkanie słowami ks. Skargi ks. Mateusz Dudkiewicz.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama