107,6 FM

Muzeum Śląskie z medalem Gloria Artis

Wręczył go wiceminister kultury Jarosław Sellin na gali z okazji 90-lecia placówki.

To jedno z najważniejszych muzeów nie tylko Śląska, ale i w ogóle Polski - mówił wiceminister na gali w gmachu Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. Z okazji rozpoczęcia świętowania 90-lecia Muzeum Śląskiego odbyła się ona wieczorem 31 stycznia.

Wiceminister Jarosław Sellin powiedział też, że Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis to najważniejsze wyróżnienie, które jest w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ogół jest wręczane osobom, które są zasłużone dla kultury. - W bardzo wyjątkowych sytuacjach również instytucjom. Jubileusz 90-lecia istnienia tej niezwykłej instytucji jest właśnie taką sytuacją - stwierdził, wręczając medal dyrektor muzeum Alicji Knast.

Trudny początek

Muzeum Śląskie zostało utworzone 23 stycznia 1929 r. przez Sejm Śląski. Powstał dla niego wspaniały, nowatorski pod względem architektonicznym budynek w stylu modernistycznym. Był gotowy w 1939 roku, ale Muzeum Śląskie nie zdążyło się do niego wprowadzić, bo wybuchła wojna.

Nowe, niemieckie władze uznały, że gmach ma zbyt polski wygląd i nakazały... rozebrać go do fundamentów. Nakaz został wykonany. Nawet w samych Niemczech pojawiły się głosy, że ta decyzja to niegospodarność, ale budynek był już rozebrany.

Zgromadzone do tej chwili zbiory poszły w rozsypkę, ale największą ich część przejęło Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Restytucja Muzeum Śląskiego nastąpiła dopiero w grudniu 1984 roku. - To nietypowa sytuacja: jesteśmy jedynym muzeum w Polsce, które nie świętuje nieprzerwanej działalności czy jubileuszu swej siedziby, ale kolekcji i idei, która się przez wiele lat z tą kolekcją wiązała - wyjaśnia Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Łaźnia i wieża szybowa

Odnowione Muzeum Śląskie działało z początku w budynku dawnego hotelu przy al. Korfantego w Katowicach. W 2015 r. instytucja uzyskała swoją nową siedzibę w Strefie Kultury. Składa się na nią schowany w większości pod ziemią gmach, a także kilka budowli przejętych po dawnej Kopalni "Katowice", która działała w tym miejscu. To m.in. budynek dawnej łaźni i wieża szybowa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama