107,6 FM

Nie żyje ppłk Stanisław Dąbrowa-Kostka

Bohaterski żołnierz Armii Krajowej, ostatni z żyjących uczestników odbicia więzienia w Jaśle w 1943, kawaler orderu Virtuti Militari, zmarł w Krakowie w nocy z 26 na 27 marca w 95. roku życia.

Pochodził z Przemyśla. Urodził się 11 października 1924 r. W trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. brał udział jako harcerz w obronie przeciwlotniczej rodzinnego miasta. Tutaj zaangażował się w pracę konspiracyjną. W 1941 r. został zaprzysiężony jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej, przemianowanego w 1942 r. na Armię Krajową. Dowodził m.in. plutonem specjalnym Obwodu AK Przemyśl-Zasanie, zajmującym się wywiadem i kontrwywiadem. Brał także udział w działaniach tzw. Akcji "N", mających na celu poderwanie morale żołnierzy i urzędników niemieckich. W 1943 r. został awansowany na stopień kaprala podchorążego. Wkrótce został adiutantem Kierownictwa Dywersji (Kedyw) AK na Podkarpaciu. Na początku sierpnia 1943 r. wziął udział w akcji rozbicia niemieckiego więzienia w Jaśle, mającej na celu uwolnienia żołnierzy AK. Jesienią 1944 r., już po zajęciu terenów Podkarpacia i Rzeszowszczyzny przez Armię Czerwoną, został awansowany na stopień podporucznika. Nie zaprzestał działalności niepodległościowej, angażując się m.in. w działania Zrzeszenia WiN.

Na początku marca 1946 r. został aresztowany przez komunistyczną bezpiekę, a potem skazany na 7 lat więzienia. Do 1949 r. był więziony w Krakowie, Rawiczu i Wronkach. Po zakończeniu kary pracował na różnych stanowiskach, angażując się z czasem w upamiętnianie działalności Armii Krajowej. Był m.in. autorem książek: "W okupowanym Krakowie" i "Akcja zdobyć więzienie" (współautor - Stanisław M. Jankowski).

Ppłk Dąbrowa-Kostka był także inicjatorem wzniesienia na krakowskim Powiślu wykonanego przez Bronisława Chromego pomnika Czynu Zbrojnego Polski Walczącej. Monument upamiętniający m.in. Armię Krajową, stanął w miejscu zamachu dokonanego w 1944 r. przez żołnierzy Polski Podziemnej na generała SS Wilhelma Koppego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama