107,6 FM

Odpowiedź na list prezydenta Jacka Majchrowskiego w sprawie zmniejszenia liczby lekcji religii

"Nie odgórnie nałożona decyzja, ale dialog między szkołą a parafią i indywidualne prośby mogą być podstawą ewentualnego zmniejszenia liczby godzin lekcji religii" - podkreśla w odpowiedzi na list prezydenta miasta do abp. Marka Jędraszewskiego ks. Andrzej Kielian, dyrektor Wydziału Katechetycznego krakowskiej kurii.

W opublikowanym komunikacie ks. Kielian przypomina, że zarówno Małopolskie Kuratorium Oświaty, jak i krakowski magistrat zapewniały, iż oświata w Krakowie i całej Małopolsce jest dobrze przygotowana na nadchodzącą zwiększoną rekrutację do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. "Nie było także do tej pory żadnych sygnałów dotyczących ograniczenia liczby godzin religii. Władze miasta zgodnie zapewniały od początku bieżącego roku, że nie będą występować do Kurii w tej sprawie" - pisze kapłan.

Przywołując reformę na poziomie szkół podstawowych sprzed dwóch lat, wskazuje, że pojawiające się wówczas problemy lokalowe udało się skutecznie pokonać między innymi dzięki współpracy dyrektorów z krakowskimi parafiami. "Istniały sytuacje, w których szkoły korzystały, a niektóre nadal korzystają, z pomieszczeń udostępnionych przez parafie lub zakony. Takie rozwiązanie bez wątpienia może być wdrożone w przyszłym roku szkolnym w szkołach ponadpodstawowych" - proponuje duchowny.

Szef Wydziału Katechetycznego krakowskiej kurii deklaruje, że parafie są otwarte na współpracę ze szkołami, by pokonać tymczasowe i potencjalne problemy lokalowe. "Jesteśmy w stanie użyczyć, ewentualnie także dostosować pomieszczenia będące w dyspozycji parafii oraz wspólnot zakonnych, o ile spełniają podstawowe zasady bhp, do możliwości prowadzenia lekcji, w tym zajęć z religii" - podkreśla.

"Zdajemy sobie sprawę, że jest to rozwiązanie przejściowe, jednak sprawdzone na poziomie szkół podstawowych. Odległości pomiędzy budynkami szkolnymi i parafialnymi czy zakonnymi w wielu miejscach Krakowa pozwalały i pozwalają na przyjęcie takiego rozwiązania" - dodaje ks. Kielian.

Z komunikatu dowiadujemy się ponadto, że wydział jest w kontakcie z dyrektorami wszystkich placówek edukacyjnych na terenie nie tylko Krakowa, lecz całej Małopolski, leżących w granicach archidiecezji, podejmując decyzje, które mają na celu "dobro ucznia i prawo do edukacji zgodnej z przekonaniami ucznia i jego rodziców oraz z polskim porządkiem oświatowym".

Autor dokumentu zwraca uwagę, że ta współpraca przynosi dobre efekty, a po konsultacjach  z dyrektorami, wychowawcami i nauczycielami religii uzgadniany jest taki kształt nauczania oraz wymiar godzin religii, by zarówno założenia programowe, jak i pragmatyczne były możliwe do pogodzenia. "Odbywa się to jednak na innych zasadach niż odgórnie nałożona decyzja, traktująca wszystkich w sposób jednolity, nieuwzględniający realiów wybranych placówek" - podkreśla.

W związku z reformą edukacji we wrześniu do szkół średnich pójdą absolwenci klas ósmych i ostatni gimnazjaliści - w Krakowie to w sumie 13,35 tys. uczniów (7,1 tys. absolwentów szkół podstawowych i 6,25 tys. z gimnazjów). Obecnie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych uczy się 9,3 tys. uczniów.

Według władz Krakowa, zmniejszenie liczby lekcji religii z dwóch godzin tygodniowo do jednej pozwoli ograniczyć tłok w szkołach, ale - jak napisał w liście prezydent Majchrowski - taka decyzja miałaby charakter jednorazowy w związku z "absolutnie wyjątkową sytuacją całego rocznika uczniów".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama