Polak mistrzem świata na żużlu

Bartosz Zmarzlik został trzecim w historii polskim mistrzem świata w jeździe na żużlu. W ostatnim turnieju cyklu Grand Prix w Toruniu zajął czwarte miejsce, ale już awansując do finału był pewny tytułu. Wygrał niepokonany w sobotę Duńczyk Leon Madsen.

Przed ostatnimi w cyklu zawodami w Toruniu Zmarzlik miał siedem punktów przewagi nad Rosjaninem Emilem Sajfutdinowem i dziewięć nad Madsenem. Tytuł był na wyciągnięcie ręki, ale okazało się, że rywale nie zamierzali składać broni. Imponował zwłaszcza Madsen, który w rundzie zasadniczej odniósł komplet zwycięstw.

Zmarzlik zaczął od wygranej, ale później jeździł w kratkę i przed półfinałami jego przewaga nad Duńczykiem stopniała do pięciu punktów. Polak wykazał się jednak żelaznymi nerwami, wygrał swój półfinał i już w tym momencie mógł celebrować zdobycie mistrzostwa świata. Przed nim z biało-czerwonych dokonali tego tylko Jerzy Szczakiel w 1973 roku i Tomasz Gollob w 2010.

"To jest niesamowite uczucie być trzecim polskim mistrzem świata po Jerzym Szczakielu i Tomaszu Gollobie. To, co się stało dziś jest nie do opisania. Nie czuję jeszcze tego, że jestem Bartkiem Zmarzlikiem-mistrzem świata. Jazda przez cały sezon z tymi chłopakami to była czysta przyjemność. Ten cały rok był niesamowity. Dziękuję sponsorom, przyjaciołom, rodzinie, tunerowi i Tomaszowi Gollobowi" - mówił po zawodach szczęśliwy triumfator cyklu GP.

W tej sytuacji stawką finału było "tylko" wicemistrzostwo globu. Zmarzlik nie nawiązał już walki o zwycięstwo i przyjechał ostatni, a bezkonkurencyjny tego dnia Madsen kolejny raz nie dał szans rywalom i mógł się cieszyć ze srebrnego medalu. Po raz drugi w karierze na najniższym stopniu podium MŚ stanął Sajfutdinow.

Pozostali Polacy spisali się w Toruniu słabo. Maciej Janowski był 10., Janusz Kołodziej - 12., startujący z "dziką kartą" Adrian Miedziński - 13., a Patryk Dudek - 14. O szczęściu może mówić Dudek, bowiem w klasyfikacji końcowej GP zajął ósme miejsce, ostatnie dające prawo startu w przyszłorocznej edycji. Janowski zakończył sezon na szóstej pozycji, a Kołodziej na 14.

Oprócz czołowej ósemki, miejsce w GP 2020 z eliminacji wywalczyli Słoweniec Matej Zagar, Duńczyk Niels Kristian Iversen oraz Australijczyk Max Fricke (dwaj pierwsi startowali w tegorocznych mistrzostwach). Stawkę uzupełnią zawodnicy, którzy otrzymają stałe "dzikie karty" od organizatorów.

Wyniki:

1. Leon Madsen (Dania) 21 pkt (1. miejsce w finale) 2. Emil Sajfutdinow (Rosja) 15 (2. miejsce w finale) 3. Niels Kristian Iversen (Dania) 11 (3. miejsce w finale) 4. Bartosz Zmarzlik (Polska) 14 (4. miejsce w finale) 5. Jason Doyle (Australia) 11 6. Tai Woffinden (W. Brytania) 9 7. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 7 8. Fredrik Lindgren (Szwecja) 7 9. Artiom Łaguta (Rosja) 7 10. Martin Vaculik (Słowacja) 7 11. Maciej Janowski (Polska) 7 12. Janusz Kołodziej (Polska) 6 13. Adrian Miedziński (Polska) 6 14. Patryk Dudek (Polska) 4 15. Matej Zagar (Słowenia) 4 16. Robert Lambert (W. Brytania) 2