107,6 FM

Pieta na Gorzkie Żale

Co roku w Wielkim Poście pieta z gliwickiego kościoła Wszystkich Świętych wystawiana jest przy prezbiterium.

- Nie wiadomo, kto jest jej autorem, w żadnych dokumentach nie znalazłem informacji z jakiego okresu może ona pochodzić – mówi ks. proboszcz Bernard Frank. - Wystawiamy ją na Gorzkie Żale, które są też nabożeństwem Maryjnym, i pieta do nich akurat pasuje. Figura jest popękana pod wpływem wilgoci i wiatru, od środka gdzieś do jednej trzeciej jest spróchniała, ale waży dużo.

Pieta na Gorzkie Żale   Pieta w zewnętrznej kaplicy kościoła. Archiwum parafii Wszystkich Świętych Gliwice

Pieta znajdowała się w zewnętrznej kaplicy, za kratą, przy bocznym wyjściu między ulicami Raciborską i Plebańską, z prawej strony kościoła. Wiadomo, że w drugiej takiej kaplicy była figura Pana Jezusa, modlącego się na Górze Oliwnej, ale ona się nie zachowała. Obie kaplice istniały na pewno do wielkiego remontu kościoła, który odbył się w latach 1929-1942, za czasów proboszcza ks. Edwarda Sobka.

Pieta na Gorzkie Żale   Pieta wystawiona przed prezbiterium. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Obecnie pieta w okresie Wielkiego Postu stoi przy prezbiterium po lewej stronie, w pozostałej części roku znajduje się w bocznej kaplicy po prawej.

"Pietà" z włoskiego oznacza miłosierdzie, litość; z łacińskiego "pietas" – miłość zgodną z powołaniem. W sztukach plastycznych "pieta" to przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa.

Wyeksponowaną w kościele Wszystkich Świętych pietę co roku w Niedzielę Palmową mogli zobaczyć uczestnicy diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży, bo stąd wyruszała procesja z palmami do katedry. W tym roku z powodu epidemii tego spotkania nie będzie.  

Pieta na Gorzkie Żale   Niedziela Palmowa 2019 roku. Klaudia Cwołek /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama