107,6 FM

Kolejne rozwiązanie Politechniki Śląskiej pomagające medykom

System przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych działa już w 4 placówkach medycznych w województwie śląskim.

W Gliwicach zainstalowano je w Szpitalu Miejskim nr 4, Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej VITO-MED, Zakładzie Opieki Zdrowotnej MEDEN oraz w Szpitalu Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach. Obecnie prowadzone są rozmowy ze Szpitalem Specjalistycznym Wojewódzkim w Tychach.

Aparatura pozwala na wykrycie osób z gorączką wchodzących np. do szpitala czy przychodni. System może być wykorzystany również w innych miejscach, takich jak np. galerie handlowe.

Zastosowanie kamer termowizyjnych pozwala na szybszy pomiar temperatury niż za pomocą termometru ręcznego. Ponadto personel może przebywać w innym, zamkniętym pomieszczeniu. W przypadku wskazania gorączki, jest ponownie sprawdzana, bez tamowania ruchu.

System ten został opracowany przez zespół w składzie: dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski i dr hab. inż. Wojciech Adamczyk (Katedra Techniki Cieplnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki) oraz dr inż. Damian Borys (Katedra Inżynierii i Biologii Systemów Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Centrum Biotechnologii). W przedsięwzięcie włączyli się także pracownicy Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.

- Zaproponowano pomiar temperatury kącików łzowych oraz wnętrza ucha, oba ze stałej odległości. Zgodnie z instrukcją pacjent powinien skierować w stronę kamery najpierw twarz, a później profil. W tym celu umieszczono w polu widzenia kolorowe pola, na które ma kierować wzrok - wyjaśnia prof. Piotr Folęga, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej gliwickiej politechniki.

Wybór oka lub ucha jako miejsca pomiaru termowizyjnego nie jest przypadkowy. - Kącik oka i ucho, wejście do kanału słuchowego, są miejscami zagłębionymi w twarzy i najmniej narażonymi na działanie czynników zewnętrznych. Jednocześnie kącik łzowy jest bezpośrednio ukrwiony z tętnicy głowowej wewnętrznej, co daje szanse na reprezentatywny pomiar temperatury ciała - tłumaczy dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski.

Metoda pomiarów temperatury jest bezkontaktowa. W poradni MEDEN prowadzi je personel tej placówki, a w szpitalu VITO-MED żołnierze wojsk obrony terytorialnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama