107,6 FM

Abp Budzik: Przed sierpniem był lipiec, a przed Gdańskiem - Lublin

Obchody 40. rocznicy Lubelskiego Lipca '80 rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Tegoroczne obchody rocznicy Lubelskiego Lipca zainaugurowane zostały 11 lipca w Świdniku, gdzie 8 lipca 1980 r. rozpoczęły się protesty.

W niedzielę 19 lipca na dworcu Lublin Główny odprawiona została Msza św. i złożono kwiaty pod pomnikiem Doli Kolejarskiej, upamiętniając strajkujących tu 40 lat temu kolejarzy.

Oficjalne obchody regionalne poprzedziło także zorganizowane już w czerwcu seminarium naukowe pod hasłem „Stąd ruszyła lawina...”.

Zainaugurowana została akcja informacyjna #LubelskieTuSięZaczęło (rozwiązano m.in. ogólnopolski konkurs o Lubelskim Lipcu, kierowany do dzieci i młodzieży).

Obchodom rocznicowym towarzyszą liczne wystawy w przestrzeni lubelskich miast – między innymi prezentacja IPN w Lublinie i Świdniku, a także ekspozycja lubelskiego MPK, którą można zobaczyć przed lubelskim ratuszem.

26 lipca w Lublinie podsumowano obchody 40. rocznicy Lubelskiego Lipca. Uroczystości z udziałem premiera RP rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki.   W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki.
Piotr Michalski /Foto Gość

– 40 lat temu ruch solidarnościowy otworzył nowy etap historii Polski – przypomniał w homilii abp Stanisław. – Ten ruch miał korzenie głęboko chrześcijańskie. Jego fenomen polegał na wykorzystaniu pokojowych metod w walce o robotnicze prawa i narodową wolność

Arcybiskup zaznaczył, że przygotowując się do obchodów 40. rocznicy sierpniowych wydarzeń, nie zapominamy – bo tu, w Lublinie, nie wolno nam zapomnieć – że przed sierpniem był lipiec, a przed Gdańskiem – Lublin.

– Lipcowe protesty w zakładach pracy na Lubelszczyźnie stały się początkiem wielkiego płomienia, który stopniowo ogarniał cały kraj. Dziś z wielką satysfakcją i dumą możemy przypomnieć całej Polsce, że początkiem wydarzeń, które doprowadziły do zrzucenia jarzma komunizmu w Polsce, była pełna odwagi postawa robotników ze Świdnika i kolejarzy z Lublina – podkreślał metropolita. – Za nimi poszło ponad 150 zakładów pracy i ok. 50 tys. robotników. 

Po Mszy św. w auli Caritas odbyła się uroczysta gala z udziałem zaproszonych gości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama