107,6 FM

Msza w intencji Ojczyzny i nowo zaprzysiężonego prezydenta

Abp Gądecki: Nowoczesny styl sprawowania władzy, winien być oparty nie na przemocy, sile i strachu, lecz na dialogu i odwoływaniu się do sumienia.

Prezydent Andrzej Duda oddał w czwartek hołd swym nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP; złożył kwiaty m.in. na grobie prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego oraz przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i Lecha Kaczyńskiego.

Wcześniej Andrzej Duda uczestniczył w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela w mszy św. w intencji Ojczyzny oraz nowo zaprzysiężonego prezydenta.

Po nabożeństwie złożył kwiaty na znajdujących się w krypcie archikatedry grobach prezydentów: Narutowicza i Mościckiego, a także pod tablicami poświęconymi pamięci prezydentów Wojciechowskiego i Kaczyńskiego.

Prezydent Duda złożył też kwiaty przy grobie kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w czasie Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Zaznaczył, że nie da się uleczyć narodu i państwa bez moralności w polityce.

Liturgię w intencji ojczyzny i prezydenta RP Andrzeja Dudy koncelebrowali m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Nawiązując w homilii do nauczania Prymasa Tysiąclecia, przewodniczący KEP powiedział, że władza z swej natury pochodzi od Boga i w związku z tym rządzenie winno być pojmowane jako służba. "Kard. Wyszyński podkreśla, że służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu, której nam zawsze potrzeba"

- Według kard. Wyszyńskiego podstawowym motywem jedności jest wiara w Boga. To wiara w Boga, zjednoczyła nas u zarania naszej państwowości i jednoczy przez wieki - katolików, prawosławnych, protestantów i żydów - powiedział przewodniczący KEP.

Abp Gądecki podkreślił, że służebny charakter władzy zobowiązuje do przestrzegania zasad moralności w sprawowaniu rządów. - Według czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego nie da się uleczyć narodu i państwa bez moralności w polityce. powiedział przewodniczący KEP.

W imieniu Kościoła w Polsce przewodniczący KEP wyraził "uznanie dla wszystkich osób, które podejmują się służby państwowej". Oświadczył, że "Kościół uznaje za godną pochwały i szacunku pracę tych, którzy dla posługi ludziom poświęcają swoje siły dobru państwa i podejmują się tego trudnego obowiązku". Zwrócił uwagę, że zgodnie z nauczaniem Kościoła ci, którzy zajmują się polityką, nie powinni myśleć o własnej wygodzie lub zyskownym stanowisku. - Niech występują przeciw uciskowi ze strony jednostki lub samowładztwu i nietolerancji partii politycznej, działając roztropnie i nienagannie pod względem moralnym, a niech poświęcają się dobru wspólnemu w duchu szczerości i słuszności, owszem z miłością i odwagą polityczną - powiedział abp Gądecki.

Przywołując słowa św. Pawła Apostoła, przewodniczący KEP przypomniał również, że katolicy są zaproszeni do modlitwy za wszystkich sprawujących władzę, aby "prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością". - Dziękujemy Tobie Wszechmogący Boże, władco narodów, za wszystko to, co dobrego udało się dokonać panu prezydentowi podczas pierwszej kadencji. Prosimy, wspieraj tego, którego postawiłeś na czele naszej ojczyzny i spraw, aby - wypełniając sumiennie swoje obowiązki - kierował się Twoją wolą i zapewnił Polakom wolność, ład i pokój - podsumował abp Gądecki.

Z archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie uczestniczył w mszy św. za Ojczyznę, prezydent przeszedł do Zamku Królewskiego, gdzie odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez niego przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.

Pięć lat temu uroczystość objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach najważniejszych polskich odznaczeń państwowych była połączona z odznaczeniem prezydenta oboma orderami.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule, jako Wielki Mistrz Orderu.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczpospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama