Dlaczego mówimy: „Stare jest lepsze”?

Andrzej Macura Andrzej Macura

GN 35/2020. Otwarte

publikacja 04.09.2020 07:00

Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze”. Łk 5,39

Łk 5, 33-39

Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją».

A Jezus rzekł do nich: «Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli».

Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków.

Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze”».

Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze”. Łk 5,39

Ewangelia z komentarzem. Dlaczego mówimy: „Stare jest lepsze”?
Gość Niedzielny

Jezus, mówiąc o starym i nowym ubraniu czy starych i nowych bukłakach, ma oczywiście na myśli Stary Testament i Ewangelię. Dobra Nowina, którą przyniósł, była wypełnieniem Starego Testamentu, ale rozrywała jego ramy. Stąd tak trudno było wychowanym w wierze Pierwszego Przymierza przyjąć nowość nauki i całego stylu Jezusa. My, wychowani na Ewangelii, mamy podobny problem. Owszem, coś dzięki wychowaniu z nauki Jezusa przyjęliśmy. To jednak zawsze tylko pewna lepiej czy gorzej przekazana tradycja. Gdy stykamy się z Dobrą Nowiną, próbujemy wepchnąć ją w ramy tego „starego”. Jej nowość, świeżość tamte stare ramy rozsadza. Ale wtedy Ewangelia wydaje się zbyt radykalna, więc mówimy: „Stare jest lepsze”. A to błąd. Jeśli chcemy być uczniami Jezusa, musimy zawsze być otwarci na zaskakującą nowość wezwań, jakie stawia przed nami Ewangelia.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.