Górski Bieg Frassatiego - Zwyciężają Robert Faron i Urszula Paprocka

Wystartowało 243 uczestników, wśród nich 9 księży walczących o tytuł Mistrza Polski Duchownych w Biegach Górskich. Na trasie biegacze zmagali się z ulewą i silnym wiatrem.

Druga edycja Górskiego Biegu Frassatiego, którego organizatorem jest Gość Niedzielny i Radio eM została rozegrana 26 września na beskidzkich trasach wokół Międzybrodzia Bialskiego. Pomimo wprowadzonych ze względu na epidemię ograniczeń udało się zachować unikalny charakter i atmosferę wydarzenia – po raz kolejny uczestnicy wysoko oceniają poziom organizacyjny Biegu.

Pierwsi zawodnicy pojawili się w Międzybrodziu i odebrali swoje pakiety startowe już w piątkowe popołudnie. Część z nich wieczorem tego dnia uczestniczyła w wieczornym spotkaniu z przedstawicielami elity zeszłorocznego biegu - Paulina i Łukasz Traczowie, Paweł Klisz, Halina i Maria Gałuszka odpowiadali na pytania zadawane przez Kubę Krause i Wojtka Teistera, udzielając słuchaczom i widzom cennych wskazówek przed sobotnim startem.

W sobotę, zgodnie z prognozami niebo od rana było zachmurzone. Tegoroczna trasa była krótsza o 700 m, miała 21,1 km i 1070 m. sumy podejść. Takie rozwiązanie podyktowały względy sanitarne - zawodnicy startowali indywidualnie (ze względu na konieczność uniknięcia dużych skupisk ludzkich) i zamknięcie początkowego odcinka drogi wojewódzkiej było w tej sytuacji niemożliwe. Pierwsi biegacze wystartowali punktualnie o 9:00.

Na trasie było wszystko – tuż po starcie ulewa, w czasie biegu wichura w strefie mety, a na finiszu większości zawodników pełne, jesienne słońce rozświetlające beskidzkie lasy. Na punktach regeneracyjnych na 9 i 15 kilometrze czekały na nich nie tylko jedzenie i napoje, ale też gorący doping wolontariuszy i muzyka grana na żywo.

Trasę najszybciej pokonał Robert Faron (czas 1:41,00), tuż za nim na mecie zameldował się Błażej Knutelski (przed rokiem trzeci), a podium zamknął Rafał Jura. Różnice między czołówką nie były duże. Również w rywalizacji kobiet walka trwała do samego końca – zwyciężyła Urszula Paprocka (1:53,58), tuż za nią finiszowała Paulina Tracz, a trzecie miejsce zajęła Anna Kącka.

W czasie rywalizacji rozgrywano również Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Biegach Górskich. Rywalizacja księży i zakonników budziła nie mniejsze emocje niż walka o zwycięstwo w całym biegu – o trzecim miejscu na podium zdecydowała różnica kilkudziesięciu sekund. Tytuł mistrzowski wywalczył ks. Tomasz Szady z Tomaszowa Lubelskiego, a jego wynik – 1:57,55 – dał mu 21 miejsce OPEN. Wicemistrzem Polski został ks. Michał Kozak z Sanoka, który zameldował się na mecie po równo 2 godzinach. Miejsce trzecie wywalczył ks. Marcin Hodana z Krakowa, który o minutę wyprzedził czwartego – ks. Pawła Szczygła z Nowego Sącza.

Tegoroczna edycja Górskiego Biegu Frassatiego była rozgrywana jako bieg najwyższej kategorii M w Attiq Lidze Biegów Górskich.
Bieg nie odbyłby się w takiej formie, gdyby nie wsparcie sponsorów, partnerów i praca blisko setki wolontariuszy. Głównym partnerem Górskiego Biegu Frassatiego 2020 był Tauron – Polska Energia. Suplementację na trasie zapewnił polski producent suplementów dla sportowców ALE – Active Life Energy, a partnerami imprezy były Gmina Czernichów, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Czernichów oraz Attiq Liga Biegów Górskich.

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję biegu, która odbędzie się w weekend 18-20 czerwca 2021 r. w Beskidzie Małym – Krainie Beskidzkich Jezior.