107,6 FM

Orneta. Ostatni etap ekshumacji katarzynek, kandydatek na ołtarze

Czynności dotyczyły trzech katarzynek - s. Gunhildy Steffen, s. Rolandy Abraham i s. Bony Pestki.

Wszystkie siostry przebywały w szpitalu gruźliczym na wzgórzu św. Andrzeja, gdy żołnierze Armii Czerwonej wtargnęli do Ornety.

- Siostry były świadome, że wkroczenie żołnierzy rosyjskich będzie związane z męczeństwem. Prawie wszyscy świadkowie potwierdzali, że były przygotowane na oddanie życia - mówi s. Angela Krupińska, wikaria prowincji polskiej zgromadzenia i notariusz do przewodniczenia czynnościom ekshumacji i kanonicznego rozpoznania doczesnych szczątków sług Bożych.

Siostry zostały brutalnie pobite i zgwałcone. W skutek zadanych ran umarły w opinii świętości. - Siostry, których szczątków poszukujemy, jak również te, których grobów nie znamy lub mamy za mało poszlak, by je wskazać, nie uczestniczyły w działaniach zbrojnych. One posługiwały potrzebującym: pracowały w szpitalach jako pielęgniarki i sanitariuszki, pomagały biednym. Zostały zamordowane za to, że służyły ludziom i były siostrami zakonnymi - mówi ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

- Te badania mają na celu nie tylko odnalezienie szczątków sióstr, co jest etapem procesu beatyfikacyjnego. Mają też wymiar dokumentacyjny, w którym dowiadujemy się, jak w 1944 i 1945 r. wojska Armii Czerwonej nie wyzwalały, ale okupowały te tereny - tłumaczy ks. Tomasz.

- Orneta jest podsumowaniem wszystkich trzech etapów, po Gdańsku i Olsztynie (cmentarzu przy dawnym Szpitalu Mariańskim). Z jednej strony my, jako IPN, szukamy szczątków ofiar, a z drugiej toczy się proces beatyfikacyjny. Ta współpraca między stroną kościelną i państwową przebiega bardzo dobrze. To ważne badania szczególnie dla tych terenów - dodaje.


Siostra Bona Pestka urodziła się w 1905 roku. Pierwszą profesję zakonną złożyła w 1932 r. i przybrała imię Bona. Posługiwała w Szpitalu Mariańskim w Olsztynie w księgowości i na izbie przyjęć. Podczas pracy z chorymi zaraziła się gruźlicą i została przewieziona do szpitala specjalistycznego w Ornecie. Armia Czerwona do szpitala weszła 14 lutego 1945 roku. Siostra Bona po pobiciu przeżyła jeszcze kilka tygodni w wielkim cierpieniu. Zmarła 1 maja 1945 roku.

Orneta. Ostatni etap ekshumacji katarzynek, kandydatek na ołtarze    Siostra Bona Pestka. ks. Dariusz Sonak /Foto Gość

Siostra Rolanda Abraham urodziła się w Tolkmicku w 1914 roku. Należała do Sodalicji Mariańskiej. Jako 19-latka wstąpiła do zgromadzenia i rozpoczęła formację zakonną. Pierwszą profesję złożyła w 1938 roku. Pracowała w klinice ortopedycznej we Fromborku. Podczas ataku na szpital w Ornecie, broniąc się przed napastnikiem, została uderzona w głowę, byłą bita i zmasakrowano jej twarz. Na skutek poniesionych obrażeń zmarła 25 czerwca 1945 roku.

Orneta. Ostatni etap ekshumacji katarzynek, kandydatek na ołtarze    Siostra Rolanda Abraham. ks. Dariusz Sonak /Foto Gość

Siostra Gunhilda Steffen pochodziła z parafii Łajsy, a dokładnie z małej miejscowości Woli Wilknickiej. Urodziła się w 1918 roku. W wieku 19 lat wstąpiła do zgromadzenia. Swoją profesję złożyła w 1939 roku. Swoje pierwsze lata życia zakonnego poświęciła pracy z dziećmi w Braniewie. Później, od 1941 r. przeniesiono ją do posługi w Szpitalu Mariańskim w Olsztynie. Pomimo choroby gruźliczej pomagała siostrom w pracach biurowych. Niestety z powodu pogorszenia stanu zdrowia zabrano ją do Ornety. Po wejściu do szpitala żołnierze trzykrotnie ją postrzelili. Zmarła 30 maja 1945 roku.

Orneta. Ostatni etap ekshumacji katarzynek, kandydatek na ołtarze    Siostra Gunhilda Steffen. ks. Dariusz Sonak /Foto Gość

Więcej o siostrach i pracach ekshumacyjnych w „Posłańcu Warmińskim” nr 51/2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama