Bp A. Wodarczyk: "Niech każdy z nas przytuli się do krzyża"
Wielki Piątek w katedrze: adoracja krzyża. Krzysztof Gawor/Foto Gość

Bp A. Wodarczyk: "Niech każdy z nas przytuli się do krzyża"

Brak komentarzy: 0

msp

GOSC.PL

publikacja 02.04.2021 21:37

- Moc liturgii to nie tylko wspominanie wydarzeń zbawczych z przeszłości, ale również uobecnianie ofiary Chrystusa "dziś, tu i teraz" - dodał.

Pan Jezus złożony do grobu, który w katedrze Chrystusa Króla przypomina pękniętą hostię, a w jej wnętrzu widać płonące Najświętsze Serce. Adoracja zaplanowana była w piątek do 22.00 i w sobotę.

Wywyższony

Liturgii Wielkiego Piątku w katedrze przewodniczył bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. W swoim słowie nawiązał on do trwającego obecnie czasu pandemii. – Wszczepienie w uświęcającą moc łaski Chrystusa objawionej na krzyżu jest Bożą odpowiedzią na pandemię grzechu nieposłuszeństwa Bogu i duchowej śmierci, która od wieków w sposób systematyczny i straszliwy dziesiątkuje ludzkość, pozbawiając ją tego, do czego została stworzona, czyli życia wiecznego w jedności i przyjaźni z miłującym nas Bogiem – zwrócił uwagę bp Adam Wodarczyk. Dodał, że liturgia tego dnia skupiona jest na Jezusie wywyższonym na krzyżu. – Moc liturgii to jednak nie tylko wspominanie wydarzeń zbawczych z przeszłości, ale również uobecnianie ofiary Chrystusa „dziś, tu i teraz” – dodał.

Ratunek

Kaznodzieja przywołał również polskiego jezuitę o. Karola Antoniewicza i historię jego życia. Zanim został zakonnikiem miał żonę i pięcioro dzieci. Wszyscy kolejno zmarli. Odpowiedzią przyszłego zakonnika na tę sytuację była pieśń „W krzyżu cierpienie”. – Ojciec Antoniewicz podobnie jak biblijny Hiob, pozostając w ciemnej dolinie śmierci, nie przestał Bogu ufać. Ratunkiem dla niego i światłem stał się Chrystusowy krzyż, pojęty jako dar i nauka Boga oraz droga do nieba – przypomniał bp. Wodarczyk. – Bycie dzieckiem Boga i jednocześnie dzieckiem krzyża stanowiło dla niego istotę Bożego dziecięctwa.

O. Karol Antoniewicz był znanym kaznodzieją, który głosił także w Piekarach Śl. na zaproszenie ks. Ficka rekolekcje trzeźwościowe. Zmarł, pielęgnując chorych w czasie epidemii cholery.

Gest

Bp Adam Wodarczyk zachęcił, by dziś każdy na nowo przylgnął do krzyża. – Znak krzyża to najlepsze Boże lekarstwo udzielone nam wszystkim na duchową pandemię grzechu i zła, wyniszczającą nasze serca, stworzone przecież do miłości i dobra, a nie do grzechu i zła – przekonywał. – Niech każdy z nas przytuli się do krzyża, podobnie jak święty Jan Paweł II Wielki, którego 16. rocznicę odejścia do domu Ojca dziś wspominamy. W pamiętny Wielki Piątek Roku Pańskiego 2005, 8 dni przed śmiercią, w swej kaplicy na Watykanie wygłosił do nas niezwykłe kazanie, nie przez słowa, ale przez gest czułego wtulenia się w ukrzyżowanego Pana, który poruszył serca wielu na całym świecie – dodał kaznodzieja.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną adoracja krzyża odsłoniętego w czasie liturgii miała nieco prostszy charakter. Wierni zachęcani byli do oddania czci jedynie poprzez uklęknięcie bez gestu ucałowania.

Wielu wiernych uczestniczyło w wielkopiątkowej liturgii za pośrednictwem transmisji w Radiu eM oraz w internecie. Również w sobotę transmitowana będzie Wigilia Paschalna, która rozpocznie się o 21.00.

Przypominamy, że w Wielką Sobotę nie odbędzie tradycyjne błogosławieństwo pokarmów. Treść modlitwy, którą można wykorzystać jest dostępna m.in. na naszej stronie.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.