107,6 FM

Cieszyn. 31. letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

Organizowana od 31 lat w Cieszynie letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej w tym roku po raz drugi odbędzie się wirtualnie. Słuchacze z wielu krajów świata będą uczyć się języka i poznawać polską kulturę z wykorzystaniem platform internetowych i komunikatorów.

- Dużym wyzwaniem logistycznym jest ułożenie odpowiedniego harmonogramu zajęć dla uczestników z różnych stref czasowych. Zajęcia będą odbywać się w trzech pasmach – dla strefy azjatyckiej, europejskiej i amerykańskie - wyjaśniła Maria Czempka-Wewióra ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Np. między Chinami a Brazylią jest nawet 11 godzin różnicy, dlatego niektóre aktywności zostaną nagrane i dostępne w dowolnym terminie, zaś lektoraty będą prowadzone od siódmej rano dla sześciu grup azjatyckich do 19.15 dla obu Ameryk.

31. edycja letniej szkoły językowej dla obcokrajowców rozpocznie się w niedzielę [01.08.2021], zaś oficjalną inaugurację zaplanowano na poniedziałkowy poranek. Zajęcia potrwają do 22 sierpnia. Tradycyjnie 15 sierpnia zaplanowano międzynarodowy konkurs ortograficzny – sprawdzian z polskiego, który wyłoni Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Następnie odbędzie się Spotkanie Kultur i Tradycji, podczas którego słuchacze zaprezentują kulturę i tradycje krajów swojego pochodzenia.

- Wydarzenia te będą udostępnione dla wszystkich chętnych na stronach Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz na profilu Szkoły na Facebooku. Międzynarodowe dyktando będą mogli napisać wszyscy chętni z całego świata - zapowiada Maria Czempka-Wewióra.

Zajęcia, warsztaty, wykłady i seminaria będą prowadzone z wykorzystaniem platform internetowych i komunikatorów. Przedstawiciele Szkoły zapewniają, że po trzech semestrach wymuszonej przez pandemię pracy online nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Śląskiego i pracownicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej mają ogromne doświadczenie w prowadzeniu tego typu zajęć. Jak mówią, trudna sytuacja przyniosła dobre rezultaty – powstało mnóstwo atrakcyjnych materiałów dydaktycznych i opracowano nowe formy uczenia.

Jak co roku uczestnicy letniej szkoły będą uczyć się w grupach językowych o różnych poziomach zaawansowania, do których zostaną przydzieleni na podstawie wyników z testów plasujących. Codzienna nauka będzie bardzo intensywna - program wypełnią lekcje języka polskiego i seminaria z wiedzy o Polsce, dotyczące m.in. polskiej literatury, kultury, sztuki, historii i sytuacji społeczno-politycznej, a także program kulturalny.

Wykłady poprowadzą specjaliści z wielu dziedzin – nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu Śląskiego. Dodatkowo słuchacze wezmą udział w grach i zabawach językowych, spotkaniach teatralnych i filmowych, spektaklu poetyckim, warsztatach muzycznych i kulinarnych. Zaplanowano też wirtualne wycieczki do Cieszyna, Katowic, Pszczyny, Tarnowskich Gór, Krakowa oraz do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Lektorzy przygotowali w tym celu serię reportaży, rozmów z przewodnikami i ćwiczeń, które będą prezentowali podczas spotkań online.

Równolegle do letniej szkoły odbędzie się zdalny kurs dla lektorów obcokrajowców - Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ jako jedyny ośrodek w Polsce uzyskała akredytację do prowadzenia takiego kursu. Wezmą w nim udział nauczyciele, lektorzy i osoby, które w przyszłości zamierzają wykonywać te zawody, promując polski język i kulturę kraju za granicą.

Dla uczestników zaplanowano cykl zajęć lektoratowych z języka polskiego jako obcego o nachyleniu metodycznym, a także warsztaty, seminaria i konwersatoria z zakresu m.in. dydaktyki, przemian we współczesnej polszczyźnie, programów multimedialnych wykorzystywanych na różnych etapach edukacji, tekstów kultury, testowania i sprawdzania, kina polskiego oraz systemu certyfikacji.

Projekty w ramach letniej szkoły językowej są współfinansowane ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz z pieniędzy unijnych, w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, a także ze środków budżetu państwa.

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama