Orle loty młodych uczonych z Gilowic
Ks. Tomasz Chamera z laureatami tegorocznej edycji programu. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Orle loty młodych uczonych z Gilowic

Alina Świeży-Sobel

publikacja 19.09.2021 10:28

Uczniowie z Gilowic tej gali w historycznym wnętrzu auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nie zapomną. Gratulacje i nagrody za wyróżniające wyniki w nauce odebrało aż 34 laureatów programu "Naprawdę warto się uczyć". Były także zaszczytne wyróżnienia dla zaangażowanych w realizację tego programu osób - prof. Stanisława Sroki, Lidii Kolonko i ks. Tomasza Chamery.

Program od 4 lat realizowany jest w Gilowicach przy zaangażowaniu szkoły, parafii i władz samorządowych. Chodzi w nim o skuteczną zachętę do wytężonej szkolnej pracy, a także o otwieranie wyobraźni uczniów na odważne poszukiwania nowych dróg.

Impulsem miały być spotkania z rodakami, którzy odnieśli sukcesy w różnych dziedzinach życia, obozy naukowe, jak i poznawanie różnorodnych form rozwoju, odwiedziny ośrodków naukowych, instytucji kultury. Również ta finałowa gala we wnętrzu, do którego wstęp mają nieliczni, pomaga gilowickim uczniom uwierzyć, że mogą dołączyć do grona najwybitniejszych, jeśli tylko będą się starać.

Orle loty młodych uczonych z Gilowic

Laureatką nagrody ufundowanej przez prof. Stanisława Srokę została Kinga Kowalczyk. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Przekonywał o tym prof. Stanisław Sroka, dziekan Wydziału Historycznego UJ, podczas specjalnego wykładu o Koperniku, pokazując, jak wiele może odkryć człowiek, którego pasją jest zdobywanie wiedzy. Potwierdzili to obecni w auli gilowiczanie: ks. dr Bogusław Kastelik z krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, dr Józef Górny, polityk i urzędnik państwowy, oraz aktorka Marta Ormaniec.

Orle loty młodych uczonych z Gilowic

Nagrodę ufundowaną przez ks. Krzysztofa Cojdę odebrał Piotr Herbuś. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Tym razem w grupie laureatów znaleźli się uczniowie, a także absolwenci gilowickiej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki (bo z powodu pandemii przed rokiem galę trzeba było odwołać). Oprócz gratulacji wszyscy otrzymali dyplomy i upominki, m.in. zaproszenia do Energylandii. Były też nagrody specjalne, które ufundowali dla najlepszych: gospodarz gali prof. Stanisław Sroka, proboszcz ks. Krzysztof Cojda, wójt Krzysztof Okrzesik, przewodniczący Rady Gminy Mirosław Pyclik, radni gminy Gilowice i dyrektor szkoły Anna Satława.

Orle loty młodych uczonych z Gilowic

Organizatorzy i uczestnicy projektu wypełnili dostojną uniwersytecką aulę. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Pierwszą odebrała Kinga Kowalczyk, m.in. wielokrotna zdobywczyni wyróżnień i nagród w międzynarodowych konkursach matematycznych, informatycznych, laureatka ogólnopolskiej olimpiady z biologii. Kolejne otrzymali: Piotr Herbuś, Klaudia Mierczak, Magdalena Jędrysek, Jakub Kastelik, Emilia Cebrat, Julia Pichórz, Weronika Kasprzyk, Maria Okrzesik i Zofia Górna.

Młodzi podziękowali wszystkim fundatorom, wspierającym organizację programu, i pedagogom, którzy go poprowadzili. Wzruszenia i wdzięczności nie kryła też dyrektor A. Satława, dziękując zarówno uczniom, jak i współtwórcom programu. Jak podkreślała z dumą, tegoroczne wyniki gilowickich ósmoklasistów były wyższe niż średnie w kraju czy województwie.

- Troska o naukę, o prawo człowieka do niej, o wolność, są dobrą drogą, by zapewnić sobie pokój wewnętrzny, a także pokój dla ojczyzny i całego świata - mówił ks. proboszcz Cojda, gratulując laureatom tego, że chcą się uczyć i doceniają wartość nauki.

Dr Agnieszka Kastelik-Herbuś, pomysłodawczyni programu, realizowanego również przez Monikę Kosiec, Pawła Targosza i katechetę ks. Tomasza Chamerę, podziękowała ks. Tomaszowi, byłemu już wikariuszowi gilowickiej parafii, za 4 lata niezwykle owocnego wspierania tej inicjatywy.

Orle loty młodych uczonych z Gilowic

Ks. Tomaszowi Chamerze za niezwykłe zaangażowanie i hojność podziękowała dr Agnieszka Kastelik-Herbuś. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Wyrazem wdzięczności za to zaangażowanie, jak również uczestnictwo w innych społecznych przedsięwzięciach, był przyznany ks. Chamerze tytuł honorowego obywatela gminy Gilowice, o czym poinformował wójt Okrzesik. - Jestem wzruszony i wdzięczny, bo to naprawdę niecodzienne wyróżnienie, które traktuję jako wyzwanie. To brzemię odpowiedzialności i ufam, że przy pomocy Bożej łaski i ludzkiej życzliwości podołam i temu zobowiązaniu - dziękował ks. Chamera.

Swoim już byłym uczniom życzył wielu sukcesów, dedykując im słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: "Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów - serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie - orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko"...

Orle loty młodych uczonych z Gilowic

Pamiątkowe zdjęcie uczestników gali przed gmachem Collegium Novum w Krakowie. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Docenieni zostali także prof. Stanisław Sroka i wieloletnia sołtys Gilowic Lidia Kolonko, którzy za wspieranie gilowickiej społeczności otrzymali tytuły zasłużonych dla gminy Gilowice.

- To była, mimo wielkich trudności spowodowanych przez pandemię, udana edycja. Uczniowie, a zwłaszcza absolwenci, którzy chcieli wziąć udział w gali, pokazali, że rzeczywiście cenią sobie te laury. Przede wszystkim cieszy jednak coraz większa akceptacja dla programu, bo widzimy, że coraz więcej osób rozumie znaczenie dobrej edukacji i chce ją wspierać - z satysfakcją podsumowała dr Kastelik-Herbuś.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.