107,6 FM

Konferencja naukowa o pogrzebie dziecka poronionego w różnych wyznaniach

Pogrzeb dziecka poronionego z perspektywy ekumenicznej będzie tematem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Odeszły, aby żyć wiecznie", która odbędzie się w dniach 28-29 września na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - podał Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski.

W trakcie konferencji zostanie wygłoszonych 18 referatów. Wystąpienia prelegentów będą koncentrowały się wokół czterech tematów: statusu embrionu i płodu ludzkiego, liturgicznego pochówku dziecka zmarłego przed narodzeniem, pośmiertnego losu dzieci umierających bez chrztu w okresie prenatalnym oraz towarzyszenia pastoralnego rodzicom po poronieniu samoistnym - wskazano w komunikacie.

Zaznaczono, że powyższe zagadnienia zostaną ujęte z perspektywy tradycji dogmatycznej, liturgicznej i pastoralnej Cerkwi Prawosławnej, Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Greckokatolickiego, Kościoła Anglii, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościołów Starokatolickich.

Na temat medycznych aspektów poronienia samoistnego referat wygłosi prof. dr hab. Bogdan Chazan z MaterCare International, zaś o procedurach formalno-prawnych pogrzebu dziecka martwo urodzonego w Polsce opowie dr hab. Piotr Telusiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

Zagadnienie komunikacji duszpasterza w relacji z rodzicami po poronieniu dziecka omówi prof. UKSW dr hab. Monika Przybysz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Kwestie status ludzkiego embrionu w teologii prawosławnej wyjaśni ks. dr Artur Aleksiejuk z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w teologii luterańskiej omówi ks. prof. UO dr hab. Janusz Podzielny z Uniwersytetu Opolskiego, zaś perspektywę status ludzkiego embrionu w teologii rzymskokatolickiej ukarze ks. prof. UP JPII dr hab. Andrzej Muszala z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Temat pośmiertnego los dzieci zmarłych bez chrztu w teologii prawosławnej podejmie ks. dr Henryk Paprocki z Prawosławnego Seminarium Duchowne w Warszawie, zaś to samo zagadnienie w teologii rzymskokatolickiej omówi dr Marta Ficoń z UP JPII w Krakowie.

Drugie dnia konferencji zostanie podjęty temat pogrzebu dziecka poronionego i towarzyszenie osieroconej rodzinie. Perspektywę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przybliży bp dr Adrian Korczago z ChAT w Warszawie, zaś prawosławną wyjaśni ks. prof. UwB dr hab. Marek Ławreszuk z Uniwersytetu w Białymstoku. Natomiast "kwestia pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem w kontekście nauczania moralnego Kościoła Anglii" - prof. Piotr Kopiec z KUL.

Zagadnienie pogrzebu dziecka zmarłego bez chrztu w okresie prenatalnym i jego pośmiertny los w tradycji starokatolickiej omówi ks. prof. Mirosław Michalski z ChAT w Warszawie. Na temat pogrzebu w liturgii obrządku bizantyjskiego będzie mówił ks. prof. Przemysław Nowakowski z UP JPII w Krakowie, zaś z perspektywy Kościoła Rzymskokatolickiego mgr Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.

Konferencję współorganizują: Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Poznański i Polskie Stowarzyszenie Familiologiczne.

Patronatem honorowym konferencję objął Przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Śmigiel.

Z racji ograniczeń epidemicznych w obradach stacjonarnych wezmą udział wyłącznie prelegenci. Całość konferencji będzie transmitowana na kanałach YouTube i profilach FB Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Krakowie, Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i Wydziału Teologicznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Owocem sympozjum będzie monografia wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama