107,6 FM

Abp Wiktor Skworc do samorządowców: Wszyscy zostaliśmy postawieni przed niezwykłą próbą, człowieczeństwa i chrześcijaństwa

Wszyscy zostaliśmy postawieni przed niezwykłą próbą, człowieczeństwa i chrześcijaństwa, próbą gościnności – mówił w Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej w Katowicach-Bogucicach abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. podczas Wielkopostnego dnia skupienia dla samorządowców. Podobne spotkania odbyły się w Wodzisławiu-Kokoszycach, Piekarach Śląskich, Rybniku i Tychach.

Metropolita katowicki przypomniał dzień beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy, męczennika czasu II wojny światowej. Było to w sobotę 20 listopada 2021 roku w Katowicach. Zauważył, że nowy błogosławiony został nam dany – jak się okazało kilka miesięcy później – na czas wojny, która toczy się za naszymi wschodnimi drzwiami.

– W sytuacji jako zaistniała od 24 lutego br. na nowo odczytujemy i przyjmujemy przykład życia i posługi Błogosławionego, który wymaga od nas całkowitego otwarcia na potrzeby ofiar wojny. To otwarcie dokonało się w naszym kraju jakby automatycznie na wielu płaszczyznach. A nasze społeczeństwo, cała Polska okazała się nie ojczyzną solidarności jako zasady życia społecznego – mówił.

Zwracając się do samorządowców zauważył ich aktywność i zaangażowanie w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. – Wszyscy zostaliśmy postawieni przed niezwykła próbą, człowieczeństwa i chrześcijaństwa, przed próbą gościnności. Wiemy, ile zrobiły i robią dla uchodźców wojennych samorządy. To ogromna skala pomocy Ukrainie i zaangażowania na rzecz Ukraińców, którzy przekroczyli naszą granicę – podkreślał.

Zachęcił, by w tych działaniach koncentrować się na tym, co pozytywne. Mimo tego, że wiele "oczekiwanych i koniecznych działań państwa już zostało i zostanie złożonych na barki samorządów". Abp Skworc zapewnił, że Kościół na Górnym Śląsku również uruchomił wszelkie możliwości.

– Na „pomoc dla Ukrainy” wierni archidiecezji katowickiej złożyli ofiary w łącznej wysokości 3 mln 211 tys. złotych; dziś z Katowic wyjechało 6 tirów z paczkami. (...) W punktach recepcyjnych w Domu św. Marcina i w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym pomoc doraźną otrzymało 10 tys. osób; w obu punktach przenocowało 2271 osób – wyliczał dodając, że ośrodki Caritas i domy zakonne oferują 300 miejsc noclegowych. W parafiach dostępnych jest z kolei 470 miejsc, z czego już 80 procent jest zajętych. W archidiecezji posługują już księża grekokatoliccy z Ukrainy.

Abp Skworc wezwał obecnych, aby podczas dnia skupienia pomyśleli o sobie. –Czasem trzeba się zatrzymać, usiąść, pochylić się, wziąć głowę w ręce i pomyśleć o sobie. I po to jest dzień skupienia, aby zobaczyć siebie dla siebie; dla rachunku sumienia; dla swojej rodziny i dla gminy, w której pracujesz – powiedział. Zachęcał do rachunku sumienia "dla dobra osobistego i wspólnego."

Opierając się na Słowie Bożym hierarcha mówił, że Bóg chce nas teraz uwolnić od wszelkich wiarołomstw, chce nas pocieszyć, napełnić nadzieją i pokojem. – W czasie dnia skupienia działa Bóg i my też jesteśmy wezwani do działania, do czego nas wzywają słowa: „odrzućcie”.. ”uczyńcie..”. To słowa wzywające do aktywności, działania do metanoi, co oznacza radykalną odnowę życia – tłumaczył.

Przypominał, że zmartwychwstanie to fundament naszej wiary a Kościół od początku głosi fundamentalną prawdę (kerygmat), że Jezus Chrystus cierpiał, umarł i zmartwychwstał dla człowieka. – Dla ciebie i dla mnie i po to przyszedł abyśmy „mieli życie i mieli je w obfitości». Wierzymy w to zapewnienie. W Nim jest nasza przyszłość, w którą wchodzimy przyjmując sakramenty Kościoła od chrztu poczynając – zaznaczył. Zachęcał do częstego udziału w Eucharystii.

– Przyjmijmy dar pokoju; bądźmy apostołami i posłańcami pokoju, tak potrzebnego zawsze i wszędzie – mówił na koniec homilii.

Po Mszy św. spotkanie przy stole stało się okazją do wspólnego dzielenia się spostrzeżeniami i refleksjami dotyczącymi aktualnych wyzwań i problemów, przed którymi stają śląskie samorządy. Wśród poruszonych kwestii znalazły się m.in. sprawa kryzysu humanitarnego i pomocy uchodźcom ze Wschodu oraz tematy związane z ekologią.

Arcybiskup podziękował przybyłym samorządowcom za przyjęcie zaproszenia na wielkopostny dzień skupienia. – To dla nas wszystkich dobra okazja, żeby się spotkać, posłuchać, podziękować sobie za codzienną współpracę – powiedział. Przypomniał o konieczności troski o tzw. dobro wspólne. – Miejmy nadzieję, że zbliżające się Święta pomogą nam doświadczyć społecznego pokoju – zauważył metropolita.

Uczestnicy otrzymali egzemplarz encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”. – Ojciec Święty przypomina nam, że wszyscy jesteśmy braćmi, bo wszyscy mamy jednego Ojca, który jest w niebie – podkreślił.

W imieniu samorządowców głos zabrał Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Bardzo serdecznie dziękujemy za tę możliwość spotkania się i zastanowienia nad sprawami najważniejszymi. Wśród zgiełku codziennego życia często brakuje nam czasu na takie spojrzenie w głąb siebie. Życzmy sobie, aby rzeczywiście Zmartwychwstały Pan przynosił nam wszystkim pokój. Wyzwań przecież nie brakuje w naszym życiu i w działaniach naszych samorządów – zauważył.

Wielkopostny dzień skupienia dla samorządowców odbył się w sobotę (9 kwietnia) w pięciu miejscowościach archidiecezji katowickiej (Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Wodzisławiu-Kokoszycach, Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej w Katowicach-Bogucicach, Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śląskich, Parafia św. Antoniego w Rybniku, Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach).

W programie była konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu z okazją do spowiedzi św., Msza św. pod przewodnictwem i z homilią biskupów z Katowic oraz wspólny obiad. Wielkopostne dni skupienia dla samorządowców odbywają się cyklicznie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama