107,6 FM

Jak przygotować dom dla osoby z niepełnosprawnością?

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach powstało mieszkanie wzorcowej rehabilitacji domowej.

Dzisiaj w ośrodku został otwarty ReHOME Show Room, czyli mieszkanie wzorcowej rehabilitacji domowej XXI wieku. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie dowiedzą się tam, jak mogą przystosować i wyposażyć pomieszczenia w urządzenia wspierające codzienne funkcjonowanie i rehabilitację, ale też, w jaki sposób mogą uzyskać wsparcie na ten cel.

W mieszkaniu wzorcowym w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach jest kuchnia, łazienka, pokój dzienny wyposażone w rozwiązania polskiej i międzynarodowej myśli technologicznej i inżynieryjnej, m.in. podnośniki ułatwiające poruszanie się po pomieszczeniach i skorzystanie z kąpieli, salkę rehabilitacyjną czy elektryczne półki.

Otwarcie mieszkania było połączone z inauguracją działalności biura interwencji i porad prawno-medycznych Reha-Help prowadzonego przez fundację „Podaruj Dobro”. Pacjenci GCR będą mogli tam liczyć - jeszcze w trakcie leczenia szpitalnego - na bezpłatne porady w zakresie pozyskiwania środków finansowych na nowoczesną rehabilitację domową i kliniczną, skorzystać bezpłatnie z portalu zbiórek finansowych oraz zaplanować swoją drogę do zdrowia w oparciu o bezpłatny program wsparcia pn. "Menedżer Rehabilitacji".

Dyrektor GCR Norbert Komar przypomniał, że przez kierowany przez niego ośrodek każdego roku przewija się 11 tys. pacjentów, uzyskujących pomoc w zakresie rehabilitacji narządu ruchu, kardiologicznej i neurologicznej. Wielu z nich wymaga jej także po wyjściu ze szpitala.

- Potrzebują pomocy i rehabilitacji domowej, ale też tego, by ich mieszkanie było dostosowane do ich niepełnosprawności, żeby mogły nadal cieszyć się życiem. To mieszkanie modelowe jest czymś w rodzaju podpowiedzi i wizytówki jak takie może ono wyglądać - podkreślił.

Prof. Małgorzata Łukowicz, krajowa konsultant do spraw rehabilitacji medycznej, oceniła, że ReHOME Show Room to inicjatywa kompleksowej opieki nad pacjentem już wypisanym ze szpitala i wyraziła nadzieję, że podobne powstaną w całej Polsce.

Prezes fundacji "Podaruj Dobro" Magdalena Wrodarczyk - która sama jest osobą z niepełnosprawnością i w oparciu o jej konsultacje powstało wzorcowe mieszkanie – podkreśliła, że w polskim systemie od lat jest widoczna pewna luka - brakuje kompleksowej informacji na temat tego, co osoby wypisane już ze szpitala powinny robić dalej.

- Nie każdy może sobie wyobrazić jak nasze życie wygląda i z jakimi trudnościami na co dzień się mierzymy. Oczywiście każde mieszkanie powinno być wyposażane indywidualnie, bo każdy z nas jest w innym stanie funkcjonalnym - zaznaczyła prezes.

Także inicjator i pomysłodawca wzorcowego mieszkania Daniel Kocur, który jest prezesem firmy Vox Veritas, współtwórcą programu Menedżer Rehabilitacji i projektu Reha-Help zaznaczył, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jaką mogą uzyskać pomoc i do kogo należy się zwrócić

- Pacjenci często nie wiedzą wydawałoby się podstawowych rzeczy – że opiekunowi osoby niepełnosprawnej należy się comiesięczny zasiłek, że może mieć dofinansowanie z PFRON na taką automatyzację mieszania, rentę na rehabilitację, że może bez kolejki jechać na turnus rehabilitacyjny, że może mieć rehabilitację domową za darmo czy uzyskać protezę bioniczną - wyliczał.

W Polsce nie ma jednego podmiotu, który udzielałby takiej całościowej informacji, a często jest ona potrzebna natychmiast. Dlatego wraz z uruchomieniem mieszkania powstało także biuro, w którym osoby z niepełnosprawnościami zdobędą taką wiedzę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama