Mysłowice. Uczczono pamięć więźniów "Rosengarten"
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej więźniów "Rosengarten" w Mysłowicach Marcin Iciek / Radio eM

Mysłowice. Uczczono pamięć więźniów "Rosengarten"

Brak komentarzy: 0

Marcin Iciek / Radio eM

publikacja 13.02.2023 14:29

W Mysłowicach uczczono pamięć 20 tysięcy osób, które trafiły do obozu 'Rosengarten'. Było to miejsce wykorzystywane w trakcie drugiej wojny światowej jako niemieckie zastępcze więzienie policyjne; a krótko po wojnie - jako komunistyczny obóz pracy.

W Mysłowicach odsłonięto tablicę pamiątkową - upamiętniającą niemieckie zastępcze więzienie policyjne „Rosengarten" i powojenny komunistyczny obóz pracy. To miejsce nie zachowało się do dzisiaj, ale w parku Promenada postawiono dwie ściany, mające symbolicznie imitować pozostałości baraku.

Tablica ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej zawisła właśnie na jednym z murów. Mówi Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice:

Mysłowice. Uczczono pamięć więźniów "Rosengarten"

Tablica upamiętniająca ofiary dwóch totalitaryzmów w Mysłowicach Marcin Iciek / Radio eM

Dyrektor katowickiego IPN Andrzej Sznajder dziękował samorządowcom, że poświęcili fragment parku Promenada na miejsce pamięci i oparli się pokusie, by to miejsce przeznaczyć wyłącznie na rekreację:

Wydarzenia mysłowickiego obozu przybliża dokument 'Krzyk i kolce róż'. Film, którego premiera miała miejsce kilka miesięcy temu, można znaleźć w Internecie.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.