107,6 FM

Michał Pierończyk: Szpitalom powiatowym grozi powolna likwidacja

- Część szpitali może nie udźwignąć swoich zobowiązań; może następować powolna likwidacja tych, które nie mają dopływu finansów z zewnątrz - alarmował na antenie Radia eM prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.

Michał Pierończyk: Szpitalom powiatowym grozi powolna likwidacja
Radio eM

O wciąż pogłębiających się problemach szpitali, prezydenci dyskutowali w ostatni piątek w Świętochłowicach, gdzie zwołano Konwent Prezydentów Miast na Prawach Powiatu, który działa przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Niepokój o przyszłość szpitala nie omija również Rudy Śląskiej, chociaż - jak poinformował prezydent - zadłużenie jest "o połowę niższe" niż we wrześniu 2022 roku, kiedy wynosiło około 60 milionów złotych. - Nie sztuką jest wyjść [w bieżących rachunkach] "na zero", sztuką jest spłacić te długi, które powstały wcześniej i z tym mierzy się pani prezes szpitala - zaznaczył prezydent Michał Pierończyk.

Sytuacji nie ułatwiają jednak dwa podstawowe czynniki, na które wskazał Gość Radia eM. Po pierwsze, są to problemy wynikające ze "słabej wyceny świadczeń" i braku ich waloryzacji w ślad za galopującą inflacją. Po drugie zaś kwestia dostępu do - "kurczącej się od lat" - kadry. Rudzki szpital musiał z tego powodu zawiesić 22 kwietnia działalność oddziału otolaryngologicznego. - Do 1 czerwca chcemy ten oddział odwiesić, wszystko jest na dobrej drodze - zapowiedział prezydent.

Nasz Rozmówca spekulował, że być może w regionie byłaby możliwa pogłębiona współpraca szpitali powiatowych, które mogłyby - z uwagi na niewielkie odległości między poszczególnymi miastami - specjalizować się w konkretnych dziedzinach. To wymagałoby jednak "dogadania się" i współpracy również na poziomie wojewódzkim i rządowym.

Prezydent był również pytany o koncepcję stref płatnego parkowania w Rudzie Śląskiej. Michał Pierończyk przyznał, że są czynione takie przymiarki a na terenie miasta trwają - przy współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią - całoroczne badania zajętości miejsc "w poszczególnych godzinach, dniach i miesiącach". Diagnoza zostanie postawiona na początku przyszłego roku a pierwsze decyzje to kwestia "następnej kadencji". Niewykluczone, że płatności za parkingi pojawią się w okolicy Urzędu Miasta i placu Jana Pawła II a także w dzielnicy Halemba.

« 1 »