ks. Adam Pawlaszczyk
ks. Adam Pawlaszczyk

Noc Szczęśliwego Rozwiązania

Brak komentarzy: 0

publikacja 24.12.2023 00:15

Słowa Najważniejsze – IV niedziela Adwentu 24 grudnia 2023 r. Zwiastowanie to chwila, w której wszystko rodzi się na nowo. Czegóż innego miałbym Państwu życzyć w ostatni dzień Adwentu?

Łk 1, 26-38

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.

Lecz Anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie on wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».

Na to Maryja rzekła do Anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»

Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».

Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego».

 

Podszedł na palcach niedowiarek/ bo Konstytucja nie zabrania/ do Matki Bożej. Mówił do Niej/ --- tak nam się wszystko poplątało/ partia przy końcu zbaraniała/ niech Cię za rękę choć potrzymam/ w Noc Szczęśliwego Rozwiązania.

Nie mogę się powstrzymać. Muszę zacytować ten wiersz księdza Jana Twardowskiego, bo to dzisiaj nie tylko czwarta niedziela Adwentu, ale i Wigilia Bożego Narodzenia. Wigilia Nocy Szczęśliwego Rozwiązania, powtórzę za poetą. I od razu tłumaczę, dlaczego nie potrafię się powstrzymać: w naszym języku „rozwiązanie” to oczywiście poród. Urodzenie dziecka. Oczywiście mamy świadomość, że chodzi o Jezusa. Ale „rozwiązanie” to również wynik działań rozumu, jeśli rozwiązujemy równania. I ostateczny efekt jakiegoś zmagania się z problemem. Noc Szczęśliwego Rozwiązania to w rzeczywistości noc, w trakcie której rozwiązuje się odwieczny problem ludzkości brodzącej w mroku. Nareszcie będzie jasno. Nie trzeba będzie brodzić w mroku. Dlaczego? Ano dlatego, że dziewięć miesięcy wcześniej młoda kobieta z Nazaretu zdecydowała się powiedzieć aniołowi swoje „tak”. Odważnie zawierzyła Bogu, który wyznaczył Jej dość niełatwą – przyznajmy – trasę życia. Usłyszeliśmy o tym w Ewangelii według świętego Łukasza. Ale gdyby przyjrzeć się całej dzisiejszej liturgii słowa, to nie sposób pominąć faktu, że Izrael, i w ogóle człowiek, miał zazwyczaj z zawierzeniem Bogu problemy. Dlatego też Bóg zapragnął dać Achazowi konkretny znak swojej mocy. „Pan sam da wam znak”! A będzie nim Panna, która pocznie Syna.
No cóż, zacząłem od poezji i poezją – tym razem już liturgiczną – zakończę. Otóż jedna z prefacji w liturgii ambrozjańskiej (do dziś używana w archidiecezji Mediolanu) jest pochwałą Owocu, który przyniosła zgoda Maryi. Śpiewa się w niej tak: „Z Jej łona zrodził się Owoc, który nakarmił nas chlebem anielskim”. A z kolei nasi bracia i siostry, sławiący Boga w obrządku bizantyjskim, śpiewają taką pieśń radości, wspominającą dzieła, których dokonał przez Maryję Bóg: „Raduj się, przez którą zajaśniało wesele! Raduj się, przez którą ustąpiło przekleństwo! Raduj się, któraś jest rodzicielką wszystkich rzeczy!”

ks. Adam Pawlaszczyk

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.