Jaka karma dla kota jest najlepsza?

Jaka karma dla kota jest najlepsza?

Brak komentarzy: 0
GOSC.PL

publikacja 01.02.2024 00:00

Postawić na karmę mokrą czy suchą? Na jakie składniki karmy koniecznie zwrócić uwagę? Jaki rodzaj karmy wybrać? To tylko przykładowe pytania, które pojawiają się w głowie opiekuna kota. Jeśli chcesz mądrze zadbać o swojego pupila, spójrz na kilka naszych wskazówek.

Jaka karma dla kota? 

Niezależnie od tego, czy w jadłospisie twojego kota dominuje sucha karma czy karma mokra, pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę przy jej wyborze, to skład. Nie bez powodu dzisiaj rekomenduje się karmy bezzbożowe (szczególnie w przypadku kotów z różnymi chorobami i dolegliwościami). Trzeba bowiem pamiętać, że układ pokarmy kota pracuje inaczej, nie jest w stanie strawić takiej ilości węglowodanów, a do tego zboże często w karmach stanowią rodzaj wypełniaczy zastępujących inne, cenne składniki odżywcze. To niestety prowadzi do niedoborów pokarmowych u zwierząt. Zboża to jednak niejedyny składnik, którego warto w karmie dla kota unikać. Zaliczyć do takich składników należy również:

  • cukry,
  • ryż,
  • produkty zawierające duże ilości skrobi,
  • więcej niż 3% składu w postaci warzyw,
  • przetworzone białka,
  • mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (bez wskazania konkretnych części),
  • guma kasja, 
  • sztuczne aromaty i barwniki.

Wybór karm jest obecnie naprawdę duży: https://www.mediaexpert.pl/artykuly-dla-zwierzat/karmy-dla-kotow. Trzeba jednak pamiętać, że spora część dostępnych na rynku rozwiązań daleka jest od ideału. Oczywiście znaczenie ma także cena karmy. Warto jednak stawiać choćby ma połączenie tych bardzo dobrych, droższych karm ze świetnym składem z tymi nieco mniej idealnymi. Koniecznie natomiast należy zrezygnować z propozycji, w których zbożowe dodatki przeważają nad mięsem. 

Sucha czy mokra karma? 

Kotu można podawać zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Co do tego nie ma wątpliwości. Oba rodzaje karmy mają swoje zalety i wady, dlatego warto zróżnicować dietę kota, aby zapewnić mu pełnowartościowe żywienie. Kluczowy nie jest natomiast typ karmy, a jej skład. 

  • Karmę suchą łatwo się przechowuje. Do tego jest ekonomiczna. Dodatkowo pomaga on w utrzymaniu higieny jamy ustnej kota, ponieważ żucie suchych kawałków pomaga w usuwaniu płytki nazębnej. Trzeba jednak pamiętać, że sucha karma nie jest w stanie nawodnić kota, dlatego jeśli dominuje ona w jego diecie, koniecznie trzeba zadbać o dodatkowe źródło nawodnienia.
  • Karma mokra (w puszce lub saszetce) jest bardziej wilgotna i może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia u kota. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku kotów, które nie mają zwyczaju regularne picia wody, co prowadzi do niewystarczającego poziomu nawodnienia ich organizmu. Latem wyzwaniem jest przechowywanie takiej karmy po otwarciu, szybciej się ona bowiem psuje niż karma sucha.

Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie kota różnych rodzajów karmy z dostosowaniem proporcji do indywidualnych potrzeb kota. Warto skonsultować się także z weterynarzem w celu ustalenia optymalnej odpowiedniej diety z uwzględnieniem wieku, wagi, aktywności fizycznej i ewentualnych problemów zdrowotnych kota.

Karmy dla kotów sterylizowanych, juniorów, o szczególnych potrzebach

Zarówno mokre karmy, jak i karmy suche występują w wielu wersjach, rodzajach, smakach. To jednak nie wszystko. Karmy dzielą się także na te przeznaczone dla kotów dorosłych, do 1. roku życia. Rodzaje kociej karmy często opisywane są także przez szczególne potrzeby zwierząt. Jeśli więc twój pupil zmaga się z niedoborami, ma problemy z wypadająca sierścią, jest po sterylizacji — warto poszukać karmy, która odpowiada na jego potrzeby. 

Artykuł sponsorowany (km)

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.