ks. Adam Pawlaszczyk
ks. Adam Pawlaszczyk

Deficyt i nadmiar

Brak komentarzy: 0

publikacja 13.07.2025 00:15

Być chrześcijaninem to znaczy mieć miłość. To jest bardzo trudne i jednocześnie ogromnie proste. (Łk 10,25-37)

(Łk 10,25-37)

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»

Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?»

On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył».

Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»

Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.

Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»

On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie».

Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»

 

W jednej z najważniejszych książek jakie kiedykolwiek napisano, we „Wprowadzeniu do chrześcijaństwa”, Joseph Ratzinger napisał: „Być chrześcijaninem to znaczy mieć miłość. To jest bardzo trudne i jednocześnie ogromnie proste. Doświadczenie tego – jakkolwiek może być trudne pod wieloma względami – jest jednak poznaniem głęboko wyzwalającym”. Czytam te słowa i przypomina mi się od razu obraz „Miłosierny Samarytanin (według Delacroix)”, na którym w 1890 roku Vincent van Gogh namalował między innymi lewitę, zapatrzonego w kartkę papieru symbolizującą judaistyczne prawa religijne. Był tak bardzo skupiony na ich przestrzeganiu, że nie dostrzegał prawdziwego świata i rzeczywistych problemów. Dwa miesiące po namalowaniu „Miłosiernego Samarytanina” artysta popełnił samobójstwo. To dodaje tej historii niesamowitego dramatyzmu. Od razu przychodzi mi do głowy jak wielu z nas wpatrzonych w rozmaite rzeczy nie dostrzega tragedii innych. Można się wpatrzyć w literę prawa, jak ten Lewita, w swoje sakralne obowiązki, jak kapłan, który przeszedł wcześniej, w siebie samego, kiedy egocentryzm staje się naszym obronnym odruchem... Czy w świecie, w którym jedni poświęcają się dla drugich żyje się łatwiej? I na odwrót: czy w świecie, w którym nikt już nie myśli o poświęceniu dla nikogo, można jeszcze mówić, że miłość zwycięża wszystko? Wrócę do Ratzingera, który tenże egocentryzm zestawia z kopernikańskim przewrotem w astronomii. Dodał dalej: „Jeśli szczerze i poważnie spojrzymy na siebie samych, to to cudownie proste orędzie będzie mieć w sobie nie tylko coś wyzwalającego, lecz również coś bardzo dręczącego. Bo któż z nas może powiedzieć, że nie przechodził obok człowieka głodnego czy spragnionego albo obok innego człowieka, który by go potrzebował? (...) Któż z nas nie musi przyznać, że mniej lub bardziej żyje jeszcze w tej przedkopernikańskiej iluzji, postrzega i uświadamia sobie innych tylko w ich relacji do własnego »ja«?”. Warto zadać sobie te pytania w niedzielę, w którą Słowo Boże przedstawia nam obraz miłosiernego Samarytanina. To w tym miejscu – jak dalej zauważy przyszły papież - rozpoczyna się wiara. „Nie oznacza ona bowiem w zasadzie wcale nic innego, jak wypełnienia tego deficytu naszej miłości, który wszyscy mamy, przez zastępczy nadmiar miłości Jezusa Chrystusa”. 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.